Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελικά γίνεται να στείλουμε λεφτά σε τραπεζα του παιπαλ πχ απο τη πειραιώς??

Η τραπεζα του παιπαλ απο οτι είδα είναι στη σλοβακία.

Και αν πχ εγω στείλω 100 ευρώ ,ποσα θα μου κρατήσει η πειραιώς, γνωρίζει κάποιος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τελικά γίνεται να στείλουμε λεφτά σε τραπεζα του παιπαλ πχ απο τη πειραιώς??

Η τραπεζα του παιπαλ απο οτι είδα είναι στη σλοβακία.

Και αν πχ εγω στείλω 100 ευρώ ,ποσα θα μου κρατήσει η πειραιώς, γνωρίζει κάποιος???

 

μα δε μπορεις να στείλεις απο ελλαδα στο εξωτερικο, αυτό ειναι ΟΛΟ το αρχικο προβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δε μπορεις να στείλεις απο ελλαδα στο εξωτερικο, αυτό ειναι ΟΛΟ το αρχικο προβλημα!

Ναι, μα ο John ρώτησε φαντάζομαι λόγω των νέων δεδομένων που αναφέρθηκαν στα προηγούμενα ποστς.

Που τελικά δεν ήταν τίποτα, αφού τα λεφτά που μπορείς να στείλεις είναι μόνο λεφτά που έχεις πάρει από εξωτερικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βαση τα προηγουμενα μνμ δοκιμασα να βαλω λεφτα απο online εθνικη σε paypal με τα παρακατω στοιχεια που βρηκα στο μενου "Top Up" του paypal λογαριασμου μου

 

Payee PayPal Europe

Payee's bank Deutsche Bank

PayPal IBAN DE79120700883002546737

BIC DEUTDEDBPAL    

 

και δυστυχως πηρα το νηνυμα: "ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΟΡΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ.ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΟΡΙΟ 0.00"

τι οριου εννοει? δεν ξερω....

 

πριν το PAYPAL TOP-UP συνεργαζόταν με την ΤRUST PAY A.S. από ΣΛΟΒΑΚΙΑ!

το λέω γτ το χα κάνει & μάλιστα έχει λιγότερες κρατήσεις απλά περιμένεις 1-2 εργάσιμες μέρες να ολοκληρωθεί

ΠΡΟΣΟΧΗ επίσης πρέπει το όνομα που χετε δηλώσει στο PAYPAL να είναι ίδιο με τον δικαιούχο του τραπεζικού λογ/σμου (ή τον 1 εκ των 2 συνδικαιούχων). αν όχι μπορεί η συναλλαγή να μην ολοκληρωθεί νομίζω...προσέχτε το αυτό γτ αρκετοί βάζετε ψευδώνυμο στο paypal

 

τώρα το PAYPAL TOP-UP συνεργάζεται με την Deutsche Bank έδρα? ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗ! εκεί που ειναι η Ε.Κ.Τ. δλδ ;)

για να δούμε τι παίζει...ήδη ανέβασα μικροποσό και αύριο που θα εκτελεστεί το έμβασμα θα ενημερώσω αν κατέστει δυνατό...

πηγα να βαλω και εγω 200ευρώ , και ηθελε και ενα 20αρικο δασμούς , με eurobank, δεν δοκίμασα να πατήσω το επόμενο! 

 

η EUROBANK είναι η μόνη απ'τις ελληνικές που χει δικό της top-up που συνεργαζεται απευθείας με το PAYPAL οπότε θα ξερουν και καλύτερα πιστεύω

για ρίχτους ένα τηλ για διευκρινήσεις έχουν εξυπηρέτηση 24/7 κανονικά όπως & η ΠΕΙΡΑΙΩΣ, δεν ειναι όπως alpha & εθνική μπλιαχ

 

το ΑΣΤΕΙΟ είναι πώς όταν εγώ ειχα μιλήσει για ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ 10% όπως εσύ αναφέρεις έπεσαν να με φάνε ΕΔΩ ΜΕΣΑ κάποιοι κάποιοι!!! αυτά να βλέπουν τώρα...τεσπα οι τράπεζες και ολοι οι μεσάζοντες δεν ειναι φιλοπτωχα ιδρύματα αλλά κερδοσκόποι έως και αισχροκερδείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς composer το λεω λογο των καινούργιων δεδομένων. Φιλος μου πριν 2 μέρες πλήρωσε το dydndns χωρις να έχει Paypal balance, δε ξέρω όμως ποια τραπεζα έχει προπληρωμένη. Το μονο καινουργιο δεδομένο λοιπόν , είναι οτι γίνεται μονο αν σου έχει στειλει λεφ΄τα απο το εξωτερικό?? αν δε υπάρχει κατι αλλο μη χανουμε το χρόνο μας!

Αν καποιος καταφερει καποιος καταφερει κατι καινούργιο  ας ενημερωσει ,καιγόμαστε


πριν το PAYPAL TOP-UP συνεργαζόταν με την ΤRUST PAY A.S. από ΣΛΟΒΑΚΙΑ!

το λέω γτ το χα κάνει & μάλιστα έχει λιγότερες κρατήσεις απλά περιμένεις 1-2 εργάσιμες μέρες να ολοκληρωθεί

ΠΡΟΣΟΧΗ επίσης πρέπει το όνομα που χετε δηλώσει στο PAYPAL να είναι ίδιο με τον δικαιούχο του τραπεζικού λογ/σμου (ή τον 1 εκ των 2 συνδικαιούχων). αν όχι μπορεί η συναλλαγή να μην ολοκληρωθεί νομίζω...προσέχτε το αυτό γτ αρκετοί βάζετε ψευδώνυμο στο paypal

 

τώρα το PAYPAL TOP-UP συνεργάζεται με την Deutsche Bank έδρα? ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗ! εκεί που ειναι η Ε.Κ.Τ. δλδ ;)

για να δούμε τι παίζει...ήδη ανέβασα μικροποσό και αύριο που θα εκτελεστεί το έμβασμα θα ενημερώσω αν κατέστει δυνατό...


 

η EUROBANK είναι η μόνη απ'τις ελληνικές που χει δικό της top-up που συνεργαζεται απευθείας με το PAYPAL οπότε θα ξερουν και καλύτερα πιστεύω

για ρίχτους ένα τηλ για διευκρινήσεις έχουν εξυπηρέτηση 24/7 κανονικά όπως & η ΠΕΙΡΑΙΩΣ, δεν ειναι όπως alpha & εθνική μπλιαχ

 

το ΑΣΤΕΙΟ είναι πώς όταν εγώ ειχα μιλήσει για ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ 10% όπως εσύ αναφέρεις έπεσαν να με φάνε ΕΔΩ ΜΕΣΑ κάποιοι κάποιοι!!! αυτά να βλέπουν τώρα...τεσπα οι τράπεζες και ολοι οι μεσάζοντες δεν ειναι φιλοπτωχα ιδρύματα αλλά κερδοσκόποι έως και αισχροκερδείς.

 

ναι η προμηθεια για οσο η τράπεζα του παιπαλ ήταν στη σλοβακια ήταν 10%. Αυτη είναι ουτως ή αλλιώς η δουλιά της τράπεζας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς composer το λεω λογο των καινούργιων δεδομένων. Φιλος μου πριν 2 μέρες πλήρωσε το dydndns χωρις να έχει Paypal balance, δε ξέρω όμως ποια τραπεζα έχει προπληρωμένη. Το μονο καινουργιο δεδομένο λοιπόν , είναι οτι γίνεται μονο αν σου έχει στειλει λεφ΄τα απο το εξωτερικό?? αν δε υπάρχει κατι αλλο μη χανουμε το χρόνο μας!

Αν καποιος καταφερει καποιος καταφερει κατι καινούργιο  ας ενημερωσει ,καιγόμαστε

να συμπληρωσω πως ενω δεν με αφησε να ολοκληρωσω την μεταφορα απο εθνικη στο paypal λογω υπερβασης οριου η προμηθεια ηταν 1 ευρο, οπως για ολοες τις διατραπεζικες μεταφορες που εχω κανει με εθνικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα και εγώ για topup, αλλα μου έβγαλε για δικαούχο έναν τραπεζικό λογαριασμό στην ΣΛΟΒΑΚΙΑ και όχι Γερμανία όπως σε κάποιον προηγούμενο.

 

Παρόλαυτα επιχείρησα να στείλω 30€ απο την Πειραιώς σε αυτό το IBAN και υποτίθεται η συναλλαγή έγινε επιτυχώς. Αν εμφανιστούν τα χρήματα στο paypal ή ακυρωθεί στο δρόμο θα ενημερώσω.

 

edit: τα παραπάνω στις 21:23

edit2: η προμήθεια ήταν 1€

edit3: τα πλήρη στοιχεία που έγινε το έμβασμα: 

Beneficiary's IBAN SK59 0900 0000 0050 6057 8763

BIC/SWIFT code GIBASKBX

Beneficiary's bank name Slovenska sporitelna, a.s

Beneficiary's name Trust Pay, a.s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα το οριο που αναφερει η τραπεζα κατα την αποτυχια μεταφορας μαλλον αφορα την συγκεκριμενη τραπεζα....γι αυτο ο προηγουμενος φιλος με πειραιως τα καταφερε ενω εμεις με εθνικη οχι....ισως δοκιμασω 00:01 την δευτερα δηλαδη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα το οριο που αναφερει η τραπεζα κατα την αποτυχια μεταφορας μαλλον αφορα την συγκεκριμενη τραπεζα....γι αυτο ο προηγουμενος φιλος με πειραιως τα καταφερε ενω εμεις με εθνικη οχι....ισως δοκιμασω 00:01 την δευτερα δηλαδη....

Mιλάς για μεταφορά από λογαριασμό στο paypal;

Τελικά νόμιζα ότι καταλήξαμε στο ότι μπορείς να μεταφέρεις χρήματα, ΜΟΝΟ αν προέρχονται απ'έξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε st4t1c

οντως στο paypal TOP UP θα σου βγαλει το

λογαριασμο στη σλοβακια

Ενημερωμεσε μας μετα απο 1 - 2 ημερες αν οντως θα

σου εμφανιστει το ποσο στο balance

Mηπως ομως θα πρεπει να κανεις καταθεση μετρητων απ ευθειας

απο τραπεζα Πειραιως για να μην φας ακυρο ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φιλε st4t1c
οντως στο paypal TOP UP θα σου βγαλει το
λογαριασμο στη σλοβακια
Ενημερωμεσε μας μετα απο 1 - 2 ημερες αν οντως θα
σου εμφανιστει το ποσο στο balance
Mηπως ομως θα πρεπει να κανεις καταθεση μετρητων απ ευθειας
απο τραπεζα Πειραιως για να μην φας ακυρο ???

 

 

Γιατί να βάλω μετρητά, ο λογαριασμός απο τον οποίο έγινε το έμβασμα έιχε το ακριβές ποσό της μεταφοράς + της προμήθειας.

 

Εννοείται πως θα ενημερώσω για την όποια εξέλιξη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...