Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/12/2021 στις 10:26 ΜΜ, Fuel7 είπε

Καλησπέρα σε όλους.
Εχω ενα  TPLINK ΑC1200.Το οποιο  ειναι  το  μοντέμ μου εδω και  2 χρονια  με  σύνδεση  COSMOTE ADSL 24αρα.Ειχα τα ψιλοθεματακια μου  με  αποσυνδέσεις  και  κολλήματα  όσο είμουν στην  COSMOTE. Πήρα λοιπον  την αποφαση να  φύγω απο  την   COSMOTE για την  Vodafone,λογω συμφέρουσας προσφοράς,και  αναβάθμισης σε VDSL 50αρα. Η Vodafone σήμερα μου έστειλε  το  ρούτερ,(ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Α).
Οι ερωτήσεις  μου  είναι οι εξής:
Α)Να  χρησιμοποιήσω το Vodafone (ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Α) ή όχι;;
Β)Να μείνω στο TPLINK ΑC1200?Και εάν ναι με  ποιές ρυθμίσεις;;Στο  setup  του  μοντεμ(ΑC1200)  δεν  εχει  την Vodafone
Γ)Εαν  δεν  μου  κάνουν  και  τα 2 μοντέμ,μπορειτε να  μου  προτεινετε κάποιο  το οποιο θα  ειναι  καλο αξιοπιστο και  θα   με  γλυτώσει  απο σκοτούρες και μουρμούρες;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Α)Ειναι μονόδρομος καθώς το  Archer VR400  που εχεις δεν ειναι voip

Β)Το ξεχνας δεν ειναι voip(δεν θα εχεις τηλεφωνία).

Γ)Αυτο που δωσανε σου κανει.Θα σου πρότεινα να πας σε fritzbox.Το λεω γιατι το εχω δοκιμασει σε 50αρα vodafone και παιζει τηλεφωνία και τηλεόραση κανονικά.Προϋποθέτει να εχεις κωδικους(tokens)για να προθέσεις την τηλεφωνια...η vodafone δεν τους δίνει. Πρέπει να το ψαξεις μονος σου.

Επεξ/σία από iliasleon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

Απλά θα ήθελα να σας παραθέσω το μεγαλείο των FritzBox... Και συγκεκριμένα του 7430..

Με Wind 24ρι χωρίς VOIP, με επιλογή προφίλ cosmote DSL, και για κωδικούς PPPOE αυτούς που είχα και στο παλιό ρούτερ,

Απο εκεί που κάθε 20 λεπτά έτρωγα αποσυνδέσεις, δεν έπανα σήμα wifi, κόλλαγαν τα πάντα... 

Με αυτήν την αναβάθμιση και ένα απλό repeater Fritzrepeater 600, σε ενα mesh (που ήταν κυριολεκτικά plug and play στην ρύθμιση)

Πιάνω wifi σε όλο το σπίτι (120τμ) με 5 μπάρες... Κυριολεκτικά σταθερότατο, δεν με έχει αποσυνδέσει ούτε μια φορά, και είναι Α Ρ Ι Σ Τ Ο...

Κλειδώνω πολύ κοντά στο attainable, και με λίγο snr tweaking ίσως πιάσω και λίγο παραπάνω...

Και όλα αυτά σε μια πολύ παλαιά γραμμή, σε κτήριο του 1970...

ΠΑΡΤΕ FRITZBOX ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ!!!

image.png.aed2a368491e9656b098256f4311ffc6.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, εχω σκοπο παρω ενα απο αυτα τα 3 router 
(NetGear Nighthawk Pro Gaming XR300 / NetGear Nighthawk Pro Gaming XR500 / NetGear Nighthawk Pro XR700)
δεν εχω βρει ομως modem και θα ηθελα καποιες προτασεις. Επισης εχω voip vodafone 50Mbps, 
παιζει να μπορω να συνδεσω πανω στο modem το modem/router της vodafone για το τηλεφωνο και ενα router απο
τα παραπανω για ιντερνετ?

Επεξ/σία από giannis1392
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει αυτό το σενάριο και είναι το προβλεπόμενο. Βάζεις την συσκευή της εταιρείας σε Bridge Mode ώστε να δουλεύει μόνον ως Modem και την κλήση ΡΡΡοΕ θα την κάνει ο δικός σου Router.

Η τηλεφωνία θα συνεχίζει να δουλεύει στην συσκευή του παρόχου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω σύνδεση VDSL 100άρα της nova, χωρίς voip τηλεφωνία, και έχω ένα μόντεμ ZTE zxhn h168n. Η ταχύτητα που έχω μετρήσει, ακριβώς έξω από την πόρτα μου, είναι 110Mbps. Για να μην έχω απώλειες λοιπόν, λόγω κακής εσωτερικής καλωδίωσης του σπιτιού, έχω συνδέσει, με καλώδιο, από εκείνο το σημείο έως το μόντεμ μου. Η ταχύτητα που "κλειδώνει" το μόντεμ είναι από 80-91. Πολλές φορές πέφτει και στα 75. Σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο άλλο μόντεμ, κατάλληλο για τη γραμμή μου, για να λύσω το πρόβλημα του χαμηλού download. Πιστεύετε θα βοηθούσε κάτι τέτοιο ή είναι άσκοπο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα , θελω προτασεις για αγορα modem για ADSL VODAFONE ωστε να αντικαταστησω το ZXHN H108N 2.5 που εχω ,( το wifi  δεν με νοιαζει τοσο γιατι το συνδεω σε  MiWiFi -Mi Router 3(R3) )

Η γραμμη μου

OLMx2f7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο χαμηλά τα βλέπω τα νούμερα σου.
Εγώ απέναντι σου στους Αγ. Αποστόλους, σε απόσταση τουλάχιστον 1600 μέτρα από το κέντρο (δεν ξέρω από που δρομολογείται η καλωδίωση), με τον ίδιο πάροχο και router,έχω τα παρακάτω: 
image.png.3c05af6b9977df177e5473a0bcaad926.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα καλό δοκιμασμένο ρουτεράκι για 100άρα Κοσμοτέ?
Κάτι απλά να είναι αποδεδειγμένα καλύτερο απο το Speedport plus .. καλύτερο wifi χωρίς αποσυνδέσεις και ότι άλλα καλούδια έχει ευχαρίστως

Χρησιμοποιώ φουλ το wifi με πολλές συσκευές και 3 θύρες με καλώδιο 90% των περιπτώσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλους, αλλά αν η τηλεφωνία είναι VoIP, σε Wind και Nova δεν θα δουλέψει στο Fritz.

Σε Cosmote δουλεύει αυτόματα και σε Vodafone μόνον αν γίνει γνωστός ο κωδικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Χαίρετε,

Θέλω να αγοράσω router (χωρίς modem), μέχρι 50 ευρώ, θα το έχω να δουλεύει μαζί με το Speedport Entry 2i. Έψαξα και βρήκα μερικά αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω από άποψη αξιοπιστίας (αποσυνδέσεις), είμαι ανάμεσα σε Xiaomi vs TP-LINK. Αυτά που βρήκα:

1. Xiaomi Mi AIoT AC2350

2. Xiaomi Mi AloT AX1800 RA67

3. TP-LINK Archer AX10 (AX1500)

4. TP-LINK Archer C6 (AC1200)

5. TP-LINK Archer C80 (AC1900)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έχω ένα router/modem ZTE  zxhn h108L του παρόχου. Το καλώδιο της τηλεφωνικής πρίζας πάει στον διαχωριστή και από κει στο dsl του ρούτερ και στη βάση του ασύρματου τηλεφώνου . Θέλοντας να βελτιώσω το wifi θέλω να πάρω  το Tenda F3 Ασύρματο Router Wi‑Fi 4.Αυτό μπορεί να συνδεθεί στο ρουτερ του παρόχου ή όχι?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...