Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ερωτηση για να μην ασχοληθω τσαμπα

 

αν συνδεσω τον τραπεζικο λογαριασμο που εχω στην alpha bank απευθειας με το paypal θα μπορω να κανω αγορες στο ebay πχ οπως παλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύνδεση ΙΒΑΝ στο paypal έχει σχέση αφενός με την αποστολή εμβασμάτων για το φόρτωμα του balance, για αγορές από το εξωτερικό αφετέρου με τη δυνατότητα ανάληψης (μεταφοράς) των χρημάτων που υπάρχουν στο balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έμβασμα στο paypal έχει προμήθεια 1€ της τράπεζάς σου και η ανάληψη (μεταφορά) χρημάτων στην τράπεζά σου έχει προμήθεια 3-4€ πάλι της τράπεζας.

Ο μόνος τρόπος να γλυτώσεις αυτή την προμήθεια είναι να τα στείλεις ανέξοδα στο balance (έμπιστου) φίλου, συγγενή, γνωστού και αυτός να στα δώσει στο χέρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, πατησα για lift limits στο pp, και αφου ανεβασα ταυτοτητα και λογαριασμο ΔΕΗ, μου ζητησε να επιβεβαιωσουμε την καρτα.

Νομιζα οτι την ειχα κανει επιβεβαιωση.

Θα μου κανει χρεωση λεει, μετα θα δω τι κωδικο γραφει εκει-4ψηφια, και θα παω στο pp να τα δηλωσω.

Αφου το κανω αυτο, μετα θα μου αφαιρεσει τα ορια;;;;

 

Χτες εκανα το lift limits στο pp.

Αργει πολυ να φανει η χρεωση στην καρτα, για να μπορεσω να κανω επιβεβαιωση;

 

Ή δεν μπορω να κανω επιβεβαιωση λογω των cc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες εκανα το lift limits στο pp.

Αργει πολυ να φανει η χρεωση στην καρτα, για να μπορεσω να κανω επιβεβαιωση;

 

Ή δεν μπορω να κανω επιβεβαιωση λογω των cc?

Κατευθείαν φαίνεται. Δες τις κινήσεις της κάρτας και του λογαριασμού. Σε κάποιο θα φαίνεται.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες εκανα το lift limits στο pp.

Αργει πολυ να φανει η χρεωση στην καρτα, για να μπορεσω να κανω επιβεβαιωση;

 

Ή δεν μπορω να κανω επιβεβαιωση λογω των cc?

Αν δεν μπορούσες να κάνεις επιβεβαίωση λόγω CC, δεν θα ολοκληρωνόταν καν η συναλλαγή στο αρχικό στάδιο και θα σου έβγαζε μήνυμα λάθους. Από τη στιγμή λοιπόν που η χρέωση έγινε κανονικά, ο κωδικός εμφανίζεται αμέσως.

 

Προσοχή όμως, αμέσως εμφανίζεται στις κινήσεις της κάρτας (στην αιτιολογία) και όχι στις κινήσεις του λογαριασμού (με τον οποίο είναι συνδεδεμένη η κάρτα σου). Αν λοιπόν έχεις web-banking που εμφανίζει τις κινήσεις της κάρτας σου, όπως π.χ. στην Alpha, μπορείς να το δεις κατευθείαν από εκεί. Αν όχι, τότε πρέπει να πάρεις τηλ. στο τμήμα εξυπηρέτησης καρτών της τράπεζας και να ζητήσεις να σου πουν τον κωδικό του PayPal από τη συναλλαγή που έγινε την τάδε ημερομηνία και ώρα. Αν δεν την βρίσκουν ή σου πουν ότι χρειάζεται π.χ. 2 εργάσιμες μέρες για να επιβεβαιωθεί η συναλλαγή, να τονίσεις να κοιτάξουν στις κινήσεις της κάρτας σου (που φαίνεται αμέσως) και όχι στις κινήσεις του λογαριασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατευθείαν φαίνεται. Δες τις κινήσεις της κάρτας και του λογαριασμού. Σε κάποιο θα φαίνεται.

 

Και ομως δεν φαινεται!

Εχασα τοση ωρα μες τη winbank, και τελικα αφου πηρα τηλεφωνο, αφου δεν εβρισκα αναλυτικα την κινηση του pp με 1,5 ευρω χρεωση, παροτι εβλεπα οτι ειχε δεσμευτει το 1,5 ευρω,

τηλεφωνησα και μου ειπαν οτι επειδη ειναι χρεωστικη, δεν φαινεται εντος winbank!

Μου το ειπαν τηλεφωνικα βεβαια.

Αν δεν επαιρνα τηλεφωνο, θα περιμενα εις τους αιωνας των αιωνων, να φανει η κινηση του pp για να παρω τον 4ψηφιο κωδικο για να κανω confirm την καρτα!!!

 

---

 

Αν δεν μπορούσες να κάνεις επιβεβαίωση λόγω CC, δεν θα ολοκληρωνόταν καν η συναλλαγή στο αρχικό στάδιο και θα σου έβγαζε μήνυμα λάθους. Από τη στιγμή λοιπόν που η χρέωση έγινε κανονικά, ο κωδικός εμφανίζεται αμέσως.

 

Προσοχή όμως, αμέσως εμφανίζεται στις κινήσεις της κάρτας (στην αιτιολογία) και όχι στις κινήσεις του λογαριασμού (με τον οποίο είναι συνδεδεμένη η κάρτα σου). Αν λοιπόν έχεις web-banking που εμφανίζει τις κινήσεις της κάρτας σου, όπως π.χ. στην Alpha, μπορείς να το δεις κατευθείαν από εκεί. Αν όχι, τότε πρέπει να πάρεις τηλ. στο τμήμα εξυπηρέτησης καρτών της τράπεζας και να ζητήσεις να σου πουν τον κωδικό του PayPal από τη συναλλαγή που έγινε την τάδε ημερομηνία και ώρα. Αν δεν την βρίσκουν ή σου πουν ότι χρειάζεται π.χ. 2 εργάσιμες μέρες για να επιβεβαιωθεί η συναλλαγή, να τονίσεις να κοιτάξουν στις κινήσεις της κάρτας σου (που φαίνεται αμέσως) και όχι στις κινήσεις του λογαριασμού.

 

Να σαι καλα αγαπητε, οντως οπως τα λες, εντος winbank εβλεπα την δεσμευση 1,5 ευρω, δεν εβλεπα αναλυτικα στοιχεια κινησης, και μονο με τηλεφωνο βγηκε ακρη τελικα!

 

 

 

========

 

Ερωτησεις:

 

1- Σε ποσες μερες τωρα θα επιληφθει το pp για να αρθουν οι περιορισμοι / lift limits? Το μηνυμα που ειδα, αφου εδωσα ολα τα στοιχεια που ζητησαν, ηταν οτι θα επανελθουν σε λιγες μερες.

 

2- Ποτε θα επιστρεψουν το 1,5 ευρω που χρεωσαν;

 

3- Οταν ληξει η εν λογω καρτα και αντικατασταθει με νέα (προσεξτε, οχι να βαλω αλλη καρτα αλλης τραπεζας), θα πρεπει παλι να κανω την διαδικασια για το lift limits + confirm card απο την αρχη; Ή τιποτε απο αυτα; Ή μονο confirm card?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3- Οταν ληξει η εν λογω καρτα και αντικατασταθει με νέα (προσεξτε, οχι να βαλω αλλη καρτα αλλης τραπεζας), θα πρεπει παλι να κανω την διαδικασια για το lift limits + confirm card απο την αρχη; Ή τιποτε απο αυτα; Ή μονο confirm card?

 

Το confirm card δεν έχει καμία σχέση με τη διαδικασία επαλήθευσης και lift limits του Paypal. Και καταχρηστικά το ζητάνε μάλιστα -αν το ζητάνε- σε κάποιους (εμένα δεν είχαν ασχοληθεί καθόλου με τη συνδεδεμένη κάρτα μου όταν είχα κάνει επαλήθευση). Για πολλά χρόνια είχα 3-4 κάρτες συνδεδεμένες, αυτή τη στιγμή έχω 8 (τον μέγιστο αριθμό). Προσθαφαιρώ συνεχώς. Αλίμονο αν κάθε φορά που πρόσθετα μια κάρτα, έστελνα ξανά χαρτιά (για να επαληθεύσουν τι; ). Έστω ότι δεν είχα κάνει ως τώρα verification. Θα έκανα confirm και τις 8; Μα προφανώς τις έχω ήδη confirm γιατί αλλιώς δεν χρησιμοποιούνται! Πιστεύω ότι κάπου τα μπέρδεψε αυτός που πρωτοέγραψε τι του ζήτησαν για να κάνει lift limits στο paypal και έκτοτε αναπαράγεται αυτό το λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το confirm card δεν έχει καμία σχέση με τη διαδικασία επαλήθευσης και lift limits του Paypal. Και καταχρηστικά το ζητάνε μάλιστα -αν το ζητάνε- σε κάποιους (εμένα δεν είχαν ασχοληθεί καθόλου με τη συνδεδεμένη κάρτα μου όταν είχα κάνει επαλήθευση). Για πολλά χρόνια είχα 3-4 κάρτες συνδεδεμένες, αυτή τη στιγμή έχω 8 (τον μέγιστο αριθμό). Προσθαφαιρώ συνεχώς. Αλίμονο αν κάθε φορά που πρόσθετα μια κάρτα, έστελνα ξανά χαρτιά (για να επαληθεύσουν τι; ). Έστω ότι δεν είχα κάνει ως τώρα verification. Θα έκανα confirm και τις 8; Μα προφανώς τις έχω ήδη confirm γιατί αλλιώς δεν χρησιμοποιούνται! Πιστεύω ότι κάπου τα μπέρδεψε αυτός που πρωτοέγραψε τι του ζήτησαν για να κάνει lift limits στο paypal και έκτοτε αναπαράγεται αυτό το λάθος...

 

Σε εμενα δεν ηταν confirmed.

Αραγε...πως εκανα συναλλαγες, πριν τα cc? θυμαμαι εκανα. Αρα, γινονται και χωρις confirmed καρτα;;;

 

Παντως τωρα, δεν ειναι οτι το ειπαν τα παιδια λαθος. Οντως το pp μου ζητησε να κανω confirm την καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως δεν φαινεται!

Εχασα τοση ωρα μες τη winbank, και τελικα αφου πηρα τηλεφωνο, αφου δεν εβρισκα αναλυτικα την κινηση του pp με 1,5 ευρω χρεωση, παροτι εβλεπα οτι ειχε δεσμευτει το 1,5 ευρω,

τηλεφωνησα και μου ειπαν οτι επειδη ειναι χρεωστικη, δεν φαινεται εντος winbank!

Μου το ειπαν τηλεφωνικα βεβαια.

Αν δεν επαιρνα τηλεφωνο, θα περιμενα εις τους αιωνας των αιωνων, να φανει η κινηση του pp για να παρω τον 4ψηφιο κωδικο για να κανω confirm την καρτα!!!

 

---

 

 

 

Να σαι καλα αγαπητε, οντως οπως τα λες, εντος winbank εβλεπα την δεσμευση 1,5 ευρω, δεν εβλεπα αναλυτικα στοιχεια κινησης, και μονο με τηλεφωνο βγηκε ακρη τελικα!

 

 

 

========

 

Ερωτησεις:

 

1- Σε ποσες μερες τωρα θα επιληφθει το pp για να αρθουν οι περιορισμοι / lift limits? Το μηνυμα που ειδα, αφου εδωσα ολα τα στοιχεια που ζητησαν, ηταν οτι θα επανελθουν σε λιγες μερες.

 

2- Ποτε θα επιστρεψουν το 1,5 ευρω που χρεωσαν;

 

3- Οταν ληξει η εν λογω καρτα και αντικατασταθει με νέα (προσεξτε, οχι να βαλω αλλη καρτα αλλης τραπεζας), θα πρεπει παλι να κανω την διαδικασια για το lift limits + confirm card απο την αρχη; Ή τιποτε απο αυτα; Ή μονο confirm card?

Δεν ισχύει. Όπως είπα κατευθείαν φαίνεται η χρέωση. Έχω συνδέσει και εγώ κάρτα Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Και γώ προχώρησα στην επιβεβαίωση της ταυτότητας μου και διεύθυνσης , αλλα μου ζητάει να κάνω confirm την πιστωτική μου κάρτα την οποία έχω κάνει link and confirm οταν την πέρασα πριν χρόνια. Πατώντας στο μήνυμα μου ανοίγει στο wallet οπου φαίνεται η κάρτα μου αλλα δεν έχει επιλογή για confirm. Δοκίμασα update την κάρτα , την έκανα remove και την ξαναέβαλα αλλά τιποτα. Ειναι παράλογο να μου βγάζει μήνυμα για confirm όταν την έχω κάνει παλαιότερα. Καμοιά ιδέα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...