Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καφές καλός στο χέρι.. έχω ξεχωρίσει μετά απο πολυ ψάξιμο τις κάτωθι.. 

1.Galliano..εχει έναν κατοσταρι χρυσό, ο πιο πλούσιος σε γεύση και αρώματα μακράν...δυστυχώς δεν τον ΒΡΊΣΚΕΙΣ συχνά σε μαγαζια(26 με 28 ευρώ το κιλό γαρ)

2.Portioli il top..επισης πολύ αρωματικος..γλυκοπιοτος..ωραια επιγευση.

3.jamaica coffee..θα μπορούσε να είναι και νο.2...η espresso blend πολύ καλή.. ωραίο και πλούσιο φρέντο. 

Πέραν από την Νο3 τις άλλες 2 τις βρισκεις σχετικά δύσκολα.. δυστυχώς είναι ακριβες..ακομα και τη Galliano λίγα μαγαζιά παίρνουν την κατοσταρα.

Στην αγορά πάντως παίζει πολύ χώμα.. αν ψάχνετε για αλυσίδες πιστεύω coffee berry είναι αρκετά τίμια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσους δοκίμασα, Brazil από coffee berry, hausbrandt gourmet columbus είναι οι τοπ. 30 - 40 ευρώ το κιλό βέβαια. Ειδικά ο μπραζιλ έχει κοντά στα 50 ευρώ το κιλό αλλά χαλάλι του, μιλάμε για απίστευτο καφέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε ο graef cm 702 σήμερα. Πήρα και hausbrandt gourmet columbus μιας που ο pellini top (για μένα από τους καλύτερους καφέδες) δεν τον βρίσκω πουθενά. Πέταξα 2 3 καφέδες που δεν έτρεχε καν μιας και τους είχα κόψει πάρα πολύ ψιλους. Από το 10 και πάνω κάτι γίνεται. 

 

Πέτυχα το ιδανικό αποτέλεσμα στο 12 για τον συγκεκριμένο καφέ και το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. Ο αλεσμενος καφές μετά από 2 μέρες είναι σαν να πίνεις νερό 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2019 στις 9:11 ΠΜ, tornado είπε

μετα απο αρκετα πειραματα και καποσες φολες καεληξα σε αυτον σαν best vfm espresso coffee

https://www.coffees.gr/espresso-lavazza-bourbon-forte-1000g/

Φίλε πολύ χάλια για εσπρέσο.Πήγαινε σε 100% Arabica να καταλάβεις λίγο γεύση. Εγώ πάντως μετά από αρκετές περιπλανήσεις πολλές δοκιμές κατέληξα στους κομμένους.

Βρήκα μία πηγή με τιμές χώμα (μαύρα φυσικά 3 ευρώ το πακέτο αλλά δε λέω που ούτε με π.μ.):P και έχω λύσει οριστικά το πρόβλημα του καφέ.Παίρνω από όλους πάντα 100% arabica.Σήμερα τελείωσε και αύριο λέω να ανοίξω τον lavazza intense and nelvety τον οποίο αγόρασα για πρώτη φορά και για τον οποίο έχω ακούσει καλά λόγια.

 

Εσπρέσσο.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Φίλε πολύ χάλια για εσπρέσο.Πήγαινε σε 100% Arabica να καταλάβεις λίγο γεύση. Εγώ πάντως μετά από αρκετές περιπλανήσεις πολλές δοκιμές κατέληξα στους κομμένους.

Βρήκα μία πηγή με τιμές χώμα (μαύρα φυσικά 3 ευρώ το πακέτο αλλά δε λέω που ούτε με π.μ.):P και έχω λύσει οριστικά το πρόβλημα του καφέ.Παίρνω από όλους πάντα 100% arabica.Σήμερα τελείωσε και αύριο λέω να ανοίξω τον lavazza intense and nelvety τον οποίο αγόρασα για πρώτη φορά και για τον οποίο έχω ακούσει καλά λόγια.

Εσπρέσσο.JPG

απο αυτους μονο ο ορο πινεται..οι αλλοι ειναι χωμα..

ημουν πριν κανενα μηνα ιταλια... λατρεψα τον lavazza που δεν τον ειχα σε εκτιμηση.... προτιμουσα των ιλλυ αλλα τωρα περνω μονο λαβατζα ορο αν και λιγο πιο ακριβος αξιζει..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για αυτο ο καφες ειναι μπερδεμα...

προτεινεις ενα καλο καφε που πινεις και ο αλλος τον βρισκει λασπη.

Οποτε τι να προτεινεις?

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, tornado είπε

για αυτο ο καφες ειναι μπερδεμα...

προτεινεις ενα καλο καφε που πινεις και ο αλλος τον βρισκει λασπη.

Οποτε τι να προτεινεις?

εσυ τι προτεινεις τυπε? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πηρα σβαρνα οτι βρηκα σε σπυρι απο 10 εως 13 ευρω (δεν θελω να δινω παραπανω) το κιλο

και κατεληξα στο lavazza bourbon που για μενα ειναι αξιοπρεπης.

Καλη γευση, καλο καιμακι και δυνατος οπως τον θελω.

Νομιζω θα παραμεινω σε αυτον μιας και τους ξεσκονισα ολους σε αυτη την τιμη.

Σαφως αν πας +5 ευρω εχει τον lavazza τον μωβ, ακομα πιο καλος και οσο ανεβαινεις πιθανον θα βρεις πιο σπεσιαλ καφεδες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, tornado είπε

εγω πηρα σβαρνα οτι βρηκα σε σπυρι απο 10 εως 13 ευρω (δεν θελω να δινω παραπανω) το κιλο

και κατεληξα στο lavazza bourbon που για μενα ειναι αξιοπρεπης.

Καλη γευση, καλο καιμακι και δυνατος οπως τον θελω.

Νομιζω θα παραμεινω σε αυτον μιας και τους ξεσκονισα ολους σε αυτη την τιμη.

Σαφως αν πας +5 ευρω εχει τον lavazza τον μωβ, ακομα πιο καλος και οσο ανεβαινεις πιθανον θα βρεις πιο σπεσιαλ καφεδες.

το θεμα ειναι οτι θες κοψιμο που σημαινει χρονος, μυλος, και βαρεμαρα καθαρισματος μετα... 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονος τα 10" που κοβει τον καφε?

καθαρισμα 1-2 φορες τον χρονο, ειναι προβλημα?

μυλος 100 ευρω

Τωρα η ερωτηση ειναι θες να πινεις καφε η οτι ναναι?

Αν θες οντως καφε, καλη μηχανη - καλος μυλος - καλος καφες ολα αυτα ειναι μονοδρομος.

Αλλιως lavazza κοκκινος και μπρικι που κανει 15 ευρω και οτι βγει στην υγεια σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tornado είπε

χρονος τα 10" που κοβει τον καφε?

καθαρισμα 1-2 φορες τον χρονο, ειναι προβλημα?

μυλος 100 ευρω

Τωρα η ερωτηση ειναι θες να πινεις καφε η οτι ναναι?

Αν θες οντως καφε, καλη μηχανη - καλος μυλος - καλος καφες ολα αυτα ειναι μονοδρομος.

Αλλιως lavazza κοκκινος και μπρικι που κανει 15 ευρω και οτι βγει στην υγεια σου.

εγω καφετιερα του 50ρικου απο ισοπ και λαβατζα ορο

μια χαρα καφες βγαινει...

οχι σαν καφετεριας αλλα αξιοπρεπης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε μεινε εκει που εισαι, μην το σκαλιζεις αλλο.

Εχω που εχω απαιτησεις εχω ακουμπησει αρκετα, ο καφες ειναι μια σκαλα πιο κατω απο καφετεριας.

Με βαση την τσεπη μου καλα ειμαι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...