Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jkoukos είπε

Και τα DSL Router της εταιρείας παίζουν μέσω WAN  ως απλά router σε συνδέσεις FTTH. Αντί του προφίλ Cosmote, κάνουμε επιλογή του αντίστοιχου Cosmote Ethernet.

Όλα τα Fritz έχουν το ίδιο λογισμικό. Το τελευταίο 7.29 έχει το 4060, οπότε τις ίδιες επιλογές στο μενού για την χώρα μας.

αυτό το ξέρω και το βλέπω πως παίζει με fiber, το θέμα είναι αν με την παρέμβαση του fiber Modem και τσεκαρισμένο το COSMOTE LAN1/WAN, θα τραβάει τα στοιχεία του voip το όποιο Fritz ή θα μπορούν να στα στείλουν αυτόματα.

Όπως έχω πει για τα 7530ax & 7590ax σε κανένα δεν τα τράβηξε αυτόματα. Έχω περιγράψει την διαδικασία.

Αν εσύ το έχεις κάνει ποτέ και είσαι σίγουρος εντάξει, να κοιμόμαστε ήσυχοι για το μέλλον αν το χρειαστούμε, αλλά μην κάνουμε εικασίες πως θα είναι παρόμοια και δεν είναι και άντε βρες άκρη με την Cosmote.

Επεξ/σία από takislz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα τα τραβάει κανονικά, αν πρόκειται για το διεθνές μοντέλο. Στα γερμανικά μοντέλα, αν και αρχικά από την έκδοση 7.21 που έγινε ενοποίηση του firmware με το διεθνές, έπαιζε αυτόματα εν τούτοις έχει παρατηρηθεί στις τελευταίες εκδόσεις ότι σε αρκετούς να μην παίζει.

Δεν είναι θέμα μόνο των ΑΧ, αλλά όλων των γερμανικών μοντέλων που έχουν το OS v.7. Λύνεται με τους τρόπους που ανέφερα προηγουμένως.

Και ναι, είμαι βέβαιος (αν και δεν το έχω στα χέρια μου) ότι θα ισχύουν κι εδώ τα ίδια. Είναι πολιτική της εταιρείας ανέκαθεν, οι συσκευές που δέχονται το ίδιο λογισμικό να έχουν τις ίδιες επιλογές. Έχουν περάσει από τα χέρια μου 2 ντουζίνες Fritz από τότε που τα έμαθα το μακρινό 2003 όταν τα έδιναν HOL και Altec σε συνδέσεις των πελατών τους.

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν πάει να έχουν περάσει από τα χέρια σου και 10 ντουζίνες, αν δεν μου πει κάποιος πως έβαλε το φριτζ πίσω από το fiber Modem της Cosmote και του τράβηξε το voip ή του το ''στείλανε'' και έπαιξε, δεν πιστεύω τίποτα.

Εσύ πάντως δεν το έχεις κάνει! 

Σημείωση αν δεν το είχες προσέξει που το είχα γράψει,

7530ax international -7590ax German σε κανένα δεν τράβηξε αυτόματα voip. Επιμένεις να νομίζεις πως η International ''παίζει'' όπως ήξερες, αλλά μάλλον έχεις χάσει επεισόδια. 🙂

Καλή τύχη στον @Skillage με το 4060 και περιμένουμε εντυπώσεις!

Επεξ/σία από takislz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Σε ποιο μήνυμα το είχες γράψει;

τα ''λέμε'' και σε άλλο forum (με ίδια ονόματα) τις τελευταίες μέρες με αφορμή τις αγορές που έκανα, εκεί το έχω γράψει και εδώ για το International το γράφω στην αγγελία.

Εκτός αν τις δεκάδες απαντήσεις στα 2 forum με αυτό το όνομα (jkoukos) τις δίνει κάποιο bot καθημερινά! 😂    Αστειεύομαι!

Εκεί έγραψα και σε 3-4 post τι να κάνουν, 13888 / ''βλάβη σταθερό'' ....κι έρχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 7530ΑΧ δεν βρήκα να αναφέρεις κάτι σχετικό με την τηλεφωνία, σε αντίθεση με το 7590ΑΧ που ωστόσο είναι γερμανικό μοντέλο. Υπάρχει άλλο μέλος που πριν από σένα είχε πάρει το 7530ΑX και σε σύνδεση FTTH έπαιξε αυτόματα.

Ωστόσο και σε σένα με το γερμανικό που δεν πήρε αυτόματα την τηλεφωνία, δούλεψε τελικά με μια απλή κλήση στην τεχνική υποστήριξη και δεν χρειάστηκε να καταφύγεις στο έσχατο βήμα της χειροκίνητης ρύθμισης ζητώντας τον κωδικό. Αυτά δηλαδή που ήδη ανέφερα στον φίλο σε προηγούμενο μήνυμα, χωρίς να κρύψω τίποτα.

Δε καταλαβαίνω γιατί το θεωρείς θέμα και έχεις αρνητική στάση, όταν ουσιαστικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπλα μπλα.. Αγόρασα το 7530ax international πριν 3 εβδομάδες και ενθουσιάστηκα τόσο πολύ, που το έβαλα για πώληση smile.gif

Δεν έχει σημασία που δεν το είχες δει ή δεν το θυμόσουν, σημασία έχει πως άμα φτιάξεις την lan4 (με τις οδηγίες 🤓) είναι με διαφορά σήμερα τα καλύτερα Modem router για Cosmote! 

Κάποιος θα κάνει την δοκιμή σύντομα με ftth & ax και θα το ξέρουμε έγκυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, takislz είπε

Αγόρασα το 7530ax international πριν 3 εβδομάδες και ενθουσιάστηκα τόσο πολύ, που το έβαλα για πώληση

Με ποιον μαγικό τρόπο καταλαβαίνει κάποιος ότι δεν δουλεύει αυτόματα ή το πούλησες γιατί δεν σε κάλυπτε σεκάποαι άλλα πράγματα ή είχε γενικά θέμα;

Αντίθετα για το 7590ΑΧ ήσουν αναλυτικός. Για τελευταία φορά θα το γράψω κι εδώ ήμαστε να το δούμε.

Όπως σε όλα τα διεθνή Fritz η τηλεφωνία θα παίξει αυτόματα επιλέγοντας το προφίλ της Cosmote. Ακόμη κι αν υπάρξει θέμα (ή πρόκειται για γερμανικό μοντέλο) λύνεται με μια κλήση στην τεχνική υποστήριξη και ως τελευταίο βήμα ζητάμε τον κωδικό (τον δίνει η Cosmote) και τον ρυθμίζουμε χειροκίνητα.

Πληροφοριακά η τηλεφωνία θα παίξει σε οποιονδήποτε πάροχο με τον χειροκίνητο τρόπο εφόσον γνωρίζουμε τον κωδικό της. Κανείς πάροχος ωστόσο (εκτός της Cosmote) δεν τον δίνει.

Στη Vodafone μπορούμε να τον βρούμε και όσοι το έκαναν, έπαιξε η τηλεφωνία μια χαρά ανεξαρτήτως μοντέλου και λογισμικού. Σε κανένα άλλον πάροχο μέχρι σήμερα δεν έχει βρεθεί τρόπος να μάθουμε τον κωδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Με ποιον μαγικό τρόπο καταλαβαίνει κάποιος ότι δεν δουλεύει αυτόματα ή το πούλησες γιατί δεν σε κάλυπτε σεκάποαι άλλα πράγματα ή είχε γενικά θέμα;

Αντίθετα για το 7590ΑΧ ήσουν αναλυτικός. Για τελευταία φορά θα το γράψω κι εδώ ήμαστε να το δούμε.

Όπως σε όλα τα διεθνή Fritz η τηλεφωνία θα παίξει αυτόματα επιλέγοντας το προφίλ της Cosmote. Ακόμη κι αν υπάρξει θέμα (ή πρόκειται για γερμανικό μοντέλο) λύνεται με μια κλήση στην τεχνική υποστήριξη και ως τελευταίο βήμα ζητάμε τον κωδικό (τον δίνει η Cosmote) και τον ρυθμίζουμε χειροκίνητα.

Τις ρυθμίσεις τηλεφώνου δεν θα τις πάρει αυτόματα, σε 2 fritzbox καινούργια και στα 2 σεταρίσματα, πήρα στο 13888 και στα ηχογραφημένα μηνύματα που ακούς είπα ''βλάβη σταθερό'' και σε ρωτάει αν έχεις δοκιμάσει να κάνεις restart το ρούτερ. Μόλις πεις ναι, κάτι τρέχουν και ενεργοποιείται. 2 λεπτά υπόθεση και δεν μιλάς με κανέναν

Είχα πολλά μηνύματα μετά από αυτό (Αγόρασα το 7530ax international πριν 3 εβδομάδες και ενθουσιάστηκα τόσο πολύ, που το έβαλα για πώληση) και τα είχα πει και σε μέλη μετά από εμένα , θες να στα γράψω όλα;  🤣 (για οδηγό του πότε το έβαλα ήταν το απόσπασμα) 😂 Μην το υπέρ αναλύεις άλλο!

Επειδή θα γίνει μεγάλο μπαμ 😂😂 και θα μας πάνε όλους γρήγορα σε οπτικές στο σπίτι, μακάρι να παίξουν όλα, έστω και με επικοινωνία μαζί τους συνδέοντας απλά το ftth στο ax ως ρούτερ με ethernet. 

Μην μείνουμε στο μελλοντικό σενάριο χωρίς τηλεφωνία!

 

@jkoukos

Δε καταλαβαίνω γιατί το θεωρείς θέμα και έχεις αρνητική στάση, όταν ουσιαστικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αρνητική στάση δεν έχω, απλά λόγω αντιεπαγγελματικής συμπεριφοράς όλων, προειδοποίησα να το ψάξει καλύτερα πριν πάρει το 4060 από το γερμανικό Amazon χωρίς να το έχει δοκιμάσει κανείς, χωρίς να το φέρνει η ΑΜΥ και χωρίς να το πουλάει και η Cosmote και μετά να ''ψάχνεται'' . Εσύ γιατί είχες τόσο θετική για κάτι τόσο νέο που δεν το ξέρεις;

Αλλά επειδή γίναμε κουραστικοί, στο τέλος θα κάνει ο καθένας μας ότι θέλει!

 

Επεξ/σία από takislz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας σας, έχει τις εμπειρίες του και προφανώς ξέρετε τι γράφετε.

Δυστυχώς η cosmote και όσοι απαντάνε τις κλήσεις ή βρίσκονται στα φυσικά καταστήματα, δεν έχουν ιδέα μιας και έχασα 2 μέρες για το τίποτα.

Να βρεις τεχνικό της Cosmote για ένα υποτιθέμενο σενάριο (μιας και ακόμα δεν το αγορασα) δεν βρίσκεις. Ειδικά όταν πριν 5 μέρες έκανες αίτηση και το ftth δεν εχει ενεργοποιηθεί ακόμα.

Το 4060 το επέλεξα για χ λόγους (triband, wifi 6, wan 2.5G) και προπάντων γιατί έχει το ίδιο λειτουργικό με τα γνωστά σε όλους 7xxx που ειναι καλα αξιοπιστα και σταθερά.

Θα είναι Γερμανικό, μιας και από Γερμανικό σαιτ το βρήκα (όχι Amazon αλλά δεν έχει σημασία).

Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις για να μπει στη θέση του speedport plus , να έχει wifi 6 και να χει η ίδια εταιρια powerline με wifi 6 για να εκμεταλλευτώ το mesh ( αυτό το θέλω για καλύτερη ληψη/ποιότητα wifi σε μεγαλύτερους χώρους απο περισσοτερες συσκευες (άνοιξα και νέο thread με απορια για το δικτυο) και τη τηλεφωνια επίσης για 4 άτομα του γραφείου, αν ήταν μόνο για μένα είναι σούπερ η εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου εγγυώμαι ότι θα παίξει τουλάχιστον στην τελευταία χειροκίνητη λύση ζητώντας και παίρνοντας τον κωδικό. Αν δεν γίνει αυτό, το αγοράζω με ότι ποσό αναγράφει η απόδειξη αγοράς. Τόσο βέβαιος είμαι, γνωρίζοντας εκ πείρας τα καλά και τα κακά της εταιρείας κοντά στα 20 χρόνια.

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Skillage είπε

Ο καθένας σας, έχει τις εμπειρίες του και προφανώς ξέρετε τι γράφετε.

Δυστυχώς η cosmote και όσοι απαντάνε τις κλήσεις ή βρίσκονται στα φυσικά καταστήματα, δεν έχουν ιδέα μιας και έχασα 2 μέρες για το τίποτα.

Να βρεις τεχνικό της Cosmote για ένα υποτιθέμενο σενάριο (μιας και ακόμα δεν το αγορασα) δεν βρίσκεις. Ειδικά όταν πριν 5 μέρες έκανες αίτηση και το ftth δεν εχει ενεργοποιηθεί ακόμα.

Το 4060 το επέλεξα για χ λόγους (triband, wifi 6, wan 2.5G) και προπάντων γιατί έχει το ίδιο λειτουργικό με τα γνωστά σε όλους 7xxx που ειναι καλα αξιοπιστα και σταθερά.

Θα είναι Γερμανικό, μιας και από Γερμανικό σαιτ το βρήκα (όχι Amazon αλλά δεν έχει σημασία).

Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις για να μπει στη θέση του speedport plus , να έχει wifi 6 και να χει η ίδια εταιρια powerline με wifi 6 για να εκμεταλλευτώ το mesh ( αυτό το θέλω για καλύτερη ληψη/ποιότητα wifi σε μεγαλύτερους χώρους απο περισσοτερες συσκευες (άνοιξα και νέο thread με απορια για το δικτυο) και τη τηλεφωνια επίσης για 4 άτομα του γραφείου, αν ήταν μόνο για μένα είναι σούπερ η εφαρμογή.

Μάλιστα! Το σπίτι έγινε γραφείο 🙃 300τμ, με 3 ορόφους και 10 υπολογιστές 😁 

Μετά σου λέει ο άλλος ''Με ποιον μαγικό τρόπο καταλαβαίνει κάποιος..."

Με σένα δεν έφτανε ούτε χρησμός από μαντείο για τέτοια πρόβλεψη 😂

Σου είπα στις αρχές που ρώτησες για το 4060 να μιλήσεις πρώτα με όλους αυτούς που θα έχεις μετά να κάνεις μαζί τους (Cosmote, AMY) γιατί, 3-4 φορές σε 2 μήνες που μίλαγα μαζί τους για να πάρω τα 7530ax & 7590ax (περιμένοντας την International που δεν ήρθε ποτέ) το τι βλακείες άκουσα, τι ψέμματα και τι παραμύθια δεν λέγεται!

Εσύ λοιπόν προτιμάς να ''στήσεις'' εξοπλισμό εταιρίας με μη δοκιμασμένα προϊόντα και με  την υποστήριξη των φόρουμ. Όπως είπα και πριν, καλή τύχη.

Λες...

''Θα είναι Γερμανικό, μιας και από Γερμανικό σαιτ το βρήκα (όχι Amazon αλλά δεν έχει σημασία)"

Νόμιζα και για αυτό το έγραψα με σιγουριά, πως θα ''κοίταγες'' να πάρεις τουλάχιστον την International Version που έχει το Amazon.de , εσύ είσαι πολύ πιο γενναίος από όλους μας.

Εύχομαι να μην πάει τίποτα στραβά , 100% θα περάσεις στην τελική χειροκίνητα (αυτό ήθελες;) τις ρυθμίσεις του voip με την βοήθεια του jkoukos και αν δεν κάτσει και καλά βρήκες και αγοραστή 😂 ή θα το πάρεις σπίτι. Άμα πάρεις και 3 που έγραφες 😂 θα έχεις να τα αντικαθιστάς αν σου πάθει κανένα τίποτα μέχρι να σου το αλλάξει το γερμανικό το site που επέλεξες.

Υ.Γ

αν κάποιος θέλει να ΄΄παίξει΄΄στοίχημα ακούγοντας τις διαβεβαιώσεις μελών που δεν έχουν την συσκευή στα χέρια τους αλλά τα ξέρουν πάντα, όλα, έχω το εξής στοίχημα ,

7530ax International Version, αν τραβήξει voip cosmote αυτόματα (όπως λένε με σιγουριά και επίμονα κάποιοι) σας το κάνω δώρο, αλλιώς το πληρώνεται στην τιμή των Cosmote - Germanos 🤣😂🤣 

Ισχύει μόνο για σήμερα έως το μεσημέρι, γιατί έχω κι άλλα ενδιαφέροντα για το ΣΚ, από το να αντιδικώ σε επιχειρήματα στα forum 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για να το τελειώνουμε. Η τηλεφωνία των Cosmote και Vodafone, εφόσον γνωρίζουμε τον κωδικό της, παίζει σε όλα τα Fritz με τον χειροκίνητο τρόπο ανεξαρτήτως μοντέλου,  έκδοσης υλικού ή λογισμικού και όσο παλιά κι αν έχει κατασκευαστεί. Αυτό είναι θέσφατο διότι απλά το SIP πρωτόκολλο είναι επίσημο στάνταρτ και μόνον αν υπάρχει βλάβη δεν παίζει.

Μάλιστα η τηλεφωνία αυτών των δύο παρόχων παίζει σε όλες τις συσκευές ή εφαρμογές που είναι συμβατές με το SIP πρωτόκολλο,  που υπάρχουν σήμερα στον πλανήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, takislz είπε

Μάλιστα! Το σπίτι έγινε γραφείο 🙃 300τμ, με 3 ορόφους και 10 υπολογιστές 😁 

Μετά σου λέει ο άλλος ''Με ποιον μαγικό τρόπο καταλαβαίνει κάποιος..."

Με σένα δεν έφτανε ούτε χρησμός από μαντείο για τέτοια πρόβλεψη 😂

Σου είπα στις αρχές που ρώτησες για το 4060 να μιλήσεις πρώτα με όλους αυτούς που θα έχεις μετά να κάνεις μαζί τους (Cosmote, AMY) γιατί, 3-4 φορές σε 2 μήνες που μίλαγα μαζί τους για να πάρω τα 7530ax & 7590ax (περιμένοντας την International που δεν ήρθε ποτέ) το τι βλακείες άκουσα, τι ψέμματα και τι παραμύθια δεν λέγεται!

Εσύ λοιπόν προτιμάς να ''στήσεις'' εξοπλισμό εταιρίας με μη δοκιμασμένα προϊόντα και με  την υποστήριξη των φόρουμ. Όπως είπα και πριν, καλή τύχη.

Λες...

''Θα είναι Γερμανικό, μιας και από Γερμανικό σαιτ το βρήκα (όχι Amazon αλλά δεν έχει σημασία)"

Νόμιζα και για αυτό το έγραψα με σιγουριά, πως θα ''κοίταγες'' να πάρεις τουλάχιστον την International Version που έχει το Amazon.de , εσύ είσαι πολύ πιο γενναίος από όλους μας.

Εύχομαι να μην πάει τίποτα στραβά , 100% θα περάσεις στην τελική χειροκίνητα (αυτό ήθελες;) τις ρυθμίσεις του voip με την βοήθεια του jkoukos και αν δεν κάτσει και καλά βρήκες και αγοραστή 😂 ή θα το πάρεις σπίτι. Άμα πάρεις και 3 που έγραφες 😂 θα έχεις να τα αντικαθιστάς αν σου πάθει κανένα τίποτα μέχρι να σου το αλλάξει το γερμανικό το site που επέλεξες.

Υ.Γ

αν κάποιος θέλει να ΄΄παίξει΄΄στοίχημα ακούγοντας τις διαβεβαιώσεις μελών που δεν έχουν την συσκευή στα χέρια τους αλλά τα ξέρουν πάντα, όλα, έχω το εξής στοίχημα ,

7530ax International Version, αν τραβήξει voip cosmote αυτόματα (όπως λένε με σιγουριά και επίμονα κάποιοι) σας το κάνω δώρο, αλλιώς το πληρώνεται στην τιμή των Cosmote - Germanos 🤣😂🤣 

Ισχύει μόνο για σήμερα έως το μεσημέρι, γιατί έχω κι άλλα ενδιαφέροντα για το ΣΚ, από το να αντιδικώ σε επιχειρήματα στα forum 

Καλησπέρα αγαπητέ φίλε,
Βρες μου ένα σημείο που έγραψα ότι είναι για σπίτι, γιατί μάλλον μπερδεύτηκες.
Η μόνη μου αναφορά είναι ότι θέλω το Fritz 4060 Και έκανα αίτηση για FTTH 200. Ως εκεί μια χαρά.
Εν πάση περίπτωση,

Όλες οι γνώμες είναι καλοδεχούμενες και γι αυτό υπάρχουν τα forum. Έχεις διαφορετική άποψη από τον συμφουρίτη @jkoukos , και οι δυο σεβαστές. Έχει ένας γνωστός ένα fritz 7590ax που το έφερε και αυτός από Γερμανία (δεν ξερώ φυσικά με ποιον τρόπο μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι όντως International ή Γερμανικό, μου έδωσε part number) και θα φροντίσω να το βάλω πάνω να δω αν/και τι θα πάρει αυτόματα. Από τη στιγμή που η ίδια η Cosmote Υποστηρίζει τα 7590 (είτε αυτόματα είτε με προσθήκη κωδικών) που έχουν το ίδιο λειτουργικό, θα ακολουθήσω μετά τη λογική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Skillage είπε

Καλησπέρα αγαπητέ φίλε,
Βρες μου ένα σημείο που έγραψα ότι είναι για σπίτι, γιατί μάλλον μπερδεύτηκες.
Η μόνη μου αναφορά είναι ότι θέλω το Fritz 4060 Και έκανα αίτηση για FTTH 200. Ως εκεί μια χαρά.
Εν πάση περίπτωση,

Όλες οι γνώμες είναι καλοδεχούμενες και γι αυτό υπάρχουν τα forum. Έχεις διαφορετική άποψη από τον συμφουρίτη @jkoukos , και οι δυο σεβαστές. Έχει ένας γνωστός ένα fritz 7590ax που το έφερε και αυτός από Γερμανία (δεν ξερώ φυσικά με ποιον τρόπο μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι όντως International ή Γερμανικό, μου έδωσε part number) και θα φροντίσω να το βάλω πάνω να δω αν/και τι θα πάρει αυτόματα. Από τη στιγμή που η ίδια η Cosmote Υποστηρίζει τα 7590 (είτε αυτόματα είτε με προσθήκη κωδικών) που έχουν το ίδιο λειτουργικό, θα ακολουθήσω μετά τη λογική..

καλησπέρα και σε σένα,

στα φόρουμ συνηθίζεται να ζητάμε συμβουλές, απόψεις κλπ για τα σπίτια μας, για επαγγελματικές υλοποιήσεις συνήθως απευθύνεσαι σε επαγγελματίες και δεν αυτοσχεδιάζεις με το τι σου λέει ο καθένας ούτε με αδοκίμαστο εξοπλισμό που πωλείται σε σάιτ του εξωτερικού, έγραψες και '' FTTH θα έχω, ως μέσα στο χώρο μου.Τηλεφωνία έχω voip..." δεν μου πήγε το μυαλό πως ''ο χώρος μου''  μπορεί να πρόκειται για εταιρία. Συνήθως χώρο μου αποκαλούμε τον χώρο που ζούμε και όχι τον χώρο που εργαζόμαστε, αλλά όπως την ''βρίσκει'' ο καθένας.

Πέρα από το αστείο κομμάτι της συζήτησης, καλό θα ήταν να μένουμε στην ουσία και στα σημαντικά. Αν τα καταλαβαίνει ο συνομιλητής μας, αλλιώς...

Δεν πρόκειται να συνεχίσω κανενός είδους άλλη τέτοια συζήτηση γιατί τελικά είναι χάσιμο χρόνου και ανόητο πεδίο αντεγκλήσεων.

Δεν ''τσίμπησε'' και κανένας να ''παίξει'' το στοίχημα του αυτόματου.... 😂 

 

Επεξ/σία από takislz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...