Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εγω μολις φορτωσα μονος μου το balance χωρις πατεντες.

Απλα εφαγα το καπελο 3.5%

 

Εκανα request money  σε ενα αλλο μειλ μου, οπου μετα πατησα το λινκ και επελεξα να πληρωσω με χρεωστικη καρτα πειραιως.

Εβαλα τα στοιχεια και η συναλαγη περασε κανονικα.

18ε προμήθεια στα 500... Αλλα τι να κανουμε. Και παλι συμφερον ειναι γιατι πολλα πραγματα δε τα βρισκεις Ελλαδα καν.

Eπισης να ενημερωσω πως το iherb δεχεται πλεον και πληρωμη με paypal !!! 

 

Μπορούσες να κάνεις έμβασμα με 1€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορούσες να κάνεις έμβασμα με 1€.

Και να χρησιμοποιήσει και κάποια κάρτα εξωτερικού (leupay-revolut-number26) Με το συμπάθειο ξεκολλήστε βρε συμφορουμίτες απο το money transfer με τις ληστρικές προμήθειες του paypal, ήταν μια λύση ανάγκης πριν εμφανιστούν οι συγκεκριμένες κάρτες (και μπραβο σε αυτόν που το σκέφτηκε) αλλά ποιο το νόημα πλέον να προσπαθεί κάποιος να φορτίσει το balance του ακόμα με το γνωστό κολπακι;  :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνείς απόλυτα αλλά τότε γιατί αγοράζεις από sportdirect? :P

προσπαθω ναγορασω...ακομα δεν ταχω καταφερει!

Μπορούσες να κάνεις έμβασμα με 1€.

μπορεις να με βοηθησεις πως γινεται το εμβασμα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω μολις φορτωσα μονος μου το balance χωρις πατεντες.

Απλα εφαγα το καπελο 3.5%

 

Εκανα request money  σε ενα αλλο μειλ μου, οπου μετα πατησα το λινκ και επελεξα να πληρωσω με χρεωστικη καρτα πειραιως.

Εβαλα τα στοιχεια και η συναλαγη περασε κανονικα.

18ε προμήθεια στα 500... Αλλα τι να κανουμε. Και παλι συμφερον ειναι γιατι πολλα πραγματα δε τα βρισκεις Ελλαδα καν.

Eπισης να ενημερωσω πως το iherb δεχεται πλεον και πληρωμη με paypal !!! 

Μα πιστευω αυτο ακριβως ειναι το κολπο που λεμε οτι κανουμε ολοι.

 

Απο μια αλλη καρτα χρεωστικη ή visa βαζεις λεφτα στο paypal ballance μεσω του money request που στην ουσια κανεις σε δευτερο δικο σου μειλ.

Μπορούσες να κάνεις έμβασμα με 1€.

Ποια ακριβως ειναι η διαδικασια για να προσθεσεις λεφτα στο paypal ballance με εμβασμα?

Εχεις συνδεμένο τραπεζικο λογαριασμό στο ππ?

Εγω προσωπικα εγω συνδεσει ακριβως τον ιδιο λογαριασμο στον οποιο ειναι και η visa καρτα που εχω συνδεσει στο paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένετε να αρθούν τα CC. Εγώ μέχρι να βρεθεί τρόπος να κάνω τη δουλειά μου χωρίς πατέντες, απλά δε ψωνίζω Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α ούτε απέξω ούτε από μέσα όταν είναι πιο ακριβό. Κανονικά σαν καταναλωτές θα έπρεπε να οργανωθούμε με μια επιστολή στις κωλοτράπεζες να αφήσουν το Paypal κι ας βάλουν όριο στο πλήθος των συναλλαγών και στο ποσό (πχ όριο 1000 ευρώ μηνιαίως) για να μην υπάρχουν καταχρήσεις, και να μπορούμε οι απλοί χρήστες να κάνουμε τη δουλειά μας. Τα καπέλα 10% και 3.5% για μένα αναιρούν τη φθήνια του να αγοράσεις απέξω + όλο το μπελά με διπλά account ψεύτικα email,etc...

 

Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Το να βγάλεις μια Revolut ή μια LeuPay δεν είναι πατέντα, ούτε κάτι παράνομο κάνεις. Βγάζεις κάρτα στο εξωτερικό που δεν είναι και καμία πολύπλοκη διαδικασία, και στέλνεις έμβασμα εκεί. Ειδικά στην Revolut, τον πρώτο χρόνο δεν έχει καθόλου προμήθειες και χρεώσεις, παρα μόνο το 1€ κόστος αποστολής εμβάσματος. Θα περιμένεις πάρα πολύ, μπορεί και χρόνια, για την πλήρη άρση των περιορισμών κεφαλαίων, δυστυχώς για όλους μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα εγω συνδεσει ακριβως τον ιδιο λογαριασμο στον οποιο ειναι και η visa καρτα που εχω συνδεσει στο paypal.

Ωραία πας topup στο ππ και εκει θα δεις το ιβαν σου στο ππ, μετα πας στο ebacking σου και κανεις έμβασμα σε αυτό το ιβαν

Payee PayPal Europe

Payee's bank Deutsche Bank

PayPal IBAN DExxxxxxxxxxx

BIC DEUTDEDBPAL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν εχω συνδεσει λογαριασμο.με καρτα της alpha bank enter visa προσπαθησα αλλα δεν εγκριθηκε...

Για το ππ μιλάμε, τι καρτες μου λες, σύνδεσε ενα τραπεζικό λογαριασμό στο ππ για να κανεις εμβάσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ππ paypal δεν ενοεις;σορρυ απλα δεν ειμαι εξοικοιωμενος...προσπαθησα να πραγματοποιησω μια αγορα απο το sportsdirect μεσω paypal και εβαλα καρτα alpha bank visa.ο λογαριασμος για να συνδεθει στο paypal θελει διαδικασια μεσω τραπεζας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω μολις φορτωσα μονος μου το balance χωρις πατεντες.

Απλα εφαγα το καπελο 3.5%

 

Εκανα request money  σε ενα αλλο μειλ μου, οπου μετα πατησα το λινκ και επελεξα να πληρωσω με χρεωστικη καρτα πειραιως.

Εβαλα τα στοιχεια και η συναλαγη περασε κανονικα.

18ε προμήθεια στα 500... Αλλα τι να κανουμε. Και παλι συμφερον ειναι γιατι πολλα πραγματα δε τα βρισκεις Ελλαδα καν.

Eπισης να ενημερωσω πως το iherb δεχεται πλεον και πληρωμη με paypal !!! 

εγω το δοκιμασα με βιζα eurobank  και δεν μαφησε γτ λεει οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησ την ιδια καρτα με το παυπαλ..εσυ χρησιμοοησες την ιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το δοκιμασα με βιζα eurobank  και δεν μαφησε γτ λεει οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησ την ιδια καρτα με το παυπαλ..εσυ χρησιμοοησες την ιδια?

 

Ναι την ιδια. Ισως με αφησε γιατι εχω αλλο ονομα στο pay pal και αλλο στην καρτα.

Χρησιμοποιησα και αλλο μειλ.

 

Παιδια πολυ θα ηθελα να κανω το εμβασμα με 1ε αλλα δεν εχω συνδεδεμενο λογαριασμο και πηγα να συνδεσω αλλα μου εγραψε πως δεν μπορουν να κανουν αυτη τη διαδικασια τωρα ή κατι παρόμοιο...

Αν καποιος το καταφερει ας μας πει πως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές η διαδικασία σύνδεσης τραπεζικού λογαριασμού (ΙΒΑΝ) στο paypal και με αναζήτηση με λέξεις όπως πχ "σύνδεση τραπεζικού λογαριασμού" και άλλες, θα βρεις αρκετά posts.

 

Είχα γράψει την εμπειρία μου αυτή στο post #8897 στη σελ. 594.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

REQUEST MONEY

Επανέρχομαι στο θέμα του Request money.

Δεν τους θεωρω στο pp 'χαζους'.
Μηπως τελικα 'παγωνουν' τα χρηματα για 21 μερες, οταν κανεις request απο καρτα με αλλο ονομα;
Και οτι δεν υπαρχει προβλημα οταν ζητας απο καρτα με το ονομα σου;
Εννοω οτι το pp βλεπει οτι εισαι ο Νικος Χ και οτι κανεις request απο καρτα(αλλη) του Νικου Χ. Αρα; Ξερει το pp οτι δεν παιζει το σεναριο οτι εισαι 'πωλητης'.
Απλα κανεις την πατεντα (με ληστρικο χαράτσι!-προμηθεια), για να εξυπηρετηθεις.
Αλλιως δεν θα ζητουσες χρηματα απο τον ιδιο σου τον εαυτο!
Βλεπει ποιος ζητα, και σε ποιανου το ονομα ειναι η καρτα, μπορει να το τσεκαρει αυτο.

Το λεω γιατι εγω 6 μηνες το χρησιμοποιησα, με καρτα δικη μου(οχι την συνδεδεμενη), και ποτε δεν ειχα προβλημα.
Φυσικα, τωρα που μπορω να κανω top up, το προτιμαω.
Επειδη ομως στην Ελλαδα ζουμε, και βλεπετε ποσο χαλια πάμε,
θελω την εναλλακτικη του request money.

Και σκεφτομαι οτι τελικα ισως λειτουργει σε οσους ζητουν απο τον 'εαυτο τους' και οχι απο καρτες σε ονοματα αλλων.

Πειτε ομως κι εσεις την εμπειρια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...