Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

check2fire μια ερώτηση για να δω αν κατάλαβα καλά ποιο είναι το best case senario.

 

Αν πάω και καταθέσω λεφτά στο ΑΤΜ στην Κάνιγγος (μηδενικό fee αν κατάλαβα καλά) και μετά για τη μετατροπή ακολουθήσω της οδηγίες του Newbie1 (βάζοντας την ισοτιμία που θέλω να κλειδώσει για να συμφωνηθεί ανταλλαγή και να περιμένω), το μόνο κόστος που θα έχω είναι τα 3 ευρώ για την έκδοση της virtual κάρτας; Και από 'κει και πέρα το monthly fee (1$) της κάρτας;

 

Τα έχω σουμάρει σωστά στο μυαλό μου ή χάνω κάτι;

 

αν αγοράσεις bitcoin απο ATM ποιός ο λόγος να μπλεχτείς με ανταλλακτήριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι αλλα δε μου λες το πρωτο στάδιο το οποιο δεν εχω καταλάβει που ειναι πως. Μου στέλνει bitcoins το btcgreece αφού στειλω τα λεφτα.

Μέσω email με καποιο κωδικό που θα γράψω στο wallet μου?

Πως;

 

Στέλνεις τα χρήματα στο ανταλλακτήριο και από εκεί εσύ αγοράζεις bitcoin απο το ανταλλακτήριο. Τα bitcoin που έχεις αγοράσει μετά εσύ τα στέλνεις όπου θέλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλήμερα και καλό μηνά

 

Spectrocard 

όπως είχα προαναφέρει είχα δοκιμάσει να τραβήξω από το γραφείο τη κάρτα να δω αν παιζει και λειτουργούσε μια χαρά.

επίσης δοκιμασα να κάνω και refund το οποίο σήμερα επιβεβαιώνω οτι παίζει και αυτό μια χαρά δείχνει οτι γυρισανε 60 λεπτα 

 

αλλά κάτι που δε καταλαβαίνω στην απο πάνω γραμμή ξαναχρεωνει 60 λεπτα τα οποία όμως όπως θα παρατηρήσετε δε τα αφαιρει απο το σύνολο.. 

 

δεν εχω καταλαβει ακριβός πως λειτουργεί αλλα που θα παει,, ιδικά αυτό που αλλάζει το description είναι παλαβό 

post-39418-0-39625100-1438417085_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω την απάντηση μήπως δεν κατάλαβε ο φίλος Hamurabi. Δεν χρειάζεσαι wallet για να αγοράσεις bitcoins από το ανταλλακτήριο BTCGreece ή bitcoinsgreece. Το ανταλλακτήριο κρατάει και τα ευρώ που στέλνεις από την τράπεζα και τα bitcoins που αγοράζεις μετά από εκεί, στον λογαριασμό σου στο ίδιο το ανταλλακτήριο. Από εκεί μπορείς άμα και όποτε θέλεις να τά στείλεις οπουδήποτε (είτε στο Spectrocoin είτε σε δικό σου πορτοφόλι στο PC σου (π.χ. Electrum) είτε σε φίλο σου είτε οπουδήποτε, βάζοντας την διεύθυνση bitcoin (μακρυνάρι με γράμματα και αριθμούς) που θέλεις να τά στείλεις.)

Καλό είναι άμα έχουμε bitcoins αξίας χιλιάδων ευρώ να μην τά αφήνουμε στο ανταλλακτήριο αλλά να τά κατεβάζουμε σε δικό μας πορτοφόλι (όχι στο κινητό, διότι το κινητό χάνεται), διότι το ανταλλακτήριο είναι μια εταιρεία, που, οσοδήποτε αξιόπιστη, μπορεί να κλείσει ή να χακευτεί (όπως πριν ενάμισο χρόνο το MtGox, το μεγαλύτερο τότε ανταλλακτήριο του κόσμου, και να χάσουμε τα bitcoins μας).

Ναι αλλα δε μου λες το πρωτο στάδιο το οποιο δεν εχω καταλάβει που ειναι πως. Μου στέλνει bitcoins το btcgreece αφού στειλω τα λεφτα.
Μέσω email με καποιο κωδικό που θα γράψω στο wallet μου?
Πως;

Στέλνεις τα χρήματα στο ανταλλακτήριο και από εκεί εσύ αγοράζεις bitcoin απο το ανταλλακτήριο. Τα bitcoin που έχεις αγοράσει μετά εσύ τα στέλνεις όπου θέλεις.


Το ΑΤΜ των Αχαρνών μάς πιάνει τον κ*λο. Καλό είναι να περιμένουμε την επόμενη βδομάδα να δούμε τι θα γίνει με το ΑΤΜ της Bitchain που ήταν στο The Cube. Μέχρι τότε προτιμότερα τα ανταλλακτήρια.

τελικα υπαρχει 8% fee για το atm ή οχι?

Ναι και μιλάω εκ πείρας γιατί μου έφαγε 36 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, παρήγγειλα και πήρα και φόρτωσα τη σπεκτροκόη γοη Mastercard αλλά έχω να πω 2 πράγματα:

 

1ον η τάση στην τιμή του Bitcoin μάλλον είναι να κάνει διορθώσεις στο μεγάλο ανοδικό ράλλυ της 12ης Ιουλίου (λόγω διαπραγματεύσεων Ελλάδας), οπότε βραχυπρόθεσμα (~1μήνας) θα συνεχίσει μάλλον να πέφτει και προτίμησα να βγω έστω και με μια μικρή αποδεκτή χασούρα (bid 260 BTC/EUR - Ask 254 BTC/EUR).

 

ΜΗΝ μένετε μέσα για πολύ, μάλλον θα συνεχίσει να πέφτει και θα βρεθείτε σε κανα 240 να κλαίμε όλοι μαζί.

 

2ον Το spread του spectrocoin είναι ψιλομαυραγορίτικο. Για short 2% κάτω από την τιμή market που βλέπεις στο balance (εκεί θα πουλήσεις τα BTC και ΟΧΙ στη μετατροπή που λέει το balance), λογικό, σε κάθε τράπεζα συμβαίνει, απλά το ποσοτικοποιώ για να ξέρετε ότι ένα 2% (!)θα σας φύγει εκεί.

 

Αουτάν. (αυτά)

 

ΥΓ: Γιατί στο Card Balance πάνω στη ζωγραφιστή καρτούλα λέει μηδέν ενώ στο statement δειχνει κανονικά το υπολοιπόμενο balance; Αλλάζει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω δημόσια να ευχαριστήσω και να ζητήσω συγνώμη απο το BTCGREECE που ήμουν αγενής και υπερβολικός μαζί τους.Προφανώς υπήρξε κάποιο συστημικό λάθος το οποίο οι υπεύθυνοι φρόντισαν να αποκαταστήσουν ώστε να εξυπηρετηθώ.Σίγουρα θα υπάρξουν πολλές πολλές ακόμη συναλλαγές μαζί τους και τους συνιστώ σε όλους.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ επίσης στον χρήστη check2fire που άνοιξε το νήμα αλλά και σε όλα τα παιδιά που κατέθεσαν τις εμπειρίες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΥΓ: Γιατί στο Card Balance πάνω στη ζωγραφιστή καρτούλα λέει μηδέν ενώ στο statement δειχνει κανονικά το υπολοιπόμενο balance; Αλλάζει αυτό;

Ναι μολις πηγε 30 του μηνα σε μένα ανανεώθηκε με το σωστό υπόλοιπο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό γράφω μεταφορά και άμεσο convert σε ευρώ για φόρτωση της κάρτας. Ετσι είναι το bitcoin και η ισοτιμία του rollercoaster. Από την άλλη μην τρελένεστε τώρα πέφτει σε καμιά βδομάδα θα επανέλθει και πάει λέγοντας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας ευχαριστω πολυ τον chek2fire για ολες αυτες τις σελιδες που εξηγουσε και ξαναεξηγουσε τα παντα...

Εγω ειχα απο παλια μερικα bitcoins και τωρα αγορασα μερικα ακομα και κανει ολες τις διαδικασιες και περιμενω την spectrocard μου... 

Ηθελα να ρωτησω αποψεις για 2 πραγματα:

 

1) αντι να κανουμε την διαδικασια της αλλαγης bitcoin σε eur και φορτωσης στην spectrocard γιατι να μην προτιμησουμε την e-coin που τα παιρνει κατευθειαν σε bitcoins; Αν εξαιρεσεις το αρχικο κοστος εκδοσης της καρτας που ειναι 12 ευρω κατα τα αλλα ειδα πολυ καλυτερη ισοτημια στην αρχικη σελιδα... Δεν ξερω οι αλλες χρεωσεις και προμηθειες τι λενε, δεν την εχω χρησιμοποιησει απο εδω μεσα την εκανα και αν καποιος το εχει περισσοτερο αν μπορει να μου πει υπερ και κατα θα με εξυπηρετουσε...

 

2)Αντι να φορτωνουμε καρτες μετα απο αλλαγη σε bitcoin σε eur δε θα μπορουσαμε καπως να τα βαζουμε σε καποιο λογαριασμο εξωτερικου; Μεσω paypal καταλαβαινω οτι δε μπορει να γινει γιατι δε μπορεις να κανεις top up απο την ηδη φορτωμενη καρτα και μετα withdraw σε λογαριασμο... Καμια ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας ευχαριστω πολυ τον chek2fire για ολες αυτες τις σελιδες που εξηγουσε και ξαναεξηγουσε τα παντα...

Εγω ειχα απο παλια μερικα bitcoins και τωρα αγορασα μερικα ακομα και κανει ολες τις διαδικασιες και περιμενω την spectrocard μου... 

Ηθελα να ρωτησω αποψεις για 2 πραγματα:

 

1) αντι να κανουμε την διαδικασια της αλλαγης bitcoin σε eur και φορτωσης στην spectrocard γιατι να μην προτιμησουμε την e-coin που τα παιρνει κατευθειαν σε bitcoins; Αν εξαιρεσεις το αρχικο κοστος εκδοσης της καρτας που ειναι 12 ευρω κατα τα αλλα ειδα πολυ καλυτερη ισοτημια στην αρχικη σελιδα... Δεν ξερω οι αλλες χρεωσεις και προμηθειες τι λενε, δεν την εχω χρησιμοποιησει απο εδω μεσα την εκανα και αν καποιος το εχει περισσοτερο αν μπορει να μου πει υπερ και κατα θα με εξυπηρετουσε...

 

2)Αντι να φορτωνουμε καρτες μετα απο αλλαγη σε bitcoin σε eur δε θα μπορουσαμε καπως να τα βαζουμε σε καποιο λογαριασμο εξωτερικου; Μεσω paypal καταλαβαινω οτι δε μπορει να γινει γιατι δε μπορεις να κανεις top up απο την ηδη φορτωμενη καρτα και μετα withdraw σε λογαριασμο... Καμια ιδεα;

 

H ecoin νομίζω δουλεύει μόνο μέσω paypal.

Τί γίνεται άμα πέσει η ισοτιμία του bitcoin;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας ευχαριστω πολυ τον chek2fire για ολες αυτες τις σελιδες που εξηγουσε και ξαναεξηγουσε τα παντα...

Εγω ειχα απο παλια μερικα bitcoins και τωρα αγορασα μερικα ακομα και κανει ολες τις διαδικασιες και περιμενω την spectrocard μου... 

Ηθελα να ρωτησω αποψεις για 2 πραγματα:

 

1) αντι να κανουμε την διαδικασια της αλλαγης bitcoin σε eur και φορτωσης στην spectrocard γιατι να μην προτιμησουμε την e-coin που τα παιρνει κατευθειαν σε bitcoins; Αν εξαιρεσεις το αρχικο κοστος εκδοσης της καρτας που ειναι 12 ευρω κατα τα αλλα ειδα πολυ καλυτερη ισοτημια στην αρχικη σελιδα... Δεν ξερω οι αλλες χρεωσεις και προμηθειες τι λενε, δεν την εχω χρησιμοποιησει απο εδω μεσα την εκανα και αν καποιος το εχει περισσοτερο αν μπορει να μου πει υπερ και κατα θα με εξυπηρετουσε...

 

2)Αντι να φορτωνουμε καρτες μετα απο αλλαγη σε bitcoin σε eur δε θα μπορουσαμε καπως να τα βαζουμε σε καποιο λογαριασμο εξωτερικου; Μεσω paypal καταλαβαινω οτι δε μπορει να γινει γιατι δε μπορεις να κανεις top up απο την ηδη φορτωμενη καρτα και μετα withdraw σε λογαριασμο... Καμια ιδεα;

 

Αν έχεις λογαριασμό στο εξωτερικό και φυσικά μπορείς. Η διαδικασία είναι μεταφορά των Bitcoin σε ανταλλακτήριο και από εκεί transfer μέσω sepa στο τραπεζικό λογαριασμό που θέλεις.

H ecoin νομίζω δουλεύει μόνο μέσω paypal.

Τί γίνεται άμα πέσει η ισοτιμία του bitcoin;

 

Τίποτα απλά συνεχίζεις να χρησιμοποιείς το bitcoin όπως και πριν. Η πτώση της ισοτιμίας ακόμα και η άνοδος έχει να κάνει αποκλειστικά με αυτούς που τζογάρουν με το bitcoin για να βγάλουν χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...