Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Του coffee lab όπως και coffee berry δεν έχουν διαφορά από τους κομερσιαλ. Ίδιοι είναι. Μαύρο καβουρδισμα που πικρυζει εύκολα. Το καταλαβαίνεις και στην μυρωδιά και στην άλεση που θέλει αρκετά πιο coarse από έναν φρέσκο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Όλοι έχουν σαρώσει κάπου, από αυτούς που έχουν αναφερθεί και παραπάνω : izzo, caffen κ.λπ. Από μάρκετινγκ έχει ο Θεός.

Μην το δένεις και κόμπο αυτό :

The Roast Date

You know that freshly roasted coffee is better. But do you know the ideal number of days to consumer after your beans have been roasted? There’s a lot of debate over this topic, but a safe range is anything between 8-20 days since roasted is best.

The best roasters include a roast date for their coffee, which lets you know how long it’s been since it was roasted.

Most coffee experts agree that whole bean coffee retains its freshness between one week and one month after roasting..

And yes – your coffee may actually be too fresh. You should allow at least 4 days after roasting because a buildup of C02 (Carbon Dioxide) can negatively affect brewing.

Το παράθυρο 8-20 μέρες που πιάνει peak σε άρωμα, νότες και γεύση ο κόκκος του καφέ και έχει ολοκληρωθεί το degassing είναι γνωστό σε όσους αγοράζουν φρέσκο "roast to order" καφέ.
Εγώ παραγγέλνω, τον καβουρδίζουν και μου τον στέλνουν. οι αρχικές ώρες πριν το συσκεύασμα και οι 2-3 μέρες μέσα στη συσκευασία με βαλβίδα εκτόνωσης που κάνει να έρθει σε εμένα, φτάνουν για να χάσει το 70% του CO2 του ήδη όταν τον παραλάβω. Για το υπόλοιπο 30%, η απελευθέρωση του CO2 που παραμένει γίνεται στο πρώτο βήμα της παρασκεύης και λέγεται blooming. Και επειδή αγοράζω ένα κιλό το μήνα μαζεμένο, και όχι 250γρ την βδομάδα για παράδειγμα, προφανώς στις 25 μέρες δεν μπορείς να κάνεις blooming πλέον.

Συσκευασμένοι καφέδες σε κόκκο μιλάμε για τουλάχιστον 3 μήνες καβούρδισμα πίσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να καταλήξουμε;

Εγώ προσωπικά θα ήθελα να μας πεις ποιοί είναι αυτοί οι καλοί συσκευασμένοι καφέδες

να μας δώσεις κανα link για αγορά από το εξωτερικό

και μετά την παραγγελία και δοκιμή ευχαρίστως να σου πω τη γνώμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο άθλιος ( μετά τον καφέ του Lidl ) είναι ο αλεσμένος Starbucks. Είχα πάρει από Αμερική πριν κάνα χρόνο  τέσσερα πακέτα δεν πινότανε. Ετσι πληροφοριακά το λέω γιατί βλέπω να παίζει τωρα τελευταία στα σμ με ακριβούτσικη τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mp123 said:

Ο πιο άθλιος ( μετά τον καφέ του Lidl ) είναι ο αλεσμένος Starbucks. Είχα πάρει από Αμερική πριν κάνα χρόνο  τέσσερα πακέτα δεν πινότανε. Ετσι πληροφοριακά το λέω γιατί βλέπω να παίζει τωρα τελευταία στα σμ με ακριβούτσικη τιμή.

Πήρα να δοκιμάσω την συσκευασία με τους κόκκους. Ωραία μυρίζει όταν ανοίγεις τη συσκευασία , αλλά ο καφές που έβγαλε ψιλοχάλια! Πράγματι είναι ακριβός ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγοράζω καφέ από αυτό εδώ: https://hormozi.co.uk/ (ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμιση από τους admins). Μένω uk.
Έχω δοκιμάσει 1 κιλό κόκους, όλοι light roast, από τους παρακάτω:
House Blend, Ethiopian Djimmah, Ethiopian Sidamo, Ethiopian Yirgacheffe, Columbia Medellin, Ruanda Kopanaki, Kenuan Peaberry.
Και πλέον παίρνω μόνο peaberry γιατί μου αρέσει περισσότερο. Κυριακή παραγγέλνω, Δευτέρα καβουρδίζεται και φέυγει, Παρασκευή φτάνει. Και μου κρατάει ένα μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, el00019 είπε

Που να καταλήξουμε;

Εγώ προσωπικά θα ήθελα να μας πεις ποιοί είναι αυτοί οι καλοί συσκευασμένοι καφέδες

να μας δώσεις κανα link για αγορά από το εξωτερικό

και μετά την παραγγελία και δοκιμή ευχαρίστως να σου πω τη γνώμη μου

Έδωσα παραπάνω τον passalacqua. Αν διάβαζες λίγο πιο προσεκτικά καμία σελίδα (ή δύο, δεν ξέρω πού έχουμε φτάσει) πίσω, ίσως και να το έβλεπες. Εκτός και αν εννοείς να τον παραγγείλω εγώ, να τον πληρώσω, να στον στείλω όπου εσύ θες και να γράψεις ένα review; 

Εν τω μεταξύ, η ερώτηση απευθυνόταν σε άλλο συνομιλητή, σε συγκεκριμένη ανάρτηση που έκανε.

1 ώρα πριν, gthe είπε

Ruanda Kopanaki

Φίλε, ύποπτη ονομασία. Ρουαντα Κοπανάκι; Ελπίζω να μην έχει κάποια σχέση με αυτό. Αν έχει πάντως, θα τιμήσω (καθαρά λόγω καταγωγής).

1 ώρα πριν, gthe είπε

Και μου κρατάει ένα μήνα

Δύο διπλούς την ημέρα πίνεις; 

Spoiler

@el00019 Βλέπω πέρασες και 19ος στη σχολή. Ίδιο σχολειό έχουμε τελειώσει.

 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Δύο διπλούς την ημέρα πίνεις; 

Κάνω και φίλτρου με V60 pour over με τον ίδιο καφέ. Στον φίλτρου βγάζουν οι single origin πιο σωστά τα χαρακτηριστικά τους.

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gthe είπε

Εγώ αγοράζω καφέ από αυτό εδώ: https://hormozi.co.uk/ (ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμιση από τους admins). Μένω uk.
Έχω δοκιμάσει 1 κιλό κόκους, όλοι light roast, από τους παρακάτω:
House Blend, Ethiopian Djimmah, Ethiopian Sidamo, Ethiopian Yirgacheffe, Columbia Medellin, Ruanda Kopanaki, Kenuan Peaberry.
Και πλέον παίρνω μόνο peaberry γιατί μου αρέσει περισσότερο. Κυριακή παραγγέλνω, Δευτέρα καβουρδίζεται και φέυγει, Παρασκευή φτάνει. Και μου κρατάει ένα μήνα.

Για την ντελονγκι μου να δοκιμάσω να πάρω λες? Αξίζει ή θα πιω ξινιλα? Πόσο σιπινκ σε χρεώνει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Εκτός και αν εννοείς να τον παραγγείλω εγώ, να τον πληρώσω, να στον στείλω όπου εσύ θες και να γράψεις ένα review; 

Ναι ναι αυτό το συμπέρασμα βγαίνει από αυτά που έγραψα...

To post σου με τον Passalacqua δε το κατάλαβα ως recommendation. Θα αγοραστεί και θα δοκιμαστεί (χωρίς να περιμένω να μου το κάνεις δώρο).

Πιο πριν έλεγες πως αν υπάρχει ενδιαφέρον να παραθέσεις καφέδες και ιστότοπους.

Αλλά παρακάτω άρχισες να λες πως είσαι "φωνή βοώντος εν τη ερήμω" και γιατί κάποιος να παίρνει χύμα Αιθιοπίες (αναφέρεσαι σα να λέμε στους Έλληνες roasters;;;) και όχι premium brands.

Φωνάζεις λοιπόν την άποψή σου αλλά αν θες υποστήριξέ την κιόλας (εκεί έρχονται οι καφέδες και οι ιστότοποι ΚΑΙ ΟΧΙ τα "χαριτωμένα" που έγραψες) ώστε μετά να σου πω αν διαφωνώ ή συμφωνώ.

Spoiler

To 19 δε λέει τίποτα...απλως μου ρθε τότε να το χρησιμοποιήσω σαν username εδώ.

 

Επεξ/σία από el00019
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, johnyboy είπε

Για την ντελονγκι μου να δοκιμάσω να πάρω λες? Αξίζει ή θα πιω ξινιλα? Πόσο σιπινκ σε χρεώνει? 

Το έγραψα παραπάνω, μένω uk επομένως εμένα είναι δωρεάν shipping. Νομίζω απλά ρώτησε τους για το shipping cost Ελλάδα, δεν ξέρω ποσο μπορεί να είναι (ίσως να μην συμφέρει).
Tώρα το τι θα πιεις, μάλλον έχει να κάνει με το τι σου αρέσει και τi δόση που θα βάλεις. Εγώ δεν πίνω dark roasts, δεν μου αρέσουν απλά. Ο περισσότερος κόσμος που πίνει καφέ, πάντα προτιμά το πολύ σκούρο καβούρδισμα (για αυτό για παράδειγμα σε όλους αρέσει ο καφές του starbucks που κινείται από σκούρο μέχρι τελείως καμμένο). 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, el00019 είπε

Αλλά παρακάτω άρχισες να λες πως είσαι "φωνή βοώντος εν τη ερήμω" και γιατί κάποιος να παίρνει χύμα Αιθιοπίες (αναφέρεσαι σα να λέμε στους Έλληνες roasters;;;) και όχι premium brands.

Φωνάζω ; Γενικά δεν φωνάζω, πόσο μάλλον σε δημόσιο βήμα. Θα έπρεπε να είσαι λίγο πιο προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς σου. Εκτός κάτι αν κάπου έγινε αυτό, οπότε θα ήθελα να μου το παραθέσεις για να ζητήσω συγγνώμη (ψάχνω επί ματαίω βέβαια εγώ, δεν βρήκα τίποτα, αναμένω τη βοήθειά σου σε αυτό). 

Το αν το εξέλαβες ή όχι σαν ρακομεντέισον πως το λες, είναι κάτι δικό σου, προσωπικό. Σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω. 

Εγώ την πρόταση την έκανα, επαναλαμβάνω ότι θα μπορούσες να διαβάζεις λίγο πιο προσεκτικά τα ποστ και όχι διαγωνίως. 

Ναι στο ερώτημα σου, εκεί ακριβώς αναφέρομαι (σε αυτό δηλ. που παραθέτω). Θεωρώ τεράστια μπίζνα και φουλ μάρκετινγκ αυτό που έχει γίνει τον τελευταίο καιρό και ειδικά στην Ελλάδα. Ο φίλος παραπάνω (@gthe) βέβαια, από ο, τι διαβάζω είναι Η.Β., επομένως δεν γνωρίζω τι ακριβώς συμβαίνει εκεί. Για το δε Κοπανάκι, ήταν προφανώς ένα αστείο για να σπάσει ο πάγος, χωρίς να τον έχω προσβάλει προσωπικά κάπου. Αν και αυτό επίσης, το εξέλαβες ως κακοπροαίρετο ή με σκωπτικό ύφος σχόλιο, είναι για άλλη μια φορά κάτι στο οποίο δεν μπορώ να σε βοηθήσω. 

Τέλος, το ότι ανέφερα "φωνή βοώντος εν τη ερήμω", αποτελεί μία προσωπική θέση και άποψη, την οποία μπορείς να δεχτείς χωρίς αντίρρηση, μπορείς να την απορρίψεις χωρίς περαιτέρω εξέταση (γιατί έτσι), αλλά και να την αντικρούσεις επιχειρηματολογώντας. Τουναντίον, εγώ είδα μόνο κριτική και μια σειρά από δήθεν συστάσεις ("πες μας μάρκες", "δώσε μας ιστότοπους" και άλλα τέτοια πολλά). Άρα, κάτι περαιτέρω στη συζήτηση που άνοιξες, ούτε έχω να προσθέσω αλλά ούτε και να δευτερολογήσω. Καλή συνέχεια λοιπόν. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, gthe είπε

Το έγραψα παραπάνω, μένω uk επομένως εμένα είναι δωρεάν shipping. Νομίζω απλά ρώτησε τους για το shipping cost Ελλάδα, δεν ξέρω ποσο μπορεί να είναι (ίσως να μην συμφέρει).
Tώρα το τι θα πιεις, μάλλον έχει να κάνει με το τι σου αρέσει και τi δόση που θα βάλεις. Εγώ δεν πίνω dark roasts, δεν μου αρέσουν απλά. Ο περισσότερος κόσμος που πίνει καφέ, πάντα προτιμά το πολύ σκούρο καβούρδισμα (για αυτό για παράδειγμα σε όλους αρέσει ο καφές του starbucks που κινείται από σκούρο μέχρι τελείως καμμένο). 

Ναι μετά είδα ότι είσαι αγγλία. Δεν μου αρέσει το νταρκ ροστ. Πικρίζει εύκολα, δεν έχει καθόλου γεύση και είναι πολύ έντονη η γεύση του καφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...