Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, εχω σύνδεση εως 24 Mbps vodafone με το κλασικό μοντεμ ρουτερ ZXHN H108N V2.5 το οποίο είναι άθλιο.... Εχω χάλια σύνδεση γενικά και εδω και 20 μέρες συνέχεια να κόβεται το ίντερνετ, μου έκαναν ηδη μια αλλαγή με καινούργιο μοντεμ ρουτερ (το ίδιο ξανά) αλλα δυστυχώς δεν άλλαξε τίποτα. Έχουν κάνει 5-6 φορές διαφορετικές ρυθμίσεις αλλα βελτίωση δεν ειδα. Εδω λοιπόν σκέφτομαι να πάρω κάποιο αλλο μπας και ηρεμήσουν λίγο τα νεύρα μου. Έχετε να προτείνετε κάποιο που να δουλεύει απροβλημάτιστα? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 minutes ago, geotrvs said:

Καλησπέρα, εχω σύνδεση εως 24 Mbps vodafone με το κλασικό μοντεμ ρουτερ ZXHN H108N V2.5 το οποίο είναι άθλιο.... Εχω χάλια σύνδεση γενικά και εδω και 20 μέρες συνέχεια να κόβεται το ίντερνετ, μου έκαναν ηδη μια αλλαγή με καινούργιο μοντεμ ρουτερ (το ίδιο ξανά) αλλα δυστυχώς δεν άλλαξε τίποτα. Έχουν κάνει 5-6 φορές διαφορετικές ρυθμίσεις αλλα βελτίωση δεν ειδα. Εδω λοιπόν σκέφτομαι να πάρω κάποιο αλλο μπας και ηρεμήσουν λίγο τα νεύρα μου. Έχετε να προτείνετε κάποιο που να δουλεύει απροβλημάτιστα? 

φτηνα tp link,Λιγο πιο ακριβα asus,λιγο πιο ακριβα fritz.

σε tp link αν θες και vdsl κανα  archer vr200

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Access Point μεχρι 50 ευρω? αν ειναι και πιο κατω ακομα καλυτερα. 

Με ενδιαφερει η καλη καλυψη wifi, Το Tenda-AC6 ας πουμε ειναι οκ? βλεπω εχει καλες αξιολογησεις.

Επεξ/σία από parmenidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα!

Πριν 2-3 μήνες έκανα αναβάθμιση την forthnet γραμμή μου, από 50αρα σε 100αρα.

Είμαι ακόμα με το H168N, το οποίο μου είχαν δώσει όταν έβαλα την 50αρα. Τελευταία μου κάνει λίγα νερά(παγώνει ανα 2-3 μέρες και θέλει restart).

Έχει κανείς να προτείνει κάτι οικονομικό για να το αντικαταστήσω? Βασική προϋπόθεση, 4 gigabit lan ports

Επεξ/σία από driftingcris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.....εχω κανει συνδεση  vodafone vdsl 50  αλλα με ασυρματη χρηση αλλα και ενσυρματη ειναι χαλια ενω η γραμμη πιανει 48-49...εχω το μοντεμ τις Vodafone to H300S  και θα ηθελα κατι καλυτερο...τι προτεινεται σε λογικες τιμες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 

Εχω σύνδεση 100 cosmote με speedport plus

Είμαι στο παρα 1 να αγοράσω το AVM FRITZ!Box 7590 μετά και το καταπληκτικό review από τον  Poulinos.

Σκάλωσα με το τέλος του άρθρου όπου στα ΚΑΤΑ αναφέρει: "Χαμηλή ταχύτητα USB 3.0 .33 Μbytes σε ανάγνωση και 15 Mbytes σε εγγραφή"

Επειδή θα παίξει hub με δίσκους στην usb του,  θα υπάρχει πρόβλημα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

ψανχω μοντεμ ρουτερ για οικιακη χρηση ιντερνετ με απλη 24αρα adsl συνδεση μεσω vodafon.

το θεμα τηλεφωνου δε με απασχολει καθολου.

με ενδιαφερει το wifi και να μην εχει πολλες αποσυνδεσεις.

εχω βρει αυτο TP-LINK-TD-W8961N, αν υπαρχει καποια αντιπροταση ή γνωμη  την ακουω με χαρα γιατι δεν εχω ιδεα απο modem router...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/11/2019 at 16:19, geotrvs said:

Ενα παράδειγμα, το TP-Link WiFi Modem/Router AC1900 VR900 VDSL είναι αξιόπιστο ή καλύτερα σε fritz? Κουράστηκα να ψάχνομαι συνέχεια με προβλήματα στο ίντερνετ... 

θα προτιμουσα το Fritz για πολλους και διαφορους λογους .αν οχι το 7590 τοτε το 7530.

On 26/11/2019 at 23:23, parmenidis said:

Access Point μεχρι 50 ευρω? αν ειναι και πιο κατω ακομα καλυτερα. 

Με ενδιαφερει η καλη καλυψη wifi, Το Tenda-AC6 ας πουμε ειναι οκ? βλεπω εχει καλες αξιολογησεις.

προσωπικα δεν θα πηγαινα σε tenda.σαν λυση αναγκης tp link σαν κατι καλυτερο ubiquiti.

On 30/11/2019 at 02:28, driftingcris said:

Καλημέρα!

Πριν 2-3 μήνες έκανα αναβάθμιση την forthnet γραμμή μου, από 50αρα σε 100αρα.

Είμαι ακόμα με το H168N, το οποίο μου είχαν δώσει όταν έβαλα την 50αρα. Τελευταία μου κάνει λίγα νερά(παγώνει ανα 2-3 μέρες και θέλει restart).

Έχει κανείς να προτείνει κάτι οικονομικό για να το αντικαταστήσω? Βασική προϋπόθεση, 4 gigabit lan ports

tp link vr400 ,vr600,fritz 7530 αναλογως τα λεφτα που θες να δωσεις. αρκει να μην εχεις Voip.

On 01/12/2019 at 15:08, The_Judas said:

από τα router που πουλάνε τα καταστήματα wind ποιο έχει καλύτερη εμβάλεια και καλύτερο wifi;

ZyXEL AMG1302 ή TP-LINK TD-W8961N ;

το ποσο δυνατα παιζει το wifi σε mw ειναι το ιδιο.απο εκει και περα θα προτιμουσα σαν εταιρεια την zyxel.προσωπικα θα πηγαινα βεβαια σε κατι σε Dual band για να εχω και τα 5ghz.όπως και κατι να ειναι και vdsl>αν δεν σε ενδιαφερει τοτε zyxel.

On 01/12/2019 at 18:49, stelakos46 said:

καλησπερα.....εχω κανει συνδεση  vodafone vdsl 50  αλλα με ασυρματη χρηση αλλα και ενσυρματη ειναι χαλια ενω η γραμμη πιανει 48-49...εχω το μοντεμ τις Vodafone to H300S  και θα ηθελα κατι καλυτερο...τι προτεινεται σε λογικες τιμες ?

αν εχεις voip δεν μπορεις να το αλλαξεις.επισης αν και με καλωδιο δεν εχεις 48-49 τοτε κατι δεν παει καλα.εκτος αν κανεις κατι λαθος  ή εχει θεμα η συσκευη πχ Pc που κατεβαζεις.αν απλα ηταν θεμα wifi τοτε θα σου λεγα παρε απλα ενα Dual band access point Πχ ubiquiti.

On 02/12/2019 at 00:30, kimmi said:

Καλησπέρα σε όλους. 

Εχω σύνδεση 100 cosmote με speedport plus

Είμαι στο παρα 1 να αγοράσω το AVM FRITZ!Box 7590 μετά και το καταπληκτικό review από τον  Poulinos.

Σκάλωσα με το τέλος του άρθρου όπου στα ΚΑΤΑ αναφέρει: "Χαμηλή ταχύτητα USB 3.0 .33 Μbytes σε ανάγνωση και 15 Mbytes σε εγγραφή"

Επειδή θα παίξει hub με δίσκους στην usb του,  θα υπάρχει πρόβλημα?

απλα οπως ανεφερα δεν εχει τοσο καλη ταχυτητα.δεν βρισκω λογο να μην το παρεις. αν θες κατι πιο φτηνο πας στο 7530. μπορεις και σε αλλα Review να δεις το θεμα ταχυτητας στην usb συσκευη.

On 03/12/2019 at 00:45, dkangel000039 said:

καλησπερα

ψανχω μοντεμ ρουτερ για οικιακη χρηση ιντερνετ με απλη 24αρα adsl συνδεση μεσω vodafon.

το θεμα τηλεφωνου δε με απασχολει καθολου.

με ενδιαφερει το wifi και να μην εχει πολλες αποσυνδεσεις.

εχω βρει αυτο TP-LINK-TD-W8961N, αν υπαρχει καποια αντιπροταση ή γνωμη  την ακουω με χαρα γιατι δεν εχω ιδεα απο modem router...

θα προτιμουσα το vr200 που ειναι και vdsl Και Dual band ¨η το vr400.to θεμα αποσυνδέσεων μπορει να ειναι και λόγω γραμμης

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, poulinos είπε

 

το ποσο δυνατα παιζει το wifi σε mw ειναι το ιδιο.απο εκει και περα θα προτιμουσα σαν εταιρεια την zyxel.προσωπικα θα πηγαινα βεβαια σε κατι σε Dual band για να εχω και τα 5ghz.όπως και κατι να ειναι και vdsl>αν δεν σε ενδιαφερει τοτε zyxel.

 

Δεν παίζουν ρόλο και οι κεραίες; Το tplink έχει 2 εξωτερικές (5dbi) το zyxel 2 εσωτερικές (νομίζω πάλι 5dbi).

Τώρα έχω ένα πολύ παλιό huawei hg530 και απλά θέλω κάτι καλύτερο. Αλλη λύση βέβαια είναι να πάρω ένα φθηνό σκέτο router/ap τύπου asus n11p και να το συνδέσω στο huawei.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2019 στις 3:32 ΜΜ, poulinos είπε

αν δεν εχεις voip το Modem /router του παροχου φευγει κατευθειαν και μπορεις να βαλεις ενα adsl/vdsl modem router που να ειναι Dual band για να τα κανει ολα.

πχ Fritz7530,tp link archer vr200,vr400, asus (εχει αρκετα μοντελα).

μετα αν θες κρατας του παροχου να μπαινει στο ιντερνετ και το wifi απο ενα access point.η γυρνας του παροχου σε bridge και βαζεις ενα Router απο πισω. ενα παλιο adsl modem router παιζει σαν access point αλλα ναι το πιο πιθανο ειναι να μην ειναι Dual band οποτε στα 2,4 ghz θα εχεις μικροτερες επιδοσεις ειδικα αμα εχεις καμια 100αρα vdsl. αν ειναι θεμα καλυψης τοτε μπορεις να εχεις 2 wifi δικτυα για να καλυπτεις ολο τον χωρο.

επανέρχομαι στο θέμα.

Το 267 κάνει νερά, κοινώς και με καλώδιο ethernet δεν παίρνω πάντα τα μέγιστα, τι μέγιστα δηλαδή, τις περισσότερες φορές αρκετά κάτω και από adsl ταχύτητες.

Αυτό που θέλω να πω είναι εφόσον πάω στη λύση με AP, το AP δεν θα παίρνει την ταχύτητα του 267 η οποία και με ethernet είναι πετσοκομμένη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιζει ρολο το montem  στο pink που μπορει να εχει καποιος ? Η ειναι μονο στην γραμμη? Το ρωταω γιατη την εκανα απο τον παροχο fast ...αλλα ο μικρος μου λεει οτι εχει 70-με 80 και τον χαλαει .....εχω vdsl 50 forthnet .....αχ καποτε που ειχαμε 28kb γραμμη να το εβλεπα ....χαχα

Επεξ/σία από maroulisk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πελαγώσει, δεν ξέρω τι να κάνω...

50αρα VDSL OTE, μπροστά το μόντεμ του ΟΤΕ (απλά για μόντεμ), πίσω το asus brt 828. Πριν το 828 είχα 2 draytek. Γενικά, τα draytek νομίζω με καλύπτουν τέλεια, αλλά τα βαρέθηκα για τους εξής λόγους: στα 4 χρόνια και τα 2 εμφάνισαν αστάθεια, μάλλον η θερμική συμπεριφορά δεν είναι η πρέπουσα. Μετά το WIFI τους μάλλον διεκπαιρεωτικό, και επίσης με ενοχλεί που δεν έχουν μόντεμ που να αλλάζει ANNEX A/B. Οπότε πέρασα στο 828 πριν 2 χρόνια. Το οποίο (αν και πιο ακριβό) δεν με καλύπτει, υστερεί σε δυνατότητες. Ψιλο-έκανα την δουλειά μου, αλλά σαν συσκευή έχει σοβαρά θέματα στο firmware που η asus δεν θα λύσει ποτέ.

Το θέμα είναι με τι αλλάζω το asus brt 828. Μου αρέσει το TP-LINK Archer AX6000, αλλά δεν υπάρχει Ελλάδα, και τα 350 μου φαίνονται πολλά (σε συνδυασμό με την μάρκα).

Ιδανικά θα ήθελα 8 θύρες 1G, πολύ καλή διαμεταγωγή wired, πολλές δυνατότητες και ρυθμίσεις, και φρέσκο πρότυπο wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2019 στις 3:32 ΜΜ, poulinos είπε

αν δεν εχεις voip το Modem /router του παροχου φευγει κατευθειαν και μπορεις να βαλεις ενα adsl/vdsl modem router που να ειναι Dual band για να τα κανει ολα.

πχ Fritz7530,tp link archer vr200,vr400, asus (εχει αρκετα μοντελα).

τελικά έκανα αυτό, νέο modem/router γιατί δεν παλευόταν του παρόχου, ήθελα να "φύγει" οπωσδήποτε να μην το βλέπω.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...