Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχουν σχέση οι μηχανές,αν ο καφές είναι μέτριας ή κακής ποιότητας.Επίσης φρεσκοαλεσμένο δε τον λες...Τέσπα.

Επεξ/σία από tasinho
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, johnyboy είπε

Πήγα να πάρω κοστα ρικα καφέ από coffee berry που έχω αράξει τον τελευταίο καιρό μετά απο τουρ σε ότι πίνεται, και το παλικάρι μου έδωσε να δοκιμάσω cold brew. Δεν υπάρχει, απλά.Ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει σε καφέ.Μιλάμε ένιωθα στο στόμα όλες τις γεύσεις του καφέ και το άρωμα πραγματικά ήταν απίστευτο. 

...και το καλό είναι ότι μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου πολύ εύκολα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ge-lyk είπε

...και το καλό είναι ότι μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου πολύ εύκολα 

Έκανα μια απόπειρα, θα δείξει το αποτέλεσμα αν τον πέτυχα ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, The_Judas είπε

Αν μιλάμε για εσπρέσο, ο καφές απ εξω είναι ανώτερος γιατί έχουν μηχανές χιλιάδων ευρώ και είναι και φρεσκοαλεσμένος. 

Αν μιλάμε για ελληνικό ή γαλλικό, δεν έχει μεγάλη διαφορά.

Ναι,αν είναι Mrs Rose... αν είναι τα μπάζα που αγοράζουν από το Makro , και έξω έχει μείνει η "ταμπέλα" από παλιά.. "Τον ήπιες" γενικότερα..

επίσης αν η μηχανή των 1000δων ευρώ κάνουν τα service τους στην ώρα τους αφαλάτωση κλπ..

Για να μην τα πολυλογούμε.. έξω πλέον θα πιεις αντικειμενικά καλό εσπρέσο σε 1 από τα 50+ από αυτούς που πουλάνε καφέ και σέβονται τον εαυτό τους πάνω απ'ολα γιατι απο εκει ξεκινάει ο σεβασμός και στους άλλους..

Και μια συμβουλή,το marketing αλλάζει.. σήμερα ότι προσφέρεις ποιοτικά πρέπει να είναι αυτό που θα ήθελες εσύ να λάβεις.. Ο κόσμος εχει φάει πολυ μπαζο και αρχίζει να ψάχνει την ποιότητα σε σχεση με το κόστος ενω μέχρι πρότινος κοίταζε μονο το κόστος.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πίνω αμερικανικό τον χειμώνα. Έχω μια kmix για αρωματικό και είμαι υπέρ ευχαριστημένος. Ευλαβικα κάθε πρωί φτιάχνω περί τα 750 ml κ βγάζω τη μέρα. 

Salted caramel από Coffeeway είναι το πουλέν μου αλλά μένω ικανοποιημένος και με έναν dellhaize nicaragua που κοστίζει λιγότερο από τα μισά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2019 στις 11:12 ΜΜ, tasinho είπε

Δεν έχουν σχέση οι μηχανές,αν ο καφές είναι μέτριας ή κακής ποιότητας.Επίσης φρεσκοαλεσμένο δε τον λες...Τέσπα.

εδώ έχεις άδικο :) ένας κακός καφές στα χέρια ενός ατόμου που γνωρίζει ίσως μπορέσει να γίνει και μέτριος και ο μέτριος που είπες θα γίνει κάλος. Όλα αυτά βέβαια με τον κατάλληλο εξοπλισμό αλλιώς δεν κάνεις τίποτα Στο σπίτι δυστυχώς οι περισσότεροι δεν μπορούν να κάνουν τον καφέ που φτιάχνεται σε μια καφετέρια μιας και θέλει πολλά χρήματα σε εξοπλισμό.

Kαι ναι φρεσκοαλεσμένος ειναι μιας και οι περισσότεροι πλέον έχουν on demand μύλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω έχω μια απορία.Αφού λέτε συνέχεια ότι ο καφές έξω είναι ανώτερος λόγο εξοπλισμού, τότε γιατί δεν μπορώ να τον πιω? Δεν μιλάμε για ένα μαγαζί ή για μια μάρκα καφέ.Γενικά, ο καφές έξω είναι για πέταμα.Δεν λέω, στους 1000 καφέδες που θα πιω μπορεί 4-5 να μαμανε, αλλά το 99% είναι για πέταμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnyboy είπε

εγω έχω μια απορία.Αφού λέτε συνέχεια ότι ο καφές έξω είναι ανώτερος λόγο εξοπλισμού, τότε γιατί δεν μπορώ να τον πιω? Δεν μιλάμε για ένα μαγαζί ή για μια μάρκα καφέ.Γενικά, ο καφές έξω είναι για πέταμα.Δεν λέω, στους 1000 καφέδες που θα πιω μπορεί 4-5 να μαμανε, αλλά το 99% είναι για πέταμα.

Σε πολυ γενικα πλαισια: διαλεγουν το φτηνοτερο δυνατο καφε (99% καποιο blend robusta) για να πουλησουν με το μεγιστο κερδος στη λογικη οτι "ελα μωρε καφες ειναι, τι διαφορα εχει", δεν εκπαιδευουν το προσωπικο, δεν καθαριζουν - αφαλατωνουν τις μηχανες, δεν ενδιαφερονται πραγματικα γι αυτο που κανουν, αρα και δεν ενημερωνονται - ψαχνονται. 

Επισης, οσο καλο εξοπλισμο και να εχεις, δεν λεει κατι αν δεν ξερεις τι κανεις. Μη σου πω οτι ειναι και χειροτερα γιατι μπορει να καταστρεψεις μια εξαιρετικη ποικιλια απο ασχετοσυνη. 

Ειναι μεγαλο θεμα, αλλα δυστυχως οπως ειπες το 99% των καφεδων εκει εξω ειναι για πεταμα (been there - done that). 

Στην Αθηνα, 3-4 μαγαζια εχω βρει που να εχουν πραγματικα καλο καφε παντως, και μονο σε αυτα πηγαινω.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/2/2019 στις 7:22 ΠΜ, johnyboy είπε

εγω έχω μια απορία.Αφού λέτε συνέχεια ότι ο καφές έξω είναι ανώτερος λόγο εξοπλισμού, τότε γιατί δεν μπορώ να τον πιω? Δεν μιλάμε για ένα μαγαζί ή για μια μάρκα καφέ.Γενικά, ο καφές έξω είναι για πέταμα.Δεν λέω, στους 1000 καφέδες που θα πιω μπορεί 4-5 να μαμανε, αλλά το 99% είναι για πέταμα.

Μα δεν θα πάρω καφε απο οποιο μαγαζι βρω. Είναι 2-3 στην περιοχή μου που γνωρίζω ότι κάνουν καλό καφε και παιρνω απο αυτούς αν και σπάνια μιας και φτιάχνω σπιτι. 

Στις 1/2/2019 στις 9:36 ΠΜ, dazed είπε

Σε πολυ γενικα πλαισια: διαλεγουν το φτηνοτερο δυνατο καφε (99% καποιο blend robusta) για να πουλησουν με το μεγιστο κερδος στη λογικη οτι "ελα μωρε καφες ειναι, τι διαφορα εχει", δεν εκπαιδευουν το προσωπικο, δεν καθαριζουν - αφαλατωνουν τις μηχανες, δεν ενδιαφερονται πραγματικα γι αυτο που κανουν, αρα και δεν ενημερωνονται - ψαχνονται. 

Επισης, οσο καλο εξοπλισμο και να εχεις, δεν λεει κατι αν δεν ξερεις τι κανεις. Μη σου πω οτι ειναι και χειροτερα γιατι μπορει να καταστρεψεις μια εξαιρετικη ποικιλια απο ασχετοσυνη. 

Ειναι μεγαλο θεμα, αλλα δυστυχως οπως ειπες το 99% των καφεδων εκει εξω ειναι για πεταμα (been there - done that). 

Στην Αθηνα, 3-4 μαγαζια εχω βρει που να εχουν πραγματικα καλο καφε παντως, και μονο σε αυτα πηγαινω.

Θα συμφωνήσω σε όλα εκτος απο την αφαλάτωση. Τα περισσότερα μαγαζια έχουν αφαλατωτη γιατί αν δεν είχαν σε ένα εξάμηνο η μηχανή θα χρειαζόταν σέρβις και το σέρβις κοστίζει αρκετα. Ειδικά αν είναι σε καμία περιοχή με σκληρό νερο το εξάμηνο που σου ειπα ειναι πολυ. 

Αλλο το καθημερινό καθάρισμα (back flush) και αλλο η αφαλάτωση. 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα για μενα ειναι ότι επιλέγουν σκουπιδοκαφεδες με 15 ευρω το κιλό και πολλά σου ειπα.

Επεξ/σία από RedPriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/1/2019 στις 11:10 ΜΜ, RedPriest είπε

εδώ έχεις άδικο :) ένας κακός καφές στα χέρια ενός ατόμου που γνωρίζει ίσως μπορέσει να γίνει και μέτριος και ο μέτριος που είπες θα γίνει κάλος. Όλα αυτά βέβαια με τον κατάλληλο εξοπλισμό αλλιώς δεν κάνεις τίποτα Στο σπίτι δυστυχώς οι περισσότεροι δεν μπορούν να κάνουν τον καφέ που φτιάχνεται σε μια καφετέρια μιας και θέλει πολλά χρήματα σε εξοπλισμό.

Kαι ναι φρεσκοαλεσμένος ειναι μιας και οι περισσότεροι πλέον έχουν on demand μύλους.

Επιμένω σάυτό που σου είπα,ο κακός καφές(πολλά defects κλπ) αν δεν βάλεις ζάχαρη,γάλα ή προσθήκη περαιτέρω νερού (americano κλπ) δε γίνεται καλός καφές,ούτε καν μέτριος.Επειδή φαίνεται ότι γνωρίζεις κάποια πράγματα, (επιμένω και εδώ) ο φρεσκοαλέσμενος δεν σημαίνει τίποτα αν οι κόκκοι μένουν στον μύλο πολλές ώρες/μέρες και έρχονται σε επαφή με αέρα,ήλιο κλπ.Αρκετοί ιδιοκτήτες καφέ δεν γνωρίζουν ούτε τα βασικά για την διατήρηση/διασφάλιση της ποιότητας του καφέ.

Επεξ/σία από tasinho
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 1 delonghi EC155 3-4 χρόνια.Κάθε 250-300 καφέδες σύμφωνα με το manual κάνω αφαλάτωση με κιτρικό οξύ που προτείνει το manual αντί για ταμπλέτες.Τους τελευταίους μήνες η γεύση του καφέ μου μοιάζει κατώτερη και παρατήρησα οτι όταν την ανάβω στάζει νερό απο την υποδοχή που μπαίνει το pod μέχρι να ζεσταθεί καλά,δεν θυμάμαι να το έκανε πρίν.

Τον τελευταίο χρόνο όμως χρησιμοποιώ μόνο εμφιαλωμένο νερό,πιάνει και με αυτό άλατα;Εχω αργήσει να της κάνω αφαλάτωση αλλά ίσως χρειάζεται service,αυτό δεν ξέρω.

Στην δουλειά που έχουν μηχανή Nespresso με κάψουλες φτιάχνει ανώτερο καφέ.Αν αγοράσω Nespresso μηχανή υπάρχουν κάψουλες άλλων εταιριών πιο φθηνές;Πόση διαφορά έχει το κόστος 1 αλεσμένου καφέ σε σχέση με την κάψουλα;

Οι άλλες μηχανές με κάψουλα παίρνουν μόνο κάψουλες της ίδιας εταιρίας,όπως πχ της Illy;Μόνο στην Nespresso υπάρχει η δυνατότητα για άλλες κάψουλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως παίζει ρόλο ο αλεσμένος καφές(ποιότητα και βαθμός άλεσης) που χρησιμοποιείς ή ο τρόπος αποθήκευσης.Επίσης,έχεις κάνει έλεγχο αν η θερμοκρασία της μηχανής είναι στα επιθυμητά επίπεδα?Κάνε μια αφαλάτωση αρχικά και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tasinho είπε

Ίσως παίζει ρόλο ο αλεσμένος καφές(ποιότητα και βαθμός άλεσης) που χρησιμοποιείς ή ο τρόπος αποθήκευσης.Επίσης,έχεις κάνει έλεγχο αν η θερμοκρασία της μηχανής είναι στα επιθυμητά επίπεδα?Κάνε μια αφαλάτωση αρχικά και βλέπουμε.

Δεν έχει τίποτα αυτόματο η μηχανή.Την ανάβω,υποτίθεται πως όταν ανάψει το πράσινο λαμπάκι οτι είναι εντάξει αλλά δεν είναι.Την αφήνω παραπάνω να ζεσταθεί τουλάχιστον για τον 1ο καφέ όταν είναι κρύα.

Οταν με την αφή στο πάνω μέρος καταλαβαίνω οτι είναι αρκετά ζεστή,φτιάχνω τον καφέ.Νομίζω πως είναι με boiler το οποίο ζεσταίνεται και μόλις περάσει το χλιαρό νερό ζεσταίνεται.Λογικά το νερό που τρέχει όσο ζεσταίνεται το boiler να είναι όσο έχει μείνει μέσα σε αυτό.

Αυτή είναι η μηχανή.Λίγο θορυβώδες αλλά αντέχει:

https://www.bestprice.gr/item/2149897501/delonghi-ec155.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...