Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω ένα avm fritzbox 7530 και θέλω να καλυψω πιο δυνατά το σπίτι μιας και τώρα με το wireless του modem όταν είσαι σε κάποια δωμάτια υπάρχει θέμα.

Καμια ιδέα;

Ευχαριστω.

Καλωδιο δεν πρόκειται να ρίξω όποτε μην προτείνετε κάποιο repeater/extender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από την στιγμή που έχεις Fritz και δεν θέλεις να περάσεις καλώδιο δικτύου, η επόμενη λύση είναι ένα Fritz Repeater που θα δημιουργήσει Mesh ασύρματο δίκτυο με το 7530.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω το ΖΤΕ1600. Έχω γύρω στα 25 συσκευές. Μένω σε ανοιχτώ σπίτι 60τμ. Τι μπορώ να πάρω για να έχω σταθερό ταχύτητα, γιατί με το ΖΤΕ, είναι όλα προβλήματα από την αρχή. 
 

Σκεφτομουνα η ένα TP Link M4, TP Link Archer C1200, η Ubiquiti airCube AC Access Point Wi‑Fi 5 Dual Band, αλλά είναι λίγο πιο ακριβό. Τι προτείνεται?

εχω για συσκευές 

Samsung Tv

PS5

Apple TV

Cosmote TV 

6 LED adaptors toy Magic Home

imac, iPhone, ipad

HP Printer 

3 Nedis smart bulbs

Nedis adaptor για το θερμοσίφωνο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Gogotsa είπε

δλδ τι προβληματα εχεις με το 1600?

Τι δεν έχω. Μου κόβει σήμα μερικές φορές. Πέφτει ταχύτητα συνέχεια, και να έχω μόνο ένα εφαρμογή ραδιο ανοιχτό στην τηλεόραση, η να παίξει το echo dot. Άρχισε τα προβλήματα με το speedport plus. Είχα σταθ. ταχύτητες, γύρω στα 97/10. Με 20κατι συσκευές συνδεμένο. Μου το αλλάξανε για το ΖΤΕ. Τώρα με το ΖΤΕ, 70, 40, 50, 700KBS. Λεμε τωρα, μπορώ να παίζει ένα τραγούδι στην εφαρμογή στ τηλεόραση….θα κάνει παύση, θα φαίνεται αυτό το κύκλο που δείχνει ότι δεν υπάρχει σήμα, και το τραγούδι θα γυρίσει πίσω λίγο δευτερόλεπτα, που άκουγα πριν τ παύση, και θα συνεχίζει μετά κανονικά. Σορρυ, Ελληνοαμερικάνος είμαι, και δεν τα λέω όλα τέλεια. 
 

Έχω μιλήσει με το 13788 20 φορές. Μου είχαν πει ότι ήταν το switch, η το firmware του ΖΤΕ. Μου είχαν πει 2/3 φορεσ Ότι θα κάνουνε κάτι ρυθμίσεις από το γραφείο τους, και θα με κάλεσαν πίσω , ούτε καν. Ήρθε ένας και άλλαξε κάτι στο κουτί του Cosmote. Το κουτί είναι απέναντι από την πολυκατοικία. 15 μέτρα από μένα, το πολύ. Είχα ταχύτητες μετά κανονικά, 98, 102, αλλά πέσανε πάλι μετα από μισή ώρα. 
 

E7E2215C-6469-4584-94E8-5B6198F83948.jpeg.79fe2438dcfe39cf3504ca8e221ccb82.jpeg
Το ΖΤΕ είναι εκεί.  Το κίτρινο γραμμή είναι cat6 Ethernet που είχα τραβήξει για να έχω ένα switch , να πάει στ τελοραση ΠΣ5, Apple TV. Δεν είχα προβλήματα καθόλου πριν 2 μήνες περίπου, και όταν είχα το Speedport. Φαίνεται και κάτω δεξιά, ένα παλιό AirPort Extreme. Το σύνδεσα με εθερνετ, και έκλεισα το wifi στο ΖΤΕ, και ακόμα το ίδιο. Μιλάμε σε σπίτι ούτε 60τμ. 
 

647AEFF7-ED3F-4B0C-95F1-C8B23A8ACDEF.jpeg.46a69a1d684050032526c5693f655876.jpeg
 

Εδω λέει 84 actual. Παλιά έδειχνε κοντά στο 100. Σκέφτομαι ίσως ήταν η συσκευές που έχω, αλλά δεν το κάνανε πριν. Ίσως κάποια από αυτά παίρνουν πολύ bandwidth, αλλά η περισσότερα δεν δουλεύουν συνέχεια. Τα LED ανάβουν το βράδυ και σβήνουν μετά από 6 ώρες. Και η άλλες συσκευές ανάβουν οταν θέλω εγώ. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Και τελειώνει τ contract με το Cosmote σε λίγες μέρες. Αν πάω άλλου, θα βλέπω κάτι διαφορά? 

Επεξ/σία από pb1300
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για σας παιδιά αν μπορεί κάποιος θα ήθελα μια βοήθεια μιας και δεν ξέρω πολλά απο modem router έχω nova vdsl 50 και μου χάλασε το Technicolor που μου είχαν δώσει και εγώ προσωπικά ήμουν πολύ ευχαριστημένος με καλό σήμα wifi δυόροφη κατοικία και τώρα μου έβαλαν ένα ZTE αλλά εκτός από ότι κάνει αποσυνδέσεις μερικές φόρες δεν έχει και τόσο καλό σήμα wifi και η ερωτήσει ειναι έχετε να προτείνετε κάποιο modem router μέχρι 150 ευρω που να ειναι καλό συνδέονται πάνω του 12 συσκευές περίπου σας ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικονομικότερο DSL Router με υποστήριξη 35b, είναι μόνον αυτά που δίνουν οι πάροχοι, με όλα τα θετικά ή αρνητικά που έχουν ως συσκευές.
Αυτά του εμπορίου είναι πανάκριβα (ξεκινούν από τα 140-150€) καθώς οι επιλογές είναι ελάχιστες σε μια νέα μεν τεχνολογία η οποία ωστόσο δεν έχει μέλλον, μιας και στον περισσότερο κόσμο απαξιώνεται από το FTTH ή το Cable.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2022 στις 2:53 ΜΜ, Spiros103 είπε

Για σας παιδιά αν μπορεί κάποιος θα ήθελα μια βοήθεια μιας και δεν ξέρω πολλά απο modem router έχω nova vdsl 50 και μου χάλασε το Technicolor που μου είχαν δώσει και εγώ προσωπικά ήμουν πολύ ευχαριστημένος με καλό σήμα wifi δυόροφη κατοικία και τώρα μου έβαλαν ένα ZTE αλλά εκτός από ότι κάνει αποσυνδέσεις μερικές φόρες δεν έχει και τόσο καλό σήμα wifi και η ερωτήσει ειναι έχετε να προτείνετε κάποιο modem router μέχρι 150 ευρω που να ειναι καλό συνδέονται πάνω του 12 συσκευές περίπου σας ευχαριστώ πολύ

Καλημέρα.

Μάλλον η καλύτερη λύση είναι ένα access point ή repeater/ extender με 5ghz (εγώ είχα πάρει δύο από bangood με 15€ ) . Για router πάρα πολύ καλά είναι τα fritzbox και τα tp link. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, gamsgr είπε

Καλημέρα.

Μάλλον η καλύτερη λύση είναι ένα access point ή repeater/ extender με 5ghz (εγώ είχα πάρει δύο από bangood με 15€ ) . Για router πάρα πολύ καλά είναι τα fritzbox και τα tp link. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα router για home use (δουλειά, games, movie streams). Με του παρόχου μου έχω αποσυνδέσεις και εικάζω ότι οφείλονται στο router. Είμαι ανάμεσα σε fritzbox 7530 ή 7530AX και στο tplink archer ax73. Νομίζω ότι και τα 2 υπερκαλυπτουν την χρήση για την οποία τα προορίζω. Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ψάχνομε για αγορά νέου router για αντικατάσταση του speedport plus της cosmote που έχω (100αρα γραμμή)

Συνδέω πάνω σε αυτό τηλεόραση, tv box, alexa, pc, μια ip camera και κινητά τηλέφωνα 

Δεν θέλω κάτι ακριβο, τι έχετε να μου προτείνετε ?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα.

Εχω κατάστημα και γραμμή 50άρα (μην κράζετε δεν υπάρχει παραπάνω στο κέντρο της πόλης για την ώρα)

Εχω ΝΟVA και το ρουτερ που έχει είναι απλά σκ****. Υπάρχει δινατόττηα σε πολύ καλή τιμή να πάρω κάποιο απο την σειρά FritzBox 7590, η γραμμή που έχω είναι με το τηλέφωνο στο τοίχο, ΟΧΙ VOIP.

Μπορείτε να μου πείτε την συμβατότητα και εαν αξίζει η αλλαγή σε 7590? Αν στο μέλλον πάω σε Cosmote me VOIP θα μου κάνει το συγκεκριμένο; Επίσης ποιά η διαφορά του 7590 με τα 7590AX κλπ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...