Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνωμη αν ρωτηθηκε/απαντηθηκε πιο παλια, υπαρχει τροπος το εμβασμα τραπεζης προς paypal να γινει σε usd, ωστε να γλιτωσω το conversion fee της paypal; Εχω κανει to usd primary currency αλλα το balance μου ειναι σε ευρω, οποτε τρωει ακομα το fee.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

νομίζω υπάρχει επιλογή όταν πας να κάνεις το έμβασμα σε τι νόμισμα να είναι...

 

Δεν θα τη χρησιμοποιήσει όμως αυτή την επιλογή, γιατί αν το κάνει παύει να είναι SEPA transfer το έμβασμα και η προμήθεια εκτοξεύεται πολύ πάνω από το 1€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα τη χρησιμοποιήσει όμως αυτή την επιλογή, γιατί αν το κάνει παύει να είναι SEPA transfer το έμβασμα και η προμήθεια εκτοξεύεται πολύ πάνω από το 1€.

Οποτε μεσω εμβασματος δεν γλιτωνω την μετατροπη απο paypal..Κριμα και βολευει το εμβασμα.

Ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε μεσω εμβασματος δεν γλιτωνω την μετατροπη απο paypal..Κριμα και βολευει το εμβασμα.

Ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες.

 

Η μόνη λύση από ότι βλέπω είναι να στείλεις έμβασμα σε revolut να το μετατρέψεις σε οτι θες(δεν χρεώνει τίποτα για συνάλλαγμα) και να το στείλεις paypal(η να συνδέσεις την revolut με paypal και να τα τραβήξει κατευθείαν απο εκει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι το paypal άνοιξε κανονικά.Πριν λίγο για πλάκα προσπάθησα να αγοράσω κάτι από ebay και πέρασε κανονικά η συναλλαγή την οποία επανέλαβα λίγα δευτερόλευτα αργότερα μα επιτυχία.Μάλιστα πάνω αριστερά το paypal ενημερώνει οτι δεν χρειάζεσαι balance για να κάνεις αγορές.Μήπως κάποιος φίλος μπορέι να το δοκιμάσει;

Για του λόγου το αληθές:

Edit:

Δυστυχώς δεν ισχύει το παραπάνω.Τυχαίο γεγονός ήταν και τσάμπα η χαρά.

post-176688-0-67141100-1469723621_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για του λόγου το αληθές:

 

Αυτό το μήνυμα έβγαινε πάντα και είναι απλή υπόμνηση για τη φιλοσοφία λειτουργίας του Paypal (ότι πληρώνεις μέσω συνδεδεμένων καρτών κατά βάση δηλαδή). Δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα στην περίπτωση των Ελληνικών cc. Κάποιες αγορές από κάποιους εμπόρους από την αρχή των cc ήταν και παραμένουν εφικτές. Οι υπόλοιπες όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται αδύνατο να πέτυχα την περίπτωση.Μήπως μπορείς να το δοκιμάσεις σε κάποιες αγορές που θυμάσαι εγγυημένα οτι απέτυχαν λόγω capital control?

Edit

Μάλλον έχεις δίκιο γιατί σε μια νέα αστεία αγορά το paypal την απέρριψε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι το paypal άνοιξε κανονικά.Πριν λίγο για πλάκα προσπάθησα να αγοράσω κάτι από ebay και πέρασε κανονικά η συναλλαγή την οποία επανέλαβα λίγα δευτερόλευτα αργότερα μα επιτυχία.Μάλιστα πάνω αριστερά το paypal ενημερώνει οτι δεν χρειάζεσαι balance για να κάνεις αγορές.Μήπως κάποιος φίλος μπορέι να το δοκιμάσει;

Για του λόγου το αληθές:

Αν μπορούσες να μας πεις τι αγόρασες,από το eBay ή όχι, και ποιάς Τράπεζας είναι η κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούσες να μας πεις τι αγόρασες,από το eBay ή όχι, και ποιάς Τράπεζας είναι η κάρτα;

Δυστυχώς ο φίλος theopan είχε δίκιο. Από το ebay με κάρτα Alpha  και απευθείας πληρωμή με paypal αγόρασα αυτό

Κρίμα η χαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράτα τις Ελληνικές τράπεζες. Βγάλε μια Leupay, σύνδεσε το ΙΒΑΝ της στο Paypal και τράβα τα λεφτά σε αυτήν. Ώστε να τα έχεις διαθέσιμα για να τα χρησιμοποιήσεις όπως θέλεις και να μπορείς να τα κάνεις ανάληψη και όλα αν θέλεις αμέσως και όχι 10 ή 30% όπως επιτρέπει το γελοίο Ελληνικό τραπεζικό σύστημα...

 

Ευχαριστώ.

Υπάρχει κάποιο όριο στις συναλλαγές, όπως στην Revolut που είναι 1000€/μήνα; Όπως ανέφερα θα μεταφερθούν 1500€.

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,εχω ενα προβλημα με αγορα steam μεσω προπληρωμενης/χρεωστικης της εθνικης.

 

συγκεκριμενα,προσπαθω να αγορασω μεσω steam αλλα αφου βαλω τα στοιχεια και ειμαι ετοιμος για αγορα μου πεταει το εξης

 

"Η αγορά σας δεν ολοκληρώθηκε. Οι πληροφορίες πιστωτικής κάρτας σας απορρίφθηκαν από την εταιρεία πιστωτικής κάρτας σας.

Σημειώστε ότι σε μερικές περιπτώσεις, η εταιρεία πιστωτικής κάρτας σας μπορεί να θέσει ένα «πάγωμα» στα χρήματα του λογαριασμού σας, αλλά δεν θα χρεωθείτε. Αφού διορθώσετε όποια λάθη παρουσιάζονται στις παρακάτω πληροφορίες, παρακαλούμε δοκιμάστε την αγορά σας ξανά."

 

το ιδιο μνμ μου πεταει και οταν προσπαθω με την χρεωστικη της εθνικης

 

εφτιαξα και ενα paypal λογαριασμο και συνδεσα την προπληρωμενη αλλα ουτε με αυτον μπορω να αγορασω τιποτα στο steam.

στο gog παντως αγορασα κατευθειαν με την καρτα αλλα και το paypal συνολικα 2 παιχνιδια με 10 ευρω κοστος,περισοτερο για να δω αν εχουν καποιο προβλημα οι καρτες.

 

οταν ζηταει τα στοιχεια της καρτας το στιμ,σε τι γλωσσα πρεπει να τα βαλει κανεις?δοκιμασα σε ελληνικα,αγγλικα,greeklish αλα τζιφος.

τις καρτες τις παρελαβα και ενεργοποιησα/φορτισα χτες το μεσημερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνα τις ελληνικές καρτες δεν μπορεις να κανεις τίποτα με αυτες

 

καλησπερα,εχω ενα προβλημα με αγορα steam μεσω προπληρωμενης/χρεωστικης της εθνικης.

 

συγκεκριμενα,προσπαθω να αγορασω μεσω steam αλλα αφου βαλω τα στοιχεια και ειμαι ετοιμος για αγορα μου πεταει το εξης

 

"Η αγορά σας δεν ολοκληρώθηκε. Οι πληροφορίες πιστωτικής κάρτας σας απορρίφθηκαν από την εταιρεία πιστωτικής κάρτας σας.

Σημειώστε ότι σε μερικές περιπτώσεις, η εταιρεία πιστωτικής κάρτας σας μπορεί να θέσει ένα «πάγωμα» στα χρήματα του λογαριασμού σας, αλλά δεν θα χρεωθείτε. Αφού διορθώσετε όποια λάθη παρουσιάζονται στις παρακάτω πληροφορίες, παρακαλούμε δοκιμάστε την αγορά σας ξανά."

 

το ιδιο μνμ μου πεταει και οταν προσπαθω με την χρεωστικη της εθνικης

 

εφτιαξα και ενα paypal λογαριασμο και συνδεσα την προπληρωμενη αλλα ουτε με αυτον μπορω να αγορασω τιποτα στο steam.

στο gog παντως αγορασα κατευθειαν με την καρτα αλλα και το paypal συνολικα 2 παιχνιδια με 10 ευρω κοστος,περισοτερο για να δω αν εχουν καποιο προβλημα οι καρτες.

 

οταν ζηταει τα στοιχεια της καρτας το στιμ,σε τι γλωσσα πρεπει να τα βαλει κανεις?δοκιμασα σε ελληνικα,αγγλικα,greeklish αλα τζιφος.

τις καρτες τις παρελαβα και ενεργοποιησα/φορτισα χτες το μεσημερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...