Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το Amazon τι γίνεται;

 

Είχα την εντύπωση πως εδώ και καιρό μπορούσε κάποιος να κάνει αγορές από Amazon, δοκίμασα όμως προχθές να κάνω αγορά (κάτω φυσικά από το όριο των 500€) και σήμερα μου έβγαλε μήνυμα "Your payment has been declined". Η κάρτα είναι χρεωστική Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με το Amazon τι γίνεται;

 

Είχα την εντύπωση πως εδώ και καιρό μπορούσε κάποιος να κάνει αγορές από Amazon, δοκίμασα όμως προχθές να κάνω αγορά (κάτω φυσικά από το όριο των 500€) και σήμερα μου έβγαλε μήνυμα "Your payment has been declined". Η κάρτα είναι χρεωστική Πειραιώς.

 

Προσπαθώ εδώ και 2-3 εβδομάδες να κάνω αγορά από Γαλλικό amazon με 2-3 διαφορετικές πιστωτικές και μια χρεωστική από 3 τράπεζες και η παραγγελία ακυρονώταν συνεχώς. Πέμπτη βράδυ δοκίμασα να παραγγείλω το ΙΔΙΟ προιόν (περίπου 360 euro) από Γερμανικό amazon με μια από τις ΙΔΙΕΣ πιστωτικές (ALPHA BANK VISA) και μόλις μου ήρθε e-mail ότι η παραγγελία στάλθηκε!!! 

Δεν ξέρω αν έχει σημασία πως το πρoιόν στην Γαλλία το πωλούσε απευθείας το amazon ενώ στην Γερμανία τρίτος πωλητής μέσω amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εχω κανει αρκετες αγορες με το request money του paypal. Περιγραφω πως λειτουργει για εμενα:

 

1. Προ cc ειχα ηδη δηλωμενη πιστωτικη Εθνικης

2. Μετα cc εποχη την εκανα confirm και εγινα verified. Μου κρατησε 1,5 Ευρω και μου το εδωσε πισω με το που επιβεβαιωσα στο paypal τον τετραψηφιο κωδικο απο την τραπεζικη συναλλαγη (το οποιο και ειδα αμεσως μεσω web banking)

3. Tωρα, πως λειτουργησε το request money:

a. στην κεντρικη επανω μπαρα παταμε request money

b. το επιβεβαιωνουμε και παλι στην επομενη οθονη

c. βαζουμε το email αυτου απο τον οποιο θελουμε να παρουμε τα χρηματα. Εδω βαζουμε ενα 2ο email μας στο οποιο εχουμε προσβαση. Δεν χρειαζεται αυτο το mail να εχει paypal λογαριασμο

d. βαζουμε ποσο και επιλεγουμε goods και το στελνουμε

e. ανοιγουμε επειτα το 2ο mail μας και παταμε το pay now

f. μας πετα σε μια σελιδα στην οποια εχει 2 επιλογες...να λογκαρουμε στο paypal ή να στειλουμε τα χρηματα απο την καρτα μας. Επιλεγουμε το 2ο

g. βαζουμε στοιχεια καρτας κτλπ. Στα προσωπικα στοιχεια εβαλα ακριβως τα ιδια τα οποια ειναι στον paypal λογαριασμο μου και σαν email εβαλα αυτο που εχω ηδη δηλωμενο στο paypal

4. Το εχω καταφερει αυτο τρεις φορες με πιστωτικη εθνικης και μια με χρεωστικη πειραιως (τελευταιo request μολις τωρα)

 

Επισης εχω κανει refund καποια απο τα χρηματα που ελαβα, και full και partial, και στις 2 φορες επιστραφησαν στην καρτα μου μεσα σε 2-3 ημερολογιακες μερες το πολυ (για την ακριβεια τα ειδα την 3 ημερολογιακη ημερα μεσω web banking).

 

Αυτα!!!

Σήμερα έκανα και εγώ αγορά από ebay με paypal με τον τρόπο που αναφέρει ο φίλος. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ποσό (ήταν μόνο 2 ευρώ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Amazon τι γίνεται;

 

Είχα την εντύπωση πως εδώ και καιρό μπορούσε κάποιος να κάνει αγορές από Amazon, δοκίμασα όμως προχθές να κάνω αγορά (κάτω φυσικά από το όριο των 500€) και σήμερα μου έβγαλε μήνυμα "Your payment has been declined". Η κάρτα είναι χρεωστική Πειραιώς.

 

Δεν υπάρχει όριο 500 ευρώ, υπάχει το όριο της κάρτας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έκανα τη γνωστή διαδικασία στο paypal με request money. Έστειλα 30 ευρώ από την κάρτα που έχω ήδη δηλωμένη στο paypal. Όλα κανονικά έκανα κι αγορά απο fasttech, αλλά όταν πήγα 2η φορά να κάνω την ίδια διαδικασία με την ίδια κάρτα δεν με άφηνε. Ξέρει κανείς το γιατί; Μήπως φταίει γιατί έγινε την ίδια μέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δε δηλώνει εξαρχής το ποσό που πραγματικά θέλει να βάλει είναι άξιος της μοίρας του. Αυτό μόνο. Ελάτε τώρα να ρωτήσετε ΓΙΑΤΙ δε μπορείτε να το ξανακάνετε κατευθείαν, λες και μέντιουμ είναι οι υπόλοιποι χρήστες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δε δηλώνει εξαρχής το ποσό που πραγματικά θέλει να βάλει είναι άξιος της μοίρας του. Αυτό μόνο. Ελάτε τώρα να ρωτήσετε ΓΙΑΤΙ δε μπορείτε να το ξανακάνετε κατευθείαν, λες και μέντιουμ είναι οι υπόλοιποι χρήστες...

Έβαλα το ποσό που ήθελε για τις αγορές, αλλά τα έξοδα αποστολής τα έβγαζε σε επόμενο βήμα, εσυ πάλι τί φορτώνεις;Δεν είμαστε ολοι ΑΠΛΕΣ να φορτώσουμε κανα 500αρικο στο balance. Έτσι κι αλλοιώς για αυτόν τον λόγο έχει γίνει αυτό το τοπικ, αν γνωρίζει κάποιος απαντάει. Στο κατω-κάτω αν δεν ρωτούσαμε ούτε αυτόν τον τρόπο θα γνωρίζαμε...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ φοβαμαι οτι το Paypal μας καταλαβε με τις πατεντιες μας και εχει ξεκινησει να κανει under review αρκετα payment.Στην αρχη φοβομουνα λογω του οτι φορτωσα ενα 1000 ρικο το balance αλλα βλεπω πληρωμη και με 40ευρω ειναι under review.Να στειλω ενα email στην paypal λετε εξηγωντας την κατασταση? Γιατι στην τελικη δεν ειναι και μπαγκλαμαδες, εχουν καταλαβει τι παιζει.Ποια η γνωμη σας?

Απο χθες το πρωι εγω ακομα περιμενω να παρουν αποφαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ φοβαμαι οτι το Paypal μας καταλαβε με τις πατεντιες μας και εχει ξεκινησει να κανει under review αρκετα payment.Στην αρχη φοβομουνα λογω του οτι φορτωσα ενα 1000 ρικο το balance αλλα βλεπω πληρωμη και με 40ευρω ειναι under review.Να στειλω ενα email στην paypal λετε εξηγωντας την κατασταση? Γιατι στην τελικη δεν ειναι και μπαγκλαμαδες, εχουν καταλαβει τι παιζει.Ποια η γνωμη σας?

Απο χθες το πρωι εγω ακομα περιμενω να παρουν αποφαση

Tι να καταλαβουν? Σαφως και ξερουν τι ακριβώς γινετε στην Ελλάδα, τωρα γιατι να μην επιτρέπουν τις αγορες αφου εχεις balance, το ππ δεν ειναι το ελληνικό υπουργείο οικονομικών και πιστεύω οτι απο την στιγμη που υπαρχει τροπος να παρακάμψουμε τα cc το ππ δεν εχει κάποιο λογο να μας μπλοκάρει, επιχείρηση ειναι κέρδη θελει

 

Εκτος αν κάποιοι αρχίσουν τις ματσακωνιες και πανε τα reports σύννεφο, μονο τοτε εχει λογο να επέμβει και να περιορίσει τα εμβάσματα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ φοβαμαι οτι το Paypal μας καταλαβε με τις πατεντιες μας και εχει ξεκινησει να κανει under review αρκετα payment.Στην αρχη φοβομουνα λογω του οτι φορτωσα ενα 1000 ρικο το balance αλλα βλεπω πληρωμη και με 40ευρω ειναι under review.Να στειλω ενα email στην paypal λετε εξηγωντας την κατασταση? Γιατι στην τελικη δεν ειναι και μπαγκλαμαδες, εχουν καταλαβει τι παιζει.Ποια η γνωμη σας?

Απο χθες το πρωι εγω ακομα περιμενω να παρουν αποφαση

 

 

μα, ειναι πολυ απλό φιλε μου. Εβαλες 1000 στο balance. Εννοείται θα σου ειναι under review ο λογαριασμός. Περίμενε μήπως σου ζητήσουν και τίποτα έγγραφα προσεχώς!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ φοβαμαι οτι το Paypal μας καταλαβε με τις πατεντιες μας και εχει ξεκινησει να κανει under review αρκετα payment.Στην αρχη φοβομουνα λογω του οτι φορτωσα ενα 1000 ρικο το balance αλλα βλεπω πληρωμη και με 40ευρω ειναι under review.Να στειλω ενα email στην paypal λετε εξηγωντας την κατασταση? Γιατι στην τελικη δεν ειναι και μπαγκλαμαδες, εχουν καταλαβει τι παιζει.Ποια η γνωμη σας?

Απο χθες το πρωι εγω ακομα περιμενω να παρουν αποφαση

 

Πιστοποίηση στοιχείων με ταυτότητα και διεύθυνση έχεις κάνει; Αν δεν κάνεις έχεις ετήσιιο όριο λήψης μέχρι και 2500 ευρώ.Για να το άρεις πρέπει να κάνεις ταυτοποίηση.  Μήπως με τα 1000 έχεις ξεπεράσει το όριο; Υποθέτω πως όχι. Θα μου πεις αφού δεν έχω φτάσει το όριο γιατί να με καθυστερούν; Δε ξέρεις, ίσως εσωτερικοί μηχανισμοί της εταιρείας.

 

Εγώ επειδή είχα μαζέψει τα απαραίτητα έγγραφα για κάπου αλλού έστειλα τα στοιχεία σε όλα τα ηλεκτρονικά πορτοφόλια μου πριν από ένα μήνα περίπου.  Μπαίνω λοιπόν πριν μερικές μέρες και βλέπω ότι η διαδικασία πιστοποίησης  στο PP δεν προχώρησε. Αν και δεν το χρειαζόμουν τότε, στελνω ένα μήνυμα στο support να ρωτήσω τι παίζει. Μου είπαν πως όταν πλησιάσω ή προσπεράσω τοόριο εξετάζονται λεπτομερως σα μεμονωμένη περίπτωση κάθε λογαριασμός και η άρση των ορίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αυτο το κολπακι που εφαρμοζεται, ειναι για να γεμισουμε το balance του paypal και μετα να ψωνισουμε κανονικα απο εξωτερικο? και δεν τρωμε ακυρο που ο λογαριασμος ειναι ελληνικος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε γαμωτο ειναι δυνατον να χτυπάτε το κολπακι με το reguest και μετα να επικοινωνειται με paypal γιατι δεν σας εκατσε και τι προμηθεια είναι αυτή που πηρε ? λογικο είναι να αρχιζουν να τα ψάχνουνε...κριμα...βρήκαμε έναν τροπο και μονοι μας να φαμε το κεφαλι μας ?..τι να πω...

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...