Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το ζήτησες για μπρίκι, καλά στο έκοψαν.
Απλά αν πάρεις απο supermarket πχ έναν έτοιμο, αυτοί θα είναι αλεσμένοι για εσπρέσσο (θα το δεις πιο ψιλοασλεσμένο φαίνεται και με το μάτι), και θα βγαίνει πιο καμμένος ο καφές.
Αυτό αφορά το ότι όσο πιο fine είναι το άλεσμα, τότε περισσότερο διαρκεί το πέρασμα του νερού μέσα απο τον καφέ (και πρέπει να φτάσει και σε μεγαλύτερη θερμοκρασία για να  διαπεράσει) και τον καίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

thanx 

Για προτεινετε και καποιο γαλα για αφρογαλα (εκτος απο το nounou barista, αυτο το ειπαμε ) 

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τα μακράς διάρκειας κάνουν καλο αφρογαλα! δεν είναι απαραίτητο το γάλα τύπου barista...

λόγω γεύσης όμως προτιμω να βάζω φρέσκο γαλα. καλά αποτελέσματα είχα με το μεβγαλ ή και με του Σκλαβενίτη. δοκιμάζεις και βλέπεις.

εγω το χτυπάω το γαλα σε μικρο μπρίκι με μιξερακι-φραπεδιερα και αφού αποκτήσει όγκο το αφρογαλα το ζεσταίνω και στο μάτι κουζίνας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έλυσα το πρόβλημα με την πικρίλα στον καφέ βρήκα και τι φταίει για την ξινιλα. Η ντελονγκι ανεβάζει πάρα πολύ υψηλή θερμοκρασία και ο καφές βγαίνει ξινός. Χαμηλωσα την θερμοκρασία τέρμα και έκανα εκχύλιση με θερμόμετρο μέσα στο φλιτζάνι και κατά την διάρκεια ξεπερνάει τους 70c. Δοκίμασα να σταματήσω την εκχύλιση στους 70c (25 sec) και πήρα 1:2 αναλογία. Δεν ήταν τέλειος ο καφές αλλά τουλάχιστον πίνεται. Λίγο που δεν είναι σταθερή η θερμοκρασία, λίγο που φτάνει στο Θεό, πίνεις ξινιλα. Για αυτό και δεν πρέπει να κάνεις naked το portafilter στην συγκεκριμένη, δεν κάνει για αργή εκχύλιση γιατί θα πιεις κατουροζουμο στην καλύτερη. Νομίζω ότι με πιο χοντρή άλεση και 1:3 στα 25sec κάτι θα γίνει. Τώρα πως θα πετύχεις άλεση με τον graef, είναι άλλη ιστορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που περιγραφεις τα εξηγησα 4 σελ πισω(σελ 45). Η θερμοκρασια ειναι βασικο γιαυτο προτιμω αυτες που εχουν αναλογικο θερμομετρο πανω.

Καλα το πας με τις δοσολογιες αλλα αλλαζεις πολλες μεταβλητες ταυτοχρονα. Ξανα δες το μηνυμα μου. Ο πιο συντομος τροπος ειναι πρωτα να βρεις ποια αναλογια σου κανει( πχ1:2) δηλ ποσο βαρυ ελαφρυ θελεις τον καφε, χωρις να σε νοιαζει ο χρονος. Μετα βρες το κοψιμο που θα σε πλησιαζει στα 30’’ με την αναλογια που επελεξες σταθερη. Αν ελεγξεις και τη θερμοκρασια τοτε θα πιεις καλο καφε. Κ εγω αργησα να το βρω μπλεκοντας με πολλες ταυτοχρονες αλλαγες μεχρι που βρηκα αυτον τον οδηγο. Οταν θελεις να ξανα αλλαξεις κατι παλι απο την αναλογια θα ξεκινας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bjj-p είπε

Αυτα που περιγραφεις τα εξηγησα 4 σελ πισω(σελ 45). Η θερμοκρασια ειναι βασικο γιαυτο προτιμω αυτες που εχουν αναλογικο θερμομετρο πανω.

Καλα το πας με τις δοσολογιες αλλα αλλαζεις πολλες μεταβλητες ταυτοχρονα. Ξανα δες το μηνυμα μου. Ο πιο συντομος τροπος ειναι πρωτα να βρεις ποια αναλογια σου κανει( πχ1:2) δηλ ποσο βαρυ ελαφρυ θελεις τον καφε, χωρις να σε νοιαζει ο χρονος. Μετα βρες το κοψιμο που θα σε πλησιαζει στα 30’’ με την αναλογια που επελεξες σταθερη. Αν ελεγξεις και τη θερμοκρασια τοτε θα πιεις καλο καφε. Κ εγω αργησα να το βρω μπλεκοντας με πολλες ταυτοχρονες αλλαγες μεχρι που βρηκα αυτον τον οδηγο. Οταν θελεις να ξανα αλλαξεις κατι παλι απο την αναλογια θα ξεκινας.

Δεν έχει σταθερή θερμοκρασία η ντελονγκι. Όσο περνάνε τα δευτερόλεπτα ανεβαίνει με αποτέλεσμα να ξεπερνά τα 70 και ο καφές βγαίνει χάλια. Οπότε είναι πολύ σημαντικό κομμάτι να μην αφήνεις την εκχύλιση πάρα πολύ γιατί στον χαλάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@johnyboy η ξυνίλα που λες δεν οφείλεται σε υψηλή αλλά σε χαμηλή θερμοκρασία. δε ξέρω τί μηχανή έχεις, αλλά αν έχει μικρό boiler ή και καθόλου boiler δεν μπορείς να κάνεις κάτι ιδιαίτερο. Συνεχώς μπαίνει κρύο νερό μέσα στο boiler όταν εκχυλίζεις και η θερμοκρασία πέφτει.  ο τρόπος που μετράς το νερό είναι άκυρος τελείως. το μόνο που μπορώ να σου προτείνω σε περίπτωση που έχεις μηχανή με μικρό boiler είναι να καταφέρεις όταν κάνεις εκχύλιση ταυτόχρονα η αντίσταση να μένει πάντα αναμμένη για να χάσεις όσο το δυνατόν λιγότερη θερμοκρασία. δηλαδή αν έχεις κάποιο λαμπάκι που περιμένεις να σβήσει για να ξεκινήσεις, μάθε να ξεκινάς λίγο πριν ανάψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, gsisr είπε

@johnyboy η ξυνίλα που λες δεν οφείλεται σε υψηλή αλλά σε χαμηλή θερμοκρασία. δε ξέρω τί μηχανή έχεις, αλλά αν έχει μικρό boiler ή και καθόλου boiler δεν μπορείς να κάνεις κάτι ιδιαίτερο. Συνεχώς μπαίνει κρύο νερό μέσα στο boiler όταν εκχυλίζεις και η θερμοκρασία πέφτει.  ο τρόπος που μετράς το νερό είναι άκυρος τελείως. το μόνο που μπορώ να σου προτείνω σε περίπτωση που έχεις μηχανή με μικρό boiler είναι να καταφέρεις όταν κάνεις εκχύλιση ταυτόχρονα η αντίσταση να μένει πάντα αναμμένη για να χάσεις όσο το δυνατόν λιγότερη θερμοκρασία. δηλαδή αν έχεις κάποιο λαμπάκι που περιμένεις να σβήσει για να ξεκινήσεις, μάθε να ξεκινάς λίγο πριν ανάψει.

το εχω ισα με 1000 φορες εδω μέσα. η dedica δεν εχει boiler, εχει thermoblock, για αυτο ειναι σκουπιδαριο. αλλα καποιοι έχουν αντίθετη άποψη, ότι μπορείς να βάψεις με πορδες αυγά.

λάθος ξελαθος, δεν υπαρχει άλλος τρόπος να μετρήσεις θερμοκρασία στην συγκεκριμένη. Μπορείς να μετρήσεις τον καφέ μόνο στο φλιτζάνι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο έχω ξαναπεί, πετάς τσάμπα λεφτά σε ακριβούς καφέδες, με αυτό τον εξοπλισμό φλυτζάνι δεν θα πάρεις πάρα μόνο στην τύχη. Αφού σου αρέσει το σπορ μόνη λύση να αναβαθμίσεις τον εξοπλισμό. Εγώ με τον graef μια saeco και ένα θερμόμετρο type k πάνω στο boiler , με μέτριους καφέδες τύπου Coffee island, παίρνω καλύτερο φλυτζάνι από όσες φορές έχω προσπαθήσει με speciality. Να πάω να βάψω αυγά με πορδές δεν γίνεται. 

Επεξ/σία από tsiro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Στο έχω ξαναπεί, πετάς τσάμπα λεφτά σε ακριβούς καφέδες, με αυτό τον εξοπλισμό φλυτζάνι δεν θα πάρεις πάρα μόνο στην τύχη. Αφού σου αρέσει το σπορ μόνη λύση να αναβαθμίσεις τον εξοπλισμό. Εγώ με τον graef και μια saeco και ένα θερμόμετρο type k πάνω στο boiler , με μέτριους καφέδες τύπου Coffee island, παίρνω καλύτερο φλυτζάνι από όσες φορές έχω προσπαθήσει με speciality. Να πάω να βάψω αυγά με πορδές δεν γίνεται. 

Σκέψου ότι ο illy έτοιμος αλεσμενος έχει 7-8 τα 250 γραμμάρια όσο δηλαδή αυτός που παίρνω. Κλάιν διαφορά. Απλά οι speciality θέλουν υπομονή και πολύ καλό εξοπλισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnyboy είπε

το εχω ισα με 1000 φορες εδω μέσα. η dedica δεν εχει boiler, εχει thermoblock, για αυτο ειναι σκουπιδαριο. αλλα καποιοι έχουν αντίθετη άποψη, ότι μπορείς να βάψεις με πορδες αυγά.

λάθος ξελαθος, δεν υπαρχει άλλος τρόπος να μετρήσεις θερμοκρασία στην συγκεκριμένη. Μπορείς να μετρήσεις τον καφέ μόνο στο φλιτζάνι.

Δώσε 700 και πάρε μια της προκοπής .

Τι μας ταλαιπωρεις συνεχεια εδω.;

Υ.γ Δώσε και άλλα 300 για μύλο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

spacer.png

Το εργαλείο μου αγορασμένο 30000 δραχμές.ΡΑΔΙΟ ΚΟΡΑΣΙΔΗ ,Κηφισού 165 & Πέτρου Ράλλη

Επεξ/σία από opera
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mp123 είπε

Δώσε 700 και πάρε μια της προκοπής .

Τι μας ταλαιπωρεις συνεχεια εδω.;

Υ.γ Δώσε και άλλα 300 για μύλο .

Συγνώμη που σε ταλαιπωρω σε δημόσιο φόρουμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnyboy είπε

Συγνώμη που σε ταλαιπωρω σε δημόσιο φόρουμ. 

Όχι τίποτε άλλο δλδ αλλα γιατι με βαζεις και εμένα σε σκέψεις να αλλάξω την dedica και να πάω σε gaggia των 350 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...