Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dompred είπε

Ωπ, εννοούσα για κάψουλες nespresso

Δεν πειράζει. Η γεύση ίδια είναι και στον χύμα.

Δεν συμφέρει η κάψουλα για εμένα. Σπίτι θελουμε 3 διπλούς Εγω και 2 η γυναίκα την ημέρα. 10 κάψουλες την ημέρα εινσι ασύμφορο.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, plasTOST είπε

Αν μπορείς στείλε μου το site γιατί όταν έψαχνα δεν μπορούσα να βρω πέραν από το official store της εταιρείας.

Προσπαθώ να βρω και εγώ κάποιον να τον πλησιάζει αλλά δυστυχώς δεν....

Είναι το γνωστό app που αγοράζεις τα πάντα φθηνά.. Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω "διαφήμιση". Δυστυχώς ακόμα κάνω δοκιμές σε διάφορα χαρμάνια όμως σαν το Mrs. Rose μέχρι τώρα κανένας.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnyboy είπε

εμένα μου άρεσε πολύ ο brasil του coffee lab. δυστυχώς τα ανοιχτά καβουρδισματα δεν βγαίνουν με την ντελονγκι. 

Εγω κοφι λαμπ ούτε από έξω δεν παιρναω.

Η ντελογκι πάλι σου φταίει ; Αφού ο καφές του λαμπ είναι για τον .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mp123 είπε

Εγω κοφι λαμπ ούτε από έξω δεν παιρναω.

Η ντελογκι πάλι σου φταίει ; Αφού ο καφές του λαμπ είναι για τον .........

του λαμπ μια χαρά τον βγάζει και είναι κορυφή ο καφές τους. άλλους δεν βγάζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, johnyboy είπε

του λαμπ μια χαρά τον βγάζει και είναι κορυφή ο καφές τους. άλλους δεν βγάζει. 

Αφού είναι κορυφή του λαμπ παίρνε μόνο καμπ και τέλος.  εμένα του λαμπ τους έχω δοκιμάσει και τους 5 που βγάζει εσπρεσσο κάτι δεν μου αρέσει . Δεν έχουν την καθαρή γευση καφέ που θέλω. Μου βγάζουν κάτι αρώματα που δεν μου αρέσουν. Για εσένα τότε problem sold. Παίρνε του lab 5 καφέδες έχει.Αρα άδικα κατηγορείς την φτωχή πλην τίμια delongi dedica.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλούτσικη είναι για λιπάσματα που παριστάνουν τους εσπρεσο. όποιος θέλει κανονικό εσπρέσο αυτή η μηχανή δεν φτάνει. 

 

αν είναι να πιω του λιντλ η γιακομπς προτιμώ φραπέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιοι καφέδες δεν κάνουν για οικιακή μηχανή. είναι πολύ ανοιχτοχρωμο το καβουρδισμα και δεν μπορεί να πιάσει η μηχανή τόσο μεγάλη θερμοκρασία που θέλουν. ίσως αν έχεις μύλο με μεγάλη ακρίβεια να τους βγάλεις αλλά με φθηνό μύλο συν φθηνή μηχανή δεν βγαίνουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2020 στις 10:21 ΜΜ, Jal είπε

Καλησπέρα παιδιά. Κάτοχος και εγώ νέας μηχανής εσπρέσο έχω δοκιμάσει κάποια χαρμάνια.. Συγκεκριμένα δοκίμασα τον Illy που μου άρεσε, Lavazza που δεν με τρέλανε, έναν dimello γκρι συσκευασία που πραγματικά τζάμπα τα λεφτά που έδωσα! Ο καλύτερος που πήρα από γνωστό σαιτ αγορών ήταν ο mrs. Rose. Ότι πιο γευστικό έχω πιει! 

Αν κάποιος γνωρίζει κάποιον παρόμοιο που θα μπορούσα να αγοράσω από super market να μου τον προτείνει. Δυστυχώς το να παραγγέλνω ανά 2 βδομάδες μέσω ίντερνετ δεν με συμφέρει πολύ. 

Ο Illy έχει αλλάξει εδώ και πολύ καιρό, δεν είναι ο "Caffe in Grani", αλλά "Medium roast", κατώτερος.Επίσης πιο ακριβός.Μόνο σε κόκκους βγαίνει ο 1ος, οπότε η πρέπει να έχεις μύλο η να τον αγοράσεις απο καφεκοπτείο ακόμα πιο ακριβά, εγώ τον είχα βρεί 10€/250 γρ., στο Super Market έχει κάπου 8-8.5€.

Ο Dimello ο κόκκινος είναι ωραίος σε μηχανή, λίγο βαρύς.

Παρόμοιος με τον Illy γλυκόπιοτος είναι ο Buondi.Για καφέ με λίγο οξύτητα και πιο έντονη γεύση, πολύ καλός είναι ο Jacobs 100% Arabica.

Δυνατός είναι και ο Hausbrandt, ωραίος καφές.

Lavazza άξιζε μόνο ο μαύρος, ελαφρύς, οι υπόλοιποι είναι αποτυχία.

Στις 20/5/2020 στις 9:29 ΠΜ, mp123 είπε

Βλέπω πως ο l’or arabica είναι της ίδιας εταιρίας που βγάζει και τον Jackobs arabica.Θα πάρω να δοκιμάσω το lor.να συγκρίνω τις ποιότητες.εχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους συσκευασμένους και παίρνω μόνο jackobs srabica τωρα πια. Θα κάνω τεστ δοκιμής και θα επανέλθω για αξιολόγηση.

Πήρα 1 κουτί 250γρ. LOR 100% Arabica και το μετάνιωσα, οριακά πίνεται.Ελαφρύς και με αδιάφορη γεύση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Ο Illy έχει αλλάξει εδώ και πολύ καιρό, δεν είναι ο "Caffe in Grani", αλλά "Medium roast", κατώτερος.Επίσης πιο ακριβός.Μόνο σε κόκκους βγαίνει ο 1ος, οπότε η πρέπει να έχεις μύλο η να τον αγοράσεις απο καφεκοπτείο ακόμα πιο ακριβά, εγώ τον είχα βρεί 10€/250 γρ., στο Super Market έχει κάπου 8-8.5€.

Ο Dimello ο κόκκινος είναι ωραίος σε μηχανή, λίγο βαρύς.

Παρόμοιος με τον Illy γλυκόπιοτος είναι ο Buondi.Για καφέ με λίγο οξύτητα και πιο έντονη γεύση, πολύ καλός είναι ο Jacobs 100% Arabica.

Δυνατός είναι και ο Hausbrandt, ωραίος καφές.

Lavazza άξιζε μόνο ο μαύρος, ελαφρύς, οι υπόλοιποι είναι αποτυχία.

Πήρα 1 κουτί 250γρ. LOR 100% Arabica και το μετάνιωσα, οριακά πίνεται.Ελαφρύς και με αδιάφορη γεύση.

Ευχαριστω που το λες , να μην πάρω lor και κλάψω το 6ευρω. Δεν ξέρω ο μόνος καφές που μου αρέσει τωρα πια είναι ο jackobs arabica ( να ναι καλα ο pappous που τον πρότεινε) όλοι οι άλλοι μου φαίνονται ελαφροι. Ο illy δεν το συζητάω καλός αλλά ακριβός.  dimello χαλια αλλά ο κόκκινος για back up οκ εινσι για πιο οικονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mp123 είπε

Ευχαριστω που το λες , να μην πάρω lor και κλάψω το 6ευρω. Δεν ξέρω ο μόνος καφές που μου αρέσει τωρα πια είναι ο jackobs arabica ( να ναι καλα ο pappous που τον πρότεινε) όλοι οι άλλοι μου φαίνονται ελαφροι. Ο illy δεν το συζητάω καλός αλλά ακριβός.  dimello χαλια αλλά ο κόκκινος για back up οκ εινσι για πιο οικονομία.

Ο LOR έχει την ίδια τιμή με τον Jacobs αν θυμάμαι σωστά, απο 5.8€  προσφορά στα 4.8€.Είχα πάρει 1 LOR, ο pappous πρότεινε να μην τον ανοίξω και να τον επιστρέψω, αλλά είχα την περιέργεια να δω πως είναι. 😅

Τον έχω κανά 2 εβδομάδες και έχω πιεί κάπου 4-5 καφέδες όταν μου είχε τελειώσει ο Jacobs.

Κάθε καφέ που παίρνω τον κλείνω σε κουτί της Illy.Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρώ κουτί σε σωστή τιμή που κλείνει και αφαιρείται το κενό αέρα;

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mp123 είπε

Ευχαριστω που το λες , να μην πάρω lor και κλάψω το 6ευρω. Δεν ξέρω ο μόνος καφές που μου αρέσει τωρα πια είναι ο jackobs arabica ( να ναι καλα ο pappous που τον πρότεινε) όλοι οι άλλοι μου φαίνονται ελαφροι. Ο illy δεν το συζητάω καλός αλλά ακριβός.  dimello χαλια αλλά ο κόκκινος για back up οκ εινσι για πιο οικονομία.

Πήρα lor τις προάλλες και νομίζω πως είναι από τα πιο ωραία χαρμάνια που έχω πιει.. Ακόμα δεν έχω βρει την κατάλληλη δοσολογία γιατί είναι πολύ ψιλά κομμένος σε σχέση με άλλους από super market.. Επόμενος για δοκιμή ο μόνος που μου απόμεινε είναι ο jacobs ώστε να καταλήξω! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/5/2020 στις 11:59 ΠΜ, AntiCambeR είπε

Ο LOR έχει την ίδια τιμή με τον Jacobs αν θυμάμαι σωστά, απο 5.8€  προσφορά στα 4.8€.Είχα πάρει 1 LOR, ο pappous πρότεινε να μην τον ανοίξω και να τον επιστρέψω, αλλά είχα την περιέργεια να δω πως είναι. 😅

Τον έχω κανά 2 εβδομάδες και έχω πιεί κάπου 4-5 καφέδες όταν μου είχε τελειώσει ο Jacobs.

Κάθε καφέ που παίρνω τον κλείνω σε κουτί της Illy.Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρώ κουτί σε σωστή τιμή που κλείνει και αφαιρείται το κενό αέρα;

Αμα σου πω πως και εγω το ασημένιο μεταλλικό της illy έχω θα με πιστέψεις ;   Είχα πάρει μια φορά illy για το κουτί κσι μόνο στις αρχές. Ένταξη Ιταλός τι να λέμε τωρα.

Υ.γ πηγαμε σμ και βρήκα προσφορά τον lor arabica στα 4,20. Έχω 2 καβάτζα από αυτούς που πίνω αλλά πηρα ετσι να δοκιμάσω να δω την διαφορά . Και πι δυο τις ίδιας εταιρίας ειναι. Για να δούμε τι λέει ο lor arabica.

Update : Μάπα το καρπούζι με τον lor arabica.χαλια είναι.

Update 2. Για πέταμα είναι . Τον πέταξα . Στον δεύτερο καφέ που έφτιαξα.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...