Προς το περιεχόμενο

Παραλαβη δεματος και ανοιγμα μπροστα στον Courier


gavros10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό είναι πολύ ευχάριστο που μου λες, χαίρομαι ιδιαίτερα για σένα. Εγώ διάβασα τα όσα έγραψες και έχουν καταγραφεί. Σε κάθε περίπτωση όμως, δεν τα συμμερίζομαι και για να σου είμαι και απόλυτα ειλικρινής δεν μου αρέσει και ο τρόπος που προσπαθείς να επιβάλλεις την άποψή σου δημοσίως (εμένα προσωπικά, σε άλλους μπορεί να αρέσει, γούστα είναι αυτά). 

Όποτε, απλά τα διάβασα και τα προσπέρασα.

Spoiler

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, MauroPaltoudias είπε

Αυτό είναι πολύ ευχάριστο που μου λες, χαίρομαι ιδιαίτερα για σένα. Εγώ διάβασα τα όσα έγραψες και έχουν καταγραφεί. Σε κάθε περίπτωση όμως, δεν τα συμμερίζομαι και για να σου είμαι και απόλυτα ειλικρινής δεν μου αρέσει και ο τρόπος που προσπαθείς να επιβάλλεις την άποψή σου δημοσίως (εμένα προσωπικά, σε άλλους μπορεί να αρέσει, γούστα είναι αυτά). 

Όποτε, απλά τα διάβασα και τα προσπέρασα.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Σιγουρα μπορουσα να τα γραψω με καλυτερο τροπο,αλλα το θεμα ειναι οτι εμενα ηταν η δουλεια μου,ενω εσεις εδω γραφετε σεντονια.

Εδω μεσα γενικοτερα τους ενδιαφερει πιο πολυ  να "κερδισουν" στη συζητηση,παρα να μαθουν 2 πραματα και να αλλαξει η γνωμη τους.

Δεν ειμαι απλα ενας υπαλληλος που ακουσε τι του ειπε ο εργοδοτης του,εχω συζητησει και εγω πολυ εδω για αυτο το θεμα.

Και μια προσωπικη εμπειρια,για να δεις ποσο ασαφες ειναι σε ολους το θεμα:

Πριν αρκετα χρονια ειχα παρει λαπτοπ απο χρηστη εδω μεσα,απο το Βολο.
Η ΓΤ του Βολου δεχθηκε το αιτημα του αποστολεα ωστε να ανοιχθει το δεμα απο τον παραληπτη.
Οταν εφτασε το δεμα, η ΓΤ Καλαματας δε δεχθηκε να ανοιχθει το δεμα,με αποτελεσμα να μη μπορω να το ελεγξω.

Συμπερασμα; Το καθε "μαγαζακι" παρακλαδι της εταιριας κανει οτι του κατεβει,και ετσι πιστευει ο κοσμος οτι το να ελεγχθει το δεμα επιτρεπεται.

Τα αλλα που παρατεθησαν παραπανω ειναι απλα ΟΔΗΓΙΕΣ και ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ,δεν ειδα καποιο νομο πουθενα.

Αυτα απο μενα,καλο αποκλεισμο και οσο μπορειτε προσεκτικα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΦΕΚ 1874/2013 να υποθέσω ότι δεν είναι κάτι επίσημο γιατί σένα;

Μάλιστα. Να σε ρωτήσω κάτι και να μου απαντήσεις με κάθε ειλικρίνεια, αν θες ; Γνωρίζεις τι είναι το ΦΕΚ; 

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xxatziva είπε

κανονικα πας ταχυδρομειο αν θες να στειλειες ενα γραμμα ή δεμα.

Και ποια επιλογή σημειωνεις στη βεβαιωση?

Καποιος που πηγε λεει οτι εκαναν μονο παραδοσεις, όχι παραλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, talibanakos είπε

Εγω εχω καταληξει εδω και καποια χρονια,δε με απασχολει,το θεμα ειναι οτι προσπαθησα να σας πω 2 πραματα και εσεις θελατε να κανετε συζητηση.

Την είπες την άποψή σου και μάλιστα δεν δέχεσαι συζήτηση, τι επανέρχεσαι λοιπόν;

2 ώρες πριν, talibanakos είπε

Σιγουρα μπορουσα να τα γραψω με καλυτερο τροπο,αλλα το θεμα ειναι οτι εμενα ηταν η δουλεια μου,ενω εσεις εδω γραφετε σεντονια.

Εδω μεσα γενικοτερα τους ενδιαφερει πιο πολυ  να "κερδισουν" στη συζητηση,παρα να μαθουν 2 πραματα και να αλλαξει η γνωμη τους.

Δεν ειμαι απλα ενας υπαλληλος που ακουσε τι του ειπε ο εργοδοτης του,εχω συζητησει και εγω πολυ εδω για αυτο το θεμα.

Και μια προσωπικη εμπειρια,για να δεις ποσο ασαφες ειναι σε ολους το θεμα:

Πριν αρκετα χρονια ειχα παρει λαπτοπ απο χρηστη εδω μεσα,απο το Βολο.
Η ΓΤ του Βολου δεχθηκε το αιτημα του αποστολεα ωστε να ανοιχθει το δεμα απο τον παραληπτη.
Οταν εφτασε το δεμα, η ΓΤ Καλαματας δε δεχθηκε να ανοιχθει το δεμα,με αποτελεσμα να μη μπορω να το ελεγξω.

Συμπερασμα; Το καθε "μαγαζακι" παρακλαδι της εταιριας κανει οτι του κατεβει,και ετσι πιστευει ο κοσμος οτι το να ελεγχθει το δεμα επιτρεπεται.

Τα αλλα που παρατεθησαν παραπανω ειναι απλα ΟΔΗΓΙΕΣ και ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ,δεν ειδα καποιο νομο πουθενα.

Αυτα απο μενα,καλο αποκλεισμο και οσο μπορειτε προσεκτικα.

κάποιος μπορεί να έχει χρόνια εμπειρία στο κλέψιμο, δεν σημαίνει ότι τον κάνει νόμιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Την είπες την άποψή σου και μάλιστα δεν δέχεσαι συζήτηση, τι επανέρχεσαι λοιπόν;

 

Θα σε ρωτησω για το τι θα κανω;

 

40 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

κάποιος μπορεί να έχει χρόνια εμπειρία στο κλέψιμο, δεν σημαίνει ότι τον κάνει νόμιμο.

Ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rus είπε

Και ποια επιλογή σημειωνεις στη βεβαιωση?

Καποιος που πηγε λεει οτι εκαναν μονο παραδοσεις, όχι παραλαβες.

δεν μπορει να αρνηθει να παραλαβει δεμα ή γραμμα για αποστολη. αλλιως να παει σπιτι του ο υπαλληλος που θα το πει. εφοσον λειτουργουν ακομα αυτες τις μερες πρεπει να εκλπηρωνουν τις υπηρεσιες τους. θελουν να βγαλουν τις πληρωμες λογαριασμων και επιδοματων απο εκει. αλλα γραμμα ή δεμα πρεπει να παραλαβει κανονικα και να γινει αποστολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, xxatziva είπε

δεν μπορει να αρνηθει να παραλαβει δεμα ή γραμμα για αποστολη. αλλιως να παει σπιτι του ο υπαλληλος που θα το πει. εφοσον λειτουργουν ακομα αυτες τις μερες πρεπει να εκλπηρωνουν τις υπηρεσιες τους. θελουν να βγαλουν τις πληρωμες λογαριασμων και επιδοματων απο εκει. αλλα γραμμα ή δεμα πρεπει να παραλαβει κανονικα και να γινει αποστολη.

Απλα σου λενε "δεν υπαρχουν ατομα". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, rus είπε

Απλα σου λενε "δεν υπαρχουν ατομα". 

sto ταχυδρομειο? και αυτος που στο λεει ειναι υπαλληλος αρα μια χαρα μπορει να παραλαβει γραμμα ή δεμα. μην κλαιτε μετα αν καποια μετρα ειναι μονιμα. τα ταχυδρομεια εχουν συγκεκριμενο λογο υπαρξης. τους φορτωσανε εξτρα πραματα. θα τα ξεφορτωθουν και θα εκτελουν αυτα που προβλεπονται. αν δεν κανουν ουτε τα ελαχιστα τοτε τι να λεμε.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τελικά ρε παιδιά βγήκε μια άκρη μιας και θέλω να παραγγείλω μια κονσόλα από ένα παιδί;Είναι νόμιμο να ανοιχτεί και να ελεγχθεί το δέμα;Ούτε από το άρθρο 5 έβγαλα άκρη γιατί δεν διευκρινίζεται κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

9 λεπτά πριν, Dimos D είπε

Τελικά ρε παιδιά βγήκε μια άκρη μιας και θέλω να παραγγείλω μια κονσόλα από ένα παιδί;Είναι νόμιμο να ανοιχτεί και να ελεγχθεί το δέμα;Ούτε από το άρθρο 5 έβγαλα άκρη γιατί δεν διευκρινίζεται κάτι...

Στείλε γραπτή επιστολή στην ΕΕΤΤ αν δυσκολεύεσαι με την ερμηνεία του νόμου. Πιο απλή λύση δεν μπορώ να σκεφτώ.

 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό ξημέρωμα..Διάβασα όλες τις απαντήσεις του φορουμ δεν είδα κανέναν να έβγαλε άκρη από την νομοθεσία για το αν διευκρινίζεται το δικαίωμα του ανοίγματος της συσκευασίας κατά την παράδοση..Ή μήπως είμαι στραβος εγώ ρε παιδιά;

Επεξ/σία από Dimos D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παντως που ειχα παραγγειλει κατι ανεμοθραυστες για το αυτοκινητο μου ο αποστολεας ειχε γραψει και μου ειχε πει για ελεγχο πριν την παραλαβη.

Το δεμα ηρθε με DHL και ο κουριερ περιμενε να το ανοιξω και να δω αν ειναι ενταξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Dimos D είπε

Καλό ξημέρωμα..Διάβασα όλες τις απαντήσεις του φορουμ δεν είδα κανέναν να έβγαλε άκρη από την νομοθεσία για το αν διευκρινίζεται το δικαίωμα του ανοίγματος της συσκευασίας κατά την παράδοση..Ή μήπως είμαι στραβος εγώ ρε παιδιά;

Δεν είναι θέμα στραβομάρας, αλλά ερμηνείας του νόμου. Αν δεν ασχολείσαι με νομοθεσία, τότε άδικος κόπος. Σε κανένα νόμο δεν θα βρεις οδηγίες τύπου "ένα και ένα κάνουν δύο". Εδώ φαντάσου ότι γραφοντουσαν σελίδες επί σελίδων χωρίς καμία αναφορά στη νομοθεσία, μέχρι να τη παραθέσει καποιος(μπορεί να ήμουν και εγώ αυτός, ειλικρινά δεν θυμάμαι).

Πες μου όμως στα αλήθεια : αν έβγαινε κάποιος και έλεγε εδώ μέσα "ναι φίλε, μπορείς!", θεωρείς ότι θα ήσουν καλυμμένος; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...