Προς το περιεχόμενο

Ασυρματο μοντεμ router ASUS DSL-N14U @wind 34.90€


manthos1969

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αψογοι οι παραπανω για τα links. Η αληθεια ειναι οτι ειχα ψαξει παντου εκτως απο το τμημα Wind triple play μιας και νομιζα οτι ειχε πληροφοριες μονο για τα πακετα συνδεσεων. Ελπιζω με connx να μην εχω κανενα περιεργο θεμα.

 

Ευχαριστω.

αν τους πεις το παραπανω που εγραψα, θα νομιζουν οτι εισαι της wind , και αν δεν γνωριζουν μπορει και να μεινουν με ανοιχτο στομα. Και θα τους γλυτωσεις και σε χρονο αναζητησης του κωδικου παραγγελιας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει δοκιμάσει κάποιος σε Hol σε σχέση συγκεκριμένα με το Netfaster IAD 2; Έχω κάποια θέματα με το wifi και με ενδιαφέρει κυρίως η σταθερότητα όσον αφορά και στη γραμμή και στο σήμα του ασύρματου. Ναι μεν έχω τοίχους ανάμεσα αλλά έχω συχνά σκαμπανεβάσματα στην έντασή του σώματος και σκέφτομαι μήπως φταίει και το ρούτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hol έχω και έγραψα πριν για κάποιες πρώτες εντυπώσεις. Εγώ με 1 omni 5 dbi και μια κατευθυντική 7dbi έχω σταθερό και καλό σήμα σε απόσταση 50μ με εμπόδια ανάμεσα (τοίχους), όπου εκεί έχω έναν extender με κατευθυντική(πάλι) για περισσότερο κάλυψη. Σίγουρα αν του βάλεις κι εσύ καλύτερες κεραίες, θα βελτιωθεί το σήμα, μην περιμένεις όμως και θαύματα. Μήπως καλύτερα είναι να δοκιμάσεις με powerline, extender ή access point(ανάλογα την περίπτωση σου)?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει δοκιμάσει κάποιος σε Hol σε σχέση συγκεκριμένα με το Netfaster IAD 2; Έχω κάποια θέματα με το wifi και με ενδιαφέρει κυρίως η σταθερότητα όσον αφορά και στη γραμμή και στο σήμα του ασύρματου. Ναι μεν έχω τοίχους ανάμεσα αλλά έχω συχνά σκαμπανεβάσματα στην έντασή του σώματος και σκέφτομαι μήπως φταίει και το ρούτερ.

Hol με το πρώτο netfaster.    

 

Aν εννοείς ότι κάθεσαι σταθερά κάπου και παίζει πάνω κάτω το σήμα μπορεί να φταίει το ρούτερ.

Το Asus έχει ρυθμίσεις να αυξήσει τη σταθερότητα της γραμμής.

 

Aν έχεις όμως πρόβλημα μόνο σε πολύ συγκεκριμένα σημεία σε νορμάλ αποστάσεις(δηλαδή μετακινείσαι 2-3 βήματα και ξαναγεμίζει η ένταση)ίσως μπλοκάρει κάποιο δομικό υλικό το σήμα και πρέπει να κοιτάξεις γiα extender/powerline.

 

Π.χ. και με το netfsaster και με το asus (ακόμη καλύτερο) πιάνω σχεδόν φούλ σήμα στα 30μ. μέσα από τοίχους και ταβάνια απ'το δεύτερο όροφο πού το έχω άλλα σε 1 μόνο σημείο 1τμ στο ισόγειο χάνουν πάντα μια παραπάνω μπάρα στην ισχύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά. Αυτό εννοώ για το σήμα έχει αυξομειώσεις αλλά όχι πάντα, όποτε θυμάται. Το ρούτερ κλειδώνει στα 13 περίπου αλλά οι μετρήσεις ασύρματα δεν φτάνουν εκεί. Με κατευθυντική Δεν νομίζω να γίνεται δουλειά γιατί χρειάζομαι περίπου 180 μοίρες. Και powerline έχω αλλά δεν βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά απόκτησα και εγώ το συγκεκριμένο μόντεμ μέσω wind και θα ήθελα να μου πει κάποιος την διαδικασία μιας και είμαι cosmote πως θα κάνω reset ,θα πάω στο site της asus για το τελευταίο firmware η θα βάλω αυτό που πρότεινη ο συμφοριτης που είναι beta ? Να είστε πάντα καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά. Αυτό εννοώ για το σήμα έχει αυξομειώσεις αλλά όχι πάντα, όποτε θυμάται. Το ρούτερ κλειδώνει στα 13 περίπου αλλά οι μετρήσεις ασύρματα δεν φτάνουν εκεί. Με κατευθυντική Δεν νομίζω να γίνεται δουλειά γιατί χρειάζομαι περίπου 180 μοίρες. Και powerline έχω αλλά δεν βολεύει.

αυτό δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα του μόντεμ.

έχεις δει τι αλλα ασύρματα υπάρχουν στην περιοχή;

καποιος μπορεί να έχει ρυθμιση για κανάλι στο auto και να πέφτει πάνω σου η να σε ακουμπαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά απόκτησα και εγώ το συγκεκριμένο μόντεμ μέσω wind και θα ήθελα να μου πει κάποιος την διαδικασία μιας και είμαι cosmote πως θα κάνω reset ,θα πάω στο site της asus για το τελευταίο firmware η θα βάλω αυτό που πρότεινη ο συμφοριτης που είναι beta ? Να είστε πάντα καλά

 

με ανοιχτο το ρουτερ κ καποια οδοντογλυφιδα πατας την πισω οπη reset για τουλαχιστον εξι δευτερα

 

στην συνεχεια περιμενεις να μπουταρει

 

υγ

 

γ#$ω την wind, μια εβδομαδα+ που το παραγγειλα κ ακομα περιμενω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρέλαβα (από Wind) χθες το μεσημέρι και το δοκιμάζω τώρα με καλώδιο Ethernet (WiFi αργότερα), πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές ειδικά για τα λευτά του (σε αυτή την τιμή σίγουρα δεν έχει αντίπαλο και μάλλον δεν θα έχει για πολύ καιρό), θα δείξει...

Ευχαριστώ τον Topic Starter!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρέλαβα (από Wind) χθες το μεσημέρι και το δοκιμάζω τώρα με καλώδιο Ethernet (WiFi αργότερα), πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές ειδικά για τα λευτά του (σε αυτή την τιμή σίγουρα δεν έχει αντίπαλο και μάλλον δεν θα έχει για πολύ καιρό), θα δείξει...

Ευχαριστώ τον Topic Starter!

 

Ακριβώς. Σε αυτά τα χρήματα με τα features που έχει, δεν υπάρχει αντίπαλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχει την δυνατότητα το μόντεμ να φτιάξει δεύτερο ssid και να θέσουμε όριο ταχύτητας σε αυτό;

έχει να βάλεις μέχρι 3 guest networks(δλδ 3 ssid εξτρά), αλλά δε βρήκα να ρυθμίσω το qos σε αυτά.Απλά μπορείς να τους ρυθμίσεις πόση ώρα θα έχουν πρόσβαση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει να βάλεις μέχρι 3 guest networks(δλδ 3 ssid εξτρά), αλλά δε βρήκα να ρυθμίσω το qos σε αυτά.Απλά μπορείς να τους ρυθμίσεις πόση ώρα θα έχουν πρόσβαση...

Αυτό είδα κ εγώ στο εγχειρίδιο μόλις τώρα.. Θα βόλευε πολυ για να μην σου τρωνε όλη την συνδεση αν θες να το μοιρασεις..

post-152928-0-46967400-1460021103_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει δοκιμάσει κανεις με σύνδεση σε HOL (μένω Μεταμόρφωση Αττικής) ; Σκέφτομαι να αλλάξω το βασικό ρουτερ με καποιο αλλο.  
(Διαβασα καλά λογια , αν και 2 switch που εχω δοκιμάσει Asus δεν μου βγήκαν καλα ...αλλα αυτο μαλλον ειναι κατι αλλο.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει δοκιμάσει κανεις με σύνδεση σε HOL (μένω Μεταμόρφωση Αττικής) ; Σκέφτομαι να αλλάξω το βασικό ρουτερ με καποιο αλλο.  

(Διαβασα καλά λογια , αν και 2 switch που εχω δοκιμάσει Asus δεν μου βγήκαν καλα ...αλλα αυτο μαλλον ειναι κατι αλλο.)

 

Είναι σίγουρα πολύ καλύτερο από το stock, μην  το φοβάσαι καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...