Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια,καλησπερα,ξερει κανεις πως μπορει να πραγματοποιηθει αγορα απο το εξωτερικο,αξιας 140 ευρω?

 

εχω visa απο eurobank,αλλα δεν με αφηνει να παραγγειλων....

 

εκανα λογαριασμο paypal,αλλα ενω εβαλα το κωδικο καρτας,δεν μου χει βαλει το ποσο ακομα...(δεν το χω δυνδεσει με καποιοι λογαριασμο)

 

με την παυπαλ,ομως γενικα γινεται?

 

και υπαρχει περιπτωση σε καποιοι μαγαζι να μην ειναι δυνατη καθολου η συναλλαγη?(μου λενε δεν μπορω λογω καπιταλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά είναι η ισοτιμία ευρώ/usd στη Revolut αυτή τη στιγμή? Δηλαδή αν αγοράσω π.χ. κάτι 100 δολλάρια, πόσα ευρώ θα χρεωθούν?

 

Εάν διαβάσεις τις τελευταίες σελίδες του νήματος της Revolut, θα δεις αρκετές αναφορές στην ισοτιμία πρόσφατων αγορών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για σας παιδια...ξερει κανις αν μπορουμε φα πλιρονοουμε στο aliekspress απο το western union?πια παγιδα υπαρχει?


για σας παιδια,μπορω για αγορες απο aliexspress φα  πληρονω στο  western?πια παγιδα υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω,αλλα με αυτο το προγραμμα,δεν καταλαβα ,το δεχονται ολα τα μαγαζια για αγορες?δηλαδη θα επιλεξω πληρωμη με μαστερ card?

 

ακομη,κραταει αρκετη προμηθεια.....τουλαχιστον οταν το δοκιμασα στα 100 μ κρατησε 3 ευρω...

 

και εκτος απο αυτο,για το παυπαλ που ρωτησα....αν δεν το συνδεσω με τραπεζικο λογαριασμο,αλα μονο με την καρτα δεν γινεται?(υποψην εβαλα τν κωδικο καρτας,αλλα το ποσο δεν μ το εβαλε>....)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα σε ολα τα μελη και συγγνωμη γιατι προφανως η ερωτηση μου εχει σιγουρα απαντηθει αλλα ειλικρινα παιδια με εχει πιασει πονοκεφαλος απο το σκρολλινκ αναμεσα στις σελιδες και θα εκτιμουσα μια απλη απαντηση απο οποιοδηποτε μελος μπας και ηρεμησω επιτελους.
Εχω εναν απλο λογαριασμο paypal χωρις να εχω κανει linked ουτε bank account ουτε karta.Δεχομαι εκει κατα καιρους ποσα για γραφιστικες εργασιες.Ξερω οτι χωρις λογαριασμο τραπεζης και καρτα το paypal ειχε περιορισμους αλλα δεν με απασχολει γιατι τα ποσα που αλλαζουν χερια μεσω αυτου του paypal λογαριασμου ειναι πολυ κατω απο τα ορια που εχει η εταιρεια.
Eχω λοιπον στο unverified paypal balance μου ενα ποσο των 100 δολλαριων.Με αυτο το ποσο μπορω να κανω αγορα μεσω ebay?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

makfil 
χιλια ευχαριστω για την αμεση απάντηση.Αλλα εφοσον εγω μπορω χωρις καν bank or card verification να κανω αγορες χωρις προβλημα,τοτε η ολη φασαρια με τα cc ειναι οι αγορες ανω καποιων οριων?Δηλαδη εγω καθε μηνα πχ 100 ευρω αγορες ή αγορες τεσπα κατω απο το οριο που εχει το paypal unverified για λογαριασμους θα μπορω να κανω ανετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις το πλεονέκτημα να έχεις χρήματα στο balance και μάλιστα σε $, οπότε αγοράζεις σε $, που πουλάνε οι περισσότεροι, χωρίς να αναγκάζεσαι να χρησιμοποιείς την ασύμφορη ισοτιμία του paypal. Οι περισσότεροι αναγκάζονται να φορτώσουν το balance και μάλιστα με ευρώ για να κάνουν τις αγορές τους από το εξωτερικό.

 

Η σύνδεση ΙΒΑΝ χρειάζεται για τη μεταφορά των χρημάτων σου στον τραπεζικό σου λογαριασμό, εάν δεν θέλεις να τα ξοδέψεις σε αγορές. Η σύνδεση κάρτας, γίνεται για να αγοράζουμε μέσω αυτής αλλά στην περίπτωση που υπάρχει balance χρησιμοποιείται μόνο αυτή η πηγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρε παιδια με το iHerb τι γινεται ξερει κανεις?

Πριν 3~4 μηνες εκανα 2 αγορες κανονικα με καρτα της Πειραιως με το κολπο να βαζω να πληρωνω σε $ και περναγε τοτε.

 

Τωρα εδω κ μια βδομαδα προσπαθω κ τζιφος.

 

Υπαρχει κανα νεο κολπο ή το iherb αλλαξε πολιτικη κ δε δεχεται καρτες Ελληνικες πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό έκανα και εγώ, πρώτα σύνδεση Leupay (ΙΒΑΝ με απλή πληκτρολόγηση) και μετά που έχεις τα στοιχεία για να στείλεις έμβασμα στο paypal, έμβασμα απο ελληνική τράπεζα και τέλος στα "εμπόδια" που κακώς βάζει το paypal για την προσθήκη ελληνικού ΙΒΑΝ, σε αυτό πραγματικά είναι απαράδεκτοι  :mad: .  

 

αφου φτιαξεις λογαριασμο leupay κ παρεις το iban leupay που το προσθετεις στο paypal?

γραφει καπου στο paypal account :add your bank account, αλλα σημειωνει οτι με αυτον το τροπο μπορεις να μεταφερεις χρηματα απο το μπαλανς στον λογαριασμο σου ..εκει το βαζεις?

κ αφου το προσθεσεις μετα τι γινεται?μπορεις να εξηγησεις αναλυτικα λιγο την ολη διαδικασια?ευχαριστω

Επεξ/σία από panicx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρε παιδια με το iHerb τι γινεται ξερει κανεις?

Πριν 3~4 μηνες εκανα 2 αγορες κανονικα με καρτα της Πειραιως με το κολπο να βαζω να πληρωνω σε $ και περναγε τοτε.

 

Τωρα εδω κ μια βδομαδα προσπαθω κ τζιφος.

 

Υπαρχει κανα νεο κολπο ή το iherb αλλαξε πολιτικη κ δε δεχεται καρτες Ελληνικες πια?

 

Δε φταίει το iherb. Φταίνε οι κεφαλαιακοί περιορισμοί. Και σε μένα το ίδιο ακριβώς συμβαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρε παιδια με το iHerb τι γινεται ξερει κανεις?

Πριν 3~4 μηνες εκανα 2 αγορες κανονικα με καρτα της Πειραιως με το κολπο να βαζω να πληρωνω σε $ και περναγε τοτε.

 

Τωρα εδω κ μια βδομαδα προσπαθω κ τζιφος.

 

Υπαρχει κανα νεο κολπο ή το iherb αλλαξε πολιτικη κ δε δεχεται καρτες Ελληνικες πια?

Φιλε μου εχθες εκανα παραγγελία στο iherb! Ημουν ιδια φαση με εσενα δεν μπορουσα για κανενα λογο να κανω..ενω εκανα κανονικα και εν μεσω CC η πειραιως μου ελεγε οτι μπλοκαρετε η παρεγγελεια λογο CC

Τι εκανα λοιπον? εκανα μεταφορα μεσω iban σε μια αλλη καρτα της φιλης μου (πειραιως) τα λεφτά και εκανα απο το paypal μου request money στην φιλη μου στο email της πατησε Pay now (πρεπει να εχει  paypal) και μπηκανε τα λεφτα στο balance του paypal μου με μια προμηθεια 1 ευρω σχεδον στα 20 ευρω balance, και η παραγγελία εγινε κανονικα!

Με λιγα λογια αμα εχεις balance sto PP παρακαμπτεις το capital control.

Ο αλλος τροπος ειναι να κανεις Link την τραπεζα σου στο paypal αλλα το iban δεν μπενει θελει να μιλησεις με paypal σου ζητανε χαρτια με το iban σου αλλα ακομη να μου στειλουν εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου φτιαξεις λογαριασμο leupay κ παρεις το iban leupay που το προσθετεις στο paypal?

γραφει καπου στο paypal account :add your bank account, αλλα σημειωνει οτι με αυτον το τροπο μπορεις να μεταφερεις χρηματα απο το μπαλανς στον λογαριασμο σου ..εκει το βαζεις?

κ αφου το προσθεσεις μετα τι γινεται?μπορεις να εξηγησεις αναλυτικα λιγο την ολη διαδικασια?ευχαριστω

Aφου προσθέσεις το IBAN της leupay στο paypal account όπως είπες (απλά το πληκτρολογείς), το paypal σου δίνει στη συνέχεια ενα προσωπικό paypal IBAN λογαριασμό για να μπορείς να καταθέσεις μελλοντικά σε αυτό χρήματα.  Στη συνέχεια έχοντας τα στοιχεία αυτά (το paypal IBAN σου) στέλνεις τραπεζικό έμβασμα (winbanking) με 1 ευρώ απο οποιαδήποτε ελληνική τράπεζα στο paypal IBAN που σου έδωσε και τους εξαναγκάζεις έμμεσα να σου προσθέσουν και ενα δεύτερο τραπεζικό λογαριασμό απο Ελλάδα.

Στην ανάγκη αν δεν στον προσθέσουν μόνοι τους στείλε τους και ενα email οτι τους έστειλες έμβασμα και απο άλλη τράπεζα και να σου προσθέσουν και αυτό το ΙΒΑΝ.  

Ετσι κατάφερα και σύνδεσα δυο λογαριασμούς (της leupay-satabank και της Πειραιώς) στο paypal μου και τρεις κάρτες (μια ελληνική που υπήρχε προ cc και τις κάρτες leupay και revolut). http://prntscr.com/a6jrnp

Επειδή χρησιμοποιώ και τις τρεις υπηρεσίες paypal-leupay-revolut μετά με ενα ευρώ στέλνω έμβασμα πχ 100 ευρώ πειραιώς στο paypal σε λιγότερο απο 48 ώρες και απο εκεί τα 80 τα μεταφέρω με withdraw στη leupay (δωρεάν σε < 48 ωρες) και μετά τα 30 απο τα 80 στη revolut κάνοντας χρήση του ''top up απο κάρτα'' (δωρεάν άμμεσα) της revolut  B)  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...