Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και θα βαλω το paypal iban και μονο αυτο μετα απο 2 μερες θα ειναι τα λεφτα στο paypal ballance?

 

Δεν θελει σιγουρα προμηθεια περα του 1 ευρω(Ανεξαρτητου του ποσου που θα ειναι το εμβασμα?)

Και μπορω να κανω εμβασμα ακομα και απο την καρτα που εχω συνδεδεμενη στο paypal ή πρεπει να ειναι απο αλλη καρτα υποχρεωτικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iban, το Bic και δεν ξέρω τί άλλα θέλει η alpha. Ό,τι χρειάζεσαι στο έχει δώσει το paypal.

Η προμήθεια είναι 1€, τουλάχιστον μέχρι κάποιο ποσό 100%. Παραπάνω μπορεί να χρεώνει περισσότερα αλλά έτσι και αλλιως μέχρι 500 μπορείς να στείλεις έξω.

Και θα βαλω το paypal iban και μονο αυτο μετα απο 2 μερες θα ειναι τα λεφτα στο paypal ballance?

 

Δεν θελει σιγουρα προμηθεια περα του 1 ευρω(Ανεξαρτητου του ποσου που θα ειναι το εμβασμα?)

Και μπορω να κανω εμβασμα ακομα και απο την καρτα που εχω συνδεδεμενη στο paypal ή πρεπει να ειναι απο αλλη καρτα υποχρεωτικα?

Ποιά κάρτα; Απο τον λογαριασμό στέλνεις το έμβασμα.

Αν εννοεις απο άλλους λογαριασμούς σε άλλες τράπεζες, μπορείς να στείλεις στα ίδια στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως ελα που δεν γινεται και αυτο γιατι οταν παω στο μενου μεταφορες μου δινει τη δυνατοτητα να κανω μεταφορα μονο απο τον εναν λογαριασμο στον αλλον οτιδηποτε αλλο διαλεξω θελει κωδικο απο το εξτρα μηχανημα που σου δινει η allpha bank αφου πληρωσεις ενα ποσο.

 

Και εκτος αυτου δεν υπαρχει η δυνατοτητα χωρις τον κωδικο απο το μηχανημα να κανω μεταφορα σε αλλο λογαριασμο.

Οριστε και η φωτο απο το alpha web banking.

image.jpg

 

Και οκ πες οτι το δεχομαι αυτο το 10ευρω που ειναι για την πρωτη φορα που θα χρησιμοποιησεις αυτη την εφαρμογη μετα τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως ελα που δεν γινεται και αυτο γιατι οταν παω στο μενου μεταφορες μου δινει τη δυνατοτητα να κανω μεταφορα μονο απο τον εναν λογαριασμο στον αλλον οτιδηποτε αλλο διαλεξω θελει κωδικο απο το εξτρα μηχανημα που σου δινει η allpha bank αφου πληρωσεις ενα ποσο.

 

Και εκτος αυτου δεν υπαρχει η δυνατοτητα χωρις τον κωδικο απο το μηχανημα να κανω μεταφορα σε αλλο λογαριασμο.

Οριστε και η φωτο απο το alpha web banking.

image.jpg

Ε ναι, δεν έχεις πάρει το μηχάνημα;

Δεν βλέπω την εικόνα γιατί είναι μικρή αλλά κάπου πρέπει να έχει επιλογή για τράπεζα εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μολις εκανα αίτηση και περιμενω έγκριση εντος ολιγων λεπτων.

 

 

Οταν δηλαδη θα εχω αυτον τον κωδικο θα μου βγαζει ειδικη επιλογη για μεταφορα στο paypal ή οπουδηποτε αλλου?

 

Και μπορεις να βγαλεις μια φωτο αν εχεις alpha bank εννοειτε χωρις τα προσωπικα σου στοιχεια για να καταλαβω που ακριβως λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού κάνει δοκιμαστική χρέωση για να την επιβεβαιώσει, αν δεν έχει λεφτα μέσα πώς θα γίνει;

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!!!

Είχε μέσα λεφτά η κάρτα από την προηγούμενη αλλά ο χαζός ξέχασα τη χρέωση που σου κάνει η τράπεζα όταν βγάζεις κανούρια που είναι 5 ευρώ... Οπότε είχε γύρω στα -1 ευρώ μεσα. Τη φόρτισα και όλα οκ, μπήκε κανονικά στο pp...

 

Να ρωτήσω πριν μερικούς μήνες χρησιμοποιούσα κανονικά το request money και τα χρήματα έμπαιναν άμεσα στο balance.

Αν τα κάνω τώρα επειδή ουσιαστικά προστέθηκε καινούρια κάρτα, θα τα βλέπω πάλι κανονικά; Υπάρχει κάτι που έχει αλλάξει γιατί τελευταία φορά που το χρησιμοποίησα ήταν κάπου τον Νοέμβριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μολις εκανα αίτηση και περιμενω έγκριση εντος ολιγων λεπτων.

 

 

Οταν δηλαδη θα εχω αυτον τον κωδικο θα μου βγαζει ειδικη επιλογη για μεταφορα στο paypal ή οπουδηποτε αλλου?

 

Και μπορεις να βγαλεις μια φωτο αν εχεις alpha bank εννοειτε χωρις τα προσωπικα σου στοιχεια για να καταλαβω που ακριβως λες.

Δεν έχω λογαριασμό στην alpha οπότε δεν ξέρω καθόλου το πως είναι η σελίδα τους. Αν θες βγάλε ένα printscreen την οθόνη που ειναι να στείλεις έμβασμα να δω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια οποιος μπορει ας με βοηθησει στο εξης.πριν μια εβδομαδα προσπαθησα να κανω αγορα μεσω paypal αλλα μου την ακυρωσε.καταλαβα εκ των υστερων οτι ειναι λογω capital controls.μου εχει ερθει το εξης μυνημα τωρα. Please confirm your debit or credit card to complete verification and remove the pre-set limits on your account. Verify your card. Τι σημαινει αυτο;επισης πριν 3 μερες προσπαθησα να κανω αγορα με αλλη καρτα.δεν μεχουν ενημερωσει ακομα και γραφει pending.υπαρχει περιπτωση να εγκριθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εμβασμα ζηταει παρα μα παρα πολλες πληροφοριες για να στειλει καπου.

 

Καμια σχεση με τον αλλον τροπο που μπορει να παιρνει μεγαλυτερη προμηθεια αλλα δεν ζηταει τοσο πολλες πληφοροριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί πολλές πληροφορίες;

Το iban, το bic άντε και καμιά διεύθυνση.

Το να γράψεις δηλαδή 2 πράγματα λιγότερο αξίζει 18€; (στα 500)

Αν είναι έτσι, δώσε μου εμένα 15 να μπω να σου στείλω εγώ το έμβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος οτι δεν ζηταει πολλες πληροφοριες ε?

 

Για δες λιγο για την alpa bank ετσι.

 

pic1.jpg

pic2.jpg

 

Για να μην αναφερω οτι ο αλλος τροπος ειναι αμεσως μιας και τα λεφτα μπαινουν αμεσως στο paypal ballance και αυτος πρεπει να περιμενεις τουλαχιστον 2 μερες.

 

Το μονο μειον του τροπου που ξερουμε ολοι ειναι οτι εχει μεγαλυτερη προμηθεια σε σχεση με τη προμηθεια που θελει το εμβασμα.

 

Edit:

Δοκιμασα και εκανα ενα εμβασμα για το paypal ballance που λογικα θα δω την τριτη - τεταρτη.

Ετσι για να εχω και απο εκει μια ιδεα.

 

Σε αυτον τον τροπο υπαρχει κανενας περιορισμος?

Αυτος ο τροπος μπλοκαρετε απο τα capital controls ή παιζει να μπλοκαριστει στο μελλον?

 

 

Τελικο μου πορισμα:

Για μικρα ποσα καλος ειναι ο τροπος/τρικ που ολοι ξερουμε και ειναι άμεσος.

για μεγαλα ποσα καλυτερο ειναι το εμβασμα μπορει να μην ειναι αμεσο σαν τον αλλο τροπο αλλα εχει προμηθεια 1 ευρω ανεξαρτητου ποσου μεταφορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων, όπως βολεύεσαι.

Το μόνο αρνητικό που βρίσκω εγώ στο έμβασμα είναι οτι πρέπει να περιμένεις 2 μέρες να μπουν τα λεφτά (κάτι το οποίο θεωρώ απαράδεκτο και πιστεύω θα έπρεπε να γίνεται αμέσως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εκανα 2 ερωτησεις ποιο πανω για το εμβασμα και δεν μου απαντησες σε καμια γιατι?

Αυτός ο τρόπος είναι ο μόνος που επιτρέπεται επίσημα.

Δεν θα μπλοκαριστεί εκτός και αν χειροτερέψουν τα capital controls.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...