Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις μερικά posts παραπάνω δίνονται οι απαντήσεις στα πιο ουσιώδη από αυτά που ρωτάς.

Τα όρια του PayPal (2.500€/έτος) σχετίζονται με τα λεφτά που διαχειρίζεσαι μέσω του Balance. Αν συνδέσεις κάρτα στο PayPal (π.χ. Revolut) και κάνεις αγορές μέσω της κάρτας και όχι μέσω του Balance, πλέον παύουν να ισχύουν τα όρια του PayPal και ισχύουν αποκλειστικά τα όρια που έχει η κάθε κάρτα. Άρα, τσέκαρε να δεις αν σε καλύπτουν τα όρια της Revolut.

 

Φυσικά και δεν γίνεται να συνδέσεις τη Revolut ή οποιαδήποτε άλλη κάρτα με το Ebay, αφού το τελευταίο δεν είναι κάποια χρηματοπιστωτική υπηρεσία, αλλά εμπορική πλατφόρμα που εμπεριέχει χιλιάδες καταστήματα. Σου δίνει τη δυνατότητα να πληρώσεις είτε απευθείας με μια κάρτα, είτε μέσω PayPal (με τη συνδεδεμένη κάρτα ή το balance).

 

Δεν μου ακούγεται λογικό που μετά από 1 1/2 μήνα δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία με την πιστοποίηση του λογαριασμού σου και υποθέτω ότι κάποιο έγγραφο από αυτά που τους έστειλες δεν τους κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Εγώ έχω κάνει. Φωτοτυπία ταυτότητας/διαβατηρίου, κάποιο έγγραφο που να πιστοποιεί τη διεύθυνσή σου (π.χ. λογαριασμό), και ενδεχομένως κάποιο statement τραπεζικού λογαριασμού ή πιστωτικής κάρτας (αν έχεις συνδεδεμένη). Τα 2 τελευταία παίζουν αναλόγως την περίσταση.

 

Lift limits.

Οποτε τα κανεις upload και περιμενεις καποια εγκριση; Καπως ετσι πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.500€ το χρόνο είναι το όριο χωρίς χαρτιά αλλά μόλις φτάσεις τα 1.800 σε κλειδώνουν και ζητούν ταυτοποίηση στοιχείων.

 

Όταν το είχα ζήτησαν φωτοτυπία ταυτότητας (τη νέα με λατινικούς χαρακτήρες) και λογαριασμό ΔΕΗ που φαίνεται η διεύθυνση μου.

 

Το όριο δεν ξέρω πόσο έχει γίνει αλλά είναι σίγουρα πάνω από 10.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.500€ το χρόνο είναι το όριο χωρίς χαρτιά αλλά μόλις φτάσεις τα 1.800 σε κλειδώνουν και ζητούν ταυτοποίηση στοιχείων.

 

Όταν το είχα ζήτησαν φωτοτυπία ταυτότητας (τη νέα με λατινικούς χαρακτήρες) και λογαριασμό ΔΕΗ που φαίνεται η διεύθυνση μου.

 

Το όριο δεν ξέρω πόσο έχει γίνει αλλά είναι σίγουρα πάνω από 10.000

 

Οποτε ας σκαναρω εγω την ταυτοτητα και ενα λογαριασμο ΔΕΗ, να τα εχω ετοιμα,

και κατοπιν να κανω lift limits και να δω τι και πως θα το στειλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έστειλα τα χαρτιά, μου ήρθε email που λέει οτι μου έκαναν lift τα limits αλλά όταν μπάίνω να δώ τα όρια λέει πάλι 2500€. Άμα πατήσω lift limits με πάει σε μιά άλλη σελίδα που με ευχαριστεί και μου λέει οτι θα επικοινωνήσουν μαζί μου σε μερικές εργάσιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη σας ημερα κυριε 

antikinsor

ευχαριστω παρα πολυ για την πληροφοριση , να ειστε καλα . ναι οντως μολις βρηκα οτι ηθελε αλλο εγγραφο το οποιο δεν ηταν σωστο οσο αναφορα την διευθυνση μου ειπαν στη πευπαλ. 

οσο για την ρεβολουτ ευχαριστω , γιατι ειχα ξαναρωτησει πιο πανω και μου ειπε καποιος οτι ετσι κι αλλιος υπαρχει αυτο το οριο οτι καρτα και να βαλω και ψιλο απογοητευτικα .... ελπιζω να ισχυει το οριο της ρεβολουτ :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε παιδιά, κάτι που έψαχνα και δεν κατάφερα να βρω στο νήμα είναι αν συνδέοντας έναν τραπεζικό λογαριασμό με paypal θα μπορέσουμε να τραβήξουμε τα λεφτά που υπάρχουν στο balance. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε παιδιά, κάτι που έψαχνα και δεν κατάφερα να βρω στο νήμα είναι αν συνδέοντας έναν τραπεζικό λογαριασμό με paypal θα μπορέσουμε να τραβήξουμε τα λεφτά που υπάρχουν στο balance. Ευχαριστώ

 

Ναι, ανάληψη από το balance κάνεις είτε σε συνδεδεμένο ΙΒΑΝ (με προμήθεια της τράπεζάς σου 3-4 € είτε με αποστολή σε συγγενή, φίλο, γνωστό, ανέξοδα (εννοείται ότι τον εμπιστεύεσαι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη σας ημερα κυριε 

antikinsor

ευχαριστω παρα πολυ για την πληροφοριση , να ειστε καλα . ναι οντως μολις βρηκα οτι ηθελε αλλο εγγραφο το οποιο δεν ηταν σωστο οσο αναφορα την διευθυνση μου ειπαν στη πευπαλ. 

οσο για την ρεβολουτ ευχαριστω , γιατι ειχα ξαναρωτησει πιο πανω και μου ειπε καποιος οτι ετσι κι αλλιος υπαρχει αυτο το οριο οτι καρτα και να βαλω και ψιλο απογοητευτικα .... ελπιζω να ισχυει το οριο της ρεβολουτ :) 

Έχε υπ' όψιν σου, αν δεν το γνωρίζεις ήδη, ότι και η Revolut έχει σφικτά όρια για μη πιστοποιημένους λογαριασμούς και μάλιστα πιο χαμηλά από το PayPal.

Επειδή έχω καταλάβει ότι έχεις σκοπό να κάνεις συναλλαγές μεγάλου ύψους, κοίτα πρώτα να πιστοποιήσεις το Revolut λογαριασμό σου και μετά προχώρησε στις όποιες συναλλαγές, για να μην βρεθείς κι εκεί προ εκπλήξεως και με μπλοκαρισμένο προσωρινά λογαριασμό.

 

Παρεμπιπτόντως, αυτό το "κύριε" στην προσφώνηση μου έκατσε κάπως βαρύ και δεν μπορώ να το χωνέψω από το πρωί! :o :D

Σε forum είμαστε και δεν χρειάζονται τόσες επισημότητες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.500€ το χρόνο είναι το όριο χωρίς χαρτιά αλλά μόλις φτάσεις τα 1.800 σε κλειδώνουν και ζητούν ταυτοποίηση στοιχείων.

 

Όταν το είχα ζήτησαν φωτοτυπία ταυτότητας (τη νέα με λατινικούς χαρακτήρες) και λογαριασμό ΔΕΗ που φαίνεται η διεύθυνση μου.

 

Το όριο δεν ξέρω πόσο έχει γίνει αλλά είναι σίγουρα πάνω από 10.000

Η ταυτοτητα σου τι ημερομηνία εκδοσης γραφει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, πατησα για lift limits στο pp, και αφου ανεβασα ταυτοτητα και λογαριασμο ΔΕΗ, μου ζητησε να επιβεβαιωσουμε την καρτα.

Νομιζα οτι την ειχα κανει επιβεβαιωση.

Θα μου κανει χρεωση λεει, μετα θα δω τι κωδικο γραφει εκει-4ψηφια, και θα παω στο pp να τα δηλωσω.

Αφου το κανω αυτο, μετα θα μου αφαιρεσει τα ορια;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση δεν ειναι ασχετη επειδη ο ελεγχος κεφαλαιων εγινε για τις τραπεζες. Αν κανω λαθος διορθωστε το. Στην επομενη ανακεφαλαιοποιηση, το κουρεμα θα γινει μονο σε μια τραπεζα ή σε ολες, εχουν δεν εχουν προβλημα οι αλλες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση δεν ειναι ασχετη επειδη ο ελεγχος κεφαλαιων εγινε για τις τραπεζες. Αν κανω λαθος διορθωστε το. Στην επομενη ανακεφαλαιοποιηση, το κουρεμα θα γινει μονο σε μια τραπεζα ή σε ολες, εχουν δεν εχουν προβλημα οι αλλες ?

Εκτος θεματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι τα cc ειχα συνδεσει το paypal με χρεωστικη visa απο alpha bank κ δεν ειχα προβλημα

 

τωρα με τα cc παω να συνδεσω το paypal απευθειας κ με τραπεζικο λογαριασμο alpha bank (της visa απο πανω) κ μου βγαζει μηνυμα οτι 

 

Sorry, we’re unable to link that bank because it is disabled. Please try another bank

 

ξερει κανεις γιατι? λογω cc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...