Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από χθες προσπαθώ να ολοκληρώσω μια παραγγελία σε eshop αρωμάτων στην Αμερική (fragrancex) με AmEx χρεωστική Alpha Bank και τρώω άκυρο... (ενώ χθες κατάφερα να πραγματοποιήσω μια συναλλαγή σε γαλλικό e-shop)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για αγορες με προιοντα τσιγκαλιδια εχουν γινει πολλες, για ακριβα προιοντα ελαχιστες

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό.

Εγώ προσπαθώ τόσο καιρό ακόμα και σήμερα από ebay για προιόντα τσιγκαλίδια όπως το λες για δοκιμή μιας και έχω αφήσει υπόλοιπο μερικά ευρώ στην τράπεζα αλλά δεν γίνεται τίποτα.

Άρα δεν έχει να κάνει με το εάν είναι ακριβά ή φθηνά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό.

Εγώ προσπαθώ τόσο καιρό ακόμα και σήμερα από ebay για προιόντα τσιγκαλίδια όπως το λες για δοκιμή μιας και έχω αφήσει υπόλοιπο μερικά ευρώ στην τράπεζα αλλά δεν γίνεται τίποτα.

Άρα δεν έχει να κάνει με το εάν είναι ακριβά ή φθηνά.

φιλε μου καλε εχει αναφερθει πολλες φορες οτι απο ebay δεν γινονται συναλλαγες , μονο απο κατι κινεζικα site και amazon ,τωρα αν καποιος το εχει καταφερει ειναι μαγκας, τι αλλο να πω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει το amazon.co.uk ενα promo οτι αμα παρεις 40 λιρες giftcards σου δινει 10 λιρες δωρο...και επειδη θελω να παρω και κατι αποκει πηγα να τις παρω, αλλα εχω φαει 2 ακυρα ηδη...

 

Τελικα υπαρχει καποια λογικη για το ποιες συναλλαγες περνανε πλεον? εχω μπερδευτει με το γεγονος οτι καποιοι καταφερνουν κατι και καποιοι οχι. δε το καταλαβαινω αυτο, η ειναι ακυρες οι καρτες για συναλλαγες εξωτερικου η οχι, τι παει να πει "δοκιμασα το ταδε και περασε"

και δεν εννοω γιατι να επιτρεπονται τα βιβλια τα εισιτηρια κλπ που αφορουν εξαιρεσεις, αλλα γιατι στο να παρεις κατι θεωρητικα "απαγορευμενο" μπορει να περασει, μπορει και οχι...δηλαδη πρεπει να κανουμε καθε 3 λεπτα προσπαθεια μηπως και "τη δει" διαφορετικα το συστημα? η υπαρχει καποια λογικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει λογικη Θρυλε ,στο amazon εγω εκανα μια πετυχημενη  αγορα και οταν θελησα να παρω κατι ακομη εφαγα πορτα, απλα ειναι τα πραγματα, οπως σου κατσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα επρεπε να προστατευετε τα μελη σας απο κακοβουλα ατομα και οχι απο εκεινους που λυνουν προβληματα που εχουν δημιουργησει 160 σελιδες θεμα. Καλο καλοκαιρι.

 

Προστατεύουμε το forum από μέλη που βρίσκουν ευκαιρία να πλουτίσουν. Αν θυμάμαι καλά, κάποιο μέλος εδώ που "προσέφερε" τέτοιες υπηρεσίες, ανέφερε ότι θα αποκομίζει 6% προμήθεια. Αυτό είναι πλουτισμός σε βάρος άλλων, δεν είναι "λύση προβλημάτων". 

 

Καλή συνέχεια. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτυχής αγορά μέσω steam με την χρήση paypal με χρεωστική κάρτα Εθνικής Τραπέζης. Προηγήθηκε το link and confirm μέσω του paypal και έπειτα έγινε κανονικά η χρέωση.

post-199306-0-96724000-1439563632_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ιδιώτης αγοράσει από χώρα της ευρώπης, τότε πληρώνει το ΦΠΑ της Ελλάδας, δηλαδή 23%. Αυτό ισχύει από το 2015. Μέχρι και το 2014 πλήρωνε το ΦΠΑ της χώρα του πωλητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτυχής αγορά μέσω steam με την χρήση paypal με χρεωστική κάρτα Εθνικής Τραπέζης. Προηγήθηκε το link and confirm μέσω του paypal και έπειτα έγινε κανονικά η χρέωση.

Εγώ άκυρο με χρεωστική Εθνικής για μικρο ποσό μέσο paypal... δεν μπορώ να καταλάβω... εγώ τα παρατάω... θα ξανά δοκιμάσω μόνο όταν αρθούν τα CC πλήρως γιατί βαρέθηκα. Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ άκυρο με χρεωστική Εθνικής για μικρο ποσό μέσο paypal... δεν μπορώ να καταλάβω... εγώ τα παρατάω... θα ξανά δοκιμάσω μόνο όταν αρθούν τα CC πλήρως γιατί βαρέθηκα. Καλή συνέχεια!

 

Έκανες πρώτα Link and confirm την κάρτα σου στο paypal να χρεωθείς 1.5€;; Εϊναι βασικό να κάνεις πρώτα αυτό και μετά να δεις στις συναλλαγές της κάρτας σου τον 4ψηφιο κωδικό προκειμένου να κάνεις verify την κάρτα. Μόνο εφόσον γίνει αυτό θα δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προστατεύουμε το forum από μέλη που βρίσκουν ευκαιρία να πλουτίσουν. Αν θυμάμαι καλά, κάποιο μέλος εδώ που "προσέφερε" τέτοιες υπηρεσίες, ανέφερε ότι θα αποκομίζει 6% προμήθεια. Αυτό είναι πλουτισμός σε βάρος άλλων, δεν είναι "λύση προβλημάτων". 

 

Καλή συνέχεια. 

 

 

Πλουτισμος σε βαρος αλλων ειναι επισης οι διαφημισεις που εχει το site, πλουτισμος σε βαρος αλλων ειναι το 15-30% που χανεται με τις μετατροπες cash->bitcoin->virtual debit.

Kαποιος που εχει balance και το εχει μεσω ebay sales, (10% fee απο ebay, 2.9%+0.30€ paypal) και βαζει εως 6% δεν ειναι πλουτισμος, και αν θες να το αφαιρεσουμε το fee του ebay/paypal, γιατι θα μου πεις ηταν επιλογη του να πουλησει αντικειμενα στο ebay, 6% "προμηθεια" σημαινει 600€ "κερδος" σε συναλλαγες 10000€.

Καποιος που εχει τετοια ποσα προς διαθεση, ποσο αναγκη εχει τα 600€ και ποσα ατομα θα βοηθουσε που χανουν μεγαλυτερα ποσα σε "transaction fees", αληθεια;

Κανεις δεν εγινε "πλουσιος" με 600 ευρω.

 

Μαλλον αυτο που σας πειραζει ειναι οτι δεν αποκομιζετε προμηθεια εσεις οι ιδιοι. Οπως και να εχει αφου "θεωρειται" εμποριο και ειναι εναντια στους κανονες σας(κανονες θεωριας) το δεχομαι.

 

Απλως η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να προστατευετε τα μελη σας απο απατεωνες/κακοβουλους χρηστες και οχι απο καποιον που θα παρει μια μικρη προμηθεια και θα εξυπηρετησει κοσμο με προβλημα πληρωμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις τωρα μου τραβηξε το paypal το 1,50 ευρω που θελει για να κανει Confirm την καρτα,κατι που προσπαθω να κανω εδω και 3 εβδομαδες....μενει να βαλω τον 4ψηφιο.

 

Mastercard debit Εθνικης ειναι η καρτα.

post-163834-0-60875100-1439568356_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μουσικές αγορές έχω την εντύπωση ήταν μόνο για mp3's και όχι για physical formats...το λέω γιατί εδώ και μια βδομάδα προσπαθούσα να αγοράσω κάτι βινύλια και έτρωγα άκυρο...

 

βασικά νομίζω κάτι παίζει με τον χαρακτηρισμό που έχει κάνει ο κάθε έμπορος για την εταιρεία του.Αν ταιριάζει με τις εξαιρέσεις που δέχεται η Ελλάδα τότε μπορείς να αγοράσεις από αυτή την επιχείρηση οτιδήποτε.Κάτι τέτοια τεσπα μου έλεγε ο μπρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...