Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

silverage γιατι δε το κανεις πιστοποίηση στο btcgreece και να κανεις εκει κατάθεση να τελειώνεις 1 φορα 10 ευρω θασου φάνε και θα χεις ταβάνι τα 500 την ημερα, τα capital control αργουνε ακομα, 

 

εντομεταξυ σήμερα μου πέρασε η ιδέα διαβάζοντας το cash point στο bitcoingreece να κάνω ανταλλακτήριο στο γραφειο (τουριστικο) αλλα μιας και εχουμε αρκετα τρεχάματα με τη καστασταση στην αγορά οπως ειναι η κατασταση στη χωρα , οπως μου ρθε  ετσι μου έφυγε η όρεξη 

 

βλέποντας τώρα από την άλλη αυτό το 7% λέω κοιτα ναδεις τι κονομανε άπλα καίγοντας ρεύμα και μη απασχολώντας και κανέναν υπαλλήλο 

 
 

 

 Αυτό θα κάνω.

Για πείτε μου όμως, πρέπει οπωσδήποτε με έμβασμα ή γίνεται και με απλή κατάθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επίσης θα πρέπει να προστεθούν και τα fees/μετατροπή που προκύπτουν από το Spectrocoin για την φόρτωση της κάρτας .... Σε εμένα για την Visa ήταν περίπου 3,5%.... έστειλα 200 euro (σε btc).... μετά από την μετατροπή έγιναν 194,78 euro.... και τελικά στην κάρτα φορτώθηκαν 192,83 euro....απώλεια 7,17euro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το btm στο Μενίδι υπολόγισα ότι χάνεις περίπου 11% μέχρι την κάρτα χωρίς ιδιαίτερες διακυμάνσεις στην ισοτιμία και φυσικά χωρίς το 3% που έχει για πληρωμή σε άλλο νόμισμα εκτός ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@silverage εγω το κανα με μεταφορα απο euro se eurobank αλλα στη bitocoingreece λογικα απλα καταθση θα ειναι και στην αιτιολογια θα γραψεις καποιο κωδικο φανταζομαι 

 

@stateo αυτο ειναι ενα βημα παραπερα καιειναι λογικο και ξεκαθαρο. αγοραζεις πχ με 267 και πουλας πχ με  261 για να τα κανεις bitcoin οποτε μονο απο κειε χανεις αλλα αυτοειναι κατι ξεκαθαρο και αναμενομενο γτ ετσι λειτουργει απλα

 

Με το btm στο Μενίδι υπολόγισα ότι χάνεις περίπου 11% μέχρι την κάρτα χωρίς ιδιαίτερες διακυμάνσεις στην ισοτιμία και φυσικά χωρίς το 3% που έχει για πληρωμή σε άλλο νόμισμα εκτός ευρώ.

 

φιλε μου αν εχει 3% στη μετατροπη και εισαι σίγουρος ετσι βγαίνει τουθ ανθρωπου 390 ευρω.. ειχε 404 λεει-  *3% = περιπου 392 ευρω QQ

στα ανταλακτιρια νομιζω το εχουν 0,3 

 

αλλα αν το κανει αυτο ειναι πουστια μεγάλη για να κονομαει. παιρνει ευρω και πουλαει δολαρια και κονομαει και απο την συναλαγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

silverage γιατι δε το κανεις πιστοποίηση στο btcgreece και να κανεις εκει κατάθεση να τελειώνεις 1 φορα 10 ευρω θασου φάνε και θα χεις ταβάνι τα 500 την ημερα, τα capital control αργουνε ακομα, 

 

εντομεταξυ σήμερα μου πέρασε η ιδέα διαβάζοντας το cash point στο bitcoingreece να κάνω ανταλλακτήριο στο γραφειο (τουριστικο) αλλα μιας και εχουμε αρκετα τρεχάματα με τη καστασταση στην αγορά οπως ειναι η κατασταση στη χωρα , οπως μου ρθε  ετσι μου έφυγε η όρεξη 

 

βλέποντας τώρα από την άλλη αυτό το 7% λέω κοιτα ναδεις τι κονομανε άπλα καίγοντας ρεύμα και μη απασχολώντας και κανέναν υπαλλήλο 

 

 

@derek58 όπως τα λες ειναι ΑΛΛΑ Το 7% ειναι υπερβολικο ΙΜΟ. Μιας και ασχολησε με το χρηματηστηριο θα ξερεις οτι εχει fee το ανοιγμα μιας θεσης και το κλείσιμο (και γιαυτο κανω πασο με τα 10 ευρω που  ζητανε) 

ομως σε ολα τα υπόλοιπα παίζουν παρα πολυ μικρα ποσοστα. 

αλιμονο αν πονταρα 1000 ευρω στην ισοτιμια EUR/USD και μου κρατούσε 70 ευρω θα έπρεπε να εχει ανοδο μετα 7% για να πω οτι θα παρω τα χρήματα μου πισω χωρις κερδος!

ακόμα και το 288 με το 281 ειναι μολις 3% πτώση 
 

 

 

Στο εξωτερικό πάντως υπάρχουν αρκετά τουριστικά γραφεία κρατήσεων που δέχονται Bitcoin όπως η expedia η ποιο γνωστή από αυτές και άλλες με κρατήσεις ξενοδοχείων και ακόμα υπάρχουν και εταιρείες κρατήσεων για αεροπορικά εισιτήρια που δέχονται Bitcoin όπως η cheapair

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θα πρέπει να προστεθούν και τα fees/μετατροπή που προκύπτουν από το Spectrocoin για την φόρτωση της κάρτας .... Σε εμένα για την Visa ήταν περίπου 3,5%.... έστειλα 200 euro (σε btc).... μετά από την μετατροπή έγιναν 194,78 euro.... και τελικά στην κάρτα φορτώθηκαν 192,83 euro....απώλεια 7,17euro

 

είσαι σίγουρος? γιατί τα επίσημα fee που γράφουν για την φόρτωση της κάρτας είναι 1% και σε μένα δλδ όποτε την έχω φορτώσει δεν μου κρατάει τόσα πολλά ποτέ.

Και η bit-x που δουλεύω ποιο συχνά είναι μηδαμινά τα fee της.

Στο btcgreece πρέπει να στείλω λογαριασμό στο όνομά μου; Δεν έχω κανέναν γιάυτό το λέω.

 

Ναι λογαριασμό τηλεφώνου, νερού, ρεύματος κτλ η κάποιο λογαριασμό που να πιστοποιεί ότι κατοικείς όντος εκεί που δηλώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικό πάντως υπάρχουν αρκετά τουριστικά γραφεία κρατήσεων που δέχονται Bitcoin όπως η expedia η ποιο γνωστή από αυτές και άλλες με κρατήσεις ξενοδοχείων και ακόμα υπάρχουν και εταιρείες κρατήσεων για αεροπορικά εισιτήρια που δέχονται Bitcoin όπως η cheapair

σε καμια περιπτωση δε θατο εκανα για να πουλαω σε coin καθως οι διακυμανσεις ειναι τεραστιες 

αν εκανα κατι μονο σαν ανταλακτηριο θα το εκανα οπως ηταν τα πιο παλια χρόνια τα τουριστικα και τα ξενοδοχεια

 

οι εταιρίες που λες ειναι ομιλοι τεραστιοι και μπορούν να το αντέξουν το οποίο ρισκο . εδω που δεν εχει ούτε καν ρευστότητα δε μπορείς να πας στην  aegean και να πεις κοιτα εχω 50 000 ευρω και 5000 bit coin. θα σου πει μετα ξερεις κανα μαγαζακι να μου πουλησει το πετρελαιο για το αεροσκάφος σε coin και θα χει και δίκιο. ειναι πολύπλοκο το ολο θέμα. πρεπει πρωτα να καθιερωθεί στους πολυ μεγαλους και ΚΥΡΙΩς στα πολυ βασικα αγαθα (πετρελαιο ενεργεία τροφή  κτλ καταλαβαίνεις τι εννοώ , για την ωρα μόνο σε υπηρεσίες άυλες παιρναει και σε προϊόντα με τεραστιο κερδος  ) για να γινει κατι τετοιο , αλλα αυτο ειναι μια άλλη κουβέντα εδω είμαστε για το capital control   :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@silverage εγω το κανα με μεταφορα απο euro se eurobank αλλα στη bitocoingreece λογικα απλα καταθση θα ειναι και στην αιτιολογια θα γραψεις καποιο κωδικο φανταζομαι 

 

@stateo αυτο ειναι ενα βημα παραπερα καιειναι λογικο και ξεκαθαρο. αγοραζεις πχ με 267 και πουλας πχ με  261 για να τα κανεις bitcoin οποτε μονο απο κειε χανεις αλλα αυτοειναι κατι ξεκαθαρο και αναμενομενο γτ ετσι λειτουργει απλα

 

 

φιλε μου αν εχει 3% στη μετατροπη και εισαι σίγουρος ετσι βγαίνει τουθ ανθρωπου 390 ευρω.. ειχε 404 λεει-  *3% = περιπου 392 ευρω QQ

στα ανταλακτιρια νομιζω το εχουν 0,3 

 

αλλα αν το κανει αυτο ειναι πουστια μεγάλη για να κονομαει. παιρνει ευρω και πουλαει δολαρια και κονομαει και απο την συναλαγη

 

Έχεις δίκιο, αλλά αν τα προσθέσεις όλα μαζί μου φαίνονται υπερβολικά πολλές οι κρατήσεις /απώλειες :huh:

 

 

 

είσαι σίγουρος? γιατί τα επίσημα fee που γράφουν για την φόρτωση της κάρτας είναι 1% και σε μένα δλδ όποτε την έχω φορτώσει δεν μου κρατάει τόσα πολλά ποτέ.

Και η bit-x που δουλεύω ποιο συχνά είναι μηδαμινά τα fee της.

 

Ναι λογαριασμό τηλεφώνου, νερού, ρεύματος κτλ η κάποιο λογαριασμό που να πιστοποιεί ότι κατοικείς όντος εκεί που δηλώνεις.

 

Σωστά η φόρτωση ήταν 1% από 194,78- 192,83=1,95 euro.... και τα υπόλοιπα 200-194,78=5,22 από την μετατροπή σε euro από btc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καμια περιπτωση δε θατο εκανα για να πουλαω σε coin καθως οι διακυμανσεις ειναι τεραστιες 

αν εκανα κατι μονο σαν ανταλακτηριο θα το εκανα οπως ηταν τα πιο παλια χρόνια τα τουριστικα και τα ξενοδοχεια

 

οι εταιρίες που λες ειναι ομιλοι τεραστιοι και μπορούν να το αντέξουν το οποίο ρισκο . εδω που δεν εχει ούτε καν ρευστότητα δε μπορείς να πας στην  aegean και να πεις κοιτα εχω 50 000 ευρω και 5000 bit coin. θα σου πει μετα ξερεις κανα μαγαζακι να μου πουλησει το πετρελαιο για το αεροσκάφος σε coin και θα χει και δίκιο. ειναι πολύπλοκο το ολο θέμα. πρεπει πρωτα να καθιερωθεί στους πολυ μεγαλους και ΚΥΡΙΩς στα πολυ βασικα αγαθα (πετρελαιο ενεργεία τροφή  κτλ καταλαβαίνεις τι εννοώ , για την ωρα μόνο σε υπηρεσίες άυλες παιρναει και σε προϊόντα με τεραστιο κερδος  ) για να γινει κατι τετοιο , αλλα αυτο ειναι μια άλλη κουβέντα εδω είμαστε για το capital control   :)

 

Να ξέρεις αυτές οι εταιρείες ουσιαστικά δεν κρατάνε Bitcoin άλλα συνεργάζονται με εταιρείες ψηφιακών πληρωμών όπως η Bitpay η ακόμα και η Coinbase που υποστηρίζει merchant στην Ευρώπη και μετατρέπονται άμεσα τα Bitcoin σε ευρώ δολάρια με μεταφορά τους απευθείας σε τραπεζικό λογαριασμό. 

Με αυτό τον τρόπο και καλύτερες τιμές μπορούν να κάνουν καθώς φεύγουν τα υπερβολικά fee. 

 

https://www.coinbase.com/merchants

 

https://bitpay.com/

Έχεις δίκιο, αλλά αν τα προσθέσεις όλα μαζί μου φαίνονται υπερβολικά πολλές οι κρατήσεις /απώλειες :huh:

 

 

 

 

Σωστά η φόρτωση ήταν 1% από 194,78- 192,83=1,95 euro.... και τα υπόλοιπα 200-194,78=5,22 από την μετατροπή σε euro από btc

 

Να ξέρεις ότι δεν μπορεί να υπάρχουν 7% fee στις πωλήσεις αγορές των bitcoin. Τα fee σε αυτά είναι ως συνήθως 0.5% το περισσότερο. Μην βλέπεις που τα εδώ ανταλλακτήρια το έχουν ξεφτιλίσει το θέμα λόγο των cc

Πάντως αναμένουμε ανακοίνωση της επόμενες μέρες της Bitchain και νομίζω θα ξαναδούμε το ATM σε κάποιο αλλο σημέιο της Αθήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το εχασα λιγο το θεμα οσο αφορα την αγορα bitcoin μετα απο τοσα ποστ.
Ο πιο οικονομικος τροπος αγορας την δεδομενη στιγμη ποιος ειναι?
Καταθεση στο btcGreece? ή σε καποιο ATM (αν και εφοσον δουλευει το ενα που εχει απομεινει)?
Στον λογαριασμο του btcGreece στα 250 ευρω/μερα θελει 10 ευρω προμηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 275,5$ πώληση το ένα bitcoin σήμερα από τα 288 πριν 2 μέρες. Κοντά στο 5% τώρα η διαφορα σε σχέση με προχθές. Αυτό εννοώ όταν λέω ότι είναι πολύ ρευστό. Όπως και να έχει συμφωνώ ότι του κράτησαν πάρα πολλά. Υπάρχει η πιθανότητα να έχουν μεγάλα fees στις συναλλαγές για να είναι καλυμμένοι από τα μεγάλα σκαμπανεβάσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανένας να πουλήσει bitcoin στο localbitcoins.com αλλά να πληρωθεί απευθείας σε paypal;
Είδα ότι έχει χρήστες οι οποίοι πληρώνουν σε paypal για να αγοράσουν τα bitcoin σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξα λογαριασμό στο btcgreece γιατί το ΑΤΜ θα μου έτρωγε τα μισά λεφτά στο τέλος.

 

Το κακό είναι οτι δουλεύει μόνο με έμβασμα και εγώ ήθελα να παραγγείλω κάτι μέχρι σήμερα για να μου ερχόταν την άλλη εβδομάδα πριν φύγω διακοπές.

Φοβάμαι να αφήσω και τα bitcoins μην αλλάξει η ισοτιμία και δεν μείνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...