Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οριστε η απαντηση του paypal πριν λιγα λεπτα σε ερωτηση μου για τα προβληματα των ελληνων χρηστων και πιθανες λυσεις κτλ...

κατι δεν καταλαβενω εγω.....για πειτε μου τι καταλαβενετε απο την λυση που προτεινει?

 

"Dear AΧΧΧΧΧΧ ΧΧΧΧΧΧΧ,

Thank you for contacting PayPal regarding sending funds over eBay. My name is Richard, I am more than happy to assist you at this time.

Mr, ΧΧΧΧΧΧΧ. At this moment, due to the Capitol Controls placed on the Greek banks. Our Greek customers can send payments only to other Greek accounts within Greece. However, you can still receive international payments. You can top-up your PayPal account to try making an International payment.

Here’s how to top up your PayPal account:

  1. Go to www.paypal.com and log in to your account.
  2. Click Top Up Account.
  3. Log in to your online bank account and follow your bank’s online instructions to start the transfer.

Your money will be in your PayPal account in 2 to 3 working days. We’ll email you when the money is in your PayPal account. We don’t charge a fee to transfer money from your bank account. Your bank may charge a fee to transfer the money.

We are currently working on a solution to have our Greek customers sending international payments from their Credit Card once again.

I trust the information I have provided has resolved this query for you.

Please let us know if you require any further assistance.

Yours sincerely,
Richard
PayPal
Copyright © 1999-2015 PayPal. All rights reserved.
PayPal (Europe) S.à r.l. et Cie, S.C.A.
Société en Commandite par Actions
Registered Office: 22-24 Boulevard Royal L-2449, Luxembourg
RCS Luxembourg B 118 349"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω για όρια αλλά επανήλθε η επιλογή αποστολής χρημάτων σε τράπεζα του εξωτερικού που υποστηρίζει και η paypal. Οπότε στέλνεις και τα λαμβάνουν σε 2 εργάσιμες και τα βάζουν στον λογαριασμό σου, για όρια ας περιμένουμε τι θα πούνε τα μέσα ενημέρωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με βαση τα προηγουμενα μνμ δοκιμασα να βαλω λεφτα απο online εθνικη σε paypal με τα παρακατω στοιχεια που βρηκα στο μενου "Top Up" του paypal λογαριασμου μου

 

Payee PayPal Europe

Payee's bank Deutsche Bank

PayPal IBAN DE79120700883002546737

BIC DEUTDEDBPAL    

 

και δυστυχως πηρα το νηνυμα: "ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΟΡΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ.ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΟΡΙΟ 0.00"

τι οριου εννοει? δεν ξερω....

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για όρια αλλά επανήλθε η επιλογή αποστολής χρημάτων σε τράπεζα του εξωτερικού που υποστηρίζει και η paypal. Οπότε στέλνεις και τα λαμβάνουν σε 2 εργάσιμες και τα βάζουν στον λογαριασμό σου, για όρια ας περιμένουμε τι θα πούνε τα μέσα ενημέρωσης.

 

Με έβαλες σε υποψίες και το έψαξα στην Alpha. Όντως κάτι φαίνεται να αλλάζει, γιατί κι εκεί υπάρχει πλέον ανάλογη φόρμα. Μάλιστα έχουν και ειδικό drop menu, όπου επιλέγεις τον λόγο της κατάθεσης (δείτε στο συνημμένο).

Άιντε να δούμε...

post-351702-0-19446500-1439135732_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!

Τις προηγούμενες μέρες είχα προσπαθήσει 3-4 φορές από amazon.co.jp!

τώρα τη δέχτηκε την παραγγελία!!!

(αν και δε βλέπω τίποτα στην κάρτα μου στις εγκρίσεις, αλλά μου έστειλαν μήνυμα από αμαζον οτι έγινε δεκτή η παραγγελία, ενώ τις άλλες φορές ερχόταν μήνυμα ότι υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα!)

Σκατά!

Μου'ρθε μήνυμα τώρα ότι έχει πρόβλημα η κάρτα!

 

Ως προς τα άλλα παραπάνω, δεν κατάλαβα τί έγινε ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΟΡΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ.ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΟΡΙΟ 0.19

 

Εγώ έλαβα αυτό. Μάλλον ή μας πρόλαβαν ή είναι ακόμα σε μεταβατικό στάδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επόμενο στάδιο είναι να δοκιμάσω να δω αν μέσο πιστωτικής μπορώ να πληρώσω με paypal. Σε ελληνικό site πάντως μου το επέτρεπε, σε ξένο δεν εχω δοκιμάσει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επόμενο στάδιο είναι να δοκιμάσω να δω αν μέσο πιστωτικής μπορώ να πληρώσω με paypal. Σε ελληνικό site πάντως μου το επέτρεπε, σε ξένο δεν εχω δοκιμάσει ακόμα.

Να ρωτήσω κάτι:

Αν κατάλαβα καλά, κοιτάμε τώρα να δούμε με το top up του paypal, αν μπορούμε να μεταφέρουμε χρήματα από τράπεζα σε paypal balance; (με προπληρωμένες γίνεται πάλι; )

 

Και αν γίνεται αυτό, μπορεί να γίνεται να πληρώνουμε κατευθείαν με paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit: δεν αφήνει


Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας το έβαλαν σαν επιλογή εφ' όσων δεν μπορούμε να μεταφέρουμε τίποτα... εκτός και αν δοκιμάσουμε 12:01. Εγώ εκείνη την ώρα θα είμαι στα 7 ουράνια και θα ονειρεύομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκα πριν λιγο στο winbank της Πειραιως και εστειλα εμβασμα €50 στο paypal. Λογω οτι ειναι Κυριακη η μεταφορα θα εκτελεστει αυριο, οποτε περιμενω.

 

Προς το παρον ομως ολα φαινονται καλα, δεν μου εβαλαν καποιο εμποδιο, ουτε ρωτησαν το λογο του εμβασματος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...