Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

οριστε η απαντηση του paypal πριν λιγα λεπτα σε ερωτηση μου για τα προβληματα των ελληνων χρηστων και πιθανες λυσεις κτλ...

κατι δεν καταλαβενω εγω.....για πειτε μου τι καταλαβενετε απο την λυση που προτεινει?

 

"Dear AΧΧΧΧΧΧ ΧΧΧΧΧΧΧ,

Thank you for contacting PayPal regarding sending funds over eBay. My name is Richard, I am more than happy to assist you at this time.

Mr, ΧΧΧΧΧΧΧ. At this moment, due to the Capitol Controls placed on the Greek banks. Our Greek customers can send payments only to other Greek accounts within Greece. However, you can still receive international payments. You can top-up your PayPal account to try making an International payment.

Here’s how to top up your PayPal account:

  1. Go to www.paypal.com and log in to your account.
  2. Click Top Up Account.
  3. Log in to your online bank account and follow your bank’s online instructions to start the transfer.

Your money will be in your PayPal account in 2 to 3 working days. We’ll email you when the money is in your PayPal account. We don’t charge a fee to transfer money from your bank account. Your bank may charge a fee to transfer the money.

We are currently working on a solution to have our Greek customers sending international payments from their Credit Card once again.

I trust the information I have provided has resolved this query for you.

Please let us know if you require any further assistance.

Yours sincerely,

Richard

PayPal

Copyright © 1999-2015 PayPal. All rights reserved.

PayPal (Europe) S.à r.l. et Cie, S.C.A.

Société en Commandite par Actions

Registered Office: 22-24 Boulevard Royal L-2449, Luxembourg

RCS Luxembourg B 118 349"

 

 

Τίποτα νεώτερο. Σου προτείνει να δοκιμάσεις να κάνεις Topup το λογαριασμό σου στέλνοντας έμβασμα σε λογαριασμό εξωτερικού που προς το παρόν επιτρέπεται σε ελάχιστες συγκεκριμένες περιπτώσεις για ιδιώτες (φοιτητές, νοσήλεια, κλπ). Αυτα με βάση τις επίσημες ανακοινώσεις. Αν επίκειται κάποια αλλαγή δεν ξέρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπηκα πριν λιγο στο winbank της Πειραιως και εστειλα εμβασμα €50 στο paypal. Λογω οτι ειναι Κυριακη η μεταφορα θα εκτελεστει αυριο, οποτε περιμενω.

 

Προς το παρον ομως ολα φαινονται καλα, δεν μου εβαλαν καποιο εμποδιο, ουτε ρωτησαν το λογο του εμβασματος..

Αφού πρόλαβες πάλι καλά. Εγώ δεν καίγομαι τόσο μιας και σε 5 μέρες πληρώνομαι από τους εργοδότες μου στο paypal, απλά δοκίμασα ετσι για το γαμώτο και να το δουν και οι άλλοι μπας και βοηθούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πρόλαβες πάλι καλά. Εγώ δεν καίγομαι τόσο μιας και σε 5 μέρες πληρώνομαι από τους εργοδότες μου στο paypal, απλά δοκίμασα ετσι για το γαμώτο και να το δουν και οι άλλοι μπας και βοηθούσα.

 

Η πειραιως γράφει αυτό στη σελίδα ebanking:

 

Νέα Δυνατότητα – Εμβάσματα στο εξωτερικό

Τώρα μπορείτε να πραγματοποιήσετε απευθείας μεταφορές  χρημάτων - εμβάσματα στο εξωτερικό, εφόσον τα χρήματα που επιθυμείτε να μεταφέρετε έχουν εισαχθεί στο λογαριασμό σας από το εξωτερικό με ημερομηνία μεταγενέστερη της 20/7/15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η πειραιως γράφει αυτό στη σελίδα ebanking:

 

Νέα Δυνατότητα – Εμβάσματα στο εξωτερικό

Τώρα μπορείτε να πραγματοποιήσετε απευθείας μεταφορές  χρημάτων - εμβάσματα στο εξωτερικό, εφόσον τα χρήματα που επιθυμείτε να μεταφέρετε έχουν εισαχθεί στο λογαριασμό σας από το εξωτερικό με ημερομηνία μεταγενέστερη της 20/7/15.

 

Στην εθνική δεν λέει τίποτα τέτοιο σε αφήνει από όπου θες χωρίς δικαιολογία, όσα θες αλλά έχει ξεπεραστεί μάλλον το ημερήσιο όριο

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι μια απλη ηλεκτρονκη υποβολη αιτηματος για εμβασμα αντι να πηγαινεις στη τραπεζα και να υποβαλεις αιτημα.

 

υποθετω οτι αναλογα με το λογο και το ποσο θα εγκρινουν και καποια δε μπορει να τα απορριπτουν ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η πειραιως γράφει αυτό στη σελίδα ebanking:

 

Νέα Δυνατότητα – Εμβάσματα στο εξωτερικό

Τώρα μπορείτε να πραγματοποιήσετε απευθείας μεταφορές  χρημάτων - εμβάσματα στο εξωτερικό, εφόσον τα χρήματα που επιθυμείτε να μεταφέρετε έχουν εισαχθεί στο λογαριασμό σας από το εξωτερικό με ημερομηνία μεταγενέστερη της 20/7/15.

 

Γυρνάμε στο 0(μηδέν) λοιπόν.

Χαίρω πολύ, αν ήταν να έχω λάβει χρήματα από εξωτερικό, θα έλεγα να μου τα στέλνουν στο paypal balance για να μπορώ να τα χρησιμοποιήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η πειραιως γράφει αυτό στη σελίδα ebanking:

 

Νέα Δυνατότητα – Εμβάσματα στο εξωτερικό

Τώρα μπορείτε να πραγματοποιήσετε απευθείας μεταφορές  χρημάτων - εμβάσματα στο εξωτερικό, εφόσον τα χρήματα που επιθυμείτε να μεταφέρετε έχουν εισαχθεί στο λογαριασμό σας από το εξωτερικό με ημερομηνία μεταγενέστερη της 20/7/15.

 

Τώρα μίλησα με Εθνική και επιβεβαιώνω ότι όντως ετσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα νεώτερο. Σου προτείνει να δοκιμάσεις να κάνεις Topup το λογαριασμό σου στέλνοντας έμβασμα σε λογαριασμό εξωτερικού που προς το παρόν επιτρέπεται σε ελάχιστες συγκεκριμένες περιπτώσεις για ιδιώτες (φοιτητές, νοσήλεια, κλπ). Αυτα με βάση τις επίσημες ανακοινώσεις. Αν επίκειται κάποια αλλαγή δεν ξέρω

τιποτα νεοτερο? μαλλον κανεις λαθος ... αυτες οι επιλογες δεν υπηρχαν....δεν λειτουργουν ? οκ δεν καταφεραμε να βγαλουμε ευρο....ας ελπισουμε στο επομενο βημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η πειραιως γράφει αυτό στη σελίδα ebanking:

 

Νέα Δυνατότητα – Εμβάσματα στο εξωτερικό

Τώρα μπορείτε να πραγματοποιήσετε απευθείας μεταφορές  χρημάτων - εμβάσματα στο εξωτερικό, εφόσον τα χρήματα που επιθυμείτε να μεταφέρετε έχουν εισαχθεί στο λογαριασμό σας από το εξωτερικό με ημερομηνία μεταγενέστερη της 20/7/15.

 

 

ΡΕ ΤΙ Μ@Λ@ΚΙ3Σ ΜΑΣ ΛΕΝΕ;?;

η κοροϊδία έχει φτάσει στο άκρον άωτον!!!

 

θα κάθονται δλδ να μας φιλτράρουν & ξεψαχνίζουν από που προέρχονται για να δουν αν ειναι εισερχομενα απ΄το εξωτερικό, κι αν ειναι απο εξω γτ να θελω να τα ξαναστείλω έξω?

 

είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΟ ότι αυτή η παράμετρος μπήκε για τους επιχειρηματίες που έχουν ΠΑΡΕ-ΔΩΣΕ με εξωτερικό και όχι για τον απλό πολίτη

 

ΞΕΦΤΙΛΕΣ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΕ ΤΙ Μ@Λ@ΚΙ3Σ ΜΑΣ ΛΕΝΕ;?;

η κοροϊδία έχει φτάσει στο άκρον άωτον!!!

 

θα κάθονται δλδ να μας φιλτράρουν & ξεψαχνίζουν από που προέρχονται για να δουν αν ειναι εισερχομενα απ΄το εξωτερικό, κι αν ειναι απο εξω γτ να θελω να τα ξαναστείλω έξω?

 

είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΟ ότι αυτή η παράμετρος μπήκε για τους επιχειρηματίες που έχουν ΠΑΡΕ-ΔΩΣΕ με εξωτερικό και όχι για τον απλό πολίτη

 

ΞΕΦΤΙΛΕΣ

Δες το αλλιώς πλέον ο συγγενής από εξωτερικό δεν θα χρειάζεται το paypal να σου βάζει χρήματα. Στα στέλνει στην τράπεζα, βλέπει ότι είναι από εξωτερικό και τα βάζεις εσύ στην paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το αλλιώς πλέον ο συγγενής από εξωτερικό δεν θα χρειάζεται το paypal να σου βάζει χρήματα. Στα στέλνει στην τράπεζα, βλέπει ότι είναι από εξωτερικό και τα βάζεις εσύ στην paypal.

Μα έτσι κι αλλιώς είπαμε δε χρειαζόταν paypal!

Με το request money.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο request άλλο top up

το αποτέλεσμα το ίδιο δεν είναι;

Είπες τώρα δε χρειάζεται αυτός από το εξωτερικό το paypal. στα στέλνει στο λογαριασμό και τα βάζεις εσύ στο paypal.

Μα πριν με το request money στα έβαζε κατευθείαν στο paypal!

Γιατί λοιπόν να θες να κανεις την 1η μεγαλύτερη διαδικασία, από τη 2η;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΕ ΤΙ Μ@Λ@ΚΙ3Σ ΜΑΣ ΛΕΝΕ;?;

η κοροϊδία έχει φτάσει στο άκρον άωτον!!!

 

θα κάθονται δλδ να μας φιλτράρουν & ξεψαχνίζουν από που προέρχονται για να δουν αν ειναι εισερχομενα απ΄το εξωτερικό, κι αν ειναι απο εξω γτ να θελω να τα ξαναστείλω έξω?

 

είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΟ ότι αυτή η παράμετρος μπήκε για τους επιχειρηματίες που έχουν ΠΑΡΕ-ΔΩΣΕ με εξωτερικό και όχι για τον απλό πολίτη

 

ΞΕΦΤΙΛΕΣ

 

Δεν φιλτράρουν και ξεψαχνίζουν. Κάθε ευρώ που μπαίνει ξέρουν από ποια τράπεζα και από ποιον λογαριασμό μπήκε. Επειδή έπρεπε να συμμορφωθούν με τις κοινοτικές της ελεύθερης διακίνησης χρήματος από το εξωτερικό, βάζουν ισοζύγιο. Όσα λεφτά έφερες από το εξωτερικό, μόνο τόσα μπορείς ξανά να μεταφέρεις έξω. Είτε είσαι επιχείρηση, είτε είσαι πολίτης.

 

Αυτό το γνωρίζαμε ότι θα εφαρμοστεί τουλάχιστον 3 εβδομάδες τώρα. Εγώ πίστευα να σου πω την αλήθεια ότι είχε εφαρμοστεί ήδη. Προφανώς είχαν πρόβλημα στην τεχνική υλοποίηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...