Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας μπορεί να περάσει μπορεί και όχι δεν έχει να κάνει με το κατάστημα ούτε και με το ποσό αν είναι μεγάλο ή μικρό. Δοκίμασε για να ξέρεις και αν δεν γίνει αποδεκτό δοκίμασε άλλη φορά.

Οκ φίλε ευχαριστώ. Θα δοκίμασω και θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορείς να μου εξηγήσεις τότε γιατί πέρασε η συναλλαγή ενώ έχει συμπληρωθεί το όριο συναλλαγών της Πειραιώς για τον Απρίλιο?? Και γιατί δεν μπόρεσα να πάρω οποιοδήποτε άλλο ανταλλακτικό απο Άγγλους πωλητές αλλά απο Γερμανούς δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα??

 

Συνωμοσιολογία ή όχι, μέχρι στιγμής αυτό βλέπω να συμβαίνει...

Με ένα απλό search θα δεις ότι έχουν απορριφθει αγορές από γερμανικά sites και άλλες φορές έχουν περάσει σε αγγλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε άλλο νήμα μήπως έγραψα?? Μιλάω για ελληνική κάρτα, δεμένη με PayPal και συναλλαγή με eBay. Πόσοι εδω μέσα λένε ότι δεν περνάνε οι αγορές?? Μήπως καταλαβαίνω κάτι διαφορετικό?? Και πως γίνεται να παίρνω Decline στο eBay σε οποιονδήποτε πωλητή αλλά σε Γερμανούς ποτέ??

Άλλο πράμα το έμβασμα προς το εξωτερικό, άλλο πράμα οι αγορές με κάρτα από πωλητή στο εξωτερικό.

Έχουν υπάρξει αναφορές για άκυρα από Γερμανούς πωλητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και χρονια πολλα με υγεια σε ολους.

Θελω να παρω κατι  headphone μικρης αξιας απο bangood. Επειδη δεν εχω balance στην paypal μου αλλα και η revolut ειναι άδεια στο bangood περνανε Ελληνικες χρεωστικες απ ευθειας οπως σε vickmall και minideal;  

Από Bang good,έχω κάνει 18 αγορές σε δύο μήνες με πιστωτική της Eurobank.Μία φορά την απέρριψε,αλλά όταν την ξαναέβαλα την άλλη μέρα,πέρασε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου εξηγήσεις τότε γιατί πέρασε η συναλλαγή ενώ έχει συμπληρωθεί το όριο συναλλαγών της Πειραιώς για τον Απρίλιο?? Και γιατί δεν μπόρεσα να πάρω οποιοδήποτε άλλο ανταλλακτικό απο Άγγλους πωλητές αλλά απο Γερμανούς δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα??

 

Συνωμοσιολογία ή όχι, μέχρι στιγμής αυτό βλέπω να συμβαίνει...

 

 

Σε άλλο νήμα μήπως έγραψα?? Μιλάω για ελληνική κάρτα, δεμένη με PayPal και συναλλαγή με eBay. Πόσοι εδω μέσα λένε ότι δεν περνάνε οι αγορές?? Μήπως καταλαβαίνω κάτι διαφορετικό?? Και πως γίνεται να παίρνω Decline στο eBay σε οποιονδήποτε πωλητή αλλά σε Γερμανούς ποτέ??

 

Μήπως ξέχασες το πιο πάνω post στο οποίο μπλέκεις το όριο των συναλλαγών της Πειραιώς για τον Απρίλιο, που αφορά σε εμβάσματα στο εξωτερικό, με τις αγορές με κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Bang good,έχω κάνει 18 αγορές σε δύο μήνες με πιστωτική της Eurobank.Μία φορά την απέρριψε,αλλά όταν την ξαναέβαλα την άλλη μέρα,πέρασε κανονικά.

Βεβαιος περνανε!Εμενα μ περασε προχτες χρεωστικη καρτ alpha bank

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονιά πολλά με υγειά πάνω από όλα!!!Προσπαθώ να κάνω την εξής αγορά (http://www.geekbuying.com/item/-Package-B-Ulefone-Power-5-5inch-FHD-4G-LTE-Android-5-1-3GB-16GB-Smartphone-64bit-MTK6753-Octa-Core-13-0MP-6050mAh-Touch-ID-with--Silica-Gel-Case--Wooden-364240.html) και όταν πάω να ολοκληρώσω την αγορά με paypal  δεν δέχεται την κάρτα(national go της εθνικής).Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών και ο λόγος είναι τα cc.Υπάρχει κάποιος τρόπος για να ολοκληρώσω την αγορά?

 

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 Πάρ' το από banggood που το έχει και 4$ φθηνότερα (http://www.banggood.com/Ulefone-Power-6050mAh-Battery-5_5-Inch-3GB-RAM-16GB-ROM-64bit-MTK6753-Octa-core-1_3GHz-4G-Smartphone-p-1025847.html). Περνάνε Ελληνικές κάρτες κανονικά σε αυτό.

Πάντως, αυτό που παρατηρώ είναι ότι όποια συναλλαγή και να έκανα με πωλητή απο Γερμανία, περνάει κανονικά. Πριν λίγο πήρα ένα αμορτισέρ για την Vespa μου, απο eBay.de και η συναλλαγή ολοκληρώθηκε κανονικά με PayPal και κάρτα Πειραιώς. Οπότε σίγουρα μας δουλεύουν. Προφανώς και η Γερμανία δεν θέλει να χάνει χρήματα, οπότε τα έχουν κανονίσει όπως τους βολεύει...

 

Τα ανταλλακτικά οχημάτων δεν είναι στα απαγορευμένα είδη για αγορές από το εξωτερικό με βάση την πΝπ των capital controls. Αγόρασα κι εγώ κανονικότατα πριν 1 μήνα έναν αισθητήρα στάθμης λαδιού από το ebay από Άγγλο πωλητή χωρίς πρόβλημα με Ελληνική Mastercard, Οι αγορές που σου κόλλησαν εσένα, πιθανότατα κόλλησαν γιατί ναι μεν πήγες να αγοράσεις επιτρεπτό είδος, αλλά ο πωλητής ήταν δηλωμένος με γενικότερη μη επιτρεπτή δραστηριότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα , θέλω να αγοράσω μιά κάμερα απο ebay Άγγλο πωλητή  στα 1200 ευρώ γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να το κάνω νομίζω πώς είναι στα απαγορευμένα είδη αλλά υπάρχει κάποιο παραθυράκι η κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα , θέλω να αγοράσω μιά κάμερα απο ebay Άγγλο πωλητή στα 1200 ευρώ γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να το κάνω νομίζω πώς είναι στα απαγορευμένα είδη αλλά υπάρχει κάποιο παραθυράκι η κάτι

Ορίστε μερικές λύσεις (με τυχαία σειρά)

1)revolut

2)leupay

3)συνδεση τραπεζικού λογαριασμού στο paypal

4)μέθοδος request money του paypal

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

O τρίτος τρόπος καταργήθηκε, δεν υφίσταται πλέον

Ευχαριστώ για την ενημέρωση δεν το ήξερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μια χαρά υφίσταται. Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες.

Παιδιά το παιδί έλεγε για το number 26, το οποίο μετά την ενημέρωση του έκανε edit και στο post μου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε μερικές λύσεις (με τυχαία σειρά)

1)revolut

2)leupay

3)συνδεση τραπεζικού λογαριασμού στο paypal

4)μέθοδος request money του paypal

το 3,4 υπάρχουν και έχω κάνει διάφορες αγορές me μικροποσά αλλα τώρα θέλω να βγάλω 1200 ευρώ και διάβασα οτι μπορείς να κάνεις μετακινήσεις έως 500 ευρώ για μη business account στο paypal , μήπως γνωρίζεις τι παίζει με αυτο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...