Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, jkoukos είπε

To σενάριο LAN2LAN θα δουλέψει, αλλά χάνεις τις δυνατότητες Routing που θα έχει η συσκευή και την χρησιμοποιείς ως απλό switch και access point. Το Routing θα συνεχίζει να γίνεται από το H300s, με ότι αυτό συνεπάγεται στην απόδοση διευθύνσεων και το μπούκωμα σε ταυτόχρονη χρήση από πολλές συσκευές.

Ιδανικά θα έπρεπε το δικό μας Router να παίζει κατευθείαν στην γραμμή και πίσω του το Η300s μόνο για το VoIP.

  1. Αυτό το σενάριο δεν παίζει με το H300s
  2. Επιπρόσθετα όλα σχεδόν τα Router του εμπορίου δεν έχουν δυνατότητα ορισμού 2 ξεχωριστών VLAN ID.
  3. Τέλος αρκετά Router του εμπορίου δεν έχουν δυνατότητα ορισμού VLAN ID γενικά, ούτε δηλαδή για την κύρια κλήση ΡΡΡ για το Internet. Τέτοιο παράδειγμα είναι το Xiaomi που αναφέρεις παραπάνω.

Καλύτερη λύση στην περίπτωσή σου θεωρώ ο δικός σου Router να μπει κανονικά πίσω από το H300s με σύνδεση LAN2WAN και ενεργοποιημένη την επιλογή DMZ στο πρώτο. Ναι μεν θα υπάρχει 2πλό ΝΑΤ, αλλά ξεπερνιέται με το DMZ και παράλληλα έχεις όλα τα πλεονεκτήματα της δικιάς σου συσκευής αφού θα δουλεύει ως κανονικό Router.

Όσον αφορά τον κωδικό του VoIP, μπορεί να μην σου χρειασθεί τελικά αλλά έτσι για την ιστορία μπορείς και τώρα να τον μάθεις.

παρακολουθω με ενδιαφερον την συζήτηση μιας και εχω παρομοοια συνδεσμολογία και μου δημιουργήθηκε η εξής απορία.

γιατί χρειάζεται το DMZ ? προσωπικά έχω δώσει σταθερή ip στον νέο ρουτερ (192.168.1.3) και από τις ρυθμίσεις του νέου ρουτερ έχω ορίσει να δίνει ip 192.168.2.ΧΧΧ ώστε να μην υπάρχει conflict με το αρχικό.

είναι λάθος ο τρόπος μου να το αλλάξω και εγώ? δουλεύει βέβαια κανονικα αλλά δεν έχω πολλές γνώσεις και εγώ

υγ. εμένα νομίζω το καλώδιο πάει από lan/wan θύρα του εργοστασιακού ρουτερ σε lan θύρα του νέου ρουτερ. δεν ειίμαι και σίγουρος βέβαια, θα το δω το απόγευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, greekboy είπε

γιατί χρειάζεται το DMZ ? προσωπικά έχω δώσει σταθερή ip στον νέο ρουτερ (192.168.1.3) και από τις ρυθμίσεις του νέου ρουτερ έχω ορίσει να δίνει ip 192.168.2.ΧΧΧ ώστε να μην υπάρχει conflict με το αρχικό.

Σε 2πλό ΝΑΤ για να έχουμε πρόσβαση στις υπηρεσίες που τρέχουν στον 2ο Router από το διαδίκτυο (π.χ. VPN) πρπει να κάνουμε 2 φορές port forwarding. Μία στον 1o Router προς την WAN IP του 2ου Router και άλλη μία από αυτόν προς την συσκευή στην οποία τρέχει η υπηρεσία.

Με το DMZ δεν χρειάζεται αυτό, καθώς ο 1ος Router μεταφέρει την επικοινωνία σε οποιαδήποτε πόρτα κατευθείαν στον 2o Router και από εκεί και πέρα αναλαμβάνει αυτός σαν να ήταν μόνος του στην γραμμή.

6 ώρες πριν, greekboy είπε

εμένα νομίζω το καλώδιο πάει από lan/wan θύρα του εργοστασιακού ρουτερ σε lan θύρα του νέου ρουτερ.

Ανάποδα είναι. Από μία LAN του 1ου Router στη WAN του 2ου Router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jkoukos είπε

Σε 2πλό ΝΑΤ για να έχουμε πρόσβαση στις υπηρεσίες που τρέχουν στον 2ο Router από το διαδίκτυο (π.χ. VPN) πρπει να κάνουμε 2 φορές port forwarding. Μία στον 1o Router προς την WAN IP του 2ου Router και άλλη μία από αυτόν προς την συσκευή στην οποία τρέχει η υπηρεσία.

Με το DMZ δεν χρειάζεται αυτό, καθώς ο 1ος Router μεταφέρει την επικοινωνία σε οποιαδήποτε πόρτα κατευθείαν στον 2o Router και από εκεί και πέρα αναλαμβάνει αυτός σαν να ήταν μόνος του στην γραμμή.

Ανάποδα είναι. Από μία LAN του 1ου Router στη WAN του 2ου Router.

makes sense now. η αληθεια ειναι οτι οταν θελω να ανοιξω πορτα την ανοιγω πρωτα στο εργοστασιακο ρουτερ με την ip του δευτερου ρουτερ και μετα την ιδια πορτα στο δευτερο ρουτερ για να παιξει. ευχαριστω για τις πληροφοριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρόνια Πολλά σε όλους!

Ίσως "λίγο" off topic αλλά το ρίχνω εδώ. Αναβαθμίστηκα σε FTTH Cosmote 100.

Έχω το SpeedPort Plus, το οποίο έχω κουμπώσει σε ένα unmanaged switch και από εκεί παίρνει δίκτυο ένα huawei AX3 pro, από όπου έχω στήσει το wifi του σπιτιου.

Από wifi συσκευές έχω smart μπριζάκια (5) και φώτα (3), 3 sonoff για τα AC, σκουπα, λέβητα ΦΑ, ΤV, 2 κινητά (wifi 6), συναγερμό και 2pc όταν δεν τα έχω κουμπώσει με καλώδιο. Μετά την αναβάθμιση δε βλέπω από έξω τίποτα και μάλλον είμαι σε CGNAT (100.xxx.xxx.xxx IP βλέπω στο setup του Speedport)

Spoiler

image.png.3f1d8f353286129308b316d0fd732996.png

Αξίζει να αγοράσω το Fritz 7530AX για να αντικαταστήσω τα δύο router? Καταλαβαίνω ότι το Modem του fritz θα είναι "αχρησιμοποίητο", αλλά με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του router θα δω κάποια διαφορά;

 

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gogotsa είπε

Που να δεις διαφορα δλδ?

Για παράδειγμα

- στη διαχείριση των wifi συσκευών;

- στο σετάρισμα QoS για media content και priority σε traffic απο τηλεεργασία / τηλεδιασκέψεις;

- στις IoT συσκευές που αρκετές φορές τις ψάχνω (μαλλον θέμα του cloud νομίζω ότι είναι);

- να έχω προώθηση το σταθερό στα κινητά μας;

- πιο εύκολο network management? port forward δεν έχω καταφέρει να κάνω έχοντας το ένα router πίσω από το άλλο (μάλλον θέμα δικό μου είναι αυτό - έλλειψη γνώσεων)

- κάτι άλλο που χάνω ίσως;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/4/2022 στις 10:27 ΠΜ, jkoukos είπε

To σενάριο LAN2LAN θα δουλέψει, αλλά χάνεις τις δυνατότητες Routing που θα έχει η συσκευή και την χρησιμοποιείς ως απλό switch και access point. Το Routing θα συνεχίζει να γίνεται από το H300s, με ότι αυτό συνεπάγεται στην απόδοση διευθύνσεων και το μπούκωμα σε ταυτόχρονη χρήση από πολλές συσκευές.

Ιδανικά θα έπρεπε το δικό μας Router να παίζει κατευθείαν στην γραμμή και πίσω του το Η300s μόνο για το VoIP.

  1. Αυτό το σενάριο δεν παίζει με το H300s
  2. Επιπρόσθετα όλα σχεδόν τα Router του εμπορίου δεν έχουν δυνατότητα ορισμού 2 ξεχωριστών VLAN ID.
  3. Τέλος αρκετά Router του εμπορίου δεν έχουν δυνατότητα ορισμού VLAN ID γενικά, ούτε δηλαδή για την κύρια κλήση ΡΡΡ για το Internet. Τέτοιο παράδειγμα είναι το Xiaomi που αναφέρεις παραπάνω.

Καλύτερη λύση στην περίπτωσή σου θεωρώ ο δικός σου Router να μπει κανονικά πίσω από το H300s με σύνδεση LAN2WAN και ενεργοποιημένη την επιλογή DMZ στο πρώτο. Ναι μεν θα υπάρχει 2πλό ΝΑΤ, αλλά ξεπερνιέται με το DMZ και παράλληλα έχεις όλα τα πλεονεκτήματα της δικιάς σου συσκευής αφού θα δουλεύει ως κανονικό Router.

Όσον αφορά τον κωδικό του VoIP, μπορεί να μην σου χρειασθεί τελικά αλλά έτσι για την ιστορία μπορείς και τώρα να τον μάθεις.

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω κάτι παρόμοιο αν μπορείτε να με βοηθήσετε, άλλαξα πρόσφατα σε 100στάρα VDSL απο Wind και μου έχουν δώσει αυτό το ρούτερ "VMG8623-T50B".

Το θέμα μου είναι οτι μένω σε μονοκατοικία και το ρούτερ είναι στον επάνω όροφο, έχω πετάξει ενα lan καλώδιο στο διαμέρισμα μου οπού το συνδέω με ένα Archer VR400 V.2

Θέλω να έχω το δικό μου wifi δίκτυο στον όροφο μου και διαφορετικό στον επάνω όροφο. 

Για την ώρα το έχω απο Lan σε Lan και δεν πιάνει και τοσο καλά, μία συνδέεται μία όχι, το ιδιο ισχύει και με τα κινητά.

PS. 1 Τώρα όσον αφορά το ρούτερ της wind, φαντάζομαι δεν είναι και κάτι καλό, οπότε αν έχετε και κάποια άλλη πρόταση να αγοράω πείτε μου.

PS. 2 Το συγκεκριμένο μοντέλο "Archer VR400 V.2" είναι οκ για 100σταρα vdsl?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.
Εχω συνδεση κοσμοτε 50αρα (για την ωρα). με ρουτερ το speedport plus.
επειδη μπουκωνει αρκετα συχνα, σκεφτομαι να αρχισω τιςαλλαγες.
ειμαι αναμεσα σε αλλαγη ρουτερ ή να παρω ενα mesh σαν το deco m4 με 2 δορυφορους (ειμαι σε μεζονετα)
επειδη εχω 2 repeaters τςη τπ λινκ μπορει και η λυση του ρουτερ να μην ειναι κακη.
το θεμα εινα ιαν παρω ενα fritz γαι παραδειγμα, ποσο πιο δυνατο σημα θα εχει απ οτο speedport? με τα 2 ριπιτερ που εχω οριακα δουλευει αξιοπρεπως η φαση. αν ενα φριτς εχει ας πουμε 2 φορες πιο ισχυρο wifi μπορει και το μες να μη χρειαζεται τοσο.
αυτα που θελω οπωσδηποτε σε ενα ρουτερ ή το mesh ειναι

DDNS
port forwarding (προφανως)
να δινει παντα συγκεκριμενη Ip σε συγκεκριμενες mac addresses που θα του θεσω.

νομιζω αυτα που ζηταω τα κανουν και ενα καλο fritz και το deco.

οποτε η συμβουλη σας ποια ειναι? και τι ειναι και πιο futureproof?
καποιο φριτζ (ποιο μοντελο αραγε? εχω voip btw) ή ενα deco m4 ?ή καποιο αλλο καλο και πιο φθηνο mesh?
ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2021 στις 2:45 ΜΜ, frap είπε

Καταρχήν καλή χρονιά σε όλους με υγεία εύχομαι.

Τελικά προχώρησα στην αγορά ενός Huawei WiFi AX3 (Quad-core) WS7200-20 . Το τοποθέτησα αρχικά όπως προανέφερα στο σημείο 2 του σπιτιού ( όλα καλά με τις ρυθμίσεις, πολύ εύκολα) και επιβεβαίωσα ότι θα χρειαστώ και 2ο για δίκτυο mesh ( οι τοίχοι που παρεμβάλλονται είναι και πολλοί και χοντροί, δυσκολεύεσαι να καρφώσεις και ένα καρφάκι να φανταστείς).

Ερώτηση: Εχω ένα tp-link kit ( TP-Link Powerline TL-WPA8630P kit ). Εαν συνδέσω το master με το  Huawei στο σημείο 2 του σπιτιού, με το άλλο powerline στη θέση 1, θα μπορέσω να το συνδέσω με καλώδιο ethernet στο 2ο Huawei, ώστε να μοιράσει δίκτυο από εκεί το ρουτερ? ( διότι ασύρματα δεν πιάνει σε εκείνο το σημείο για να κάνει δικτυο mesh ). Γίνεται δλδ με αυτή τη συνδεσμολογία δίκτυο mesh, με ίδιες ρυθμισεις και από τα 2 ρουτερ?

 

Καλησπέρα έχω wind και ψάχνομαι για το δίκτυο mesh. Αντιμετωπίζω σχεδόν το ίδιο πρόβλημα κατάφερες να κάνεις δίκτυο mesh με ethernet? Με πρίζες δικτύου κάνουμε Mesh? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2022 στις 3:47 ΜΜ, billyplou είπε

Καλησπέρα έχω wind και ψάχνομαι για το δίκτυο mesh. Αντιμετωπίζω σχεδόν το ίδιο πρόβλημα κατάφερες να κάνεις δίκτυο mesh με ethernet? Με πρίζες δικτύου κάνουμε Mesh? 

Ναι, έχω βάλει το master powerline στο 1ο access point και στην άλλη άκρη το άλλο powerline και συνέδεσα με ethernet το 2ο access point. Δουλεύει το mesh wifi κανονικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Router ή router/modem με καλό qos?

Είχα βάλει ένα mikrotik hap ac2 μπροστά από το speedport (με pppoe passthrough - διπλό nat δλδ), αλλά παρέδωσε πνεύμα. Επίσης κάτι εύχρηστο, γιατί το mikrotik πήγα να το σετάρω μόνος μου και παραλίγο να πάθω ανεύρυσμα στον εγκέφαλο. Εν τέλει πλήρωσα τεχνικό να μου το σετάρει.

Η γραμμή είναι Cosmote 100/10

Επεξ/σία από antouann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω nova από παλιά...και ρούτερ έχω το tg585-v7 αναβαθμισμένο στη τελευταία του νομίζω.

Είπα να "αναβαθμιστω" λίγο με το νεότερο που δίναν πριν λίγα χρόνια και το είχα στο κουτί (αυτό χωρίς τη κεραία) και παρόλο που ήταν πιο γρήγορο στο μενού του κλπ δεν δούλευαν οι θύρες του σωστά έως καθόλου. Οπότε το πέταξα και έβαλα το παλαίμαχο πάλι. Θέματα δεν έχω μάλλον εκτός από την απόκριση του στο μενού για διάφορα κλπ. Έχω πλήρεις τις θυρές (κάμερες, τιβι, dvr κλπ) και δουλεύουν όλα καλά. Κάπου κάπου πέφτει το dvr, και μια ip κάμερα, δεν ξέρω αν φταίει αυτό. Παρόλαυτα επειδή δεν υπάρχει διαθέσιμο vdsl στη περιοχή μου και θα πορευτώ για καιρό ακόμη λέω να το αντικαταστήσω με ένα νέο. Η Nova δίνει ένα με χρέωση 20€( δεν ξέρω ποιο και αν αξίζει).

Οπότε αναρωτιέμαι ποιο είναι το ρούτερ που με τα ελάχιστα λεφτά θα είναι καλύτερο από το παλιό Thomson για τα επόμενα 1-2-3 χρόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα , 

Θελω να δουλεψω ταξιδεψω με το laptop  της εταιρια και θα ηθελα να αγορασω ενα router VPN, ωστε να μη φαινεται η IP.

Εχετε να προτεινετε καποιο οικονομικο μοντελο,  και αν υποστηριζει και καρτα sim ακομα καλυτερα?

Δεν εχω τρελες γνωσεις στα δικτυα αρα θα προτιμουσα κατι που μπρω να στησω σχετικα ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H φθηνότερη επιλογή και με έτοιμο VPN (OpenVPN και Wireguard) είναι ένα Router GL.iNet. Έχω το GL-MT300N-V2 και κάνει μια χαρά αυτό που θέλεις.

Αν πιάνουν τα χέρια σου και κατέχεις κάποιες γνώσεις, παίρνεις το Xiaomi Mi 4A, του περνάς OpenWrt και μετά ότι VPN θέλεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...