Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να προσθέσετε στην λίστα με τις επιτυχημένες αγορές και το αμερικάνικο Amazon για αγορά βιβλίου (που φυσικά επιτρέπεται) αξίας $31 με πιστωτική κάρτα Eurobank. Χτες το παρήγγειλα, σήμερα μου το στείλανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτο το σακατιλικι να μην μπορουμε εστω με ενα πλαφον το μηνα να αγορασουμε δυο πραγματα απο το εξωτερικο μου ειναι ακατανοητο. Ελευθερη οικονομια πληρως ελεγχομενη, ουτε στη πρωην  Σοβιετικη Ενωση να ειμαστε, ξεχασα ειμαστε στην Ευρωπαικη Ενωση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες τα ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!

και το λέω τόσο εμφατικά γιατί η δουλειά του PAYPAL που τα κονομάει ειναι ΚΑΙ αυτή να τα παίρνει από τις μετατροπές

γτ να τις απερριπτε ή να τις έφραζε ή να μην τις διευκόλυνε, χαζοί είναι?;

θα θελα ένα λογικό επιχείρημα απ'αυτούς που λενε τα αντίθετα......

 

 

Ρε άνθρωπε, δε λέμε το αντίθετο!

Λέμε ότι υπάρχει ΚΑΙ η άλλη περίπτωση, βασισμένοι όχι σε φωνές που ακούμε σαν τη Ζαν Ντ'αρκ, αλλά σε προσωπική εμπειρία και σε 100δες περιπτώσεις που αναφέρονται στο νετ!

Ακόμα να το καταλάβεις;

 

Θες να πεις δηλαδή ότι εγώ λέω ψέματα ότι δε με άφηνε να πληρώσω από balance με άλλο νόμισμα;

Τί έχω να κερδίσω;

 

Ορίστε πάλι το θέμα που εγώ ο ίδιος άνοιξα στο paypal, 6 Απριλίου!

https://www.paypal-community.com/t5/About-Payments/Paybal-Balance-question/m-p/977555

 

 

I just made a payment (in british pounds) and my paypal balance wasn't used!

Γιατί το paypal δε μου μετέτρεψε το balance να τσεπώσει και το  fee;

Έχεις παρακαλώ μια απάντηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε άνθρωπε, δε λέμε το αντίθετο!

Λέμε ότι υπάρχει ΚΑΙ η άλλη περίπτωση, βασισμένοι όχι σε φωνές που ακούμε σαν τη Ζαν Ντ'αρκ, αλλά σε προσωπική εμπειρία και σε 100δες περιπτώσεις που αναφέρονται στο νετ!

Ακόμα να το καταλάβεις;

 

Θες να πεις δηλαδή ότι εγώ λέω ψέματα ότι δε με άφηνε να πληρώσω από balance με άλλο νόμισμα;

Τί έχω να κερδίσω;

 

Ορίστε πάλι το θέμα που εγώ ο ίδιος άνοιξα στο paypal, 6 Απριλίου!

https://www.paypal-community.com/t5/About-Payments/Paybal-Balance-question/m-p/977555

 

Γιατί το paypal δε μου μετέτρεψε το balance να τσεπώσει και το  fee;

Έχεις παρακαλώ μια απάντηση;

 

εγώ θα τους ξαναρώταγα

δεν ξέρω τι να σου πω όταν άλλοι τόσοι τα χουν καταφέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!

Τις προηγούμενες μέρες είχα προσπαθήσει 3-4 φορές από amazon.co.jp!

τώρα τη δέχτηκε την παραγγελία!!!

(αν και δε βλέπω τίποτα στην κάρτα μου στις εγκρίσεις, αλλά μου έστειλαν μήνυμα από αμαζον οτι έγινε δεκτή η παραγγελία, ενώ τις άλλες φορές ερχόταν μήνυμα ότι υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε, θα μας μείνει κουσούρι αυτό, και ακόμα και όταν αρθούν τα cc και γίνονται οι αγορές κανονικά, θα ερχόμαστε εδώ να λέμε τί αγοράσαμε, με ποιά κάρτα κτλ. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βρω καποιον με χρεωστικη απο ολανδια ο οποιος ειναι ασχετος , απλα για να με εξυπηρετήσει , αν κανει paypal και βαλει την καρτα μπορει να μ στειλει με την μια 100ευρω πχ η θα πρεπει να κανει επιβεβαίωση ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα σωστά, έχεις ευρώ σε paypal balance και δεν μπορούσες να κάνεις αγορά με το paypal balance σου σε USD, σωστά? και για να το καταφέρεις συνδέθηκες στο paypal μέσω ivpn και τελικά το κατάφερες?

 

οχι η πληρωμη εγινε σε δολαρια απλως η εταιρεια που τα δεχτηκε εχει εδρα τη Μαλτα, δεν παιζει ρολο το νομισμα αυτα ειναι αφελειες

 

δεν εχω διαβασει ολα τα μηνυματα αλλα προφανως το paypal balance δεν χρησιμοποιειται παντου χωρις εγκυρη καρτα, απο οτι εχω συμπερανει συμφωνα με τις δικες μου αποπειρες παιζει ρολο η εταιρεια να ειναι στην Ευρωπη ή/και να ειναι πιο χαλαρη στο θεμα της διευθυνσης, γιατι η συνδρομη στο IVPN δεν μου ζητησε διευθυνση κατοικιας και οταν ειδα στο λογαριασμο μου με ειχε United States αλλα και παλι χωρις δρομο, αλλα παντα η paypal εχει τη δικη μου διευθυνση οποτε ουτε η γνωμη μου ειναι πως παιζει ρολο η εδρα της εταιρειας

 

ξανατονιζω απο katsikoula

 

για να το καταφέρεις συνδέθηκες στο paypal μέσω ivpn και τελικά το κατάφερες?

 

δεν παιζει κανενα ρολο:

 

- Ουτε το νομισμα συναλλαγης

- Ουτε η Ι.Ρ.

 

Δεν "ενδιαφερει" την paypal ουτε το νομισμα ουτε η ΙΡ για να περασει την πληρωμη απο το balance, εχω στειλει εμαιλ στην paypal αλλα δεν τα εξηγησα με λεπτομερειες, και τωρα ο υπαλληλος που απαντησε θελει παραπανω πληροφοριες, θα του τα εξηγησω αναλυτικα και σε 1-2 μερες θα σας μεταφερω την απαντηση του

 

αυτη ηταν η σημερινη απαντηση

 

Thank you for contacting PayPal regarding your account query, my name is ****** and I’m glad to help.

Mr.*******, I understand you are looking to change your account from business to premier (personal), I have reviewed your account thoroughly and have made the changes to your account.

I have successfully updated your account to a Premier Account. The premier account that you have opened offers even higher functionality and can be used for personal purpose to buy or sell on the internet without the need for registering business. The changes will be visible on your account within the next hour.

Please know that you may still receive the error of needing to verify a card as it appears to be a problem from the capitol controls in Greece, the banks have full control of the cards and this is why you may see this message. However, if you would like to upgrade back to business then this will be no problem.

I trust the above information Mr.**********and please do not hesitate to contact us with any further questions, we are always here to

It is my pleasure to solve your query Mr.*********and have a great day. Thank you for choosing PayPal.

 

 

>I upgraded today as I could not finish paying for services. As I am Greek, I couldn't use my credit card, therefore I transferred ### euros in my account but I cannot pay for services with this balance, it keeps asking me for a valid credit card, eventhough my account was verified this morning as personal and I had a balance of ###.

 

ηθελα να βαλω και screenshot για αποδειξη πως γινονται αγορες με paypal σε δολαρια και πως μαλλον παιζει ρολο η εδρα της εταιρειας ή τα στοιχεια που δηλωνει η εταιρεια και πως φυσικα δεν παιζει ρολο το "ψηφιακο" νομισμα

 

Image_1920x1080.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βρω καποιον με χρεωστικη απο ολανδια ο οποιος ειναι ασχετος , απλα για να με εξυπηρετήσει , αν κανει paypal και βαλει την καρτα μπορει να μ στειλει με την μια 100ευρω πχ η θα πρεπει να κανει επιβεβαίωση ?

 

Δεν χρειάζεται να κάνει paypal account. Μπορείς να του στείλεις μέσα από το paypal ένα "request money" βάζοντας απλά το email του και το ποσό, και αυτός απλά θα συμπληρώσει τα στοιχεία του και τα στοιχεία της κάρτας για να γίνει απευθείας η χρέωση.

 

Υ.Γ. Αν κάνεις μια αναζήτηση μέσα σε αυτό το thread, έχει αναφερθεί τουλάχιστον 3-4 φορές η διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...