Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει καποιος ποσα ειναι τα ξοδα γι' αυτο το κολπο?

Δηλαδη να μεταφερεις λεφτα απο αλλο ελληνικο τραπεζικο λογαριασμο στο paypal ballance.

 

Το ρωταω γιατι μολις επελεξα να μεταφερω 10 ευρω στο paypal ballance μου μετεφερε 9,31 ευρω.

3,45% + 0,35€

Με request τρως καπέλο 3,5% (χοντρικά). Με topup (έμβασμα) είναι ανάλογα την τράπεζα, πόσο χρεώνει το έμβασμα σε λογαριασμό εξωτερικού μέσω SEPA. Συνήθως είναι 1 ευρώ.

 

 

 

Είναι λίγο περίεργο... Πειραιώς/Εθνική/Άλφα χρεώνουν 1 ευρώ. Εσύ πως τα έστειλες και σου χρέωσε 0,69;;

Δεν τα έστειλε με έμβασμα αλλά με το κόλπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν ζητησες να βαλεις ιβαν απο ελληνικη τραπεζα,ναι το ζητανε ...ζητανε κ βιβλιαριο αν θυμαμαι καλα.

προχθες προσθεσα ιβαν της leupay ,προστεθηκε αμεσως.

για κατι αλλο ομως δεν ζητανε κ οπως ειπες κ συ το χρησιμοποιεις χωρις upload εγγραφων απο την στιγμη που συνδεσεις την καρτα σου με το paypal account

κ γω verified ειμαι .

οχι αναγκαστικα εστειλα τα στοιχεια μου στην leupay κ αναμενουμε...δεν καιγομαι κ ιδιαιτερα...να φανταστεις την καρτα με απλο ταχυδρομειο επελεξα να ερθει (εαν ερθει) :fear:...

 

Θα έρθει. Και εμένα revolut που μου στείλανε με απλό ταχυδρομείο, ήρθε κανονικά μετα από 15 μέρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειμαι λιγο ασχετος σορρυ...χρηματα για να στειλουμε απο ενα λογαριασμο στο paypal balance πρεπει να παμε στην τραπεζα;η γινεται με 2 λογαριασμους paypal;και κατι αλλο.αν ζητησω απο την sportsdirect να μου στειλει αποδεικτικο αγορας και παω μαυτο στην τραπεζα θα μπορεσω να κανω πληρωμη μεσω τραπεζης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένετε να αρθούν τα CC. Εγώ μέχρι να βρεθεί τρόπος να κάνω τη δουλειά μου χωρίς πατέντες, απλά δε ψωνίζω Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α ούτε απέξω ούτε από μέσα όταν είναι πιο ακριβό. Κανονικά σαν καταναλωτές θα έπρεπε να οργανωθούμε με μια επιστολή στις κωλοτράπεζες να αφήσουν το Paypal κι ας βάλουν όριο στο πλήθος των συναλλαγών και στο ποσό (πχ όριο 1000 ευρώ μηνιαίως) για να μην υπάρχουν καταχρήσεις, και να μπορούμε οι απλοί χρήστες να κάνουμε τη δουλειά μας. Τα καπέλα 10% και 3.5% για μένα αναιρούν τη φθήνια του να αγοράσεις απέξω + όλο το μπελά με διπλά account ψεύτικα email,etc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένετε να αρθούν τα CC. Εγώ μέχρι να βρεθεί τρόπος να κάνω τη δουλειά μου χωρίς πατέντες, απλά δε ψωνίζω Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α ούτε απέξω ούτε από μέσα όταν είναι πιο ακριβό. Κανονικά σαν καταναλωτές θα έπρεπε να οργανωθούμε με μια επιστολή στις κωλοτράπεζες να αφήσουν το Paypal κι ας βάλουν όριο στο πλήθος των συναλλαγών και στο ποσό (πχ όριο 1000 ευρώ μηνιαίως) για να μην υπάρχουν καταχρήσεις, και να μπορούμε οι απλοί χρήστες να κάνουμε τη δουλειά μας. Τα καπέλα 10% και 3.5% για μένα αναιρούν τη φθήνια του να αγοράσεις απέξω + όλο το μπελά με διπλά account ψεύτικα email,etc...

συμφωνω απολυτα!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3,45% + 0,35€

 

Δεν τα έστειλε με έμβασμα αλλά με το κόλπο.

Δηλαδη συμφαιρει καλυτερα να στελνεις μικρα ποσα παρα π.χ. 100 ευρω μιας και στα 100 ευρω θα σου παρει 3.45 + 0.5 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένετε να αρθούν τα CC. Εγώ μέχρι να βρεθεί τρόπος να κάνω τη δουλειά μου χωρίς πατέντες, απλά δε ψωνίζω Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α ούτε απέξω ούτε από μέσα όταν είναι πιο ακριβό. Κανονικά σαν καταναλωτές θα έπρεπε να οργανωθούμε με μια επιστολή στις κωλοτράπεζες να αφήσουν το Paypal κι ας βάλουν όριο στο πλήθος των συναλλαγών και στο ποσό (πχ όριο 1000 ευρώ μηνιαίως) για να μην υπάρχουν καταχρήσεις, και να μπορούμε οι απλοί χρήστες να κάνουμε τη δουλειά μας. Τα καπέλα 10% και 3.5% για μένα αναιρούν τη φθήνια του να αγοράσεις απέξω + όλο το μπελά με διπλά account ψεύτικα email,etc...

 

Μάλλον είσαι ο μόνος που περιμένει να αρθούν τα CC για να αγοράσει από το εξωτερικό και, σίγουρα, θα περιμένεις αρκετό καιρό και ΑΝ αρθούν, τελικά.

 

Αλλά και η σκέψη και η πρότασή σου είναι εξωπραγματική αφού τα CC δεν έχουν μπει από τις τράπεζες αλλά από τις ΠΝΠ (Πράξεις Νομοθετικού Περιεχομένου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για top up, στο κουτακι τροπος εκτελεσης εμβασματος, η επιλογη "με χρηση ελευθερων κεφαλαιων" τι ακριβως κανει; Ρωταω γιατι εχω ξεπερασει το μηνιαιο οριο των 500 ευρω για top up που ειναι η αλλη επιλογη (η μηπως δεν παιζει κανενα ρολο και να ξανακανω top up;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη συμφαιρει καλυτερα να στελνεις μικρα ποσα παρα π.χ. 100 ευρω μιας και στα 100 ευρω θα σου παρει 3.45 + 0.5 ευρω.

Ναι αλλά μπορεί κάποια στιγμή να μουλαρώσει η κάρτα και να μην περνάει οπότε καλύτερα να στείλεις ένα καλό ποσό να έχεις.

Το πιο συμφέρον βέβαια είναι το έμβασμα με 1€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για top up, στο κουτακι τροπος εκτελεσης εμβασματος, η επιλογη "με χρηση ελευθερων κεφαλαιων" τι ακριβως κανει; Ρωταω γιατι εχω ξεπερασει το μηνιαιο οριο των 500 ευρω για top up που ειναι η αλλη επιλογη (η μηπως δεν παιζει κανενα ρολο και να ξανακανω top up;)

 

Τα ελεύθερα κεφάλαια είναι αυτα που τυχόν μπήκαν στο λογαριασμό σου από το εξωτερικο μετά τις 20.7.15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω μολις φορτωσα μονος μου το balance χωρις πατεντες.

Απλα εφαγα το καπελο 3.5%

 

Εκανα request money  σε ενα αλλο μειλ μου, οπου μετα πατησα το λινκ και επελεξα να πληρωσω με χρεωστικη καρτα πειραιως.

Εβαλα τα στοιχεια και η συναλαγη περασε κανονικα.

18ε προμήθεια στα 500... Αλλα τι να κανουμε. Και παλι συμφερον ειναι γιατι πολλα πραγματα δε τα βρισκεις Ελλαδα καν.


Eπισης να ενημερωσω πως το iherb δεχεται πλεον και πληρωμη με paypal !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...