Προς το περιεχόμενο

Παραλαβη δεματος και ανοιγμα μπροστα στον Courier


gavros10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Ότι έχεις κάθε νόμιμο δικαίωμα να παραλάβεις με επιφύλαξη αναγράφοντας το στο ΣΥ. ΔΕ. ΤΑ. ή δηλώνοντάς το σε μεταγενέστερο χρόνο, το όριο του οποίου αναγράφεται και στο ΦΕΚ, ενώ παράλληλα ο υπάλληλος της ταχυμεταφορικής έχει υποχρέωση είτε να το μεταφέρει στην εταιρία είτε να έχει ήδη μεριμνήσει η εταιρία (σε περίπτωση ηλεκτρονικής υπογραφής) να καταγραφεί η επιφύλαξη, με κάθε πρόσφορο μέσο επί του ΣΥ. ΔΕ. ΤΑ. ;

Στο δίνει, το ανοίγεις λοιπόν (πριν υπογράψεις), ελέγχεις, συμπληρώνεις την επιφύλαξη επί του ΣΥ. ΔΕ. ΤΑ. (εφόσον κάτι δεν έχει πάει καλά) και υπογράφεις. 

Ο χρήστης / παραλήπτης: α) έχει τη δυνατότητα να παραλάβει με επιφύλαξη το ταχυδρομικό αντικείμενο, καταγράφοντάς τους σχετικούς λόγους της επιφύλαξης στο ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ. Ειδικώς, σε περιπτώσεις που η επιχείρηση ταχυμεταφορών έχει εισάγει την ηλεκτρονική υπογραφή επιβεβαίωσης παραλαβής από τον παραλήπτη, θα πρέπει να μεριμνήσει, είτε για ηλεκτρονική καταγραφή της παραλαβής με επιφύλαξη είτε για σχετική έγγραφη μνεία παραλαβής με επιφύλαξη, ως περιγράφεται ανωτέρω, επί του έντυπου ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ. Η επιχείρηση είναι υποχρεωμένη να ενημερώσει σχετικά τον καταναλωτή/παραλήπτη που επιθυμεί να παραλάβει με επιφύλαξη, και ο υπάλληλος της επιχείρησης να διεκπεραιώσει το σχετικό αίτημα, παρουσία του παραλήπτη. Η δήλωση επιφύλαξης μπορεί να πραγματοποιηθεί σε διάστημα μιας (1) ημέρας από την παραλαβή του ταχυδρομικού αντικειμένου από τον παραλήπτη.

το (πριν υπογραψεις) απο που το εβγαλες? αν μη τι αλλο λεει συγκεκριμενα μπορει να πραγματοποιηθει σε διαστημα μιας ημερας ΑΠΟ τη παραλαβη του ταχυδρομικου αντικειμενου. αρα ειναι ενεργεια που ερχεται επειτα απ τη παραλαβη. και τελος παντων ασχετα με το τι θα κανεις μετα πουθενα απολυτως δεν υποχρεωνει την μεταφορικη να στο δωσει να το ανοιξεις προτου υπογραψεις

επισης, αν κατι δεν εχει παει καλα ειναι χαζο να παραλαβεις. δηλωνεις αρνηση και αστους να "πλακωθουν" ο πωλητης και η εταιρεια κουριερ μεταξυ τους, δεν εχεις λογο να μπλεξεις

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναφέρει τη λέξη "μπορεί". Παρέχεται η δυνατότητα, δύναται. Είσαι απασχολημένος λόγου χάρη, δεν το σκέφτηκες, δεν δεν δεν. Η σχετική επισήμανση λειτουργεί ΥΠΕΡ του καταναλωτή, για αυτό και έχει μεριμνήσει με τον τρόπο αυτό ο Νομοθέτης, ως προς την διατύπωσή της (γνώμη μου). Όχι αποκλειστικά δηλαδή, αλλά και εναλλακτικά. 

Γιατί παρακάμπτεις όμως, το πρώτο τμήμα στο οποίο γίνεται αναφορά στο τι γίνεται κατά την παράδοση; 

Έτερον εκάτερον : αναφέρεται κάπου ότι απαγορεύεται να ανοίξεις το δέμα και να το ελέγξεις ; Βλέπεις πουθενά να αναφέρει ο Νομοθέτης ότι απαγορεύεται ρητά ή μη; 

Αν ίσχυε η απαγόρευση ανοίγματος, θα έπρεπε by default να υποβάλλεται αυτομάτως και δήλωση επιφύλαξης (χωρίς κάποια περαιτέρω ενέργεια εκ μέρους του παραλήπτη), μιας και όλοι οι αποστολείς θα ήταν εν δυνάμει απατεώνες και ψεύτες! Ένα υποθετικό δηλαδή σενάριο, με αρκετή δόση καχυποψίας (στα όρια της παράνοιας θα έλεγα). 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως έχουμε μπερδέψει τι ισχύει όταν γίνεται μια αγορά από ένα κατάστημα ηλεκτρονικά και τι ισχύει όταν αγοράζουμε απο αγγελίες, πχ από το insomnia.

Η μία αγορά, από κατάστημα, περιλαμβάνει παραστικά, απόδειξη αγοράς, φορτωτική κλπ και η όποια εταιρία courier αναλαμβάνει να μεταφέρει ένα προϊόν μεταξύ του πωλητή και του αγοραστή.

Στην άλλη περίπτωση ένας ιδιώτης στέλνει σε έναν άλλον ιδιώτη κάτι. 

Η οδηγία της ΕΚΠΟΙΖΩ, που δεν είναι καθόλου παράνομη, αφορά σε αγορές από καταστήματα. Ακόμα και με φυσική παρουσία να αγοράσεις κάτι, από έναν ΚΟΤΣΩΒΟΛΟ πχ, αυτό το κάτι μπορεί να είναι μια κουζίνα και ένα ψυγείο και πολύ πιθανό να στα φέρει μια μεταφορική μια άλλη μέρα από αυτή της αγοράς. Στην περίπτωση αυτή δεν ελέγχετε? Κανείς? Ομοίως και αν πάρεις κάτι ηλεκτρονικά έχεις δικαίωμα να ελέγξεις. Και η εταιρία courier έχει ευθύνη, γιατί κρατάει παραστατικά που λένε τι μεταφέρει, ειδικά αν το έχει πακετάρει και η ίδια. 

Στην περίπτωση όπου ένας ιδιώτης στέλνει σε έναν άλλον ιδιώτη κάτι, δεν έχει σημασία τι και ποια η αξία του, είναι μια αποστολή από έναν ιδιώτη σε έναν άλλον και το πιθανότερο η μεταφορική έχει πάρει ένα σφραγισμένο κουτί που απλά έχει ευθύνη να το μεταφέρει, τίποτα άλλο. Εκεί και έλεγχο να κάνεις δεν φέρει ευθύνη η μεταφορική να της αρνηθείς να το παραλάβεις. Δεν υπάρχει κανένα παραστατικό που να αποδεικνύει τι παραλαμβάνεις. Ακόμα και οδηγίες για το πως να το πακετάρεις έχουν γιατί δεν είναι επί της ουσίας δεν είναι υπεύθυνοι για την κατάσταση του δέματος.

Οπότε ναι όταν αγοράζουμε από μαγαζί ελέγχουμε, είναι ξεκάθαρο δικαίωμά μας, άλλο που δεν το κάνουμε από βαρεμάρα, αλλά όταν αγοράζουμε από ιδιώτη ελπίζουμε με βάση αξιολογήσεις κλπ ότι θα παραλάβουμε ότι πληρώσαμε.

ΥΓ: για την παραβίαση του απορρήτου της αλληλογραφίας μπορείτε να ρωτήσετε και στο τελωνείο τι ισχύει 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Αναφέρει τη λέξη "μπορεί". Παρέχεται η δυνατότητα, δύναται. Είσαι απασχολημένος λόγου χάρη, δεν το σκέφτηκες, δεν δεν δεν. Η σχετική επισήμανση λειτουργεί ΥΠΕΡ του καταναλωτή, για αυτό και έχει μεριμνήσει με τον τρόπο αυτό ο Νομοθέτης, ως προς την διατύπωσή της (γνώμη μου). Όχι αποκλειστικά δηλαδή, αλλά και εναλλακτικά. 

Γιατί παρακάμπτεις όμως, το πρώτο τμήμα στο οποίο γίνεται αναφορά στο τι γίνεται κατά την παράδοση; 

Έτερον εκάτερον : αναφέρεται κάπου ότι απαγορεύεται να ανοίξεις το δέμα και να το ελέγξεις ; Βλέπεις πουθενά να αναφέρει ο Νομοθέτης ότι απαγορεύεται ρητά ή μη; 

μα αυτο σου ελεγα και πριν.. ΑΝ θελει σου επιτρεπει, αν δεν θελει (διοτι δε θελει να μπλεκει σε περιπετειες) σου λεει κοψε το λαιμο σου. ΔΕΝ μπορεις να τον υποχρεωσεις.

εσυ επισης εχεις δικαιωμα να αρνηθεις παραλαβη (δε ξερω γιατι δε το αναφερει) ή αμα το παραλαβεις και δεις τις πατατες να κανεις τις καταλληλες ενεργειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

μα αυτο σου ελεγα και πριν.. ΑΝ θελει σου επιτρεπει, αν δεν θελει (διοτι δε θελει να μπλεκει σε περιπετειες) σου λεει κοψε το λαιμο σου. ΔΕΝ μπορεις να τον υποχρεωσεις.

Εσύ παραλαμβάνεις αλλά έχεις ΕΓΓΡΑΦΩΣ δηλώσει την οποία επιφύλαξη ή εν γένει εναντίωσή σου προς το παραληφθέν δέμα. Έχεις λοιπόν, εν μέρει κατοχυρώσει δικαίωμα (άρα και πιθανή μελλοντική αξίωση) ως προς τον αποστολέα (λάθος είδος, ελλιπές κ.ά.) ή ως προς τον πάροχο (για κακή διαχείριση δέματος). 

Δεν καταλαβαίνω όμως τι υποστηρίζεις ακριβώς : σου δίνει το δέμα και σε υποχρεώνει να υπογράψεις άμεσα και χωρίς καθυστερήσεις; Αν το κάνεις αυτό, τότε θα σου παραδώσει δέμα και αντίγραφο ΣΥ. ΔΕ. ΤΑ. και θα φύγει (εκεί είναι που θα αναγκαστείς εντός μιας ημέρας να υποβάλλεις δήλωση επιφύλαξης). Άρα, η δυνατότητα της επιτόπου δήλωσης δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί και πάει περίπατο, κάτι όμως που σου επιτρέπει ο Νόμος. Επομένως, για ποιό λόγο να το συμπεριλάβει στο άρθρο και να μην αναφέρει μόνο τη β' περίπτωση (ετεροχρονισμένη δήλωση);

Ο κουριερ ΔΕΝ μπλέκει. Διεκπεραιώνει, σύμφωνα με τα όσα ορίζονται στη σύμβαση μεταξύ παρόχου και αποστολέα. Αν όμως δεν είναι σε θέση να μεταφέρει σωστά το δέμα, σαφώς και θα έχει τις ανάλογες συνέπειες (π.χ. γλύστρησε με το μηχανάκι, οι φορτοεκφορτωτές έπαιζαν μπάσκετ ή ποδόσφαιρο με τα δέματα και ούτω καθεξής). 

Τέλος, αυτό που δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα, είναι αν ο πάροχος έχει υποχρέωση να κοινοποιήσει στον αποστολέα, την δήλωση επιφύλαξης. Δεν προκύπτει από κάπου και ενδεχομένως να αποτελεί νομοθετικό κενό. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω καταφέρει να το εντοπίσω μέχρι στιγμής. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Εσύ παραλαμβάνεις αλλά έχεις ΕΓΓΡΑΦΩΣ δηλώσει την οποία επιφύλαξη ή εν γένει εναντίωσή σου προς το παραληφθέν δέμα. Έχεις λοιπόν, εν μέρει κατοχυρώσει δικαίωμα (άρα και πιθανή μελλοντική αξίωση) ως προς τον αποστολέα (λάθος είδος, ελλιπές κ.ά.) ή ως προς τον πάροχο (για κακή διαχείριση δέματος). 

Δεν καταλαβαίνω τι λες : σου δίνει το δέμα και σε υποχρεώνει να υπογράψεις άμεσα και χωρίς καθυστερήσεις; Αν το κάνεις αυτό, τότε θα σου παραδώσει δέμα και ΣΥ. ΔΕ. ΤΑ. και θα φύγει (εκεί είναι που θα αναγκαστείς εντός μιας ημέρας να υποβάλλεις δήλωση επιφύλαξης). Άρα, η δυνατότητα της επιτόπου δήλωσης δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί, κάτι όμως που σου επιτρέπει ο Νόμος. Άρα; 

Τέλος, αυτό που δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα, είναι αν ο πάροχος έχει υποχρέωση να κοινοποιήσει στον αποστολέα, την δήλωση επιφύλαξης. Δεν προκύπτει από κάπου και ενδεχομένως να αποτελεί νομοθετικό κενό. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω καταφέρει να το εντοπίσω μέχρι στιγμής. 

αν θυμαμαι εχει υποχρεωση αλλα το αναφερει σε αλλο αρθρο, τωρα δε μπορω να το ψαξω.

μπορεις να του πεις να περιμενει μισο λεπτο να το ανοιξεις, αν σου πει οκ μια χαρα, αν σου πει υπεγραψε πρωτα τι κανεις? θα τον πας στα δικαστηρια για να αποφασισει ο δικαστης αν ειναι υποχρεωμενος ο παροχος να σ αφησει να ανοιξεις το πακετο ή οχι?

παντως νομιζω ειναι υποχρεωμενος να σου δωσει να υπογραψεις επι τοπου την δηλωση επιφυλαξης. οποτε με το που παρεις το δεμα του δηλωσεις οτι θες δηλωσεις επιφυλαξη πρεπει να παραμεινει. ανοιγεις και εσυ το δεμα (εχεις υπογραψει οποτε οτι θες το κανεις) και αν ολα ειναι καλα του λες ακυρο. θα το κοιταξω το απογευμα πιο προσεκτικα (μαζι με το παραπανω) και θα σου πω τι βρηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

αν σου πει υπεγραψε πρωτα τι κανεις?

Σύμφωνοι. Η βασική του έγνοια είναι να ελαχιστοποιήσει τους χρόνους για να μην έχει μουρμούρα από το υποκατάστημα. Σε κάθε περίπτωση όμως, είναι να λάβει και την υπογραφή, προκειμένου να ολοκληρώσει την παράδοση. Αν εσύ του πεις "μετά", θεωρώ ότι δεν έχει λόγο να το αρνηθεί, αφού αν σηκωθεί και φύγει (είτε έχοντας παρατήσει είτε έχοντας πάρει πίσω το πακέτο), έχεις χίλιους δύο λόγους να κινηθείς προς το υποκατάστημα, μετά στα κεντρικά και τέλος στον ΕΕΤΤ. Δεν κάνεις κάτι παράνομο, ούτε και είσαι υποχρεωμένος να πας ανάλογα με τα κέφια του κάθε διανομέα. Για την ακρίβεια, ΔΕΝ είναι στο χέρι του, αφού ασκείς τα νόμιμα δικαιώματά σου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Σύμφωνοι. Η βασική του έγνοια είναι να ελαχιστοποιήσει τους χρόνους για να μην έχει μουρμούρα από το υποκατάστημα. Σε κάθε περίπτωση όμως, είναι να λάβει και την υπογραφή, προκειμένου να ολοκληρώσει την παράδοση. Αν εσύ του πεις "μετά", θεωρώ ότι δεν έχει λόγο να το αρνηθεί, αφού αν σηκωθεί και φύγει (είτε έχοντας παρατήσει είτε έχοντας πάρει πίσω το πακέτο), έχεις χίλιους δύο λόγους να κινηθείς προς το υποκατάστημα, μετά στα κεντρικά και τέλος στον ΕΕΤΤ. Δεν κάνεις κάτι παράνομο, ούτε και είσαι υποχρεωμένος να πας ανάλογα με τα κέφια του κάθε διανομέα. Για την ακρίβεια, ΔΕΝ είναι στο χέρι του, αφού ασκείς τα νόμιμα δικαιώματά σου! 

μα το θεμα ειναι να υπαρχει καπου γραμμενο αυτο το νομιμο δικαιωμα σου. απο εδω παντως δε φαινεται κατι ξεκαθαρο, αν εχεις καποια αλλη οδηγια να την κοιταξουμε το απογευμα-βραδυ. ισως σε καμια ευρωπαικη οδηγια ή καποιο φεκ για τα δικαιωματα του καταναλωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι πως είναι απολύτως ξεκάθαρα τα πράγματα. 

Χωρίς παρεξήγηση (ειλικρινά και μην το πάρεις προσωπικά), ΦΕΚ και λοιπά νομικά κείμενα δεν διαβάζονται διαγωνίως° αντιθέτως, απαιτούν μεγάλη (τεράστια) προσοχή και δυνατότητα ερμηνείας, εντοπισμού νομοθετικών κενών και πολλών άλλων. Είναι κάτι που μου χρειάστηκε από την αρχή της επαγγελματικής μου δραστηριότητας και θα συνεχίζει να με απασχολεί, λόγω της φύσης του επαγγέλματος που ασκώ. Το κάνω περί τα 15+ χρόνια και ακόμα μαθαίνω. 

Μόλις βρεις κάτι αντίστοιχο και εσύ, εδώ θα είμαστε για να το συζητήσουμε. Νομίζω ότι αρκετά είπα και επισύναψα. Καιρός να δραστηριοποιηθούν και άλλα μέλη, εφόσον είναι ένα θέμα που απασχολεί αρκετούς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2020 στις 2:04 ΠΜ, rus είπε

Xρυσες δουλειες θα κανουν οι κουριερ τωρα που απαγορευτηκε να πας ταχυδρομειο.

κανονικα πας ταχυδρομειο αν θες να στειλειες ενα γραμμα ή δεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Γνώμη μου είναι πως είναι απολύτως ξεκάθαρα τα πράγματα. 

Χωρίς παρεξήγηση (ειλικρινά και μην το πάρεις προσωπικά), ΦΕΚ και λοιπά νομικά κείμενα δεν διαβάζονται διαγωνίως° αντιθέτως, απαιτούν μεγάλη (τεράστια) προσοχή και δυνατότητα ερμηνείας, εντοπισμού νομοθετικών κενών και πολλών άλλων. Είναι κάτι που μου χρειάστηκε από την αρχή της επαγγελματικής μου δραστηριότητας και θα συνεχίζει να με απασχολεί, λόγω της φύσης του επαγγέλματος που ασκώ. Το κάνω περί τα 15+ χρόνια και ακόμα μαθαίνω. 

Μόλις βρεις κάτι αντίστοιχο και εσύ, εδώ θα είμαστε για να το συζητήσουμε. Νομίζω ότι αρκετά είπα και επισύναψα. Καιρός να δραστηριοποιηθούν και άλλα μέλη, εφόσον είναι ένα θέμα που απασχολεί αρκετούς. 

καμια παρεξηση απολυτως. εμενα παντως δε μ αρεσει να βασιζομαι στο τι θα αποφασισει ενα δικαστηριο (αν ειναι να φτασουμε μεχρι εκει, κλαφτα) γι αυτο προτιμαω ξεκαθαρες ερμηνιες ωστε να τα βρεθει λυση νωριτερα (εφοσον φαινεται ξεκαθαρα ποιος εχει αδικο πρεπει να ναι τρελος να θελει να το συνεχισει μεχρι το δικαστηριο)

βεβαια οπως τα λες εσυ ειναι, αλλα μπορω να ελπιζω :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

βεβαια οπως τα λες εσυ ειναι, αλλα μπορω να ελπιζω :P

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θες να πεις (ίσως δεν βοηθάει και η διατύπωση). Αν θες να γίνεις πιο συγκεκριμένος, τότε ευχαρίστως να σου απαντήσω 😉

Αυτό με τα δικαστήρια που έχεις επαναλάβει 2-3 φορές, επίσης δεν το καταλαβαίνω. Εξωδικαστικά δηλαδή θεωρείς ότι δεν λύνεται τίποτα; Ο ΕΕΤΤ έχει μόνο θεσμικό ρόλο και όχι ουσιαστικό κατά τη γνώμη σου; (εκτός και αν δεν γνωρίζεις τι είναι και πώς λειτουργεί, οπότε πάσο / χωρίς ειρωνεία όλα αυτά, φροντίζω να το υπενθυμίζω γιατί κυκλοφορούν πολλοί "φτιαγμενοι" εδώ μέσα αλλά και έξω).

Προσωπικά έχω κάνει χρήση και έχω βγάλει άκρη (μια με ΕΛΤΑ και μια με τηλεφωνικό πάροχο). 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MauroPaltoudias είπε

Όχι, εσύ μήπως; 

Εγω εχω καταληξει εδω και καποια χρονια,δε με απασχολει,το θεμα ειναι οτι προσπαθησα να σας πω 2 πραματα και εσεις θελατε να κανετε συζητηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...