Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aφου προσθέσεις το IBAN της leupay στο paypal account όπως είπες (απλά το πληκτρολογείς), το paypal σου δίνει στη συνέχεια ενα προσωπικό paypal IBAN λογαριασμό για να μπορείς να καταθέσεις μελλοντικά σε αυτό χρήματα.  Στη συνέχεια έχοντας τα στοιχεία αυτά (το paypal IBAN σου) στέλνεις τραπεζικό έμβασμα (winbanking) με 1 ευρώ απο οποιαδήποτε ελληνική τράπεζα στο paypal IBAN που σου έδωσε και τους εξαναγκάζεις έμμεσα να σου προσθέσουν και ενα δεύτερο τραπεζικό λογαριασμό απο Ελλάδα.

Στην ανάγκη αν δεν στον προσθέσουν μόνοι τους στείλε τους και ενα email οτι τους έστειλες έμβασμα και απο άλλη τράπεζα και να σου προσθέσουν και αυτό το ΙΒΑΝ.  

Ετσι κατάφερα και σύνδεσα δυο λογαριασμούς (της leupay-satabank και της Πειραιώς) στο paypal μου και τρεις κάρτες (μια ελληνική που υπήρχε προ cc και τις κάρτες leupay και revolut). http://prntscr.com/a6jrnp

Επειδή χρησιμοποιώ και τις τρεις υπηρεσίες paypal-leupay-revolut μετά με ενα ευρώ στέλνω έμβασμα πχ 100 ευρώ πειραιώς στο paypal σε λιγότερο απο 48 ώρες και απο εκεί τα 80 τα μεταφέρω με withdraw στη leupay (δωρεάν σε < 48 ωρες) και μετά τα 30 απο τα 80 στη revolut κάνοντας χρήση του ''top up απο κάρτα'' (δωρεάν άμμεσα) της revolut  B)  

ok το καταλαβα,σε ευχαριστω πολυ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι στο Paypal ήξεραν περί ΚΕΠ και σου είπαν τέτοια ανοησία. Τα ΚΕΠ ουδέποτε είχαν αρμοδιότητα να κάνουν επικυρώσεις σε ξενόγλωσσα και μάλιστα ιδιωτικά έγγραφα. Μετάφραση από Ελληνικά σε οποιαδήποτε γλώσσα κάνει το Υπουργείο Εξωτερικών και επικύρωση (ακριβές αντίγραφο) ιδιωτικών εγγράφων (όπως είναι τα "statements" των τραπεζών) μόνο Δικηγόρος. Σε κάθε περίπτωση αυτά είναι βλακείες άνευ σημασίας και μάλλον θα πρέπει να κυνηγήσουμε όσο μπορούμε με email, τηλέφωνα και ενδεχομένως καταγγελία (καθώς αν δεν κάνω λάθος έχει άδεια να ασκεί δραστηριότητα από την ΤτΕ στην Ελλάδα την οποία ενδέχεται να παραβιάζει) το paypal για αυτό το ζήτημα της "δυσκολίας" με τις συνδέσεις λογαριασμών. Επί της ουσίας, για να μην παιδεύεστε άδικα, ανοίξτε ένα Leupay λογαριασμό, συνδέστε το ΙΒΑΝ που θα πάρετε άμεσα στο Paypal (δεν είναι ανάγκη να κάνετε verification και να στέλνετε ταυτότητες αν δεν θέλετε) μόνο και μόνο για να σας εμφανίσει τα στοιχεία αποστολής εμβάσματος, και στη συνέχεια όποτε θέλετε στέλνετε λεφτά στο balance σας από οποιονδήποτε άλλον Ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό σας (αρκεί να είναι στο όνομά σας). Δοκιμασμένα, λειτουργεί χωρίς πρόβλημα.

Ίσως να το διατύπωσα λίγο λάθος για το ΚΕΠ, απλά στα ΚΕΠ ξέρω ότι επικυρώνεις έγγραφα γιαυτο το ανέφερα ευνοείται ότι δεν έχουν ιδέα τι είναι ΚΕΠ.

Πάραυτα μου είχαν στείλει ακριβώς αυτό:

P

1.      A valid photo ID (front/back copy)

2.      A recent card statement showing the last four digits of the card, your billing address and your full name as registered on your PayPal account

The documents uploaded should be in English or translated into English and certified by a government agency. We'll contact you within 7-10 business days to complete the procedure. If you have any problem uploading the file, please contact our Customer Support for help.

 

Προς το παρών την δουλειά μου την έκανα με το κολπάκι που μου είπε ο τραπεζικός, βλέπω όμως ότι αναφέρετε πολύ αυτό το leupay αυτό εν ‘ολίγης θα μου είναι λιγότερο χρονοβόρο από το να στέλνω σε άλλον τα λεφτά και να τα βάζει αυτός balance μου με το τίμημα της προμήθειας?

Τουλάχιστον αυτή η διαδικασία μπορεί όντως να παίρνει μια προμήθεια αλλά λόγω ότι και ο δεύτερος λογαριασμός που στέλνω τα λεφτά είναι ίδιας τράπεζας τα λεφτά μεταφέρονται άμεσα με αποτέλεσμα να παίρνω επιτόπου το balance.

Και κάτι τελευταίο στο PayPal αν όντως γίνει link η τράπεζα μου (γιατί ήδη τα έχω στείλει τα χαρτιά μου) θα μεταφέρονται κατευθείαν τα λεφτά μου από τον λογαριασμό μου στο balance και χωρίς προμήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να το διατύπωσα λίγο λάθος για το ΚΕΠ, απλά στα ΚΕΠ ξέρω ότι επικυρώνεις έγγραφα γιαυτο το ανέφερα ευνοείται ότι δεν έχουν ιδέα τι είναι ΚΕΠ.

Πάραυτα μου είχαν στείλει ακριβώς αυτό:

P

1.      A valid photo ID (front/back copy)

2.      A recent card statement showing the last four digits of the card, your billing address and your full name as registered on your PayPal account

The documents uploaded should be in English or translated into English and certified by a government agency. We'll contact you within 7-10 business days to complete the procedure. If you have any problem uploading the file, please contact our Customer Support for help.

 

Προς το παρών την δουλειά μου την έκανα με το κολπάκι που μου είπε ο τραπεζικός, βλέπω όμως ότι αναφέρετε πολύ αυτό το leupay αυτό εν ‘ολίγης θα μου είναι λιγότερο χρονοβόρο από το να στέλνω σε άλλον τα λεφτά και να τα βάζει αυτός balance μου με το τίμημα της προμήθειας?

Τουλάχιστον αυτή η διαδικασία μπορεί όντως να παίρνει μια προμήθεια αλλά λόγω ότι και ο δεύτερος λογαριασμός που στέλνω τα λεφτά είναι ίδιας τράπεζας τα λεφτά μεταφέρονται άμεσα με αποτέλεσμα να παίρνω επιτόπου το balance.

Και κάτι τελευταίο στο PayPal αν όντως γίνει link η τράπεζα μου (γιατί ήδη τα έχω στείλει τα χαρτιά μου) θα μεταφέρονται κατευθείαν τα λεφτά μου από τον λογαριασμό μου στο balance και χωρίς προμήθεια?

Η προμήθεια θα είναι όσο σου χρεώνει η Ελληνική τράπεζα, δηλαδή 1 ευρω/έμβασμα εφόσον τα στείλεις απο ebanking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.την παρασκευη εκανα εγγραφη για πρωτη φορα στο paypal.προχωρησα μια παραγγελια και για την ολοκληρωση εβαλα μια καρτα alpha bank enter visa.σημερα μου απαντησανε απο το paypal το εξης:προσπαθησατε να κανετε μια πληρωμη στο ταδε site.δεν ολοκληρωθηκε και σημειωθηκε ως ακυρωμενη.για περισσοτερες πληροφοριες επικοινωνηστε με το site.τι μπορει να φταιει?μπορει καποιος να με βοηθησει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.την παρασκευη εκανα εγγραφη για πρωτη φορα στο paypal.προχωρησα μια παραγγελια και για την ολοκληρωση εβαλα μια καρτα alpha bank enter visa.σημερα μου απαντησανε απο το paypal το εξης:προσπαθησατε να κανετε μια πληρωμη στο ταδε site.δεν ολοκληρωθηκε και σημειωθηκε ως ακυρωμενη.για περισσοτερες πληροφοριες επικοινωνηστε με το site.τι μπορει να φταιει?μπορει καποιος να με βοηθησει;

Cc...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα μια ερώτηση....μπορούμε να αγοράσουμε ΑΠΟ Ελλάδα μέσω Ebay-Paypal απο κάρτα χρεωστική Πειραιώς συνδεδεμένη στο Paypal, ή ισχύει ότι για αγορές ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ;

Επεξ/σία από panos2016
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.την παρασκευη εκανα εγγραφη για πρωτη φορα στο paypal.προχωρησα μια παραγγελια και για την ολοκληρωση εβαλα μια καρτα alpha bank enter visa.σημερα μου απαντησανε απο το paypal το εξης:προσπαθησατε να κανετε μια πληρωμη στο ταδε site.δεν ολοκληρωθηκε και σημειωθηκε ως ακυρωμενη.για περισσοτερες πληροφοριες επικοινωνηστε με το site.τι μπορει να φταιει?μπορει καποιος να με βοηθησει;

το ιδιο και σ μενα...ας βοηθησει καποιος..με ποιον τροπο θα βαλουμε λεφτα στο balance?με δευετερο λογαριασμο μπορουμε?η το παυπαλ κραταει προμηθεια κ μπορει να τα χασουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε ενα τραπεζικό λογαριασμό στο ππ, και καντε έμβασμα. προμήθεια 1 ευρω ανα εμβασμα

 

ή

http://www.insomnia.gr/topic/579289-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%BC%CE%B5-paypal-ebay-%CE%BC%CE%AD%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82-request-money/?do=findComment&comment=54218679

 

ή το καλύτερο

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B1-3-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B1-posts-%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CF%81%CF%89%CF%84/?p=54406119

 

 

ΥΓ

Οτι ερωτήσεις εχετε (αν εχετε) για το παραπάνω λινκ ρωτήστε εκεί


Καλησπέρα μια ερώτηση....μπορούμε να αγοράσουμε ΑΠΟ Ελλάδα μέσω Ebay-Paypal απο κάρτα χρεωστική Πειραιώς συνδεδεμένη στο Paypal, ή ισχύει ότι για αγορές ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ;

 

 

το ιδιο και σ μενα...ας βοηθησει καποιος..με ποιον τροπο θα βαλουμε λεφτα στο balance?με δευετερο λογαριασμο μπορουμε?η το παυπαλ κραταει προμηθεια κ μπορει να τα χασουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταφερα και περασα τα λεφτα απο την χρεωστικη της alpha στο balance του paypal με την πρωτη προσπαθεια.

τωρα π θελω να κανω το ιδιο εδω και δυο μερες τρωω ακυρο.

υπαρχει περιπτωση να μην φαινοταν την πρωτη φορα που στελνω τα λεφτα και τωρα που φανηκε να μην με αφηνουν να κανω το ιδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση κρίσεως παιδιά.Ολα αυτα ισχύουν και αν θελουμε να πουλήσουμε κάτι μέσο ebay??ρωταω γτ εχω κάποια πραγματάκια που άνετα φεύγουν εκεί.ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου είπανε να στείλω αυτά τα έγγραφα όπως λες στα αγγλικά όμως.. Εγώ πήγα στην τράπεζα και μου έκαναν μια εκτύπωση το IBAN στα ελληνικά και τους το έστειλα..

Εσύ δηλαδή πέρασες κανονικά το IBAN στο PayPal?

Μπορείς δηλαδή άμεσα να βάλεις balance στο PayPal?

 

Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με τις εικόνες των βιβλιαρίων που τράβηξα και τους έστειλα. Το όνομα μου φαινότανε στα ελληνικά και τον βάλανε τον λογαριασμό κανονικά.
 
ΙΒΑΝ στο PP αυτόματα κανένας δεν μπορεί να περάσει πλέων από Ελλάδα λόγο CC.
 
Τώρα που μου βάλανε ένα ΙΒΑΝ στο PP μου, μπορώ να κάνω topup και να φορτώσω balance.

Ίσως να το διατύπωσα λίγο λάθος για το ΚΕΠ, απλά στα ΚΕΠ ξέρω ότι επικυρώνεις έγγραφα γιαυτο το ανέφερα ευνοείται ότι δεν έχουν ιδέα τι είναι ΚΕΠ.

Πάραυτα μου είχαν στείλει ακριβώς αυτό:

P

1.      A valid photo ID (front/back copy)

2.      A recent card statement showing the last four digits of the card, your billing address and your full name as registered on your PayPal account

The documents uploaded should be in English or translated into English and certified by a government agency. We'll contact you within 7-10 business days to complete the procedure. If you have any problem uploading the file, please contact our Customer Support for help.

 

Προς το παρών την δουλειά μου την έκανα με το κολπάκι που μου είπε ο τραπεζικός, βλέπω όμως ότι αναφέρετε πολύ αυτό το leupay αυτό εν ‘ολίγης θα μου είναι λιγότερο χρονοβόρο από το να στέλνω σε άλλον τα λεφτά και να τα βάζει αυτός balance μου με το τίμημα της προμήθειας?

Τουλάχιστον αυτή η διαδικασία μπορεί όντως να παίρνει μια προμήθεια αλλά λόγω ότι και ο δεύτερος λογαριασμός που στέλνω τα λεφτά είναι ίδιας τράπεζας τα λεφτά μεταφέρονται άμεσα με αποτέλεσμα να παίρνω επιτόπου το balance.

Και κάτι τελευταίο στο PayPal αν όντως γίνει link η τράπεζα μου (γιατί ήδη τα έχω στείλει τα χαρτιά μου) θα μεταφέρονται κατευθείαν τα λεφτά μου από τον λογαριασμό μου στο balance και χωρίς προμήθεια?

 

Και εμένα τα ίδια μου ζητήσανε για να βάλω λογαριασμό τράπεζας, και έβγαλα 3 φωτογραφίες με το κινητό μου τηλέφωνο. Μπρος πίσω την ταυτότητα και την αρχική σελίδα του βιβλιαρίου. Τα έκανα upload και έγινε η δουλειά μου κανονικά. Θα βγάλεις φωτώ μπρος πίσω την ταυτότητα και μια την μπροστινή σελίδα του λογαριασμού της κάρτας που σου έρχεται από την τράπεζα. Συνήθως στην πρώτη σελίδα αναγράφετε και το όνομα σου και ο αριθμός της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με τις εικόνες των βιβλιαρίων που τράβηξα και τους έστειλα. Το όνομα μου φαινότανε στα ελληνικά και τον βάλανε τον λογαριασμό κανονικά.
 
ΙΒΑΝ στο PP αυτόματα κανένας δεν μπορεί να περάσει πλέων από Ελλάδα λόγο CC.
 
Τώρα που μου βάλανε ένα ΙΒΑΝ στο PP μου, μπορώ να κάνω topup και να φορτώσω balance.

 

Και εμένα τα ίδια μου ζητήσανε για να βάλω λογαριασμό τράπεζας, και έβγαλα 3 φωτογραφίες με το κινητό μου τηλέφωνο. Μπρος πίσω την ταυτότητα και την αρχική σελίδα του βιβλιαρίου. Τα έκανα upload και έγινε η δουλειά μου κανονικά. Θα βγάλεις φωτώ μπρος πίσω την ταυτότητα και μια την μπροστινή σελίδα του λογαριασμού της κάρτας που σου έρχεται από την τράπεζα. Συνήθως στην πρώτη σελίδα αναγράφετε και το όνομα σου και ο αριθμός της κάρτας.

 

δη. εαν καταλαβα καλα,μπορει καποιος με δυο upload την Ελληνικη ταυτοτητα με τους λατινικους χαρακτηρες κ ενα upload την αρχικη σελιδα του Βιβλιαριου της τραπεζας (για να φαινεται το iban) να προσθεσει Ελληνικο λογ/σμο στο παυπαλ κ απο κει να φορτισει balance?

εαν ειναι ετσι δε χρειαζεται π.χ καποιος να μπλεξει με leupay για να φορτιζει paypal balance...τα λεω καλα?

εαν ειναι ετσι να το κανουμε να ξεμπερδευουμε αφου ολη η φασαρια γιενται για το ερμο το balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δη. εαν καταλαβα καλα,μπορει καποιος με δυο upload την Ελληνικη ταυτοτητα με τους λατινικους χαρακτηρες κ ενα upload την αρχικη σελιδα του Βιβλιαριου της τραπεζας (για να φαινεται το iban) να προσθεσει Ελληνικο λογ/σμο στο παυπαλ κ απο κει να φορτισει balance?

εαν ειναι ετσι δε χρειαζεται π.χ καποιος να μπλεξει με leupay για να φορτιζει paypal balance...τα λεω καλα?

εαν ειναι ετσι να το κανουμε να ξεμπερδευουμε αφου ολη η φασαρια γιενται για το ερμο το balance.

Δεν νομίζω η φασαρία να γίνεται μόνο για το balance του paypal.  Δηλαδή θα αγοράζεις μόνο με balance πληρώνοντας τις τρελλές προμήθειες του οταν αγοράζεις προιόν σε δολλάρια, ή λίρες αγγλίας;   Και στους ιστότοπους που δεν χρησιμοποιούν paypal; π.χ. Amazon;  Δεν χρειάζεσαι λοιπόν κάρτα εξωτερικού;  (leupay,revolut,number26) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω η φασαρία να γίνεται μόνο για το balance του paypal.  Δηλαδή θα αγοράζεις μόνο με balance πληρώνοντας τις τρελλές προμήθειες του οταν αγοράζεις προιόν σε δολλάρια, ή λίρες αγγλίας;   Και στους ιστότοπους που δεν χρησιμοποιούν paypal; π.χ. Amazon;  Δεν χρειάζεσαι λοιπόν κάρτα εξωτερικού;  (leupay,revolut,number26) 

για την προμηθεια τους λογω νομισματος εχεις δικιο, δεν το σκεφτηκα,αλλα για amazon κτλ προσωπικα δεν ψωνιζω ,μονο χρηστης ebay ειμαι...τελικα δεν το αποφευγουμε το verify της leypay...δεν νιωθω κ πολυ ανετα να στειλω id κτλ για μπορεσω να παρω την καρτα τους... :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...