Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχεδιάζω να αγοράσω από Amazon.de τον άλλο μήνα αξίας 650 ευρώ. Θα περάσει ή αγορά λέτε; Από τοτε που μπήκαν τα c.c έχω κάνει αγορές κάτω από 500 ευρώ και όλες περνούσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σχεδιάζω να αγοράσω από Amazon.de τον άλλο μήνα αξίας 650 ευρώ. Θα περάσει ή αγορά λέτε; Από τοτε που μπήκαν τα c.c έχω κάνει αγορές κάτω από 500 ευρώ και όλες περνούσαν

Θα περασει λογικα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δη. εαν καταλαβα καλα,μπορει καποιος με δυο upload την Ελληνικη ταυτοτητα με τους λατινικους χαρακτηρες κ ενα upload την αρχικη σελιδα του Βιβλιαριου της τραπεζας (για να φαινεται το iban) να προσθεσει Ελληνικο λογ/σμο στο παυπαλ κ απο κει να φορτισει balance?

εαν ειναι ετσι δε χρειαζεται π.χ καποιος να μπλεξει με leupay για να φορτιζει paypal balance...τα λεω καλα?

εαν ειναι ετσι να το κανουμε να ξεμπερδευουμε αφου ολη η φασαρια γιενται για το ερμο το balance.

 

Ναι, αν δεν αντιμετωπίσει περεταίρω προβλήματα και μπορέσουν να βάλουν τον λογαριασμό τράπεζας στο PP, μπορεί να το κάνει έτσι και να φορτώνει balance με top-up. Αυτό με τις ισοτιμίες νομισμάτων θέλει προσοχή, σε τι νόμισμα έχεις στο PP και σε τι νόμισμα πουλάει ο/οι πωλητές που θα ψωνίσεις.
 
Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να στείλω φωτογραφίες της ταυτότητας μου σε τραπεζικά ιδρύματα του εξωτερικού. Δηλαδή θα το κάνεις για το PP και δεν θα το κάνεις για Leupay και Revolut; Αυτό ποιο πολύ στοχεύει στην δική σου προστασία και φυσικά την διασφάλιση και επαλήθευση των στοιχείων με το εκάστοτε τραπεζικό ίδρυμα/υπηρεσία.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει ακόμα το κόλπο αυτό  η αν άλλαξε κάτι διότι το προσπαθώ και μου βγάζει συνεχεια ότι δεν το δέχεται η τράπεζα ..σας παρακαλώ ενημερώστε με και πέστε μου αν υπάρχει άλλο κόλπο πέρα από της σελίδας 182.

ευχάριστο παρα πολύ :-) :fear: :angry:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει ακόμα το κόλπο αυτό  η αν άλλαξε κάτι διότι το προσπαθώ και μου βγάζει συνεχεια ότι δεν το δέχεται η τράπεζα ..σας παρακαλώ ενημερώστε με και πέστε μου αν υπάρχει άλλο κόλπο πέρα από της σελίδας 182.

 

ευχάριστο παρα πολύ :-) :fear: :angry:

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, στο Top Up στο pp, μού έχει βγάλει τα στοιχεία. Απλά η ALPHA θέλει και κάποια ακόμα που δεν γνωρίζω. Αυτό με έχει πάει ήδη δύο μέρες πίσω, και πάω για τρίτη. Τούς πήρα και δεν ήξεραν. Έστειλα και μήνυμα στην pp να μού στείλει. Περιμένω.

 

Θέλετε να σας πω πόσο έχω εκνευριστεί με την όλη υπόθεση???? Άσε, θα κοκκινήσουν οι τοίχοι !!!!!

 

Τέλος πάντων, θα είμαι ειλικρινής. Έχω στείλει κι αλλού (3-4 φορές) την ερώτηση γιατί έχω καθυστερήσει πολύ!!!

Ανεβάζω κι εδώ τα στοιχεία πού λείπου στη φόρμα συμπλήρωσης της ALPHA, μήπως τα καταφέρω.

 

Το πιό πιθανό είναι κάποιος που στέλνει από e-banking ALPHA.

 

α. Διεύθυνση δικαιούχου
β. Η μεταφορά αφορά
γ. Αιτιολογία για εντολέα
δ. Αιτιολογία προς δικαιούχο

 

Ευχαριστώ και ελπίζω εδώ να πάρω κάποια απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδή θα το κάνεις για το PP και δεν θα το κάνεις για Leupay και Revolut; Αυτό ποιο πολύ στοχεύει στην δική σου προστασία και φυσικά την διασφάλιση και επαλήθευση των στοιχείων με το εκάστοτε τραπεζικό ίδρυμα/υπηρεσία.

 

το paypal το χρησιμοποιω απο το 2008 κ δεν ζητα Upload προσωπικων εγγραφων (ταυτοτητα κτλ),ζηταει μονο στην περιπτωση που θες να αλλαξεις το ονομα  σου (στα προσωπικα στοιχεια που ειχες καταχωρησεις κατα την δημιουργια του προφιλ σου) κ αναγκαστικα θα κανεις proof of name με ταυτοτητα,διαβατηριο κτλ...αν δεν θες να αλλαξεις username δεν θα στα ζητησει ποτε.

αναγκαστικα για να παρω την καρτα της leupay εστειλα αυτα που ζηταει κ αναμενουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορές μέσω του balance του paypal γίνονται κανονικά.

Εσύ, προφανώς, προσπαθείς με κάρτα, που οι αγορές μοιάζουν με λαχείο, όπως έχει ειπωθεί κατ' επανάληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, στο Top Up στο pp, μού έχει βγάλει τα στοιχεία. Απλά η ALPHA θέλει και κάποια ακόμα που δεν γνωρίζω. Αυτό με έχει πάει ήδη δύο μέρες πίσω, και πάω για τρίτη. Τούς πήρα και δεν ήξεραν. Έστειλα και μήνυμα στην pp να μού στείλει. Περιμένω.

 

Θέλετε να σας πω πόσο έχω εκνευριστεί με την όλη υπόθεση???? Άσε, θα κοκκινήσουν οι τοίχοι !!!!!

 

Τέλος πάντων, θα είμαι ειλικρινής. Έχω στείλει κι αλλού (3-4 φορές) την ερώτηση γιατί έχω καθυστερήσει πολύ!!!

Ανεβάζω κι εδώ τα στοιχεία πού λείπου στη φόρμα συμπλήρωσης της ALPHA, μήπως τα καταφέρω.

 

Το πιό πιθανό είναι κάποιος που στέλνει από e-banking ALPHA.

 

α. Διεύθυνση δικαιούχου

β. Η μεταφορά αφορά

γ. Αιτιολογία για εντολέα

δ. Αιτιολογία προς δικαιούχο

 

Ευχαριστώ και ελπίζω εδώ να πάρω κάποια απάντηση.

1) bd Royal, 22-24, 2449, Luxembourg

2) Kαταθεσεις

3) κενο, τιποτα

4) balance topup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το paypal το χρησιμοποιω απο το 2008 κ δεν ζητα Upload προσωπικων εγγραφων (ταυτοτητα κτλ),ζηταει μονο στην περιπτωση που θες να αλλαξεις το ονομα  σου (στα προσωπικα στοιχεια που ειχες καταχωρησεις κατα την δημιουργια του προφιλ σου) κ αναγκαστικα θα κανεις proof of name με ταυτοτητα,διαβατηριο κτλ...αν δεν θες να αλλαξεις username δεν θα στα ζητησει ποτε.

αναγκαστικα για να παρω την καρτα της leupay εστειλα αυτα που ζηταει κ αναμενουμε...

 

Κάνεις λάθος. Πριν από μερικές εβδομάδες μου ζητήσανε να στείλω τα στοιχεία της ταυτότητας μου, όπως θα διάβασες ότι έγραψα σε προηγούμενα μηνύματα μου, προκυμμένο να μου βάλουν το IBAN στο λογαριασμό μου. Επίσης επειδή χρησιμοποιώ το eBay και το PP κατά κόρων, είμαι verified πάνω από 10 χρόνια, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο όταν χάνονται οι αποστολές. Είναι αλήθεια ότι το PP μπορείς να το χρησιμοποιήσεις χωρίς να τους στείλεις την ταυτότητα σου.
 
Όπως σου είπα, αυτό είναι και για τη δική σου ασφάλεια. Αν έχεις τόσο μεγάλο θέμα με την αποστολή της ταυτότητας σου, βάλε Revolut που δεν είναι υποχρεωτικό να δώσεις ταυτότητα, παρα μόνο αν θέλεις να ξεπεράσεις κάποιο συγκεκριμένο όριο αγορών πάνω από 1000-1500 €. Και δεν έχει προμήθειες για τον πρώτο χρόνο, και σου στέλνουν και την κάρτα τους σπίτι σου, χωρίς καμία χρέωση και χωρίς να τους στείλεις την ταυτότητα σου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα.μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι καλυτερη μεθοδος;request money η send money;η προμηθεια ειναι ιδια και στα δυο;τα χρηματα ειναι ετοιμα για χρηση κατευθειαν;μπορω να βαλω στο balance ακριβως οσα χρηματα θελω στην παραγγελια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κάνεις λάθος. Πριν από μερικές εβδομάδες μου ζητήσανε να στείλω τα στοιχεία της ταυτότητας μου, όπως θα διάβασες ότι έγραψα σε προηγούμενα μηνύματα μου, προκυμμένο να μου βάλουν το IBAN στο λογαριασμό μου. Επίσης επειδή χρησιμοποιώ το eBay και το PP κατά κόρων, είμαι verified πάνω από 10 χρόνια, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο όταν χάνονται οι αποστολές. Είναι αλήθεια ότι το PP μπορείς να το χρησιμοποιήσεις χωρίς να τους στείλεις την ταυτότητα σου.
 
Όπως σου είπα, αυτό είναι και για τη δική σου ασφάλεια. Αν έχεις τόσο μεγάλο θέμα με την αποστολή της ταυτότητας σου, βάλε Revolut που δεν είναι υποχρεωτικό να δώσεις ταυτότητα, παρα μόνο αν θέλεις να ξεπεράσεις κάποιο συγκεκριμένο όριο αγορών πάνω από 1000-1500 €. Και δεν έχει προμήθειες για τον πρώτο χρόνο, και σου στέλνουν και την κάρτα τους σπίτι σου, χωρίς καμία χρέωση και χωρίς να τους στείλεις την ταυτότητα σου.

 

αν ζητησες να βαλεις ιβαν απο ελληνικη τραπεζα,ναι το ζητανε ...ζητανε κ βιβλιαριο αν θυμαμαι καλα.

προχθες προσθεσα ιβαν της leupay ,προστεθηκε αμεσως.

για κατι αλλο ομως δεν ζητανε κ οπως ειπες κ συ το χρησιμοποιεις χωρις upload εγγραφων απο την στιγμη που συνδεσεις την καρτα σου με το paypal account

κ γω verified ειμαι .

οχι αναγκαστικα εστειλα τα στοιχεια μου στην leupay κ αναμενουμε...δεν καιγομαι κ ιδιαιτερα...να φανταστεις την καρτα με απλο ταχυδρομειο επελεξα να ερθει (εαν ερθει) :fear:...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει καποιος ποσα ειναι τα ξοδα γι' αυτο το κολπο?

Δηλαδη να μεταφερεις λεφτα απο αλλο ελληνικο τραπεζικο λογαριασμο στο paypal ballance.

 

Το ρωταω γιατι μολις επελεξα να μεταφερω 10 ευρω στο paypal ballance μου μετεφερε 9,31 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα.μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι καλυτερη μεθοδος;request money η send money;η προμηθεια ειναι ιδια και στα δυο;τα χρηματα ειναι ετοιμα για χρηση κατευθειαν;μπορω να βαλω στο balance ακριβως οσα χρηματα θελω στην παραγγελια;

 

Με request τρως καπέλο 3,5% (χοντρικά). Με topup (έμβασμα) είναι ανάλογα την τράπεζα, πόσο χρεώνει το έμβασμα σε λογαριασμό εξωτερικού μέσω SEPA. Συνήθως είναι 1 ευρώ.

 

 

Ξερει καποιος ποσα ειναι τα ξοδα γι' αυτο το κολπο?

Δηλαδη να μεταφερεις λεφτα απο αλλο ελληνικο τραπεζικο λογαριασμο στο paypal ballance.

 

Το ρωταω γιατι μολις επελεξα να μεταφερω 10 ευρω στο paypal ballance μου μετεφερε 9,31 ευρω.

 

Είναι λίγο περίεργο... Πειραιώς/Εθνική/Άλφα χρεώνουν 1 ευρώ. Εσύ πως τα έστειλες και σου χρέωσε 0,69;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...