Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, johnyboy είπε

Εμ έλα που και από έξω πίνω ξινιλα ή φαρμάκια εντελώς. Delonghi dedica μαζί με έναν σκουπιδοgraef

ούτε στο σπίτι πίνεις καλό καφε ούτε και έξω;

μήπως τελικά δεν σου αρέσει ο εσπρέσο; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, The_Judas είπε

ούτε στο σπίτι πίνεις καλό καφε ούτε και έξω;

μήπως τελικά δεν σου αρέσει ο εσπρέσο; :P

Χαχαχ το έλεγε ένας συνάδελφος, μήπως δεν σου αρέσει τελικά ο καφές? Ας πούμε τώρα με την απλή συνταγή μια χαρά τον πέτυχα, όχι τέλεια αλλά είναι οκ, έχει γεύση. Ε κάποια στιγμή που θα πάρω λελιτ θα γίνει η δουλειά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για οικιακή χρήση μια απλή μηχανή με έτοιμο συσκευασμένο καφέ νομίζω αρκεί (χωρίς τεράστιες προσδοκίες). lavazza, dimello, jacobs έχουν κάποια καλά χαρμάνια. Ούτε εγώ ασχολούμαι ιδιαίτερα με φρεσκοαλεσμένο, υπερτιμημένοι για μένα.

Ολα τα υπόλοιπα, pressurised-non presurrised και αλεσμένος καφές για μηχανή των 50-150 είναι υπερβολή.

Η lelit που λες είναι μάλλον η μόνη λύση αλλά και αυτή βλέπω όλο ανεβαίνει η τιμή της (500 ευρώ πήγε) + αγορά μύλου καφέ...

Παλιά υπήρχε και η gaggia classic σε πιο λογική τιμή αλλά το νέο μοντέλο δεν είναι το ίδιο.

edit: το μετάνιωσα που δεν πήρα την gaggia μια περίοδο που έκανε γύρω στα 250... ήδη έχω αλλάξει 3 φθηνές μηχανές. Σίγουρα όμως δεν πρόκειται να δώσω 400+ ευρώ.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2015 στις 2:05 ΜΜ, mastoras007 είπε

Καλησπέρα.

χρησιμοποιώ espresso της lavazza με αναλογίες 40% Arabica, 60% Robusta..

Τι είναι αυτές οι αναλογίες? ο καφές σάν γέυση είναι καλός απλά είναι λίγο αραιός..

Θα μου πείτε τώρα γιατί τα σκαλίζω αφού είναι καλός ο καφές μου?τα σκαλίζω γιατί εδώ και 10 μέρες δέν τον πολυχρισιμοποιησηα και ο καφές ξεράθηκε και έχει μία γευση πολύ περίεργη πικρόξινη χάλια..και τον πέταξα και λέω να αλλάξω μάρκα..

Υπάρχει μηχανή μύλος κτλ κτλ..

Ειναι θέμα γούστων οπότε ακούω γνώμες..

Εμένα πχ μου αρέσει πολύ του μικέλ ο καφές..

Από όσο ξέρω από την γυναίκα που δουλεύει και ασχολείται με το αντικείμενο

Ο robusta είναι ποικιλία η οποία είναι χαμηλή σε μέγεθος και συνήθως έχει μια γεύση χωματιλα

Ο Arabica είναι μια άλλη ποικιλία ελαφρώς πιο ακριβός 

Όταν παίρνεις μονοποικιλιακο έχει μια συγκεκριμένη ποικιλία καφέ ενώ οι blend έχουν διαφορές ποικιλίες μέσα η οποίες συνήθως είναι  β διαλογής 

Τώρα στα Lavazza κυρίως αλλά και σε άλλες εταιρίες πιθανόν θα βρεις πολλές ποικιλίες στα σούπερ μάρκετ κάθε διαφορετικό προϊόν γράφει πίσω  τι επιγευση έχει 

Αν γυρίσεις στην πίσω μεριά του προϊόντων θα δεις ότι ένας γράφει ότι έχει επιγευση σοκολάτας 

Ο άλλος έχει επιγευση φρούτων η κρασιού 

Ο άλλος είναι λουλουδατος

 

Κάπως έτσι δοκιμάζοντας τα θα καταλάβεις στο περίπου πια επιγευση σου ταιριάζει περισσότερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο arabica είναι πιο αρωματικός, ο robusta πιο πικρός με πιο πολύ καφείνη.

Συνήθως οι arabica είναι πιο εύγευστοι αλλά είναι υποκειμενικό, σε ορισμένους  αρέσει να πικρίζει ο καφές.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@johnyboy 800γρ να χωράει, είναι μικρό. είναι 51mm πλάτος,τέλος.. το νερό μπαίνει, και πρέπει να περάσει 5 πόντους πατημένου καφέ για να βγει από την άλλη. δεν υπάρχει περίπτωση να βγει ομοιόμορφα για να πάρεις καλή γεύση. το puc πρέπει να είναι πλατύ. να περνάει γρήγορα το νερό από μέσα και όχι να λιμνάζει.. 

Στην μηχανή σου δεν υπάρχει θερμοκρασιακή σταθερότητα για να σου βγάλει σωστό espresso, έχει υψηλή πίεση γιατί είναι για pressurized καλάθια κ.α 

Βάλε το διπλό το δικό της (η αν υπάρχει Non presurized ακόμη καλύτερα) τουλάχιστον να μην πετάς καφέ....

Δεν σου φταίει ο graef..  αυτός είναι ο φθηνότερος entry level ηλεκτρικός μύλος για καφέ φίλτρου η για espresso σε pressurized καλάθι. και το ξέρεις.. δεν μπορείς να αγοράζεις smart Και να περιμένεις να πάει με 300 χλμ την ώρα σαν ferrari γιατί και τα δύο είναι αυτοκίνητα...

Επεξ/σία από madnifestah
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, madnifestah είπε

@johnyboy 800γρ να χωράει, είναι μικρό. είναι 51mm πλάτος,τέλος.. το νερό μπαίνει, και πρέπει να περάσει 5 πόντους πατημένου καφέ για να βγει από την άλλη. δεν υπάρχει περίπτωση να βγει ομοιόμορφα για να πάρεις καλή γεύση. το puc πρέπει να είναι πλατύ. να περνάει γρήγορα το νερό από μέσα και όχι να λιμνάζει.. 

Στην μηχανή σου δεν υπάρχει θερμοκρασιακή σταθερότητα για να σου βγάλει σωστό espresso, έχει υψηλή πίεση γιατί είναι για pressurized καλάθια κ.α 

Βάλε το διπλό το δικό της (η αν υπάρχει Non presurized ακόμη καλύτερα) τουλάχιστον να μην πετάς καφέ....

Δεν σου φταίει ο graef..  αυτός είναι ο φθηνότερος entry level ηλεκτρικός μύλος για καφέ φίλτρου η για espresso σε pressurized καλάθι. και το ξέρεις.. δεν μπορείς να αγοράζεις smart Και να περιμένεις να πάει με 300 χλμ την ώρα σαν ferrari γιατί και τα δύο είναι αυτοκίνητα...

Έχω unpresurized 2πλο basket και με αυτό κάνω δουλειά. Βάζω 18 γραμμάρια, παίρνω 50 60μλ στο 30-35 δευτερόλεπτα και ότι βγει. Συνήθως είναι οκ αν και οι σπεσιαλιτι λίγο να χάσει ο μύλος όπως αναφέρω παρακάτω, βγαίνει νεροζουμι. 

 

Ο γκραεφ όπως έχω ξαναπεί τόσες πολλές φορές δεν είναι σταθερός μύλος και είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα. Δεν μπορεί αυτό το σκουπίδι να αλεσει 2 φορές τον καφέ το ίδιο. Με καμία Παναγία. Αυτό οφείλεται στο πλαστικό κάτω από τις ροδέλες που τρώγεται και ανεβαίνει ο βαθμός άλεσης χωρίς να φαίνεται οπτικά. Εδώ παίζουμε με τα χιλιοστά και τα δευτερόλεπτα, λίγο να φαγωθεί σου έχει χαλάσει όλο το αποτέλεσμα. Δεν κάνει για εσπρέσο και δεν κάνει για σπεσιαλιτι καφέ. -

Στους υπόλοιπους καφέδες τους εμπορικούς μια χαρά τα πάει γιατί είτε 30 δευτερόλεπτα είτε 50 το ίδιο πράγμα θα πιες. Σε καλό καφε αν χάσει έστω και λίγο κάηκε ο καφές. 

η μηχανή αν πάρεις έτοιμο τον καφέ αλεσμενο από άλλο μύλο μια χαρά τον βγάζει, ο μύλος είναι απάτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, johnyboy είπε

Εμ έλα που και από έξω πίνω ξινιλα ή φαρμάκια εντελώς. Delonghi dedica μαζί με έναν σκουπιδοgraef

Και εγώ την ίδια εχω.μια ικανοποιητική εσπρεσιερα και οικονομική και  αυτο μόνο.

.Εγω βάζω το διπλό καλαθάκι και πατάω μια φορά τον διπλό .Εχω βρει δυο τρεις καφέδες έτοιμους και τέλος.

Αυτο που κάθεσε και ψάχνεσε δεν γινετε με την dedica.πρεπει να πας τουλαχιστον από 500 600  για μηχανή συν αλλα 100 150 για μύλο. Για αυτό θα σου ελεγα παράτα τα όλα και βρες δυο τρεις έτοιμους συσκευασμενους καφέδες να πίνεις.Η μηχανή αυτή για αυτό ειναι και μόνο.

 

Επεξ/σία από mp123
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω lelit pl81t pid και mazzer SJ.

Θέλω να πάρω καφέ για καπουτσίνο με έντονη τη γεύση της σοκολάτας. Ποιο από τα παρακάτω προτείνετε και μόνο από αυτά? 

https://www.roastmarket.de/langen-kaffee-espresso-malabar-500g.html

 

https://www.roastmarket.de/gorilla-espresso-india-monsoon-1kg.html

 

https://www.roastmarket.de/mocambo-brasilia-bohnen-1kg.html

 

https://www.roastmarket.de/caffe-a-nannini-classica-bohnen-1kg.html

 

Προς τον πρώτο με βλέπω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mp123 είπε

Και εγώ την ίδια εχω.μια ικανοποιητική εσπρεσιερα και οικονομική και  αυτο μόνο.

.Εγω βάζω το διπλό καλαθάκι και πατάω μια φορά τον διπλό .Εχω βρει δυο τρεις καφέδες έτοιμους και τέλος.

Αυτο που κάθεσε και ψάχνεσε δεν γινετε με την dedica.πρεπει να πας τουλαχιστον από 500 600  για μηχανή συν αλλα 100 150 για μύλο. Για αυτό θα σου ελεγα παράτα τα όλα και βρες δυο τρεις έτοιμους συσκευασμενους καφέδες να πίνεις.Η μηχανή αυτή για αυτό ειναι και μόνο.

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω την επόμενη φορά είναι να ζητήσω από το καφεκοπτειο να τον κόψει και αν βγει καλός θα πετάξω τον μύλο από την ταράτσα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω την επόμενη φορά είναι να ζητήσω από το καφεκοπτειο να τον κόψει και αν βγει καλός θα πετάξω τον μύλο από την ταράτσα. 

Το καλυτερο είναι αυτό που λες.τους λες τι μηχανη εχεις και αυτοί ξερουν.

Υ.γ Δοκίμασε  ipanema ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, The_Judas είπε

Ο arabica είναι πιο αρωματικός, ο robusta πιο πικρός με πιο πολύ καφείνη.

Συνήθως οι arabica είναι πιο εύγευστοι αλλά είναι υποκειμενικό, σε ορισμένους  αρέσει να πικρίζει ο καφές.

Να προσθέσω ότι οι robusta σε ξεγελάνει επειδή κάνουν ωραίο καιμάκι σε αντίθεση με τους arabica. Me robusta τους έκοψα,χάλια γεύση για αυτό είναι και πιο φτηνοί, και παίρνω 100% arabica 

44 λεπτά πριν, omitziz είπε

Έχω lelit pl81t pid και mazzer SJ.

Θέλω να πάρω καφέ για καπουτσίνο με έντονη τη γεύση της σοκολάτας. Ποιο από τα παρακάτω προτείνετε και μόνο από αυτά? 

https://www.roastmarket.de/langen-kaffee-espresso-malabar-500g.html

https://www.roastmarket.de/gorilla-espresso-india-monsoon-1kg.html

https://www.roastmarket.de/mocambo-brasilia-bohnen-1kg.html

https://www.roastmarket.de/caffe-a-nannini-classica-bohnen-1kg.html

Προς τον πρώτο με βλέπω 

Κανέναν πάρε 100% arabica , ράντισέ τον από πάνω με λίγη σοκολάτα και είσαι εντάξει.

36 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω την επόμενη φορά είναι να ζητήσω από το καφεκοπτειο να τον κόψει και αν βγει καλός θα πετάξω τον μύλο από την ταράτσα. 

Πες ότι μία φορά βγήκε εντάξει την επόμενη τι γίνεται;;;; Μπορεί πριν να έκοβε γαλλικό ή Ελληνικό άλλες ρυθμίσεις και να μην πετύχει ίδιο κόψιμο οπότε πάλι πειράματα θα κάνεις μέχρι να πετύχεις την ποσότητα και το πάτημα.Για αυτό βαρέθηκα το σπυρί και χύμα κομμένο επειδή ποτέ δεν έχει το ίδιο κόψιμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, omitziz είπε

Έχω lelit pl81t pid και mazzer SJ.

Θέλω να πάρω καφέ για καπουτσίνο με έντονη τη γεύση της σοκολάτας. Ποιο από τα παρακάτω προτείνετε και μόνο από αυτά? 

https://www.roastmarket.de/langen-kaffee-espresso-malabar-500g.html

https://www.roastmarket.de/gorilla-espresso-india-monsoon-1kg.html

https://www.roastmarket.de/mocambo-brasilia-bohnen-1kg.html

https://www.roastmarket.de/caffe-a-nannini-classica-bohnen-1kg.html

Προς τον πρώτο με βλέπω 

Νότες σοκολάτες έχουν κυρίως οι κόκκοι κεντρικής και λατινικής Αμερικής, μην κοιτάς Ινδικούς. Brazil santos ή Colombian excelso ας πούμε. Τώρα γενικά οι νοτες στο καφέ είναι περίεργο πράγμα. Όντως μπορεί να βγει, μπορεί και όχι 😊.

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν να βγαίνει καλύτερος ο καφές με 16 γραμμάρια, ποιο ωραία ροή στην εκχύλιση, πιο ωραία γεύση, άρωμα. 

Επεξ/σία από johnyboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Σαν να βγαίνει καλύτερος ο καφές με 16 γραμμάρια, ποιο ωραία ροή στην εκχύλιση, πιο ωραία γεύση, άρωμα. 

Όπως τα λες εγώ εκεί κινούμαι 14-15-16 γραμμάρια όχι παραπάνω γιατί μετά είναι δύσκολη και αργή  η διύλιση και αυτό έχει ως συνέπεια να καίγεται ο καφές και χαλάει η γεύση.

Παίξε εκεί πάρε και ένα σφραγισμένο jacobs 100% arabica και θα με θυμηθείς (4 ευρώ τον έχει o Σκλαβενίτης σε προσφορά).Και εγώ στην αρχή σπυρί και χύμα έπαιρνα συνήθως αλλά πλέον κόλησα με το jacobs μιας και έχω πετύχει τη συνταγή έχοντας συνεχώς τον ίδιο σε γεύση καφέ που είναι βασικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...