Προς το περιεχόμενο

Η Amiga γίνεται 30 ετών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά ακόμα θυμάμαι Amiga να παίζει Defender of the Crown σε βιτρίνα στην Στουρνάρα και κόσμος απέξω να χαζεύει τα εξωπραγματικά γραφικά. 

Ολοι είχαμε μείνει άφωνοι στην κυριολεξία με τα εξωπραγματικά για την εποχή γραφικά.

 

Εγκέφαλος, Thomas Soft....

 

Ήμουν 3η Γυμνασίου τότε και ακόμα θυμάμαι εκείνο το Σαββατιάτικο πρωινό, που έψαχνα στον Παπασωτηρίου στη Στουρνάρη βιβλίο για Assembly 68000 for Amiga (επηρεασμένος προφανώς από τα θεικά intros στα cracked games και τις αναφορές σε assembly code στα scroll text...) και μετά που το αγόρασα έναν υπάλληλο του Thomas soft να μου λέει, ότι θα μου γράψει έναν assembler (άγνωστη λέξη τότε!) σε μια δισκέτα (ήταν ο ASM-one)...

 

CAD Design...θυμάμαι ναι...SGI, Sun Solaris, HP (HPUX) workstations, κλπ...αργότερα στο πανεπιστήμιο/εταιρία...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....και εχετε κολλησει ολοι μονο στα παιχνιδια και γραφικα και ισχυ........για ηχο τιποτα,που ακομα και σημερα εαν μπητε γουτουμπ και βαλετε βιντεακια αρκετοι κορυφαιοι dj την χρησημοποιουνε για sampling.....α και βρητε μου ενα pc του τοτε η ποιο παλιο να παιζει τετοιο ηχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η AMIGA ήταν ο σουπερ υπολογιστής σπιτιού.

 

Αντιστοιχα χαρακτηριστικά είχαν UNIX-WORKSTATION που στοίχιζαν ΔΕΚΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΟΛΛΑΡΙΑ της DEC , HP , SGI , SUN. Τα pc της δεκαετίας του '80 με αντίστοιχα λεφτά ήταν πολύ "φτωχά".

 

To pc κατάφερε να την προσπεράσει κάπου στα μέσα της δεκαετίας του '90 λόγω ανοικτής αρχιτεκτονικής που συνεχώς έφερνε καλύτερο hardware με ασύλληπτο ρυθμό εξέλιξης. Εκείνη την εποχή άρχισαν και τα προβλήματα της γιατί η commodore όπως και πολλοί άλλοι δεν μπορούσαν να αντιμετωπίσουν το τσουνάμι winpc 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα το καλύτερο μηχάνημα Της εποχής του...

Νομίζω ότι είναι το πιο ΣΚΟΤΕΙΝΟ παράδειγμα κακής διαχείρισης,κακού marketing και έλειψης προγραμματισμού-οράματος για το μέλλον....δυστυχώς ..το ακριβώς αντίθετο της Apple....

Εαν υπήρχε 1 νορμαλ ανθρωπος στο τιμόνι της Commodore τώρα δεν θα υπηρχε ούτε Microsoft,ούτε Intel Ούτε τίποτα από τι θεωρούμε δεδομένο....

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Amiga fan boy εδώ!!!!<br />

Ατέλειωτο κάψιμο!!!Δεν ξέρω αν υπήρχαν καλύτερα μηχανήματα τοτε αλλα σίγουρα σε σύγκριση με τον AMSTRAD 6128 ήταν πολυ καλύτερο μηχάνημα!!!<br />

Για μένα ηταν οτι πιο καλύτερο πιο προσιτό κ πλήρες υπήρχε για home workstation - game station - αλλα κ για διάφορες επιχείρησης....ακόμα κ σε τηλεοπτικούς σταθμούς το είχαν!!!οσο για gaming....SENSIBLE WORLD SOCCER!!!!</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Amiga δεν ήταν ο μοναδικόs πετεινός στο κοτέτσι, ήταν όμως ο πρώτος που είχε τέτοιες δυνατότητες, μαζί με τον ST.

Π.χ. ο apple IIGS που βγήκε λίγο αργότερα είχε 15 κανάλια ήχου ενώ η amiga μόνον 4.

Ο Archimedes της Αcorn (της γνωστής από τα BBC) ήταν το ισχυρότερο "home" μηχάνημα της εποχής (κάπου το '88 αν θυμάμαι καλά), με τις περισσότερες καινοτομίες στο hardware και τελείως διαφορετκή σχεδίαση, άφηνε δε τη σκόνη του σε όλους τους συναγωνιστές του ανεξαιρέτως.

Υπήρξαν κι άλλα μετά - amiga μηχανήματα, πολύ καλύτερά της ως hardware. Θυμάμαι υπολογιστή που είχε CD  από το '89 και καλύτερα γραφικά απ την amiga.

 

H amiga ήταν απλώς η πρώτη και όταν έπεσε η τιμή της διαδόθηκε λόγω της θέσης που είχε η commodore στην αγορά.

Δυστυχώς δεν ήταν αρκετή για να σώσει την commodore από την χρεωκοπία.

Εξάλλου η amiga δεν σχεδιάστηκε απ' την commodore αλλά απ την Amiga Inc., με κύριο εμπνευστή και οραματιστή ένα εξέχων στέλεχος της atari, η οποία χρηματοδότησε την κατασκευή της.

H commodore ήταν άσχετη, δεν μπορούσε να σχεδιάσει τέτοια πράγματα εκείνη την εποχή, απλώς τα πήρε όλα έτοιμα αγοράζοντας την Amiga Inc όταν η τελευταία χρεωκόπησε πριν λανσάρει το μηχάνημα - και αφηνοντας σύξυλη την atari που είχε πληρώσει τόσα λεφτά και για να το φτιάξει....

 

 

Όλα αυτά για τα "κοινά" μηχανήματα.

Τα workstations με το εξειδικευμένο hardware και εξοπλισμό υπήρχαν από πιο πριν αλλά είχαν αστρονομικές τιμές και ανήκαν αλλού...

 

-

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>

Αναρωτιέμαι γιατί σταμάτησαν να υπάρχουν αυτές οι εναλλακτικές... Π.χ. τα μακ επέζησαν.

</p><p> </p><p>

Marketing marketing marketing!!!<br />

Τα μακ επέζησαν απο το μάρκετινγκ του συγχωρεμένου!!!Δεν λέω πολυ καλα ντιζάινατα αλλα σίγουρα κ η commodore θα μπορούσε να τα εξελίξει!!!Παντως τοτε επειδή δεν είχαν όλοι την δυνατότητα να έχουν έναν προσωπικό υπολογιστή στο σπίτι τους ίσως γι αυτό κ ειναι κ πιο νοσταλγικό για όλους εμάς που ζήσαμε εκείνη την εποχή!!!!Σημερα όλοι έχουν έναν υπολογιστή σπίτι τους....τοτε η αναλογία ηταν 1 στους 20 κ πολυ λέω!!!!θυμαμαι ερχόντουσαν φίλοι μου στο σπίτι να παίξουμε με την σειρά prince of Persia sensible lemmings...</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι όταν πήραμε με ένα φίλο τα πρώτα μας pc (εγώ 8088 και ο φίλος μου 8086) και τσακωνόμασταν ατελείωτες ώρες με ένα τρίτο που είχε Amiga για το ποιο ήταν το καλύτερο μηχάνημα (όχι σαν workstation, αλλά για gaming κυρίως και λίγη δουλίτσα). Ακόμα και σήμερα απορώ με τι μυαλό και επιχειρήματα υποστήριζα τα pc όταν τότε η Amiga ήταν έτη φωτός μπροστά σε δυνατότητες...

Τα γραφικά της δεν τα είδαμε ποτέ σε pc πριν τους 486 και Pentium...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι θα έβλεπα vs για hardware του 1985 δεν το περίμενα!

Insomnia 4 eva :D

ασε ρε φιλαρακι απο το 1987 που ασχολουμε με υπολογιστες αυτη η δουλεια γινεται...γιατι ως γνωστον η αποψη ειναι σα την κ@%*α, ολοι εχουν απο μια :-D

τελος παντων, δυστυχως εχω πουλησει την δικια μου προ ετων (για 5000 δρχ και ενα cd τωων dire straits) :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι όταν πήραμε με ένα φίλο τα πρώτα μας pc (εγώ 8088 και ο φίλος μου 8086) και τσακωνόμασταν ατελείωτες ώρες με ένα τρίτο που είχε Amiga για το ποιο ήταν το καλύτερο μηχάνημα (όχι σαν workstation, αλλά για gaming κυρίως και λίγη δουλίτσα). Ακόμα και σήμερα απορώ με τι μυαλό και επιχειρήματα υποστήριζα τα pc όταν τότε η Amiga ήταν έτη φωτός μπροστά σε δυνατότητες...

Τα γραφικά της δεν τα είδαμε ποτέ σε pc πριν τους 486 και Pentium...

Η amiga όσο κι αν ήταν τεχνολογικά ανώτερη από ένα pc, δεν είχε λογισμικό.

Στα pc υπήρχαν προγράμματα για τα πάντα. Μπορούσες να βρεις από pacman μέχρι cad για αγιογραφίες....

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω και εγώ τώρα μετά από τόσα σχόλια.....ειχα την 600αρα με το 1084s μόνιτορ..... δεν πρόκειται να την ξεχάσω ποτέ στην ζωη μου.....

 

Μερικά παιχνίδια που με σημάδεψαν και ακόμη "στοιχειώνουν" τα όνειρα μου....agony (αξεπέραστο το εισαγωγικο κομμάτι με το πιάνο, μου σηκώνεται η τρίχα ακόμη και σήμερα) shadow of the beast trilogy, TV sports basketball, η επιβλητική φωνή στην εισαγωγή του παιχνιδιού περιχελιον (το θυμάται κάνεις?) super frog, f1GP by MICROPROSE!

 

Σταματώ γιατί έχω συγκινηθεί πολύ...... θα μένει για πάντα στην καρδια μου..... και ας ήταν ο αταρι 65xe ο πρώτος μου υπολογιστής το 1986......

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...