Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω ότι τσάμπα συζητάμε. Από το μήνυμα του ebanking που παρέθεσα είναι σαφές ότι η δυνατότητα εμβασμάτων στο εξωτερικό αφορά μόνο συγκεκριμένη περιπτωση (να στα έχει στείλει κάποιος από εξωτερικό). Γιαυτο και μπήκε η δυνατότητα στο ebanking.

Επίσης το μήνυμα για topup paypal είναι το ίδιο ακριβως από τα τελη Ιούνη που εφαρμόστηκαν οι περιορισμοί, παραπέμπει σε τραπεζα του εξωτερικού. Αρα τι άλλαξε; Τίποτα εκτός από αυτο που προανέφερα.

Μακάρι να κάνω λάθος βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσπάθησα και εγώ για topup, αλλα μου έβγαλε για δικαούχο έναν τραπεζικό λογαριασμό στην ΣΛΟΒΑΚΙΑ και όχι Γερμανία όπως σε κάποιον προηγούμενο.

 

Παρόλαυτα επιχείρησα να στείλω 30€ απο την Πειραιώς σε αυτό το IBAN και υποτίθεται η συναλλαγή έγινε επιτυχώς. Αν εμφανιστούν τα χρήματα στο paypal ή ακυρωθεί στο δρόμο θα ενημερώσω.

 

edit: τα παραπάνω στις 21:23

edit2: η προμήθεια ήταν 1€

edit3: τα πλήρη στοιχεία που έγινε το έμβασμα: 

Beneficiary's IBAN SK59 0900 0000 0050 6057 8763

BIC/SWIFT code GIBASKBX

Beneficiary's bank name Slovenska sporitelna, a.s

Beneficiary's name Trust Pay, a.s.

Κι εγώ πριν λίγο δοκίμασα μέσω Πειραιώς να στείλω 50 στα παραπάνω στοιχεία (αυτά μου έβγαλε στο top up) και φαίνεται να έγινε δεκτό το αίτημα. Μάλλον θα φανεί αύριο το αν θα εκτελεστεί η εντολή ή όχι.

 

Η προμήθεια είναι όντως 1 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι:

Οκ, επιτρέπονται κάποιες κατηγορίες.

Πού ξέρουν ότι τα χρήματα που θέλουμε να μεταφέρουμε στο paypal, δεν θα πάνε σε αυτές τις κατηγορίες;

Μπορεί να θέλω εγώ να στείλω με το paypal στα παιδιά μου που είναι φοιτητές. ή για κάποιον από τους επιτρεπόμενους λόγους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα να βαλω και εγω 200ευρώ , και ηθελε και ενα 20αρικο δασμούς , με eurobank, δεν δοκίμασα να πατήσω το επόμενο! 

Μηπως θα επρεπε να επιλεξεις το:  Επιβαρύνομαι μόνο τα έξοδα της Τράπεζας (SHA) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση : Έστω ότι γίνουν δεκτά τα εμβάσματα που έγιναν/γίνονται προς Paypal. Επειδή φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι επιλέξατε να επιβαρύνεστε μόνο τα έξοδα της τράπεζας (εξού και το ένα ευρώ) τις χρεώσεις της άλλης τράπεζας ποιος θα τα επιβαρυνθεί ???

Γιατί φαντάζομαι το Paypal δεν θα επιβαρυνθεί το ίδιο αυτά τα έξοδα (πχ σε έμβασμα εσωτερικού είναι κοντά στα 3-4 ευρώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση : Έστω ότι γίνουν δεκτά τα εμβάσματα που έγιναν/γίνονται προς Paypal. Επειδή φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι επιλέξατε να επιβαρύνεστε μόνο τα έξοδα της τράπεζας (εξού και το ένα ευρώ) τις χρεώσεις της άλλης τράπεζας ποιος θα τα επιβαρυνθεί ???

Γιατί φαντάζομαι το Paypal δεν θα επιβαρυνθεί το ίδιο αυτά τα έξοδα (πχ σε έμβασμα εσωτερικού είναι κοντά στα 3-4 ευρώ).

 

Στην χειρότερη το ποσό που θα κατατεθεί θα είναι μείον τα έξοδα της άλλης τράπεζας ;)

Μην ξεχνάς ότι top-up έκαναν τα παιδιά, όχι πληρωμή σε κάποιον πωλητή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι δίπλα στην Βουλγαρία πήγα έβγαλα μια Βουλγαρικη Πειραιώς να κάνω την δουλειά μου δεν γίνεται αυτό

 

Άσχετο αλλά βρήκα 3 χρόνια προθεσμιακη χωρίς ρίσκο 10.5% επιτόκια για 5000€(10000lev) και πάνω

 

Kαλημέρα φίλε μου...μια και εγώ μένω κοντά στην Βουλγαρία (Σέρρες για την ακρίβεια) να σε ρωτήσω...σε ποιό κατάστημα Περαιώς άνοιξες λογαριασμό? Πετρίτσι έχει Πειραιώς λογικά? Χρειάστηκε μόνο ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ή και κάτι άλλο? Συννενόηση έγινε στα Βουλγάρικα ή μιλάνε και αγγλικά στην τράπεζα? Γιατί είναι λίγο θέμα για εμάς που δεν ξέρουμε βουλγάρικα :)

 

Thanks για κάθε βοήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ότι τσάμπα συζητάμε. Από το μήνυμα του ebanking που παρέθεσα είναι σαφές ότι η δυνατότητα εμβασμάτων στο εξωτερικό αφορά μόνο συγκεκριμένη περιπτωση (να στα έχει στείλει κάποιος από εξωτερικό). Γιαυτο και μπήκε η δυνατότητα στο ebanking.

Επίσης το μήνυμα για topup paypal είναι το ίδιο ακριβως από τα τελη Ιούνη που εφαρμόστηκαν οι περιορισμοί, παραπέμπει σε τραπεζα του εξωτερικού. Αρα τι άλλαξε; Τίποτα εκτός από αυτο που προανέφερα.

Μακάρι να κάνω λάθος βέβαια...

 

άλλαξε το ότι στο TOP-UP του PAYPAL πλέον πέρα από την TRUST PAY (σλοβακία) μπήκε στο κόλπο και η DEUTSCHE BANK (γερμανία)

η οποία έχει έδρα εκει που ειναι και η Ε.Κ.Τ. μάγκες ;)

 

Κι εγώ πριν λίγο δοκίμασα μέσω Πειραιώς να στείλω 50 στα παραπάνω στοιχεία (αυτά μου έβγαλε στο top up) και φαίνεται να έγινε δεκτό το αίτημα. Μάλλον θα φανεί αύριο το αν θα εκτελεστεί η εντολή ή όχι.

 

Η προμήθεια είναι όντως 1 ευρώ.

 

δεκτό δεν έγινε ακόμα!!! σε λίγες ώρες θα ξέρουμε φίλε κι εσύ κι εγώ

θα ενημερώσω αν τελικώς γίνει

 

πάντως φαίνεται να ναι RANDOM το ποια απ'τις 2 θα μας βγάλει για το TOP-UP

 

όσοι έχετε EUROBANK ρωτήστε γτ πριν τα CC συνεργαζόταν με το PAYPAL για ΤΟP-UP

 

Μηπως θα επρεπε να επιλεξεις το:  Επιβαρύνομαι μόνο τα έξοδα της Τράπεζας (SHA) ?

 

δεν δίνεται καμία επιλογή σε αυτό το θέμα!

 

Ερώτηση : Έστω ότι γίνουν δεκτά τα εμβάσματα που έγιναν/γίνονται προς Paypal. Επειδή φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι επιλέξατε να επιβαρύνεστε μόνο τα έξοδα της τράπεζας (εξού και το ένα ευρώ) τις χρεώσεις της άλλης τράπεζας ποιος θα τα επιβαρυνθεί ???

Γιατί φαντάζομαι το Paypal δεν θα επιβαρυνθεί το ίδιο αυτά τα έξοδα (πχ σε έμβασμα εσωτερικού είναι κοντά στα 3-4 ευρώ).

 

πριν τα CC είχα κάνει ΤΟP-UP μικροποσό και μου πήρε 1€ μόνο!! μην σου κάνει εντύπωση, απλα αργεί 1-2 εργάσιμες να φορτωθούν στο balance σου τα χρήματα

βέβαια αυτό στο βεβαιώνω όσο αφορά το TOP-UP μέσω TRUST PAY, τώρα μου βγαλε DEUTSCHE BANK!

και δεν ξέρουμε κι αν θα γίνει αυτό που έδινε σαν λύση το PAYPAL αφού το έμβασμα είναι προς το εξωτερικό :(

 

τώρα αυτό που γράφουν για τα λεφτά ποια προήλθαν απ'το εξωτερικό και ποια όχι ΞΕΧΑΣΑ να τα ΣΗΜΑΔΕΥΣΩ!!!

είμαστε για πολλά γέλια σ'αυτή τη χώρα πλέον :) :) :)

δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΑΛΛΗΛΟΥΧΙΑ σε ό,τι γίνεται! όλα στην τύχη, χωρίς σαφή ή έγκυρη ενημέρωση κι όποιος πρόλαβει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση : Έστω ότι γίνουν δεκτά τα εμβάσματα που έγιναν/γίνονται προς Paypal. Επειδή φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι επιλέξατε να επιβαρύνεστε μόνο τα έξοδα της τράπεζας (εξού και το ένα ευρώ) τις χρεώσεις της άλλης τράπεζας ποιος θα τα επιβαρυνθεί ???

Γιατί φαντάζομαι το Paypal δεν θα επιβαρυνθεί το ίδιο αυτά τα έξοδα (πχ σε έμβασμα εσωτερικού είναι κοντά στα 3-4 ευρώ).

 

Στην χειρότερη το ποσό που θα κατατεθεί θα είναι μείον τα έξοδα της άλλης τράπεζας ;)

Μην ξεχνάς ότι top-up έκαναν τα παιδιά, όχι πληρωμή σε κάποιον πωλητή

 

Όσο για αυτό, στη winbank λέει:

 

Σας γνωρίζουμε ότι, με την ενσωμάτωση στην ελληνική νομοθεσία των διατάξεων της Ευρωπαϊκής Οδηγίας Υπηρεσιών Πληρωμών 2007/64/EC, γνωστής και ως Payment Services Directive (PSD), θεσπίζεται για τις πληρωμές εντός Ελλάδας και Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (ΕΟΧ*) η ένδειξη εξόδων «SHA» ως υποχρεωτική, ενώ καταργούνται οι ενδείξεις εξόδων «BEN» και «OUR». Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι επιβαρύνεστε μόνο με τα έξοδα της Τράπεζας Πειραιώς και ο δικαιούχος με τα έξοδα της δικής του τράπεζας, ενώ το ποσό του εμβάσματος μεταφέρεται ακέραιο στο λογαριασμό του δικαιούχου, χωρίς καμία μείωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...