Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια προσπαθω εδώ και 2 μερες να αγορασω 3 πραγματα (Λιθουανια) από το ebay.com αλλα συνεχεια μου βγαζει ο αριθμος της καρτας δεςν είναι σωστος... προσπαθήστε ξανα αργοτερα...

 

Υπ'οψιν, χρεωστικη Πειραιως..

 

Εχει κανεις το ιδιο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να φορτώσω εγώ στο Paypal χρεώθηκα 3-4% προμήθεια.

1) Για ποιό λόγο να σου μεταφέρω χωρίς να χρεώσω τουλάχιστον την προμήθεια (αλλιώς με κλέβεις)

2) Για ποιό λόγο να μπώ στη διαδικασία χωρίς ένα 6% κέρδος για παράδειγμα

 

Απο τη στιγμή που προφανώς και τα λεφτά του paypal έχουν μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη απο το μετρητό δε μπορείς να πείς ότι είναι τοκογλυφία.

 

ΥΓ. Ψάχνω (με λογική προμήθεια) πιστωτική για αγορά απο aliexpress!

1. Το PayPal είναι εταιρεία που για το κέρδος αυτό 3-4% πληρώνει του αντίστοιχους φόρους κλπ.

2. Το να χρεώσεις την προμήθεια δηλαδή το να αναγκάσεις τον άλλο να σου δώσει 100 ευρώ ενώ εσύ θα του μεταφέρεις 97 είναι απατεωνιά. Το να χρεώσεις δε παραπάνω και από την προμήθεια πχ 6% είναι τοκογλυφία.

Και αυτά φίλε μου γιατί δεν είσαι εταιρεία-τράπεζα που θα αποδώσει τους νόμιμους φόρους για το κέρδος αυτό αλλά θα το βάλεις "μαύρο" στην τσέπη.

Πόσοι πιστεύεις θα σκεφτόταν να το κάνουν αυτό αν δεν ήταν τα cc; Εκμετάλευση της κατάστασης στη χώρα και της ανάγκης των ανθρώπων το λέω εγώ και όχι εξυπηρέτηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα γινοταν και πριν απο αρκετους. Το θέμα είναι συναλλαγές με εξωτερικό αν έγιναν. Αν κάποιος καταφέρει μας ενημερώνει

δες εδω αγορα απο εξωτερικο ebay μεσω paypal....και παρακαλω αν μπορει καποιος να μου εξηγησει πως και εγινε επιτυχης συναλλαγη?

 

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/page-156?do=findComment&comment=54201955

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο, βλέποντας το ποστ, είπα να δοκιμάσω και εγώ αγορά από το ebay με paypal (χρεωστική πειραιώς). Δυστυχώς άκυρο και πάλι, οπότε δεν έχει λυθεί ακόμη. :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο, βλέποντας το ποστ, είπα να δοκιμάσω και εγώ αγορά από το ebay με paypal (χρεωστική πειραιώς). Δυστυχώς άκυρο και πάλι, οπότε δεν έχει λυθεί ακόμη. :(

Μια από τα ιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να προσθέσω καινούργια κάρτα (prepaid Πειραιώς) sto paypal αλλά όταν πατάω για verification μου βγάζει:

 

The Credit Card Verification System used by PayPal is currently unavailable. Please try to add your credit card at a later time. We apologize for this inconvenience.

 

 

Στο λογαριασμό μου βλέπω μια δέσμευση ποσού $1!

Τί είναι αυτό;

 

Αν ξαναπροσπαθήσω αργότερα θα μου δεσμεύσει και άλλο;

 

τώρα είδα αυτό (αλλά η ερώτηση η προηγούμενη ισχύει για το αν θα χρεώνει κάθε φορά που θα προσπαθώ να κάνω verification της κάρτας):

 

1. Why am I charged of 1 USD when pay via PayPal?

When updating your card information on your PayPal account or verifying your PayPal account, a temporary charge of up to $1.00 USD may appear in your transaction history to verify that your credit card or debit card is open and in good standing. The charge will appear as ‘pending’ and is automatically removed after the full amount of the purchase is processed. If the authorization charge remains on your card after 30 days, please contact PayPal or the card issuer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα παραγγελια από το alternate.de  και σήμερα μου την στέλνουν με αντικαταβολή άμα κάποιος θέλει να αγοράσει κάτι που επείγει,τώρα δεν ξέρω με το φπα τι παίζει γιατί λεει 19% και δεν ξέρω αν δίνει εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το PayPal είναι εταιρεία που για το κέρδος αυτό 3-4% πληρώνει του αντίστοιχους φόρους κλπ.

2. Το να χρεώσεις την προμήθεια δηλαδή το να αναγκάσεις τον άλλο να σου δώσει 100 ευρώ ενώ εσύ θα του μεταφέρεις 97 είναι απατεωνιά. Το να χρεώσεις δε παραπάνω και από την προμήθεια πχ 6% είναι τοκογλυφία.

Και αυτά φίλε μου γιατί δεν είσαι εταιρεία-τράπεζα που θα αποδώσει τους νόμιμους φόρους για το κέρδος αυτό αλλά θα το βάλεις "μαύρο" στην τσέπη.

Πόσοι πιστεύεις θα σκεφτόταν να το κάνουν αυτό αν δεν ήταν τα cc; Εκμετάλευση της κατάστασης στη χώρα και της ανάγκης των ανθρώπων το λέω εγώ και όχι εξυπηρέτηση.

Για γέλια.

Απατεωνια να καλύψει ο άλλος που ΖΗΤΑΕΙ εξυπηρέτηση τη προμήθεια που πληρώνω?

Εγώ λέω κλοπή το να μην την καλυψει...

 

Πιο φόρο? Για τι ποσά νομίζεις μιλάμε? Φόρο για τα 3 ευρώ κέρδος? Και θέλει αυτός που ΖΗΤΑΕΙ την εξυπηρέτηση να πληρώσει εξτρα 23%?

 

Δε μιλάμε για επιχείρηση. Για εξυπηρέτηση σε 2-3 άτομα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ειναι ντροπη να λεμε οτι δεν ειναι εξηπηρετηση με μια ασημαντη προμηθεια καποια παιδια να μας βοηθανε να κανουμε αγορα απο εξω. Και γω στην τελικη προτιμω να τα δινω σε ιδιωτες παρα στην κουφαλα την τραπεζα που τοσα χρονια μου εχει ρουφηξει το αιμα με τους " νομιμους " τοκους

Εγω σε καποια φαση πουλουσα ψαλιδια που τα ειχα παρει απο το ebay ακριβοτερα 3-4ευρω απο οτι τα αγορασα.δηλαδη ειμουν κλεφτης η εγινα πλουσιος ? Εξυπηρετηση εκανα αφου ο αλλος γλιτωνε την φασαρια της αγορας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας συμφωνήσουν σήμερα να μπουν τα λεφτά στην Ελλάδα και νομίζω θα μπορούμε να παραγγείλουμε από έξω. Δεν ξέρω τι γίνεται όμως με τους προμηθευτές (μαγαζιά), διότι απ' ό,τι ακούω ακόμα και με τα cc εκείνη λάμβαναν κανονικά τεμάχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα παραγγελια από το alternate.de  και σήμερα μου την στέλνουν με αντικαταβολή άμα κάποιος θέλει να αγοράσει κάτι που επείγει,τώρα δεν ξέρω με το φπα τι παίζει γιατί λεει 19% και δεν ξέρω αν δίνει εγγύηση.

 

Το ΦΠΑ είναι της Γερμανιας γι'αυτό είναι 19%. Εγγύηση δίνει κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ειναι ντροπη να λεμε οτι δεν ειναι εξηπηρετηση με μια ασημαντη προμηθεια καποια παιδια να μας βοηθανε να κανουμε αγορα απο εξω. Και γω στην τελικη προτιμω να τα δινω σε ιδιωτες παρα στην κουφαλα την τραπεζα που τοσα χρονια μου εχει ρουφηξει το αιμα με τους " νομιμους " τοκους

Εγω σε καποια φαση πουλουσα ψαλιδια που τα ειχα παρει απο το ebay ακριβοτερα 3-4ευρω απο οτι τα αγορασα.δηλαδη ειμουν κλεφτης η εγινα πλουσιος ? Εξυπηρετηση εκανα αφου ο αλλος γλιτωνε την φασαρια της αγορας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...