Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην ελπίζεις άδικα. Δεν πρόκειται κατά τη γνώμη μου να γίνει ποτέ πια αυτό (με νόμισμα το Ευρώ) και να επανέλθουμε στην κατάσταση που ίσχυε στις 26/6/2015. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο οι τράπεζες, αλλά το μόνιμο έλλειμα στο εμπορικό ισοζύγιο (Ευρώ που "εξάγεις" σε σχέση με αυτά που "εισάγεις" με τις εισαγωγές και εξαγωγές αγαθών που είσαι αναγκασμένος να κάνεις). Και το σκέλος των cc που αφορά τους περιορισμούς στις αγορές από το εξωτερικό, μια χαρά τους "βόλεψε" και "γλυκάθηκαν".

Ποιος σου είπε ότι ελπίζω απλά μια επιβεβαίωση για μένα είναι (ότι είναι όλοι καραγκιόζηδες και η χώρα προτεκτοράτο και τελειωμένη).Εχω κάνει το κουμάντο μου από το 2011 και ο νοών νοείτω.Ετσι όπως είναι η κατάσταση λίγο πολύ ο καθένας έχει βρει την άκρη του.Να πα να βράσουνε το χειρότερο που θα μπορουσανε να πάθουνε είναι να μην καταθέσει κανένας ούτε ένα ευρώ στις τράπεζες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια ερωτηση, παρηγγειλα 2 ζευγαρια γυαλια απο 'murica και μ παν οτι θα γραψουν στο πακετο 20$ το καθενα. Αρα 40 + 20 το shipping 60.

 

Η ερωτηση ειναι, δεδομενου οτι ερχεται με dhl express, ξερω οτι θα περασει 100% τελωνειο. Εχει ομως κανεις εμπειρια για το τι χρεωση θα εχω? Δε νομιζω να ειναι μονο ΦΠΑ,ε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

wow τοσο πολυ ? σχεδον τα διπλασια ? ο.Ο

ΦΠΑ+έξοδα εκτελωνισμου+αποθήκευτρα+έκδοση διατακτικής.

 

Υ.Γ για μελλοντική χρήση αυτές οι ερωτήσεις αφορούν τα θέματα αγορές εκτός Ε.Ε/αγορές από το εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αν ρωτήσω κάτι που έχει ειπωθεί, αλλά δείξτε κατανόηση. Επειδή θέλω να κάνω αγορά στο ebay, έχω καταλήξει να κάνω πρώτα έμβασμα στο paypal από την Ελληνική Τράπεζα και μετά να πάω να κάνω την αγορά στο ebay. Σωστά;

Την λύση αυτή την θεωρείτε καλή ή υπάρχει καλύτερη με το paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αν ρωτήσω κάτι που έχει ειπωθεί, αλλά δείξτε κατανόηση. Επειδή θέλω να κάνω αγορά στο ebay, έχω καταλήξει να κάνω πρώτα έμβασμα στο paypal από την Ελληνική Τράπεζα και μετά να πάω να κάνω την αγορά στο ebay. Σωστά;

Την λύση αυτή την θεωρείτε καλή ή υπάρχει καλύτερη με το paypal;

Ναι είναι καλή, ειναι ή δεύτερη καλύτερη μετά από την ρεβολουτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι καλή, ειναι ή δεύτερη καλύτερη μετά από την ρεβολουτ

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση.

Για τη revolut πως κάνουμε σύνδεση με το paypal; Επειδή το ebay μόνο paypal έχει τις περισσότερες φορές. Έχει αναλυθεί πιο πίσω, για να μην κουράζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση.

Για τη revolut πως κάνουμε σύνδεση με το paypal; Επειδή το ebay μόνο paypal έχει τις περισσότερες φορές. Έχει αναλυθεί πιο πίσω, για να μην κουράζω;

ε τωρα, τέτοια ερώτηση σε αυτό το τοπικ, είναι σαν να ρωτά από που βγαίνει ο ήλιος :)

 

Παρ'ολα αυτά διάβασε εδώ

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης-διαβάστε-τα-3-πρώτα-posts-πριν-ρωτ/page-1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...