Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Ο φίλος παραπάνω (@gthe) βέβαια, από ο, τι διαβάζω είναι Η.Β., επομένως δεν γνωρίζω τι ακριβώς συμβαίνει εκεί.

Και εδώ μεγάλη μπίζνα μαρκετινγκ οι καφέδες ... όλα τα "καφεκοπτεία" έχουν γίνει artisan roasters που πουλάνε συνδρομές για να σου στέλνουν κάθε βδομάδα τον φάκελο με τον φρεσκο-καβουρδισμένο σου καφέ. Τις περισσότερες φορές μιλάμε για blends που χρεώνονται 7-8-9 λίρες ανά βδομάδα τα 200gr :). Προσωπικά όπως είπα, προτιμώ να αγοράζω ένα κιλό κάθε μήνα και με συμφέρει οικονομικά περισσότερο. Ok, πίνεις και μια βδομάδα ένα λιγότερο φρέσκο καφέ, δεν έγινε κάτι.

Αν θέλω να κάνω ένα ωραίο δώρο στον εαυτό μου με απίστευτο καφέ ... ένα είναι το μέρος να παραγγείλω ένα σακουλάκι (για να το παίξω ρε παιδί μου μούρη και καλά μια φορά ...) square mile του james hoffmann. Από αυτόν ξεκίνησαν όλα :P 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Φωνάζω ; Γενικά δεν φωνάζω, πόσο μάλλον σε δημόσιο βήμα. Θα έπρεπε να είσαι λίγο πιο προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς σου. Εκτός κάτι αν κάπου έγινε αυτό, οπότε θα ήθελα να μου το παραθέσεις για να ζητήσω συγγνώμη (ψάχνω επί ματαίω βέβαια εγώ, δεν βρήκα τίποτα, αναμένω τη βοήθειά σου σε αυτό).

Το ταίριαξα με τη "φωνή βοώντος" που χρησιμοποίησες σαν έκφραση.Όχι...γενικά δεν ΦΩΝΑΞΕΣ κάπου στο θέμα.Οπότε είμαι προσεκτικός και δεν σε χαρακτήρισα.

 

29 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Για το δε Κοπανάκι, ήταν προφανώς ένα αστείο για να σπάσει ο πάγος, χωρίς να τον έχω προσβάλει προσωπικά κάπου. Αν και αυτό επίσης, το εξέλαβες ως κακοπροαίρετο ή με σκωπτικό ύφος σχόλιο, είναι για άλλη μια φορά κάτι στο οποίο δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Με αυτό δεν ασχολήθηκα ποτέ.

 

29 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Τέλος, το ότι ανέφερα "φωνή βοώντος εν τη ερήμω", αποτελεί μία προσωπική θέση και άποψη, την οποία μπορείς να δεχτείς χωρίς αντίρρηση, μπορείς να την απορρίψεις χωρίς περαιτέρω εξέταση (γιατί έτσι), αλλά και να την αντικρούσεις επιχειρηματολογώντας. Τουναντίον, εγώ είδα μόνο κριτική και μια σειρά από δήθεν συστάσεις ("πες μας μάρκες", "δώσε μας ιστότοπους" και άλλα τέτοια πολλά). Άρα, κάτι περαιτέρω στη συζήτηση που άνοιξες, ούτε έχω να προσθέσω αλλά ούτε και να δευτερολογήσω. Καλή συνέχεια λοιπόν. 

Δεν σου έκανα κριτική μέχρι τώρα.

Περισσότερο σου ζητούσα να βοηθήσεις να αντιληφθώ την άποψή σου και για αυτό σου ζητούσα καφέδες και links (ούτε συστάσεις ούτε τίποτα επιθετικό που αντιλήφθηκες εσύ).

Καλή συνέχεια κι από εμένα.

Προς τους υπόλοιπους που διαβάζουν το θέμα τώρα.

Όπως και σε όλους τους τομείς της αγοράς έτσι και στον καφέ υπάρχει και Marketing αλλά υπάρχει και αξία. Και είναι και ψιλοαπλά τα πράγματα.

Σου αρέσει η σοκολάτα τα ξηροκάρπια το κακάο; Πιες Βραζιλίες.

Σου αρέσει μόνο η ένταση του καφέ; Πιες και με robusta μέσα.

Σου αρέσουν τα γιασεμιά και τα νυχτολούλουδα; Πιες Αιθιοπίες και Κένυες.

Δεν είναι μόνο οι Ιταλοί που ξέρουν να ψήνουν καφέ. Είναι και οι Έλληνες και οι Άγγλοι και οι Αμερικάνοι και οι Γερμανοί κ.ο.κ.

Επεξ/σία από el00019
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, gthe είπε

Και εδώ μεγάλη μπίζνα μαρκετινγκ οι καφέδες ... όλα τα "καφεκοπτεία" έχουν γίνει artisan roasters που πουλάνε συνδρομές για να σου στέλνουν κάθε βδομάδα τον φάκελο με τον φρεσκο-καβουρδισμένο σου καφέ. Τις περισσότερες φορές μιλάμε για blends που χρεώνονται 7-8-9 λίρες ανά βδομάδα τα 200gr :). Προσωπικά όπως είπα, προτιμώ να αγοράζω ένα κιλό κάθε μήνα και με συμφέρει οικονομικά περισσότερο. Ok, πίνεις και μια βδομάδα ένα λιγότερο φρέσκο καφέ, δεν έγινε κάτι.

Αν θέλω να κάνω ένα ωραίο δώρο στον εαυτό μου με απίστευτο καφέ ... ένα είναι το μέρος να παραγγείλω ένα σακουλάκι (για να το παίξω ρε παιδί μου μούρη και καλά μια φορά ...) square mile του james hoffmann. Από αυτόν ξεκίνησαν όλα :P 

Φιλε gthe απο περιεργεια επειδη ψαχνομαι για αγορα μηχανης εσπρεσσο αυτη την περιοδο, ποια μηχανη χρησιμοποιεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gthe είπε

Προσωπικά όπως είπα, προτιμώ να αγοράζω ένα κιλό κάθε μήνα και με συμφέρει οικονομικά περισσότερο. Ok, πίνεις και μια βδομάδα ένα λιγότερο φρέσκο καφέ, δεν έγινε κάτι.

Μπορείς να παραθέσεις μια περιβάλλουσα τιμών, για να αντιληφθώ λίγο πολύ, τι περίπου σου κοστίζει (είτε εβδομαδιαίως είτε μηνιαίως) η κατανάλωση καφέ ; Περισσότερο για να καταλάβω το κόστος για premium ποιότητες στο Η.Β. και να συγκρίνω τιμές με Ελλάδα αλλά και με άλλες εντός Ε.Ε. χώρες. Δεν ξέρω αν οι 8-9-10 λίρες / 200gr. που ανέφερες, απευθύνεται και σε σένα προσωπικά ή είναι απλά ένας μέσος όρος (αν είναι ο μέσος όρος της εγχώριας αγοράς, δεν μας απασχολεί).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, merkon είπε

Φιλε gthe απο περιεργεια επειδη ψαχνομαι για αγορα μηχανης εσπρεσσο αυτη την περιοδο, ποια μηχανη χρησιμοποιεις;

Απλή ταπεινή delonghi dedica με pressurized portafilter. Και έναν μύλο wilfa svart των 100 λιρών. Τίποτα από τα δύο δεν δίνει "επαγγελματικό" αποτέλεσμα σε εσπρέσσο. Αλλά για το σπίτι μια χαρά είναι. Επίσης όλους τους καφέδες τους δοκιμάζω και φίλτρου στο v60 μου και ότι μου αρέσει καλύτερα φτιάχνω.

20 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Μπορείς να παραθέσεις μια περιβάλλουσα τιμών, για να αντιληφθώ λίγο πολύ, τι περίπου σου κοστίζει (είτε εβδομαδιαίως είτε μηνιαίως) η κατανάλωση καφέ ; Περισσότερο για να καταλάβω το κόστος για premium ποιότητες στο Η.Β. και να συγκρίνω τιμές με Ελλάδα αλλά και με άλλες εντός Ε.Ε. χώρες. Δεν ξέρω αν οι 8-9-10 λίρες / 200gr. που ανέφερες, απευθύνεται και σε σένα προσωπικά ή είναι απλά ένας μέσος όρος (αν είναι ο μέσος όρος της εγχώριας αγοράς, δεν μας απασχολεί).

Δεν κατάλαβα ακριβώς την ερώτηση ... Αλλά ας γράψω τι μου κόστισε/κοστίζει:

Εξοπλισμός:

1. Delonghi dedica μηχανή, την πήρα 150 λίρες από amazon
2. Μύλος wilfa svart, 95 λίρες από ένα online roaster
3. Hario v60 για pour over, 5.5 λίρες το χωνακι, 5 λίρες τα 100 φίλτρα
4. Ζυγαριά ακριβείας 10 λίρες
5. Gooseneck μπρίκι για pour over 20 λίρες
6. Κανάτα hario για pour over (οκ, αυτη δε χρειάζεται, βάζεις ότι να ναι άμα δεν έχεις απο κάτω) 12 λίρες
7. Έχω ένα χειροκίνητο μύλο hario skerton plus που τον είχα πάρει πριν τον wilfa 25 λίρες

Και κάθε μήνα χοντρικά αγοράζω 1kg καφέ που μου στοιχίζει 17 με 20 λίρες. Αν πας με 4x250 (ή 4x200) ξεπερνας τις 30 λίρες το μήνα. Εγώ προσωπικά δεν το κάνω.

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, gthe είπε

Και κάθε μήνα χοντρικά αγοράζω 1kg καφέ που μου στοιχίζει 17 με 20 λίρες. Αν πας με 4x250 (ή 4x200) ξεπερνας τις 30 λίρες το μήνα. Εγώ προσωπικά δεν το κάνω.

Αυτό ακριβώς ρωτούσα. Η τιμή φαίνεται να είναι στον μέσο όρο Ε.Ε. (πάντα μιλώντας για premium ποιότητες), κρίνοντας και από τα καταστήματα (εκτός Ελλάδος) που ψωνίζω (με τα μεταφορικά, καθότι κάνουμε ομαδικές παραγγελίες). Και σαφώς αυτό που είπες, δεν συμφέρει επ' ουδενί αγορά μικρών συσκευασιών (μιλώντας πάντα για κόκκους).

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gthe είπε

 

Αν θέλω να κάνω ένα ωραίο δώρο στον εαυτό μου με απίστευτο καφέ ... ένα είναι το μέρος να παραγγείλω ένα σακουλάκι (για να το παίξω ρε παιδί μου μούρη και καλά μια φορά ...) square mile του james hoffmann. Από αυτόν ξεκίνησαν όλα :P 

...πάντως, με μια ματιά που έριξα, φυσιολογικές φαίνονται οι τιμές. Και εδώ στα καφεκοπτεια που καβουρντιζουν μονοποικιλιακούς καφέδες, τόσο περίπου πουλάνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnyboy είπε

Αν βγάλω το φίλτρο της μηχανής του γαλλικού δεν θα πετύχω cold drip? 

Πως το έχεις σκεφτεί να γίνει αυτό? Το cold drip θέλει και πάλι φίλτρο χαμηλά, μετά τον καφέ. Και το βασικό πρόβλημα είναι να πέφτει το νερό σταγόνα σταγόνα. Τσιμπανε οι cold drippers σε τιμή.
Δεν αγοράζεις μια κανάτα για cold brew της hario με ένα 20άρι? Πολύ πιο εύκολο και απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gthe είπε

Πως το έχεις σκεφτεί να γίνει αυτό? Το cold drip θέλει και πάλι φίλτρο χαμηλά, μετά τον καφέ. Και το βασικό πρόβλημα είναι να πέφτει το νερό σταγόνα σταγόνα. Τσιμπανε οι cold drippers σε τιμή.
Δεν αγοράζεις μια κανάτα για cold brew της hario με ένα 20άρι? Πολύ πιο εύκολο και απλό.

Ναι απλά έλεγα να κάνω τώρα που ψήθηκα. Να βάλω το χωνί της μηχανής του γαλλικού, μαζί με φίλτρο και να βάλω τον καφέ με το νερό στο ψυγείο για 12 ώρες να κάνει cold drip 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Ναι απλά έλεγα να κάνω τώρα που ψήθηκα. Να βάλω το χωνί της μηχανής του γαλλικού, μαζί με φίλτρο και να βάλω τον καφέ με το νερό στο ψυγείο για 12 ώρες να κάνει cold drip 

Μάλλον μπερδεύεις τι είναι το cold drip σε σχέση με το cold brew. Drip λέγεται όταν επί ώρες πέφτει παγωμένο νερό σταγόνα σταγόνα πάνω στο καφέ και χαμηλά φιλτράρεις. Brew λέγεται όταν τα βάζεις αναμειγμένα μαζί στο ψυγείο για ώρες. Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις, ειναι να βάλεις χοντρό αλεσμένο καφέ μαζι με νερό σε ένα βάζο, να το αφήσεις 14-16 ώρες στο ψυγείο και μετά με το χωνί της μηχανής σου και φίλτρο το σουρώνεις και το βάζεις σε άλλη κανάτα. Αυτό λέγεται cold brew. 1 καφέ, 5 νερό βάλε

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gthe είπε

Μάλλον μπερδεύεις τι είναι το cold drip σε σχέση με το cold brew. Drip λέγεται όταν επί ώρες πέφτει παγωμένο νερό σταγόνα σταγόνα πάνω στο καφέ και χαμηλά φιλτράρεις. Brew λέγεται όταν τα βάζεις αναμειγμένα μαζί στο ψυγείο για ώρες. Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις, ειναι να βάλεις χοντρό αλεσμένο καφέ μαζι με νερό σε ένα βάζο, να το αφήσεις 14-16 ώρες στο ψυγείο και μετά με το χωνί της μηχανής σου και φίλτρο το σουρώνεις και το βάζεις σε άλλη κανάτα. Αυτό λέγεται cold brew. 1 καφέ, 5 νερό βάλε

Το 2ο το δοκίμασα και είχε αποτυχία και τις δύο φορές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Το 2ο το δοκίμασα και είχε αποτυχία και τις δύο φορές 

Φυσικα και λογικά απέτυχες. Αφού είναι αποτυχία από μόνος του αυτοσ ο cold brew.Αυτό δεν είναι καφές είναι κολυβοζουμι. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mp123 είπε

Φυσικα και λογικά απέτυχες. Αφού είναι αποτυχία από μόνος του αυτοσ ο cold brew.Αυτό δεν είναι καφές είναι κολυβοζουμι. 
 

Μάλλον δεν έχεις πιει σωστό cold brew. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...