Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εγω επιβεβαιωνω αγορα  απο banggood χωρις paypal εννοειται με προπληρωμενη visa της eurobank,,,κανεις αλλος εχει δοκιμασει απο αλλα σαιτ π.χ. geekbuing,,,to2c,,vickmall,,gearbeast....κτλ...????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή για να καταλάβω έχουμε τα λεφτά μας στις τράπεζες, δε μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε και 

πρέπει να δικαιολογούμε καταστάσεις. Οοοκκκ.

 

 

 

Θεωρητικά, "έχουμε τα λεφτά μας στις τράπεζες" γιατί στην πραγματικότητα, με εξαίρεση τα δις που σηκώθηκαν από τις τράπεζες και κρύφτηκαν σε στρώματα, ψυγεία και κάθε είδους κρυψώνες, με τα υπόλοιπα χρήματα που έμειναν στις τράπεζες αγοράστηκαν κρατικά ομόλογα και έντοκα γραμμάτια του Δημοσίου (μην με ρωτήσεις γιατί και πως, γιατί θα αρχίσει ο πολιτικός διάλογος που απαγορεύεται από τους Όρους Χρήσης).

 

Έτσι, έμειναν ελάχιστα στις τράπεζες που, φυσικά, δεν αντιστοιχούν στις καταθέσεις μας.

 

 

 

 

Τα cc θα διαρκέσουν μέχρι να γίνει ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών. Δηλαδή να πέσει χρήμα. Μέχρι τοτε καλά κρασιά..

 

Και όχι μόνο. Δεν αρκεί η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών αλλά και η επαναφορά της εμπιστοσύνης του κόσμου στο τραπεζικό σύστημα, προκειμένου να επιστραφούν σ' αυτές τα δις που έγραψα στο προηγούμενο σχόλιο. Και αυτή είναι η δυσκολότερη φάση γιατί η εμπιστοσύνη που χάθηκε με το κλείσιμο των τραπεζών δεν επανέρχεται εύκολα και άμεσα αλλά χρειάζεται αρκετό χρόνο.

 

Αυτή είναι η πραγματική κατάσταση της χώρας και, όσοι δεν τη συνειδητοποιούν, εύχονται και περιμένουν ότι θα αρθούν τα CC σε λίγες ... βδομάδες ....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό που κάνουν όμω αντιστρέφουν το κλίμα..

Δηλαδή εδώ έχουμε ανοίξει θέμα για το πώς θα παρακάμψουμε το σύστημα!

Κι άλλοι που θα τα μεταφέρουν εξωτερικό αναγκαστικά.

 

Φαντάσου να είμαστε μέχρι Σεπτέμβρη-Οκτώβρη έτσι..Ας έλεγε μέχρι 20 ευρώ στο εξωτερικός ας πούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και όχι μόνο. Δεν αρκεί η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών αλλά και η επαναφορά της εμπιστοσύνης του κόσμου στο τραπεζικό σύστημα, προκειμένου να επιστραφούν σ' αυτές τα δις που έγραψα στο προηγούμενο σχόλιο. Και αυτή είναι η δυσκολότερη φάση γιατί η εμπιστοσύνη που χάθηκε με το κλείσιμο των τραπεζών δεν επανέρχεται εύκολα και άμεσα αλλά χρειάζεται αρκετό χρόνο.

Το παραπανω σε μια προταση απο δημοσιογραφο του οποιου το ονομα δυστυχως δεν θυμαμαι: "Τα CC θα παψουν να ισχυουν οταν ο Ελληνας δεν θα νιωθει την αναγκη να παει να σηκωσει τα παντα απο την τραπεζα οταν αρθουν οι περιορισμοι"

 

Αυτή είναι η πραγματική κατάσταση της χώρας και, όσοι δεν τη συνειδητοποιούν, εύχονται και περιμένουν ότι θα αρθούν τα CC σε λίγες ... βδομάδες ....

Εδω θα μαστε σε λιγες βδομαδες παλι, να κανουμε ενα copy-paste.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά από Amazon με εικονική προπληρωμένη mastercard της Εθνικής.

Δεν έγινε αγορά, κράτηση έγινε, ακόμα δε τράβηξαν λεφτά.

Πώς γίνεται δωρεάν μεταφορικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό που κάνουν όμω αντιστρέφουν το κλίμα..

Δηλαδή εδώ έχουμε ανοίξει θέμα για το πώς θα παρακάμψουμε το σύστημα!

Κι άλλοι που θα τα μεταφέρουν εξωτερικό αναγκαστικά.

 

Φαντάσου να είμαστε μέχρι Σεπτέμβρη-Οκτώβρη έτσι..Ας έλεγε μέχρι 20 ευρώ στο εξωτερικός ας πούμε..

 

 

Να υπενθυμίσω ότι το όριο που έχει εγκριθεί για ημερησιες συναλλαγές στο εξωτερικό με πιστωτική από απόσταση είναι πολύ πολύ μικρό. Τόσο μικρό που αν έδιναν σε κάθε πιστωτική Ελληνική ισόποσο θα ήταν λιγότερο απο ένα ευρω/ημέρα!

Αντιλαμβάνεστε ότι η υπόθεση των αγορών απο το εξωτερικό είναι μια σύνθετη υπόθεση και εξαρτάται από τη γενικότερη κατάσταση του τραπεζικού συστήματος, θέματα που έχουν αναλυθεί συνοπτικά από άλλους χρήστες σε αυτό το νήμα

 

Οσο τα ημερήσια όρια παραμένουν τόσο χαμηλά δε μπορούν οι τράπεζες να ανοίξουν το σύνολο των συναλλαγων εξωτερικού ουτε καν με όριο γιατί θα ίσχυε ότι γράφω παραπάνω

 

Σε όσους ρωτούν πότε θα αλλάξει αυτό, προτείνω καταρχήν, να οπλιστούν με υπομονή και να προσαρμοστούν στη νέα κατάσταση. Αυτο σημαίνει ότι αν επείγονται για αγορές από εξωτερικό που τους ειναι πραγματικά αναγκαίες και δε μπορουν να τις βρουν απο εδώ, τότε μπορούν να στραφούν στις λύσεις που έχουν αναφερθεί στο υπάρχον θέμα και έχω συνοψίσει και εγω παλιότερα εδώ (ή άλλοι χρήστες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

free shipping? Που μένεις?

 

 

Δεν έγινε αγορά, κράτηση έγινε, ακόμα δε τράβηξαν λεφτά.

Πώς γίνεται δωρεάν μεταφορικά;

Τρίπολη. Στην αναζήτηση τσέκαρα το free shipping. Έχει χρεωθεί η κάρτα μου με 3,21 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρίπολη. Στην αναζήτηση τσέκαρα το free shipping. Έχει χρεωθεί η κάρτα μου με 3,21 ευρώ.

Ναι μπήκα στο amazon.com και το βρήκα και εγώ το προϊόν και όντως έχει free shipping. Μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί ήξερα ότι το amazon έχει ακριβά μεταφορικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πλήρη άρση των κεφαλαιακών ελέγχων στην Ελλάδα εάν η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών ολοκληρωθεί εντός του 2015 βλέπει κεντρικός τραπεζίτης που μίλησε στο πρακτορείο Bloomberg.

 

Ο ίδιος δήλωσε στο πρακτορείο πως η διαδικασία ανακεφαλαιοποίησης των ελληνικών τραπεζών έχει προγραμματιστεί να ολοκληρωθεί μέχρι τα μέσα Δεκεμβρίου 2015 προκειμένου να επιτραπεί στους ιδιώτες μετόχους να συμμετάσχουν.

 

 

 

Ο κεντρικός τραπεζίτης ανέφερε πως οι πιστωτές της Ελλάδας συμμερίζονται την άποψη ότι οι καταθέτες θα πρέπει να διασωθούν και ότι δεν θα πρέπει να επιβληθεί εισφορά επί των καταθέσεων.

 

 

 

Σύμφωνα με την ίδια πηγή τα Asset Quality Review των τραπεζών έχουν ήδη ξεκινήσει και τα τεστ αντοχής θα πρέπει να ολοκληρωθούν μέχρι το τέλος Οκτωβρίου.

 

 

 

Όπως είπε οι λεπτομέρειες της ανακεφαλαιοποίησης προσδιορίζονται την τρέχουσα περίοδο, αλλά -κατά τον ίδιο- οι υφιστάμενοι μέτοχοι των πιστωτικών ιδρυμάτων έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον να συμμετάσχουν στη διαδικασία των αυξήσεων κεφαλαίων.

 

 

 

«Αν δεν συμμετέχουν ιδιώτες μέτοχοι, η διαδικασία της ανακεφαλαιοποίησης θα ολοκληρωθεί έως το τέλος Νοεμβρίου», είπε.

 

 

 

Τέλος, υποστηριξε πως εάν η ανακεφαλαιοποίηση ολοκληρωθεί εντός του 2015 , εντός του έτους θα αρθούν πλήρως και οι κεφαλαιακοί περιορισμοί. Στο πλαίσιο αυτό τόνισε πως οι ελληνικές τράπεζες σημείωσαν καθαρές εισροές καταθέσεων 1 δισ. ευρώ μετά την επαναλειτουργία των τραπεζών στις 20 Ιουλίου.

 

Θ.Κ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Newsroom ΔΟΛ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- See more at: http://mobile.in.gr/Article.aspx?Id=1500016880#sthash.o6RoQbFa.dpuf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει καποιος καλος άθρησκος που μπορει να μου κανει quote τη λύση για την αντιμετώπιση του paypal και αγορά απο εξωτερικό;

ουσιαστικά να στείλω τα χρήματα μου θέλω από μια alpha; έχει βρεθεί εναλλακτική;

 

άντε διάβασε 100 σελιδες..  :-(  :-(  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει καποιος καλος άθρησκος που μπορει να μου κανει quote τη λύση για την αντιμετώπιση του paypal και αγορά απο εξωτερικό;

ουσιαστικά να στείλω τα χρήματα μου θέλω από μια alpha; έχει βρεθεί εναλλακτική;

 

άντε διάβασε 100 σελιδες..  :-(  :-(  :-(

 

Δεν υπάρχει λύση με την πιστωτική σου. Μονο να σου μεταφερει κάποιος χρήματα που εχει πιστωτική εξωτερικού είτε λεφτα από το Balance του Paypal του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...