Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα την επόμενη μέρα μου στείλανε απάντηση και μου ζητήσανε να πάω και να κάνω upload έγγραφα, ταυτότητα μπρος/πίσω και αποδεικτικά των λογαριασμών, έβγαλα από μια φωτώ τη σελίδα του βιβλιάριου που γραφεί το IBAN. Αφού το έκανα αυτό, πέρασαν 2 μέρες μέχρι που πείρα μια απάντηση ότι τα έγγραφα είναι εντάξει και το στέλνει σε άλλον υπάλληλο του PP, κάποιον προϊστάμενο που βάζει λογαριασμούς μάλλον, και μετα από άλλη μια μέρα πείρα απάντηση ότι κατάφερε να μου βάλει τον έναν λογαριασμό από τους δύο που είχα στείλει.

Αν βιάζεσαι πάρε ένα τηλέφωνο και θα σου βάλουν το ΙΒΑΝ αμέσως.

Παρολο που τα αγγλικα μου δεν ειναι και τοσο καλα πηρα τηλ. και οντως ολοκληρωθηκε μεσα σε 3-5 λεπτα το πολυ.

 

Τωρα δοκιμασα να κανω και ενα withdraw και απ' οτι μου ειπε το paypal ολα εγιναν και θα δω τα λεφτα στο τραπεζικο μου λογαριασμο σε 1-2 εργασιμες μερες.

 

Λογικα δεν πρεπει να εχω καποιο προβλημα.

 

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου.

Ελπιζω να μην χρεωθω παρα πολλα για το τηλεφωνημα στο εξωτερικο παρολο που εχω απεριοριστα σε σταθερα Ελλαδας και εξωτερικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρολο που τα αγγλικα μου δεν ειναι και τοσο καλα πηρα τηλ. και οντως ολοκληρωθηκε μεσα σε 3-5 λεπτα το πολυ.

 

Τωρα δοκιμασα να κανω και ενα withdraw και απ' οτι μου ειπε το paypal ολα εγιναν και θα δω τα λεφτα στο τραπεζικο μου λογαριασμο σε 1-2 εργασιμες μερες.

 

Λογικα δεν πρεπει να εχω καποιο προβλημα.

 

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου.

Ελπιζω να μην χρεωθω παρα πολλα για το τηλεφωνημα στο εξωτερικο παρολο που εχω απεριοριστα σε σταθερα Ελλαδας και εξωτερικου.

 

Το νούμερο του Paypal είναι σταθερό Ιρλανδίας. Αν έχεις απεριόριστα προς Ιρλανδία δε θα χρεωθείς τίποτα. Αλλιώς ελέγχεις τον πάροχο σου πόσο χρεώνει σταθερό Ιρλανδίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα την επόμενη μέρα μου στείλανε απάντηση και μου ζητήσανε να πάω και να κάνω upload έγγραφα, ταυτότητα μπρος/πίσω και αποδεικτικά των λογαριασμών, έβγαλα από μια φωτώ τη σελίδα του βιβλιάριου που γραφεί το IBAN. Αφού το έκανα αυτό, πέρασαν 2 μέρες μέχρι που πείρα μια απάντηση ότι τα έγγραφα είναι εντάξει και το στέλνει σε άλλον υπάλληλο του PP, κάποιον προϊστάμενο που βάζει λογαριασμούς μάλλον, και μετα από άλλη μια μέρα πείρα απάντηση ότι κατάφερε να μου βάλει τον έναν λογαριασμό από τους δύο που είχα στείλει.

Αν βιάζεσαι πάρε ένα τηλέφωνο και θα σου βάλουν το ΙΒΑΝ αμέσως.

Εμένα μου είπανε να στείλω αυτά τα έγγραφα όπως λες στα αγγλικά όμως.. Εγώ πήγα στην τράπεζα και μου έκαναν μια εκτύπωση το IBAN στα ελληνικά και τους το έστειλα..

Εσύ δηλαδή πέρασες κανονικά το IBAN στο PayPal?

Μπορείς δηλαδή άμεσα να βάλεις balance στο PayPal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένεις 21 ημέρες...

 

Ή συνδέεις λογαριασμό τραπέζης με paypal, όπως αναφέρεται παραπάνω και βγάζεις κωδικούς e-banking από την τράπεζά σου για να μπορείς να στείλεις έμβασμα στο paypal.

Ή βγάζεις κάρτα εξωτερικού (Revolut, LeuPay κλπ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω κανει money request, μου το εχει δεχθει, και μου εχει κολλησει σε αυτη τη κατασταση:http://prntscr.com/a5ipt9

πρεπει να κανω κατι?

Αν παρεις τηλ. σε ρωταει καποια πραγματα για να επαληθευσεις οτι εισαι εσυ που εχεις το λογαριασμο και μετα σε ρωταει το iban τραπεζης και στο προσθετει αμεσα και το επομενο λεπτο ο λογαριασμος σου εχει τα παντα.

 

Αρκει να ξερεις απλα λιγα αγγλικα(Πιστεψε αφου συνεννοήθηκα εγω μπορεις κι εσυ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησα κ εγω ξανα να αηορασω απο ebay αλλα τιποτα

Υπαρχει τροπος χωρις κοπο?

Η καρτα π εχω στ paypal ειναι χρεωστικη απο Πειραιως.

Διαβασα κατι για neteller σε αλλο φορουμ

Ξερει κανεις αν ειναι σαν τ paypal?

Υπαρχει αλλος τροπος?

Μονο αηορες κανω απο ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησα κ εγω ξανα να αηορασω απο ebay αλλα τιποτα

Υπαρχει τροπος χωρις κοπο?

Η καρτα π εχω στ paypal ειναι χρεωστικη απο Πειραιως.

Διαβασα κατι για neteller σε αλλο φορουμ

Ξερει κανεις αν ειναι σαν τ paypal?

Υπαρχει αλλος τροπος?

Μονο αηορες κανω απο ebay

Τρόπος χωρίς κόπο δεν υπάρχει.

Ή βγάζεις ξένη κάρτα ή συνδέεις το λογαριασμό τραπέζης σου στο paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόπος χωρίς κόπο δεν υπάρχει.

Ή βγάζεις ξένη κάρτα ή συνδέεις το λογαριασμό τραπέζης σου στο paypal.

 

Πως συνδεεις τν τραπεζικο λογαριασμο στ paypal?

Για neteller γνωριζεις τπτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως συνδεεις τν τραπεζικο λογαριασμο στ paypal?

Για neteller γνωριζεις τπτ?

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-αγορές-εξωτερικού/?p=54436075

Δεν το ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θελω την βοηθεια σας! εδω και καιρο και εν μεσω CC εκανα αγορες στο iherb ξαι prozis,μεσω PP ΑΛΛΑ....μετα απο το update που εκαναν στο paypal(αλλαξε ολο το site) αμεσως ετρωγα και πορτα απο το iherb οπως και απο prozis (στο prozis μπορεις να κανεις χωρις pp).

Οταν τους το ειπα στην πειραιως μου λεγανε οτι μπλοκαραν οι αγορες λόγω CC παρόλο που τους εξιγουσα οτι ειχα κανει πανω απο 5 παραγγελιες εν μεσω CC απο τα ΙΔΙΑ σιτε αυτοι ελεγαν τα δικα τους.

Απευθύνομαι λοιπον στο paypal λεγοντας μου οτι θα μου λύσουν τα χέρια βαζοντας balance στον λογαριασμό μου,Για καλη μου τύχη παλι :P οταν πηγα να κανω Link bank βαζοντας το iban μου, εβγαζε το κλασσικο οτι δεν λειτουργει προσωρινά και τετοια οτι βγαζει και σε εσάς που βλέπω...

Τους το λέω στην pp και μου λενε να κανω ξανα reconfirm την καρτα μου και να τους δώσω επίσημο εγγραφο απο την πειραιώς με το iban,bic,bank account owner και ολα αυτα στα αγγλικα και πιστοποιημένο απο ΚΕΠ για επειβεβαίωση.

Πηγαινοντας στην τράπεζα μου εβγαλε ενα χαρτι στα ελληνικα λεγοντας μου οτι εχει ελληνες supporter στην PP και δεν χρειάζεται μεταφραση,μου ειπε βεβαια και το εξης.

Μπορω να κανω request money ενα ποσο στέλνοντας το στο δευτερο email μου πχ, και μπαινοντας ετσι στο εμαιλ σου λεει να πληρώσεις αυτο το ποσό ετσι λοιπον μπήκα στο email μου και πατησα pay now.

οταν πατησα pay now εβαλα την κάρτα που εχω ήδη μεσα στο pp καταχωρημένη προχώρησα κανονικα η πληρωμή-μεταφορά και ετσι μπαινοντας στο paypal μου ειδα οτι ο χρηστης ταδε(εγω δηλαδη) ανταποκριθηκε στο request πατησα accept και ετσι εβαλα μεσα στο balance 15 euro χωρις να κανω link την τραπεζα!!!

ΑΛΛΑ το προβλημα μου ειναι πως πηγα να το κανω ξανα μετα απο μια ωρα με 30 ευρώ αλλα δεν γινεται ! λεγοντας μου οτι η καρτα αυτη δεν μπορει να χρησιμοποιηθεί για τετοια συνναλαγή!!!

Τι εγινε ρε παιδια ? μηπως με μπλοκάρανε επειδη στην ουσια εκανα μεταφορα απο εμενα στον εαυτο μου???

 

 

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι στο Paypal ήξεραν περί ΚΕΠ και σου είπαν τέτοια ανοησία. Τα ΚΕΠ ουδέποτε είχαν αρμοδιότητα να κάνουν επικυρώσεις σε ξενόγλωσσα και μάλιστα ιδιωτικά έγγραφα. Μετάφραση από Ελληνικά σε οποιαδήποτε γλώσσα κάνει το Υπουργείο Εξωτερικών και επικύρωση (ακριβές αντίγραφο) ιδιωτικών εγγράφων (όπως είναι τα "statements" των τραπεζών) μόνο Δικηγόρος. Σε κάθε περίπτωση αυτά είναι βλακείες άνευ σημασίας και μάλλον θα πρέπει να κυνηγήσουμε όσο μπορούμε με email, τηλέφωνα και ενδεχομένως καταγγελία (καθώς αν δεν κάνω λάθος έχει άδεια να ασκεί δραστηριότητα από την ΤτΕ στην Ελλάδα την οποία ενδέχεται να παραβιάζει) το paypal για αυτό το ζήτημα της "δυσκολίας" με τις συνδέσεις λογαριασμών. Επί της ουσίας, για να μην παιδεύεστε άδικα, ανοίξτε ένα Leupay λογαριασμό, συνδέστε το ΙΒΑΝ που θα πάρετε άμεσα στο Paypal (δεν είναι ανάγκη να κάνετε verification και να στέλνετε ταυτότητες αν δεν θέλετε) μόνο και μόνο για να σας εμφανίσει τα στοιχεία αποστολής εμβάσματος, και στη συνέχεια όποτε θέλετε στέλνετε λεφτά στο balance σας από οποιονδήποτε άλλον Ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό σας (αρκεί να είναι στο όνομά σας). Δοκιμασμένα, λειτουργεί χωρίς πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι στο Paypal ήξεραν περί ΚΕΠ και σου είπαν τέτοια ανοησία. Τα ΚΕΠ ουδέποτε είχαν αρμοδιότητα να κάνουν επικυρώσεις σε ξενόγλωσσα και μάλιστα ιδιωτικά έγγραφα. Μετάφραση από Ελληνικά σε οποιαδήποτε γλώσσα κάνει το Υπουργείο Εξωτερικών και επικύρωση (ακριβές αντίγραφο) ιδιωτικών εγγράφων (όπως είναι τα "statements" των τραπεζών) μόνο Δικηγόρος. Σε κάθε περίπτωση αυτά είναι βλακείες άνευ σημασίας και μάλλον θα πρέπει να κυνηγήσουμε όσο μπορούμε με email, τηλέφωνα και ενδεχομένως καταγγελία (καθώς αν δεν κάνω λάθος έχει άδεια να ασκεί δραστηριότητα από την ΤτΕ στην Ελλάδα την οποία ενδέχεται να παραβιάζει) το paypal για αυτό το ζήτημα της "δυσκολίας" με τις συνδέσεις λογαριασμών. Επί της ουσίας, για να μην παιδεύεστε άδικα, ανοίξτε ένα Leupay λογαριασμό, συνδέστε το ΙΒΑΝ που θα πάρετε άμεσα στο Paypal (δεν είναι ανάγκη να κάνετε verification και να στέλνετε ταυτότητες αν δεν θέλετε) μόνο και μόνο για να σας εμφανίσει τα στοιχεία αποστολής εμβάσματος, και στη συνέχεια όποτε θέλετε στέλνετε λεφτά στο balance σας από οποιονδήποτε άλλον Ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό σας (αρκεί να είναι στο όνομά σας). Δοκιμασμένα, λειτουργεί χωρίς πρόβλημα.

Αυτό έκανα και εγώ, πρώτα σύνδεση Leupay (ΙΒΑΝ με απλή πληκτρολόγηση) και μετά που έχεις τα στοιχεία για να στείλεις έμβασμα στο paypal, έμβασμα απο ελληνική τράπεζα και τέλος στα "εμπόδια" που κακώς βάζει το paypal για την προσθήκη ελληνικού ΙΒΑΝ, σε αυτό πραγματικά είναι απαράδεκτοι  :mad: .  

Και όπως έχω αναφέρει και στο παρελθόν μπορείτε με 1 ευρώ κόστος για το τραπεζικό έμβασμα να φορτίσετε διαδοχικά το balance του paypal (<48 ωρες), με withdrow χρημάτων απο το balance να φορτίσετε το λογαριασμό κάρτα στη leupay σας (<48 ωρες) και με την κάρτα leupay μέσα απο το μενού της εφαρμογής της revolut να φορτίσετε άμεσα και την κάρτα revolut.  Bingo 3 σε 1 με 1 ευρώ !   B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...