Προς το περιεχόμενο

Horizon: Zero Dawn [PS4]


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν συμφωνώ για το gow 4 το οποίο έπαιξα πριν το uncharted και τώρα το horizon. Στο horizon με πιάνω να περιπλανιέμαι μόνο και μόνο για την ομορφιά του τοπίου. Επίσης κάθομαι και τραβάω φωτογραφίες που σε κανένα άλλο παιχνίδι δεν έχω κάνει! Το βάθος το ορίζοντα είναι τρομερό, το χω ερωτευτεί το παιχνίδι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα στον τεχνικό τομέα το GoW είναι κλάσεις πιο πάνω από το Horizon*, αλλά και στο αισθητικό κομμάτι να τα δούμε το Horizon ναι, έχει πολύ ωραία τοπία αλλά μετά τις πρώτες 20-25 ώρες το έβρισκα ελαφρώς επαναλαμβανόμενο σε σημείο που με κούραζε, βέβαια ίσως φταίει το ότι έκανα Completionist's playthrough. Το GoW έχει πολύ μεγαλύτερη ποικιλία σε settings, το καταλαβαίνω ότι το ένα είναι post-apocalyptic και άρα δεν σηκώνει ποικιλία, ενώ το άλλο είναι mythological spree και βάζουν ότι γουστάρουν μέσα, but still.

*Όταν έπαιξα το HZD ήταν αφού είχα παίξει το BotW και έμεινα με το στόμα ανοιχτό όταν είδα το πρόσωπο της Aloy,  όμως όταν είδα το πρόσωπο του Kratos με τον ιδρώτα να στάζει και τους πόρους του δέρματος να φαίνονται, γέλασα με τον εαυτό μου που θεώρησα επίτευγμα αυτό της Aloy.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ναι καλά το Horizon, διότι για εμένα προσωπικά ήταν το system seller που με έκανε να αγοράσω το PS4. Ήταν ότι πιό κοντά στο Witcher 3, παρά το γεγονός ότι η απόστασή τους για μένα είναι πολύ μεγάλη (το Witcher 3 το θεωρώ κατηγορία από μόνο του).

Για το God of War 4 δεν θα έκανα την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Horizon,Bloodborne και God of War τα κορυφαια exclusives του PS4 κατα την αποψη μου +bonus το Uncharted.

Γενικοτερα μην συγκρινεται open world με semi-open για γραφικα,ανομοια τα comparison. 

 5114cn8.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το god of war με κερδισε πολυ στις μαχες η αληθεια ειναι,ενω το Horizon στον συνολο του κοσμου απο πλευρας σχεδιασμου και λεπτομερειας(α και στο ολο post apocalyptic setting του αλα terminator).Ειδικα το να βλεπεις να αλλαζει ο καιρος φυσικα.

Επειδη και τα δυο παιχνιδια τα επαιξα day one,η αληθεια ειναι οτι αν δεις ενα απο τα δυο παιχνιδια πρωτα(god of war ή horizon)μετα οντως δυσκολα να εντυπωσιαστεις με κατι αλλο.

Και τα δυο παιχνιδια παντως θελω να τα ξαναπαιξω με βελτιωσεις και 60fps στο ps5 που και παλι σαγονια θα ριχνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GoW στην αρχή δεν με τράβαγε καθόλου, δεν ξέρω γιατί. Τώρα που το τελειώνω είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα αλλά για εμένα το Horizon είναι το αγαπημένο μου.

Το μόνο παιχνίδι που μετά από χρόνια με έκανε να παίξω πάνω από 1 ώρα. 😛 (και να τραβάω screenshots συνέχεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεκινησα χθες και βεβαια ειμαι στην αρχη. Το εχω στο very hard αλλα μου φαινεται ευκολο..γινεται δυσκολο η να παω στο ultra? Ελεγα να πηγαινα ultra σε περιπτωση που το ξαναπαιζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tolis.illegal είπε

Οποτε να το αφησω στο very hard?

Aν σε ικανοποιει το να παιξεις το 70% του παιχνιδιου σε stelth mode, μπορεις να το δοκιμασεις και στο ultra. Η προσωπικη μου αποψη ομως ειναι οτι καλυτερα στο hard μιας και το ενδιαφερον σημειο του παιχνιδιου ειναι η περιηγηση και η ιστορια. Και εχει πραγματικα παρα πολλα μερη να επισκεφτεις.
Οταν ανοιξεις τον χαρτη περισσοτερο, απ τη στιγμη που θα επισκεφτεις και την πρωτη μεγαλη πολη στα δυτικα, πιστευω οτι θα σε κουρασει να ταξιδευεις συνεχεια κρυμενος για ν αποφυγεις τους μεγαλυτερουες ρομποτοσαυρους. Ακομα και στο medium μπορουν να σε σκοτωσουν με 1-2 χτυπηματα. 

 

Στο dlc ακομα και στο hard παντως, και φορωντας τη καλυτερη πανοπλια του παιχνιδιου, ειναι αρκετες φορες που θα τρεχεις να κρυφτεις για να προετοιμαστεις για το κακο που θα σε βρει:)

 

Αν απ τα αγαπημενα σου παιχνιδια ειναι το bloodborne κι επιθυμεις αναλογες προκλησεις στη μαχη, οκ στο ultra. Απλα ειναι αλλο ειδος παιχνιδιου.



 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως πολύ σωστά ειπώθηκε η μαγεία του παιχνιδιού είναι η περιήγηση στον πανέμορφο χάρτη του και η ιστορία. Είναι εθιστικές οι μάχες με τα ρομπότ αλλά να είσαι συνέχεια stealth χάνεις αρκετά απ τον κόσμο του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιχνιδαρααα..ακομη εχω βεβαια δρομο μπροστα μου αλλα οντως ο κοσμος ειναι μαγευτικος..ειναι το πρωτο παιχνιδι που μπορει να παιζω συνεχομενα για ωρες..σ ολα τ αλλα μετα απο 2 ωρες με κουραζαν

Ερωτηση.. επειδη εκανα side quests και αλλα τριγυρω ξεφυγα στα level.. στο witcher γινοσουν πιο δυνατος απ τους εχθρους..εδω ομως μου φαινεται οτι απλα προσθετεις skills και εχεις πιο ποες ευκαιριες για οπλα..

Να τελειωσω πρωτα την ιστορια  η να κανω και τριγυρω αποστολες??

Δε θελω να χω ευκολες μαχες αργοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως θες παιζεις το παιχνιδι.Τα side quests μπορεις να τα κανεις κανονικα και αφου τελειωσεις την ιστορια δεν υπαρχει καποιο προβλημα.

Οσο για το level up κυριως skill ξεκλειδωνεις και εχεις περισσοτερη ζωη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...