Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε οπλο (οταν ειναι γενικης χρησης) χρειαζεσαι βασικα [τα] 2Α:
* Απλο,
* Ανθεκτικο
Εμφαση δινεται, καταρχην παντα σε απλοτητα, γιατι εκτος απο
αποδεδειγμενα αποτελεσματικη, ειναι επισης ακρως...σωτηρια
:shifty:
[Αν ζητουμενο καποια στιγμη, ειναι θεσμοθετηση στρατευσης στα 18
-και επισης σχετικη οπλικη εκπαιδευση γυναικων-, χρειαζονται αυτα.]

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορει πλεον να κανουν βολη, οταν ημουν εγω παντως στρατο δεν καναμε ποτε. Τα βαζαμε μπροστα ναι, ακολουθουσαμε με το σκοπευτικο ενα τηλεκατευθυνομενο αεροπλανακι και that's it.(...)

 

Να δείς που το είχαν αγοράσει χωρίς τα πυρομαχικά του! Να ήταν για μεταγενέστερη αγορά αυτά... :mrgreen:

(...)Αν ζητουμενο καποια στιγμη, ειναι θεσμοθετηση στρατευσης στα 18(...)

Γιατί στα πόσα είναι τώρα;; :o

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε φιλόπατρις είμαι, ούτε μετάνιωσα κάτι. Απλά τα λέω όπως (θεωρώ πως) είναι.

Τους συγκεκριμένους τους ανέφερα επειδή ο Undertaker25 θεωρεί πως αυτά που έμαθε (που καλώς τα έμαθε) έχουν μεγαλύτερη αξία απ' όσο πραγματικά έχουν.

Θα είχαν την αξία που έχει στο μυαλό του, υπό άλλες συνθήκες.

Για να μην πω περί αρμάτων κ.λπ., αφού θεωρεί πως κόλλησα με το λύσιμο των όπλων. Που σε ενδεχόμενο σκηνικό θα σκάβουμε όλοι λαγούμια μέχρι τη Σικελία.

Στο σχολείο ανθυπιλαρχων που παρακολούθησα πριν λίγα χρόνια τα μόνα που κατάφερα να συγκρατήσω λόγο του όγκου των πληροφοριών ήταν τα βιντεακια, φωτογραφίες και τα λόγια του εκπαιδευτή απο τις επιστρατευσεις το 87 και 96 οταν και παλι τους λέγαν η γενιά του φραπέ (κυριος το 96). Απ οτι κατάλαβα οχι μόνο δεν έτρεχαν να σκάψουν λαγούμια αλλά μάλωναν για το ποιος θα μπει σε όχημα με κουμπωμένο πολυβόλο κλπ και οχι στο σταγιερ του σιτιστή. Το ίδιο έμαθα έγινε και φέτος το καλοκαίρι που ανέβηκε το επίπεδο ασφαλείας για το ποιος θα πρωτομπει στο ΤΧΕ.

 

Και απο που εχουμε συμπεράνει οτι το επίπεδο εκπαίδευσης των απέναντι ειναι πολυ μεγαλύτερο απο το δικο μας; Εγω έβλεπα στα κανάλια απλό λαο να τους πετα εξω απο τα λεοπαρντ και να τους δερνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που ειδες να τρώνε ξύλο ήταν πολλοι φαντάροι θητείας, η διαφορά όμως δεν ειναι στους στρατιώτες θητείας αλλά στα στελέχη!

Ειναι κάτι πολύ βασικό, οι απεναντι ειναι σε πόλεμο στα ανατολικά εδώ και δεκαετίες. Το κάθε στελεχος πάει υποχρεωτικά τουλάχιστον τρεις μήνες το χρόνο στις εμπολεμες περιοχές. Οι μεταθέσεις βγαινουν απο δημοσια κλήρωση και δεν υπάρχει περιπτωση βυσματος. Οι απεναντι έχουν συνέχεια νεκρούς και τραυματίες στελέχη, survival of the fittest, οι δικοί μας ειναι ακαπνοι και το μόνο που κάνουν ειναι να κυνηγάνε τους φαντάρους στις σκοπιές και να το παιζουν καριεριστες. Οι επαγγελματίες στρατιωτικοι στην τουρκία ειναι περισσότεροι απο τους επαγγελματίες και εφεδρους μαζί στην Ελλάδα. Οι φαντάροι στην τουρκία ειναι στα ίδια χάλια με την ελλάδα, για να καθαρίζουν τουαλέτες και να κάνουν τους σερβιτόρους στις λέσχες, άλλωστε μεταθέσεις στις εμπολεμες περιοχές ειναι εθελοντικές.

 

Aυτο που θα μπορούσε να κάνει η ελλάδα ειναι να ανεβάσει το επιπεδο της εκπαιδευσης, αλλά αυτο δεν γίνεται χωρίς να έχεις εθελοντές και όχι με το ζόρι και χωρίς σοβαρή επιλογή, δεν κάνουν όλοι για όλες τις δουλειές, αυτονοητα πράματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Btw, εμείς για αεράμυνα είχαμε αυτό. Το λέγαμε "τρίδυμο" και υποτίθεται πως θα έσωζε το στρατόπεδο από τα τουρκικά F-16. Μ-55 Hispano Suiza 3x20mm ήταν και αποτελούσε ιδιοκτησία της Ε.Φ.

 

 

 

Τί μου θύμισες... Με το πόδι ρίχνεις. Από Γιουγκοσλαβία τα είχανε φέρει. Κάθε βολή και στόχος!

Αλλά κανείς δεν έλεγε πως είναι για τα F-16.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε συ, αντιαεροπορικό είναι. Και μας έλεγε ένας μάλιστα ότι δήθεν τα αγόρασαν οι Κύπριοι επειδή ένα τέτοιο τρίδυμο είχε ρίξει ένα Stealth Fighter. Lol. (άλλο σύστημα έριξε το stealth)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε συ, αντιαεροπορικό είναι. Και μας έλεγε ένας μάλιστα ότι δήθεν τα αγόρασαν οι Κύπριοι επειδή ένα τέτοιο τρίδυμο είχε ρίξει ένα Stealth Fighter. Lol. (άλλο σύστημα έριξε το stealth)

 

Το ξέρω οτι είναι αντιαεροπορικό - στοιχειάρχης του ήμουν.

Εγώ δεν το άκουσα ποτέ αυτό από κανένα στέλεχος οτι είναι για τα F16.

Αυτός που σας το είπε ή σας δούλευε ή πολύ παπάρας.

 

Α, τώρα το έπιασα - μάλλον θα έλεγε για το στελθ που είχανε ρίξει στον πόλεμο της Γιουγκοσλαβίας...

Αν και νομίζω πως οι Κύπριοι τα είχανε πριν τον πόλεμο αυτό - δε θυμάμαι όμως καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέω για τα F-16 εννοώ για την αεράμυνα του στρατοπέδου, σε περίπτωση που δεχθούμε επίθεση (F-16 είπα επειδή αυτά έχουν οι Τούρκοι). Και καλά θα μας σώσει. :P

 

Ναι, μας έλεγε κοτσάνες για το F-117 που έπεσε στη Σερβία αλλά μόνο που δεν το χτύπησε το M55 αλλά

το πυραυλικό S-125.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...