Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

τον τελευταιο χρόνο χρησιμοποιώ για δύο σπίτια (πάνω κάτω) το https://www.skroutz.gr/s/14330784/Tenda-AC6-Ασύρματο-Router-Wi-Fi-5-με-3-Θύρες-Ethernet.html . Είναι συνδεδεμένο στο modem-router του παρόχου(speedport+) και υπάρχει wifi(2,4ghz) μόνο από το tenda

Μέχρι πριν λίγες μέρες ήμουν πολύ ευχαριστημένος από θέμα ταχύτητας, από θέμα σήματος ,πρακτικότητας(εφαρμογή κινητού) και σταθερότητας.

Την τελευταία εβδομάδα έχει αρχίσει τα καθημερινά ρεσταρτ που παρατηρώ (μπορεί και τυχαίο) ότι γίνονται όταν υπάρχουν πολλές συσκευές συνδεδεμένες και μεγάλη χρήση του δικτύου .

Οπότε, έχετε να προτείνετε κάτι αντίστοιχα καλό από εμβέλεια και λειτουργίες(blacklist & bandwith limiter με ενδιαφέρουν κυρίως) που να είναι αρκετά πιο σταθερό ? Καθημερινά είναι πάνω συνδεδεμένες σε peak hour περίπου 15-25 συσκευές (κινητά, τηλεοράσεις, smart συσκευές κτλπ)

Επίσης σημαντικό να υπάρχει εύκολο portforwarding (torrent,plex, gaming,ftp κτλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα παιδια,εχω ενα ρουτερ την nova και ειναι παρα μα παρ πολυ ασταθες και εχει πολυ χαμηλες ταχυτητες για την γραμμη μου.Για την ακριβεια με καλωδιο πιανω το πολυ 75 mbps και wifi καπου 5-15 αντε 25 στις καλες του.Πιστευετε πως η αγορα ενος modem router θα με βοηθησει στο θεμα αυτο.Ηρθε ο τεχνικος και ειδε πως το μηχανακι λεει οτι ηγραμμη συγχρονιζει στα 93 mbps.Εχω σκεφτει αυτο https://www.skroutz.gr/s/25503534/TP-LINK-Archer-VR400-v3-VDSL2-Ασύρματο-Modem-Router-Wi-Fi-5-με-4-Θύρες-Gigabit-Ethernet.html

επισης αν θεωρειτε πως πρεπει να αλλαξω πως θα κανω τη  εγκατασταση (δεν εχω συνδεδεμενο τηλεφωνο στο ρουτερ ,ειναι μονο του)

image.png.b24e428ceb88fc652d02da36bb09cf24.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους , εδώ και καιρό σκέφτομαι να κάνω μια επένδυση που να κρατήσει σε βάθος χρόνου , ένα μόντεμ ρούτερ , η μόνο ρούτερ για να μπορώ να έχω ένα καλό σύστημα με έναν free nas αλλά και μελλοντικά να υπάρξει υποστήριξη για 50άρα η 100 άρα . Αν έχετε κάποια πρόταση ......

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σκέφτομαι την αγορά ενός AVM Fritzbox 7530 AX από Amazon ES.

Είναι το International Version και το μόνο που με προβληματίζει είναι που γραφει Interface in Spanish.

Θα εχω κάποιο πρόβλημα στην εγκατασταση του ?? Εχω Cosmote VDSL 100 με Speedport Plus αυτή την στιγμή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, πρόκειται να "επεκτείνω" το υφιστάμενο οικιακό δίκτυο με τον τρόπο που αναλύεται ακολούθως. Έχω το router της Vodafone με μοντέλο H300s (γραμμή 100Mbps FTTH) το οποίο συνδέεται με έναν μετατροπέα (αν αντιλαμβάνομαι σωστά) οπτικής ίνας σε ethernet μέσω θύρας WAN που καταλήγει στο router. Θέλω, επομένως, να προβώ σε αγορά μιας αξιόπιστης επωνυμίας, που θα το χρησιμοποιώ ως βασικό router μετατρέποντας έτσι το παλιό πρακτικά σε modem.

Πιο συγκεκριμένα, να γίνεται όλη η διαχείριση του δικτύου από το καινούργιο μηχάνημα αφήνοντας στο παλιό τις λιγότερες δυνατές λειτουργίες όπως π.χ. VoIP (λόγω της υψηλής τιμής των router με VoIP). Στόχος είναι η αγορά του, να λειτουργήσει σαν επένδυση που θα ενσωματώνει το τελευταίας γενιάς ασύρματο πρότυπο δικτύου, δηλαδή το Wi-Fi 6.

Πόσο εφικτό είναι να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο; 

Εννοείται ευπρόσδεκτες οποιεσδήποτε λελογισμένες/οικονομικές λύσεις (μεγ. διατιθέμενο ποσό τα 100Ε για κάποια εξαιρετική επιλογή). Σας παραθέτω εικόνες με την υπάρχουσα συνδεσμολογία.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο που αφιερώσατε!

 

 

pic.jpg

Επεξ/σία από L3ft3ri5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το modem/router της Vodafone, στη συνδεσμολογία σου με την οπτική ίνα δεν λειτουργεί πλέον σαν modem, μόνο router, αφού συνδέεται στο internet κατευθείαν μέσω της πόρτας WAN. Μόνο routing κάνει και διαχείριση της VoIP τηλεφωνίας.
Router με Wi-Fi 6 είαι εκ προοιμίου ακριβό λόγω της μη ακόμη διάδοσης του προτύπου.
Σε modem/router που μπορεί να δουλέψει σαν router μόνο, με VoIP και Wi-Fi 6 θα έλεγα ως ποιοτικό με εύκολη διαχείριση και λειτουργία ως DECT βάση το 
AVM FRITZ!Box 7530 AX, αλλά ξεπερνάει κατά πολύ το budget σου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, winlink είπε

Το modem/router της Vodafone, στη συνδεσμολογία σου με την οπτική ίνα δεν λειτουργεί πλέον σαν modem, μόνο router, αφού συνδέεται στο internet κατευθείαν μέσω της πόρτας WAN. Μόνο routing κάνει και διαχείριση της VoIP τηλεφωνίας.
Router με Wi-Fi 6 είαι εκ προοιμίου ακριβό λόγω της μη ακόμη διάδοσης του προτύπου.
Σε modem/router που μπορεί να δουλέψει σαν router μόνο, με VoIP και Wi-Fi 6 θα έλεγα ως ποιοτικό με εύκολη διαχείριση και λειτουργία ως DECT βάση το 
AVM FRITZ!Box 7530 AX, αλλά ξεπερνάει κατά πολύ το budget σου.

Αν υποχωρήσω τελικά σε Wi-Fi 5 θα μπορούσε υποθετικά να αντικαταστήσει το H300s χωρίς να συναντήσω αντίσταση από Vodafone, όπως απαίτηση κωδικών; Με άλλα λόγια, έστω ότι παίρνω ένα router με δυνατότητα VoIP (χρειάζεται να προσέξω κάτι επιπλέον) θα μπορούσα ακολουθώντας το ίδιο μοτίβο της σύνδεσης των καλωδίων (π.χ. καλώδιο από θύρα WAN στην αντίστοιχη θύρα του νέου και ούτω καθεξής...) να "στείλω" το υπάρχον (H300s) στο συρτάρι :) ; Ποιες οι προτάσεις σου για αγορά σε αυτή την περίπτωση; Έχω υπόψη μου τις εξής 3 προτάσεις με σειρά προτίμησης:

α) Xiaomi Mi AX3600 (με Wi-Fi 6, αλλα χωρίς VoIP, για αυτό και κοίταζα μήπως γίνεται να συνυπάρχουν με το H300s)

β) Asus RT-AX56U

γ) TP-Link Archer C50 V4

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από L3ft3ri5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις και τηλεφωνία, τότε για να δουλέψει σε άλλο Router με δυνατότητα VoIP υποχρεωτικά πρέπει να μάθεις τον κωδικό της (η εταιρεία δεν τον δίνει), που υπάρχει τρόπος (δες και τα επόμενα μηνύματα) να τον βρεις με το H300s.

Χρειάζεται επίσης ο Router να έχει δυνατότητα ορισμού του VLAN ID και μάλιστα ξεχωριστό για Internet και VoIP, πράγμα που τα περισσότερα Router (εκτός των Fritz) δεν έχουν, οπότε δεν θα δουλέψουν όταν είναι συνδεδεμένα κατευθείαν στο ΟΝΤ.

Το ότι είναι ακριβά τα Fritz, είναι γεγονός. Αλλά κανένα άλλο Router με δυνατότητα VoIP δεν μπορεί να σταθεί μπροστά του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, jkoukos είπε

Αν θέλεις και τηλεφωνία, τότε για να δουλέψει σε άλλο Router με δυνατότητα VoIP υποχρεωτικά πρέπει να μάθεις τον κωδικό της (η εταιρεία δεν τον δίνει), που υπάρχει τρόπος (δες και τα επόμενα μηνύματα) να τον βρεις με το H300s.

Χρειάζεται επίσης ο Router να έχει δυνατότητα ορισμού του VLAN ID και μάλιστα ξεχωριστό για Internet και VoIP, πράγμα που τα περισσότερα Router (εκτός των Fritz) δεν έχουν, οπότε δεν θα δουλέψουν όταν είναι συνδεδεμένα κατευθείαν στο ΟΝΤ.

Το ότι είναι ακριβά τα Fritz, είναι γεγονός. Αλλά κανένα άλλο Router με δυνατότητα VoIP δεν μπορεί να σταθεί μπροστά του.

Αν συνδέσω (θύρα LAN σε LAN) σε σειρά (δεν ξέρω καν αν γίνεται ) άλλο πάνω σε αυτό της Vodafone δεν θα λειτουργεί σαν access point για να μπορουν με μεγαλύτερη άνεση να συνδέονται περισσότερες συσκευές στο δίκτυο; Δεν θα εντοπίζεται; Επειδή είμαι επιφυλακτικός στο να κάνω μία τέτοια αγορά (Fritz) και να μην μπορώ να βγάλω άκρη με τους κωδικούς VoIP. Τουλάχιστον αν δουλεύουν και τα δύο θα έχω μεν από το H300s VoIP και Internet, αλλά θα έχω δε και ένα πολύ καλύτερο router ως προς την διαχείριση των συσκευών. Ενδεικτικά, να σου αναφέρω ότι τελευταία πάντα δεν θα μου βρίσκει κάποια συσκευή.

Επεξ/σία από L3ft3ri5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σενάριο LAN2LAN θα δουλέψει, αλλά χάνεις τις δυνατότητες Routing που θα έχει η συσκευή και την χρησιμοποιείς ως απλό switch και access point. Το Routing θα συνεχίζει να γίνεται από το H300s, με ότι αυτό συνεπάγεται στην απόδοση διευθύνσεων και το μπούκωμα σε ταυτόχρονη χρήση από πολλές συσκευές.

Ιδανικά θα έπρεπε το δικό μας Router να παίζει κατευθείαν στην γραμμή και πίσω του το Η300s μόνο για το VoIP.

  1. Αυτό το σενάριο δεν παίζει με το H300s
  2. Επιπρόσθετα όλα σχεδόν τα Router του εμπορίου δεν έχουν δυνατότητα ορισμού 2 ξεχωριστών VLAN ID.
  3. Τέλος αρκετά Router του εμπορίου δεν έχουν δυνατότητα ορισμού VLAN ID γενικά, ούτε δηλαδή για την κύρια κλήση ΡΡΡ για το Internet. Τέτοιο παράδειγμα είναι το Xiaomi που αναφέρεις παραπάνω.

Καλύτερη λύση στην περίπτωσή σου θεωρώ ο δικός σου Router να μπει κανονικά πίσω από το H300s με σύνδεση LAN2WAN και ενεργοποιημένη την επιλογή DMZ στο πρώτο. Ναι μεν θα υπάρχει 2πλό ΝΑΤ, αλλά ξεπερνιέται με το DMZ και παράλληλα έχεις όλα τα πλεονεκτήματα της δικιάς σου συσκευής αφού θα δουλεύει ως κανονικό Router.

Όσον αφορά τον κωδικό του VoIP, μπορεί να μην σου χρειασθεί τελικά αλλά έτσι για την ιστορία μπορείς και τώρα να τον μάθεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jkoukos είπε

To σενάριο LAN2LAN θα δουλέψει, αλλά χάνεις τις δυνατότητες Routing που θα έχει η συσκευή και την χρησιμοποιείς ως απλό switch και access point. Το Routing θα συνεχίζει να γίνεται από το H300s, με ότι αυτό συνεπάγεται στην απόδοση διευθύνσεων και το μπούκωμα σε ταυτόχρονη χρήση από πολλές συσκευές.

Ιδανικά θα έπρεπε το δικό μας Router να παίζει κατευθείαν στην γραμμή και πίσω του το Η300s μόνο για το VoIP.

  1. Αυτό το σενάριο δεν παίζει με το H300s
  2. Επιπρόσθετα όλα σχεδόν τα Router του εμπορίου δεν έχουν δυνατότητα ορισμού 2 ξεχωριστών VLAN ID.
  3. Τέλος αρκετά Router του εμπορίου δεν έχουν δυνατότητα ορισμού VLAN ID γενικά, ούτε δηλαδή για την κύρια κλήση ΡΡΡ για το Internet. Τέτοιο παράδειγμα είναι το Xiaomi που αναφέρεις παραπάνω.

Καλύτερη λύση στην περίπτωσή σου θεωρώ ο δικός σου Router να μπει κανονικά πίσω από το H300s με σύνδεση LAN2WAN και ενεργοποιημένη την επιλογή DMZ στο πρώτο. Ναι μεν θα υπάρχει 2πλό ΝΑΤ, αλλά ξεπερνιέται με το DMZ και παράλληλα έχεις όλα τα πλεονεκτήματα της δικιάς σου συσκευής αφού θα δουλεύει ως κανονικό Router.

Όσον αφορά τον κωδικό του VoIP, μπορεί να μην σου χρειασθεί τελικά αλλά έτσι για την ιστορία μπορείς και τώρα να τον μάθεις.

Ωραία αρχίζω να βγάζω κάποια πρώτα συμπεράσματα. Κάνοντας μία ανακεφαλαίωση (έχοντας ως δεδομένο ότι μιλάμε για το Xiaomi Mi AloT AX3600 και για έναν άσχετο με θέματα δικτύου όπως ο γράφων) μέχρι στιγμής έχουμε:

1ο Βήμα: Όπως είναι η υπάρχουσα συνδεσμολογία απλά θα περάσω καλώδιο ethernet από το Xiaomi (WAN) σε θύρα (LAN) του Η300s και ΟΧΙ το αντίστροφο.

2ο Βήμα: Μέσα από τις ρυθμίσεις του Η300s (192.168.2.1) θα ενεργοποιήσω την λειτουργία DMZ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Σωστά και τα δύο μέχρι τώρα.

Στο DMZ ποια τοπική διεύθυνση IP εισάγω (της νέας συσκευής) και αν είναι εύκολο πως εντοπίζεται; Καλό βράδυ.

Επεξ/σία από L3ft3ri5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...