Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Δηλαδή για να καταλάβω έχουμε τα λεφτά μας στις τράπεζες, δε μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε και 

πρέπει να δικαιολογούμε καταστάσεις.

 

Αν είναι να μην βγαίνουμε κι εξω, να μην χαλάμε τίποτα μπας και γίνει κάτι με τις τράπεζες που δεν φταίμε εμείς 

για την κατάσταση τους.

Ειπε κανεις οτι ειναι αποδεκτο κατι τετοιο ή οτι το χαιρεται καποιος?

Ισχυει ομως και πρεπει να το αντιμετωπισουμε. Το εαν ειναι σωστο, ειναι μια αλλη μεγαλη συζητηση που δεν θα τελειωσει ποτε εαν την ξεκινησουμε. Τα CC δεν ηρθαν ουρανοκατεβατα και απροσμενα, αποτελεσμα τεραστιων και χρονιων λαθων ειναι, εντος και εκτος της Ελλαδος.

Και τωρα "απολαμβανουμε" τους καρπους των "κοπων" μας/τους, ολοι μαζι. Και καλο μας κουραγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε επικοινωνία που είχα με το Paypal Support στις 29/7 μου απάντησαν ότι υπολογίζουν 2 εβδομάδες μέχρι την επαναφορά των αγορών μέσω πιστωτικών από Ελλάδα.

 

 

Dear Kostas,

Thank you for contacting PayPal regarding paying with your Greek credit card.

My name is Maria and I am happy to resolve your question today.

I understand you would like to make a purchase with your card. Presently you are still only able to buy from a Greek seller directly with your card. However, if you top-up your PayPal account from your bank, you will be able to make international payments using your balance.

This is only temporary. We do not have a timeframe for when the cards will be working again, but I expect it will be in a couple of weeks, depending on the capital controls in Greece. In the meantime, you can receive money to make payments, or top-up your account to make international payments.

We are making our best efforts to ensure you are able to buy internationally while the banking difficulties are resolved in Greece.

I am delighted that I could assist you and resolve your question. Thank you for using PayPal.

Yours sincerely,
Maria
PayPal

 

Ας ελπίσουμε ότι θα είναι μόνο τόσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το spotify δεν δέχεται κάρτα(τουλάχιστον Alpha Visa).Οι εναλλακτικοί τρόποι πληρωμής είναι paysafe και paypal,πράγμα που σημαίνει ότι πάλι τρώω άκυρο.To μόνο που μένει να δοκιμάσω,είναι να ανανεώσω την συνδρομή μου μέσω itunes card κατευθείαν από το κινητό μου αλλά είναι risky καθώς δεν γνωρίζω εάν θα καταφέρω κάτι!

Επισεις δεν δεχεται MC απο Αλφα & Εθνικη...Βγαζει συνεχεια το

"Ουπς, φαίνεται ότι ο πάροχος της κάρτας πληρωμής που χρησιμοποιείς δεν είναι στα καλύτερά του. Μην ανησυχείς, δεν έγινε καμία χρέωση εις βάρος σου. Ξαναδοκίμασε ή χρησιμοποίησε άλλη μέθοδο πληρωμής."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικα ειναι σαν να μην εχουμε εδω στην Ελλάδα, €.

Ή αλλιως να το πω, σαν να εχουμε 'δευτεροκλασατο' ευρω.

 

Οταν δεν μπορεις (χωρις περιορισμους) να το βγαλεις απο την τραπεζα,

οταν δεν μπορεις να στειλεις εμβασμα στο εξωτερικο,

οταν δεν μπορεις το ενα δεν  μπορεις το αλλο,

ε τι € ειναι αυτο τοτε;

 

Παντως, οχι 'ιδιο' με των αλλων ευρωπαιων.

 

Το καταφεραμε κι αυτο.

Απο αρνητικες πρωτιες ειμαστε πρωτοι.

Να ειμαστε μες το ευρω, και να ειμαστε σαν φυλακισμενοι.

Μονο στην Ελλαδα.


Σε επικοινωνία που είχα με το Paypal Support στις 29/7 μου απάντησαν ότι υπολογίζουν 2 εβδομάδες μέχρι την επαναφορά των αγορών μέσω πιστωτικών από Ελλάδα.

 

 

Ας ελπίσουμε ότι θα είναι μόνο τόσο.

 

Μακαρι το pp να εχει καποια 'καλη' γνωση, και εκτιμηση καταστασεων, που δεν εχουμε εμεις οι κοινοι θνητοι.

Χιλιες φορες μακαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επικοινωνία που είχα με το Paypal Support στις 29/7 μου απάντησαν ότι υπολογίζουν 2 εβδομάδες μέχρι την επαναφορά των αγορών μέσω πιστωτικών από Ελλάδα.

 

 

Ας ελπίσουμε ότι θα είναι μόνο τόσο.

 in a couple of weeks λέει. Δηλαδή σε μερικές εβδομάδες. Επίσης λέει depending on the capital controls in Greece. Δηλαδή δεν ξέρει και απλά σου απάντησε το αυτονόητο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 in a couple of weeks λέει. Δηλαδή σε μερικές εβδομάδες. Επίσης λέει depending on the capital controls in Greece. Δηλαδή δεν ξέρει και απλά σου απάντησε το αυτονόητο

 

Προτιμω μια (ρεαλιστικη) εκτιμηση 'in a couple of weeks' ,

παρα 'in a couple of months'!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια όπως λέμε εμείς "αυριο θα αποκτήσεις οικογένεια" και εννοούμε μετά από 20 χρόνια.

 

Τα cc θα διαρκέσουν μέχρι να γίνει ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών. Δηλαδή να πέσει χρήμα. Μέχρι τοτε καλά κρασιά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επικοινωνία που είχα με το Paypal Support στις 29/7 μου απάντησαν ότι υπολογίζουν 2 εβδομάδες μέχρι την επαναφορά των αγορών μέσω πιστωτικών από Ελλάδα.

 

 

Ας ελπίσουμε ότι θα είναι μόνο τόσο.

Aδερφέ,να διευκρινήσουμε οτι "couple of weeks" δεν μεταφράζεται απαραίτητα ως "ζευγαρι εβδομαδων" (δύο δηλαδή),αλλά μαλλον θα ηταν ακριβεστερο ως "μερικές εβδομαδες".Κατι που ειναι πολυ υποκειμενικο.Μπορει να εννοει και 2,μπορει και 15....

Με αλλα λόγια,δεν σου ειπε και τίποτα που δεν ήξερες ήδη..

 

 

Ουσιαστικα ειναι σαν να μην εχουμε εδω στην Ελλάδα, €.

Ή αλλιως να το πω, σαν να εχουμε 'δευτεροκλασατο' ευρω.

 

Οταν δεν μπορεις (χωρις περιορισμους) να το βγαλεις απο την τραπεζα,

οταν δεν μπορεις να στειλεις εμβασμα στο εξωτερικο,

οταν δεν μπορεις το ενα δεν  μπορεις το αλλο,

ε τι € ειναι αυτο τοτε;

 

Παντως, οχι 'ιδιο' με των αλλων ευρωπαιων.

 

Το καταφεραμε κι αυτο.

Απο αρνητικες πρωτιες ειμαστε πρωτοι.

Να ειμαστε μες το ευρω, και να ειμαστε σαν φυλακισμενοι.

Μονο στην Ελλαδα.

 

 

Σχεδόν μου είχε λείψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα, το booking.com, λειτουργει κανονικα με τις ελληνικες χρεωστικές;

Για Ελλαδα?

Για εξωτερικο;

 

Tα ξενοδοχεία στο μπουκινγκ χρεωνουν τα ιδια την καρτα σε μηχανακια pos οποτε ναι...

 

Η airbnb δεν λειτουργει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι:

Επειδή μόλις έβγαλα κωδικούς για ιντερνετ και τώρα ψάχνω να βρω τα κατατόπια και να καταλάβω τί γίνεται:

 

Βλέπω την κίνηση στην προπληρωμένη μου Πειραιώς.

Έχει 2 τύπους:

Εγκρίσεις

Ολοκληρωμένες

 

Όταν με χρεώνουν και ολοκληρώνεται μια συναλλαγή δεν πρέπει να πάει στις ολοκληρωμένες;

Γιατί βλέπω ένα ποσό από amazon.co.uk στις εγκρίσεις, αλλά πριν από λίγο μου ήρθε μήνυμα ότι το έστειλαν το πακέτο.

Άρα με χρέωσαν. Άρα, δεν έχει ολοκληρωθεί η συναλλαγή;

'Η θα κάνει κάμποση ώρα να φανεί στις ολοκληρωμένες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι:

Επειδή μόλις έβγαλα κωδικούς για ιντερνετ και τώρα ψάχνω να βρω τα κατατόπια και να καταλάβω τί γίνεται:

 

Βλέπω την κίνηση στην προπληρωμένη μου Πειραιώς.

Έχει 2 τύπους:

Εγκρίσεις

Ολοκληρωμένες

 

Όταν με χρεώνουν και ολοκληρώνεται μια συναλλαγή δεν πρέπει να πάει στις ολοκληρωμένες;

Γιατί βλέπω ένα ποσό από amazon.co.uk στις εγκρίσεις, αλλά πριν από λίγο μου ήρθε μήνυμα ότι το έστειλαν το πακέτο.

Άρα με χρέωσαν. Άρα, δεν έχει ολοκληρωθεί η συναλλαγή;

'Η θα κάνει κάμποση ώρα να φανεί στις ολοκληρωμένες;

Αν ειναι το αντιστοιχο με το λογιστικο υπολοιπο(οπως νομιζω),μπορει και μερες.

(εμενα μου εχει τυχει και 4 μερες πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι το αντιστοιχο με το λογιστικο υπολοιπο(οπως νομιζω),μπορει και μερες.

(εμενα μου εχει τυχει και 4 μερες πχ)

Οκ, ευχαριστώ.

Πάντως στο "με μια ματια" που βλέπω τους λογαριασμούς μου, στην prepaid βλέπω το υπόλοιπο με αφαιρεμένα τα 23 ευρώ αυτού που μου έστειλαν.

Αλλά στα αναλυτικά της κάρτας, τα 23 ευρώ όπως είπα είναι στις εγκρίσεις και όχι στις ολοκληρωμένες συναλλαγές.

 

Απλώς τώρα δεν έχω καταλάβει πώς θα βλέπω ότι ολοκληρώθηκε μια συναλλαγή, και δεν είναι απλώς δεσμευμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...