Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι, σωστη σκεψη φιλε.... με οδηγει να σκεφτω.... ειναι που δεν μπορουσαν να ελεγξουν ποιος, απο που (ποθεν) και ποσα χρηματα εβγαζε στο εξωτερικο σε κρισημες ή οχι στιγμες του προσφατου παρελθοντος ....

 

αυτη ειναι η πραγματικοτητα .... αν θελουν μπορουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά έλειπα διακοπές για τον λογαριασμό στην Βουλγαρία με ταυτότητα μόνο αντε πάρτε κ κάναν λογαριασμό

 

Εμένα μόνο με ταυτότητα το άνοιξε

 

Μόνο μην πέσετε σε Βουλγαρο υπάλληλο που δεν ξέρει αγγλικά θα πληξετε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έλειπα διακοπές για τον λογαριασμό στην Βουλγαρία με ταυτότητα μόνο αντε πάρτε κ κάναν λογαριασμό

 

Εμένα μόνο με ταυτότητα το άνοιξε

 

Μόνο μην πέσετε σε Βουλγαρο υπάλληλο που δεν ξέρει αγγλικά θα πληξετε

Κάρτα για ΑΤΜ σου δώσανε επιτόπου με το πιν η σου την στείλανε σε διεύθυνση στην ελλάδα?

Τα έχω ψάξει όλα αυτά φίλε, και όλιοι όταν τους λές για paysafe σε κοιτάνε σαν χαζό και λένε easypay only...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλάβω γιατι ασχολείστε ακόμα. Απο το εξωτερικό θα αγοράσουμε μόνο οταν βγει ανακοίνωση απο τις τράπεζες οτι επιτρέπονται ολες οι συναλλαγές οπως παλια ή αμα αρθούν τα CC (θα αργήσει).

 

Εκτός και αν υπάρχει κάποιου ειδους ανάγκη, ορισμένοι εδω κάνετε λες και δεν πήρατε την δόση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλάβω γιατι ασχολείστε ακόμα. Απο το εξωτερικό θα αγοράσουμε μόνο οταν βγει ανακοίνωση απο τις τράπεζες οτι επιτρέπονται ολες οι συναλλαγές οπως παλια ή αμα αρθούν τα CC (θα αργήσει).

 

Εκτός και αν υπάρχει κάποιου ειδους ανάγκη, ορισμένοι εδω κάνετε λες και δεν πήρατε την δόση σας.

ρε φιλε επειδή εσυ δεν εχεις κατι που αγοράζεις από εξω ζορι ,αυτό δεν σημαινει ότι μπορεις και να κρινεις καποιον που κανει αγορες αστο εξωτερικο.δηλαδή αυτή η δικτατορια είναι φυσιολογικη για σενα και εμεις που ζοριζόμαστε γιατι παιρναμε κατι από εξω αναγκαστικα ειτε γιατι δεν βρίσκαμε εδώ, ειτε γιατι είναι πιο φθηνα ειμαστε ναρκομανεις ? ...για χαλαρωσε λιγο.... μην τρελαθούμε κιολας....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός και αν υπάρχει κάποιου ειδους ανάγκη, ορισμένοι εδω κάνετε λες και δεν πήρατε την δόση σας.

Soulseeker βγαίνεις έξω για καφέ/κτλ. σε καφετέρια; Βγαίνεις να φανταστώ.

Για να σου απαγορεύσω εγώ να βγαίνεις στην καφετέρια, να δούμε θα παραπονιέσαι ή όχι;

Γιατί φαντάζομαι δεν θα είναι τόσο τρομερό να μη βγεις τη στιγμή που υπάρχουν άνθρωποι που πεινάνε.

(το ίδιο αν καπνίζεις και σου κόψω το τσιγάρο)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αποστολή εμβάσματος ολοκληρώθηκε επιτυχώς! Από τράπεζα Πειραιώς προς PayPal!

 

Μια χαρά δουλεύει ρεεε... απλά πρέπει τα λεφτά του λογαριασμού σας να είναι λεφτα που ήρθαν από έξω... όπως στην περίπτωση μου!

 

Όλα ΟΚ για εμένα λύθηκε το θέμα. ;) Ελπίζω να βρει ο καθένας την άκρη παιδιά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλάβω γιατι ασχολείστε ακόμα. Απο το εξωτερικό θα αγοράσουμε μόνο οταν βγει ανακοίνωση απο τις τράπεζες οτι επιτρέπονται ολες οι συναλλαγές οπως παλια ή αμα αρθούν τα CC (θα αργήσει).

 

Εκτός και αν υπάρχει κάποιου ειδους ανάγκη, ορισμένοι εδω κάνετε λες και δεν πήρατε την δόση σας.

 

 

Δεν ειναι θεμα "δοσης" ουτε εθισμού. Αρκετοι θελουν απλα να πληρωσουν μια συνδρομη αναγκαια για αυτους.

 

Και ειναι απαραδεκτο να μην μπορεις δικα σου χρηματα το 2015 να τα πας οπου και οπως θελεις. Ουτε το 1990 δεν ειχαμε τετοιους περιορισμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ειναι θεμα "δοσης" ουτε εθισμού. Αρκετοι θελουν απλα να πληρωσουν μια συνδρομη αναγκαια για αυτους.

 

Και ειναι απαραδεκτο να μην μπορεις δικα σου χρηματα το 2015 να τα πας οπου και οπως θελεις. Ουτε το 1990 δεν ειχαμε τετοιους περιορισμους.

 

ειμαι μαζι σου στο κομματι του οτι αρκετοι εχουν υποχρεωσεις και δεν ειναι μονο ebay κτλ

 

αλλα για το αλλο διαφωνω. Πολλες φορες πιστευω οτι οι περισσοτεροι δεν εχουν καταλαβει σε τι κατασταση ειμαστε σαν χωρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ μπερδεμενα τα εχουν τα πραγματα. Διαβασα για τη δυνατοτητα που μας επετρεψαν να εχουμε, περι αποστολης εμβασματων στο εξωτερικο αρκει τα λεφτουλια να εχουν ερθει απο εξω.

 

 Ειπα κι εγω, αντε ηρθε η ωρα να ''φορτωσω'' το balance του PayPal...απο τραπεζα Πειραιως μου εβγαλε και στις δυο προσπαθειες μου ακυρο. Η ειδοποιηση εγραφε οτι ξεπερασα το ημερησιο οριο εντολων πληρωμης. WTF.

 

 Πηρα στην εξυπηρετηση πελατων αλλα η αναμονη κραταει πανω απο 20λεπτο αρα θα δοκιμασω αργοτερα που θα ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα.


ειναι απαραδεκτο να μην μπορεις δικα σου χρηματα το 2015 να τα πας οπου και οπως θελεις. Ουτε το 1990 δεν ειχαμε τετοιους περιορισμους.

 

Αυτο ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε επειδή εσυ δεν εχεις κατι που αγοράζεις από εξω ζορι ,αυτό δεν σημαινει ότι μπορεις και να κρινεις καποιον που κανει αγορες αστο εξωτερικο.δηλαδή αυτή η δικτατορια είναι φυσιολογικη για σενα και εμεις που ζοριζόμαστε γιατι παιρναμε κατι από εξω αναγκαστικα ειτε γιατι δεν βρίσκαμε εδώ, ειτε γιατι είναι πιο φθηνα ειμαστε ναρκομανεις ? ...για χαλαρωσε λιγο.... μην τρελαθούμε κιολας....

 

Soulseeker βγαίνεις έξω για καφέ/κτλ. σε καφετέρια; Βγαίνεις να φανταστώ.

Για να σου απαγορεύσω εγώ να βγαίνεις στην καφετέρια, να δούμε θα παραπονιέσαι ή όχι;

Γιατί φαντάζομαι δεν θα είναι τόσο τρομερό να μη βγεις τη στιγμή που υπάρχουν άνθρωποι που πεινάνε.

(το ίδιο αν καπνίζεις και σου κόψω το τσιγάρο)

 

Δεν ειναι θεμα "δοσης" ουτε εθισμού. Αρκετοι θελουν απλα να πληρωσουν μια συνδρομη αναγκαια για αυτους.

 

Και ειναι απαραδεκτο να μην μπορεις δικα σου χρηματα το 2015 να τα πας οπου και οπως θελεις. Ουτε το 1990 δεν ειχαμε τετοιους περιορισμους.

 

Απαντάω και στους 3.

Συμφωνώ απόλυτα οτι ειναι απαράδεκτο να μην μπορείς να κάνεις τα λεφτά σου οτι θες. Επίσης (φιλε re4male) προσωπικά αγόραζα σχεδόν αποκλειστικά απο το εξωτερικό και εχω "εγκλωβιστεί" και εγώ μαζί σας.

Το θέμα είναι όμως οτι:

1)Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι αυτό (εκτος απο μεμονωμένες περιπτώσεις απο οτι βλέπω)

2)Κανείς μας δεν θέλει να αγοράσει κάποιο είδος πρώτης ανάγκης για να καιγόμαστε τόσο.

3)Είναι τραγικοί οι περιορισμοί αλλα ολα αυτα ειναι αποτέλεσμα των πράξεων της κυβέρνησης οπότε τα παράπονα σας εκεί (αλλα μην το πάμε στο πολιτικό)

 

Οπότε υπομονή δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο. Αλλά να ψάχνετε όλες τις κάρτες των τραπεζών μπας και βρείτε την τρύπα για αγορά μου φαίνεται εξαιρετικά υπερβολικό. Έχουμε capital controls και αυτές είναι συνέπειες...δεχτείτε το μέχρι νεοτέρας δυστυχώς.

 

BTW για αγορές απο Αμερική υπάρχει Link.png Site: τρόπος αν σας ενδιαφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ μπερδεμενα τα εχουν τα πραγματα. Διαβασα για τη δυνατοτητα που μας επετρεψαν να εχουμε, περι αποστολης εμβασματων στο εξωτερικο αρκει τα λεφτουλια να εχουν ερθει απο εξω.

 

 Ειπα κι εγω, αντε ηρθε η ωρα να ''φορτωσω'' το balance του PayPal...απο τραπεζα Πειραιως μου εβγαλε και στις δυο προσπαθειες μου ακυρο. Η ειδοποιηση εγραφε οτι ξεπερασα το ημερησιο οριο εντολων πληρωμης. WTF.

 

 Πηρα στην εξυπηρετηση πελατων αλλα η αναμονη κραταει πανω απο 20λεπτο αρα θα δοκιμασω αργοτερα που θα ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα.

 

Αυτο ακριβως.

Έχεις πληρωθεί με έμβασμα από εξωτερικό από 20/7 και μετά; Εαν ΝΑΙ τότε μιά χαρα σου κάνει την αποστολή εμβασματος σε PayPal. Το έχω ήδη κάνει. Και είναι λογικό. Εάν ΟΧΙ άδικα θα πάρεις τηλέφωνο. Απλά τα πράγματα. Για όλους τους άλλους από 20 Αυγούστου τα νεότερα με την υπογραφή της συμφωνίας. Μην περιμένετε άδικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αλλά να ψάχνετε όλες τις κάρτες των τραπεζών μπας και βρείτε την τρύπα για αγορά μου φαίνεται εξαιρετικά υπερβολικό.

Και όμως, όπως φαίνεται υπάρχουν τρύπες.

Απλώς προσπαθούμε να βρούμε μήπως υπάρχει κάποιο "pattern".

Εγώ πχ. ψώνισα από amazon.co.uk και από ένα αμερικάνικο site, το ίδιο και άλλοι.

 

Καλό θα ήταν να ξέρουμε πώς έτυχε και "πέρασαν" αυτές οι αγορές.

 

Εχουν καταχωρηθεί τα συγκεκριμένα καταστήματα σε ειδική επιτρεπόμενη κατηγορία;

Είναι τίποτα ειδικοί ηλεκτρονικοί κωδικοί του πωλητή που επιτρέπονται;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...