Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πειραώς + πειραιώς virtual prepaid + paypal + ebay = γλινκ! για μένα...

 

Βλέπω άλλους οτι έχουνε κάνει αγορές με τον αντίστοιχο συνδιασμό. Τι παίζει? πρεέπει να κάνω κατι?

Οι χώρες που προσπάθησα ήταν νομίζω κίνα και ΗΠΑ. μηπως γιαυτό?

 

Ευχαριστώ!

 

edit: Στο paypal μου έχει βγάλει ένα notification για να κάνω confirm την καρτα μου. Αυτό ειναι το πρόβλημα? Βασικά άμα μπορέσουν να με χρεώσουνε το νουμερο που λένε τότε λογικά θα μπορω να κανω και άλλες αγορες εξωτερικού μέσω paypal.

 

Οι αγορές με κάρτα είναι λαχείο. Προσπαθείς πολλές φορές με την ίδια κάρτα και με άλλες αν έχεις ή αλλάζεις πωλητή.

 

Με φόρτωμα στο balance έχεις δυνατότητα να αγοράζεις χωρίς προβλήματα.

 

Οι κάρτες που έχεις συνδέσεις πρέπει να επιβεβαιωθούν με τη γνωστή διαδικασία

Κατά την μεταφορά χρημάτων από λογαριασμό σε paypal υπάρχουν χρεώσεις δηλ. πχ στα 30Ε που θέλω να βάλω πόσα θα "τσιμππήσει" ?

 

Εάν εννοείς από κάρτα με τις μεθόδους Request/Send, η προμήθεια είναι 3,4%+0,35€

Εάν εννοείς έμβασμα από τραπεζικό λογαριασμό, η προμήθεια της τράπεζας είναι 1€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες υπάρχει κάποια αξιόπιστη πηγή που μπορούμε να ενημερωνόμαστε αν μπορούμε να κάνουμε αγορές από eBay? πότε είναι δηλαδή το PayPal ανοιχτό και πότε έχει; Πριν λίγες ημέρες έκανα κανονικά συναλλαγή και εδώ και δύο ημέρες δεν μπορώ.

 

Έχεις κανείς την καλοσύνη να μου απαντήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν εννοείς από κάρτα με τις μεθόδους Request/Send, η προμήθεια είναι 3,4%+0,35€

Εάν εννοείς έμβασμα από τραπεζικό λογαριασμό, η προμήθεια της τράπεζας είναι 1€.

 

 

Θέλω από λογαριασμό να βάλω 30Ε σε paypal. Άρα θα μου πάρει 1Ε ? Βλέπω τώρα τον οδηγό για eurobank. χωρίς e-banking μπορεί να γίνει δουλειά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@djkokalis

 

Το Paypal είναι μόνιμα ανοικτό.

Οι αγορές με κάρτα είναι λαχείο και πρέπει να προσπαθείς πολλές φορές με την ίδια ή άλλη, αν έχεις, και μετά αλλάζεις πωλητή.

Θέλω από λογαριασμό να βάλω 30Ε σε paypal. Άρα θα μου πάρει 1Ε ? Βλέπω τώρα τον οδηγό για eurobank. χωρίς e-banking μπορεί να γίνει δουλειά ?

 

Έμβασμα μπορείς να στείλεις μόνο αν έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό στο paypal.

Χωρίς e-banking, μόνο σε κατάστημα αλλά η προμήθεια είναι μεγαλύτερη και εξαρτάται από την τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Έμβασμα μπορείς να στείλεις μόνο αν έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό στο paypal.

Χωρίς e-banking, μόνο σε κατάστημα αλλά η προμήθεια είναι μεγαλύτερη και εξαρτάται από την τράπεζα.

 

 

 

Δοκίμασα να συνδέσω λογαριασμό και μου αναφέρει ότι δεν μπορώ αυτή την στιγμή . Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι στην τράπεζα έχουν το όνομα ελληνικά ενώ στο paypal το έχω λατινικά :unsure:

 

Κάρτα χρεωστική υπάρχει περίπτωση να περάσει ? Μέχρι τώρα με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, η σύνδεση λογαριασμού είναι κλειδωμένη από το σύστημα και για να ξεκλειδώσει υπάρχουν δύο τρόποι.

Είτε τηλεφωνείς στην Ιρλανδία (ο αριθμός στο Call Us), εάν επείγεσαι, είτε ακολουθείς τη διαδικασία που έχω περιγράψει στο post #8897 σελ 594

 

Υπάρχουν και άλλοι 2 τρόποι, με Request/Send Money αλλά η προμήθεια του paypal είναι 3,4%+0,35€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Έδωσα links για τους 2 οδηγούς αποστολής εμβάσματος από ΕΤΕ και Eurobank.

Για την Πειραιώς δεν έχει ανεβάσει κανένας.

Δεν εννοώ κάτι άλλο από αυτό που γράφω.

Μετέφερα στο balance μέσω ΕΤΕ από τον οδηγό που διάβασα.

Αν τον ανέβασες εσύ συγγνώμη αν έκανα παράθεση και ευχαριστώ.

Απλά πράγματα.

Ενημερωτικά για όσους ενδιαφέρονται 1€προμήθεια η ετε και valeur 4 ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, χρειαζομαι την βοηθεια των ειδικών αμεσα! Εκανα μεταφορα απο τον paypal λογαριασμο στον εικονικο. Ολα κομπλε, πιστευω, αλλα ειναι στο pending εδω και ωρες και δεν τα βγαζει στο διαθεσιμα. Μηπως πρεπει να κανω κατι ακομα?

 

Μου γραφει σε ενα κιτρινο πλαισιο πανω: Because you have recently started to sell with PayPal, payments you receive will be temporarily placed in your pending balance for up to 21 days.

 

Το ακυρωσα τελικα αλλα δεν μπορω να κανω send money... Λογικα αυριο θα μπορω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, χρειαζομαι την βοηθεια των ειδικών αμεσα! Εκανα μεταφορα απο τον paypal λογαριασμο στον εικονικο. Ολα κομπλε, πιστευω, αλλα ειναι στο pending εδω και ωρες και δεν τα βγαζει στο διαθεσιμα. Μηπως πρεπει να κανω κατι ακομα?

 

Μου γραφει σε ενα κιτρινο πλαισιο πανω: Because you have recently started to sell with PayPal, payments you receive will be temporarily placed in your pending balance for up to 21 days.

  

Θα πρέπει να περιμένεις 21 μερες

 

 

Ρε μάγκες υπάρχει κάποια αξιόπιστη πηγή που μπορούμε να ενημερωνόμαστε αν μπορούμε να κάνουμε αγορές από eBay? πότε είναι δηλαδή το PayPal ανοιχτό και πότε έχει; Πριν λίγες ημέρες έκανα κανονικά συναλλαγή και εδώ και δύο ημέρες δεν μπορώ.

Δεν μπορείς γιατί σου μπλοκαραν την κάρτα από την τράπεζα, ή πιο αξιόπιστη πηγή για να ενημερώνεσαι είναι εδώ!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα πρέπει να περιμένεις 21 μερες

 

 

Δεν μπορείς γιατί σου μπλοκαραν την κάρτα από την τράπεζα, ή πιο αξιόπιστη πηγή για να ενημερώνεσαι είναι εδώ!!!

Πως μου μπλόκαραν τον λογαριασμό; Έχει συμβεί και σε άλλους; Πως μπορώ να το τσεκάρω αν έχει μπλοκαριστεί. Μου ακούγεται κουλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Θα πρέπει να περιμένεις 21 μερες

 

 

Δεν μπορείς γιατί σου μπλοκαραν την κάρτα από την τράπεζα, ή πιο αξιόπιστη πηγή για να ενημερώνεσαι είναι εδώ!!!

 

Το ακυρωσα τελικα αλλα δεν μπορω να κανω send money... Λογικα αυριο θα μπορω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβασες καλά "κάρτα" έγραψα όχι λογαριασμο

 

 

@Τάσσο πρόσεχε τώρα στέλνοντας πίσω τα χρήματα στον δεύτερο λογαριασμό μπορεί να στον κάνουν limited και να χάσεις τελείως τα χρήματα αν δεν μπορέσεις να πιστοποιήσεις το account

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβασες καλά "κάρτα" έγραψα όχι λογαριασμο

 

 

@Τάσσο πρόσεχε τώρα στέλνοντας πίσω τα χρήματα στον δεύτερο λογαριασμό μπορεί να στον κάνουν limited και να χάσεις τελείως τα χρήματα αν δεν μπορέσεις να πιστοποιήσεις το account

 

 

issue refund πατησα. δεν τα ειχα λαβει ηταν pending... Λεσ να κανουν καμια τετοια μαμουνια και να τα χασω? Ποτε θα μπουν παλι στο λογαριασμο μου σε 21 μερες, εφοσον εκανα ακυρωση, πολλες δεν ειναι?

Μου στειλανε και mail που γραφει The refund will go to the card you paid with. Αρα αυριο θα ειναι κομπλε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατησα add money στο paypal και μου έβγαλε αυτό :Add money instantly to your PayPal account.

 

On December 18th, 2015 PayPal Instant Top Up service in Greece will no longer be provided by TrustPay. Should you decide you do not wish to use PayPal anymore you can close your account immediately without incurring any additional charges by following these steps:

Log into your PayPal account at www.paypal.com

Click Profile near the top of the page

Select My Settings

In the “Account Type” section, click “Close account” and follow the instructions

 

 

Ήθελα να φορτώσω το balance μου όμως μετά από αυτό διστασα, τι ακριβώς εννοεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...