Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ και τουαλέτες καθάρισα και κρεβάτια τίναξα και άπειρα σκοπέτα έκανα 2-4 τα χαράματα μέσα στην υγρασία της Κύπρου (όποιος έχει πάει, καταλαβαίνει τι εννοώ, υγρασία που νιώθεις ότι σου τρυπάει τα κόκαλα) και σκοινάκια και σκοπέτα σε 45 βαθμούς θερμοκρασία και στο σκάφος του M110-A2 μπήκα για να καθαρίσω μια λίμνη από 30 πόντους λάδι επειδή είχε πάθει διαρροή ο πύργος του κανονιού και δεν έβγαλα και κουβέντα. Ακόμα και άγημα με 4 ώρες τη μέρα εκπαίδευση στο λιοπύρι.

 

ε και?

 

περηφανεια και τα ρεστα? :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν παιζει να υπαρχει νοημων ανθρωπος που θα κυκλοφορησει ξυπολητος οπουδηποτε μεσα σε στρατοπεδο.

αν και τι λεω, ξεχνιουνται εκεινα τα παλικαρια που πηγαινανε απο τον λοχο στις τουαλετες ξυπολυτοι. μπλεερμππ μπλιααξξ ιιιιχχχ

 

 

Έχω δει άτομο να κάθεται στις τούρκικες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε και?

 

περηφανεια και τα ρεστα? :lol:

 

Και περηφάνεια και απόδειξη ότι δε χρειάζεται κλάψα. Σίγουρα πάντως δε θεωρώ μαγκιά ή υπερηφάνεια τη λούφα. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις καλύτερες (νομίζω) εγκαταστάσεις στην Ελδυκ. Είσαι κοντά στη Λευκωσία άρα θα βγαίνετε εκεί. Μια χαρά. Απλά είναι τέντα δηλαδή αυστηρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις τελειωσει την σχολη εισαι υποχρεωμενος να διακοψεις την αναβολη,αλλιως τρως προστιμο.Και για οσους λενε οτι δεν συμβαινει δυο φιλοι μου μαζι ειχαν την εξοχη ιδεα πριν καποια χρονια να γραφτουν σε μια σχολη για να παρουν αναβολη οπου εμειναν απο απουσιες και δεν ξαναπηγαν και ηρθε προστιμο και στους δυο

Καμια σχολη απο οσο γνωριζω δεν κοβεσαι απο απουσιες,αρα υποθετω μιλας για καποιο ΙΕΚ ή οταν ηταν 3 Λυκειου?

 

Παντως το προστιμο ηταν το λιγοτερο που επρεπε να φανε με τετοια μυαλα που κουβαλαγαν,και δεν το λεω για το στρατο αυτο αλλα περισσοτερο για τις σπουδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις καλύτερες (νομίζω) εγκαταστάσεις στην Ελδυκ. Είσαι κοντά στη Λευκωσία άρα θα βγαίνετε εκεί. Μια χαρά. Απλά είναι τέντα δηλαδή αυστηρά.

 

Εγω ήμουν σε M/K TΠ στον Εβρο! Για ένα δικό μου άτομο ρωτάω που πήγε εκεί, το ίδιο μου είπε, τέντα!

Ας είναι καλά από θέμα υπηρεσιών, φαγητού και στελεχών, και η τέντα σε νορμάλ πλαίσια δεν είναι απαραίτητα κακή (αρκεί να μην ζητάνε υπερβολές..) 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μάγκες, δε θα πάθετε τίποτα αν καθαρίσετε και καμιά τουαλέτα. Στρατό πάτε, όχι διακοπές. Θα σκληραγωγηθείτε και λίγο. Εγώ και τουαλέτες καθάρισα και κρεβάτια τίναξα και άπειρα σκοπέτα έκανα 2-4 τα χαράματα μέσα στην υγρασία της Κύπρου (όποιος έχει πάει, καταλαβαίνει τι εννοώ, υγρασία που νιώθεις ότι σου τρυπάει τα κόκαλα) και σκοινάκια και σκοπέτα σε 45 βαθμούς θερμοκρασία και στο σκάφος του M110-A2 μπήκα για να καθαρίσω μια λίμνη από 30 πόντους λάδι επειδή είχε πάθει διαρροή ο πύργος του κανονιού και δεν έβγαλα και κουβέντα. Ακόμα και άγημα με 4 ώρες τη μέρα εκπαίδευση στο λιοπύρι.

 

Διαφωνω με τη σκληραγωγηση. Εχω κανει αναλογα με αυτα που αναφερεις plus απειρες ωρες σε αγηματα σε κρυο/ζεστη κλπ λογω ΜΛΑΤ.  Μετα απο 13 χρονια που εχω απολυθει σιγα τη σκληραγωγηση που μου εμεινε. Αφενος αυτο.

Συμφωνω στο οτι κανεις δεν επαθε τιποτα καθαριζοντας χεστρες, οκ, αλλα δε σημαινει πως δε θα το θεωρει και ενοχλητικο. Ασε που πρακτικα 5-10 ατομα στον καθε λοχο ειναι οι βρωμιαρηδες που τα αφηνουν βομβα τα παντα, αυτο που μαθαινεις ειναι να καθαριζεις για αυτους. Να μου ελεγες πως αυτοι μαθαινουν να ειναι καθαροι τοτε μαζι σου, αλλα η δικη μου εμπειρια ειχε δειξει το αντιθετο.

 

 

Κατατα +10000 για τις σαγιοναρες στο ντουζ.

Το πιο αισχρο που εχω δει ΕΒΕΡ ηταν που ειχαμε εναν τυπα ο οποιος καθαριζε τα φακην καλαθακια απο τις χεστρες με τα χερια του. Δηλαδη, επιανε τα χαρτια χουφτα και τα εβαζε στη σακουλα. Ο ιδιος τυπος επειδη καποια στιγμη ειχε βουλωσει ενα λουκι ή κατι τετοιο στην αποχετευση, ειχε βαλει το χερι του, γυμνο, για να το ξεβουλωσει. Μεχρι να προλαβω να του φερω μια σακουλα να βαλει για γαντι ειχε ηδη κανει τη βλακεια.

Νταξει αν μου το ελεγαν δε θα το πιστευα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά, παρερμηνεία των λέξεων, έχουν βαφτισει τα πάντα σκληραγωγηση, εκπαίδευση, πειθαρχία, κτλ

Σαν τους μοναχους που βαφτιζαν το κρέας ψάρι. Εκτός των άλλων, στον ΕΣ γίνεσαι και μάρτυρας της κακοποίησης της γλώσσας μας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω με τη σκληραγωγηση. Εχω κανει αναλογα με αυτα που αναφερεις plus απειρες ωρες σε αγηματα σε κρυο/ζεστη κλπ λογω ΜΛΑΤ.  Μετα απο 13 χρονια που εχω απολυθει σιγα τη σκληραγωγηση που μου εμεινε. Αφενος αυτο.

Συμφωνω στο οτι κανεις δεν επαθε τιποτα καθαριζοντας χεστρες, οκ, αλλα δε σημαινει πως δε θα το θεωρει και ενοχλητικο. Ασε που πρακτικα 5-10 ατομα στον καθε λοχο ειναι οι βρωμιαρηδες που τα αφηνουν βομβα τα παντα, αυτο που μαθαινεις ειναι να καθαριζεις για αυτους. Να μου ελεγες πως αυτοι μαθαινουν να ειναι καθαροι τοτε μαζι σου, αλλα η δικη μου εμπειρια ειχε δειξει το αντιθετο.

 

Δε σου εμεινε πειθαρχια και σκληραγωγηση επειδη δεν ηθελες να σου μεινει. 

 

Εγω προσωπικα μετα απο αμετρητες συμπεριφορες αιλιναραδον εκει μεσα εδωσα μια υποσχεση στον εαυτο μου να μη γινω ποτε ενας απο αυτους. Και θελω να πιστευω οτι θα συνεχισω να τηρω αυτη την υποσχεση για παντα.

 

Αυτο περι πειθαρχιας.

 

Περι σκληραγωγησης, αν εκανες και εσυ θητεια σε δολοφονικο ψυχος 3 τα χαραματα ή/και σε φριχτη ζεστη μεσα στον αυγουστο αντιστοιχα μετα μπορεις να προγραμματισεις τον εγγεφαλο σου και σε οποιαδηποτε σκληρη κατασταση βρεθεις θα θυμασαι οτι καποτε ξυπναγες μεσα στο κρυο τις 1.30 το βραδυ σε ενα θαλαμο με 40 γομαρια για να κανεις ενα περιπολο σε μια ανηφορα που δεν την ανεβαινει ουτε τανκ. Ακουγεται τρελο και δε βγαζει νοημα αλλα το καταφερες να το κανεις αυτο και ουτε γιωτοχαρτο ζητησες, ουτε κλαφτηκες στο μπαμπα/θειο για βυσμα. Μετα απο αυτο ολα θα σου φαινονται παιχνιδακι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά, παρερμηνεία των λέξεων, έχουν βαφτισει τα πάντα σκληραγωγηση, εκπαίδευση, πειθαρχία, κτλ

Σαν τους μοναχους που βαφτιζαν το κρέας ψάρι. Εκτός των άλλων, στον ΕΣ γίνεσαι και μάρτυρας της κακοποίησης της γλώσσας μας...

Διαφωνω, πολλοι εμαθαν καποια ελληνικα και ας ηταν ελληνες.

Αναφορά, παραπονούμενος (το ελεγαν θα βγω παραπονεμενος και γελουσαμε), υπνόσακος (το ηξεραν ως αρχαιοαμερικανικη λεξη: sleeping bag), μεταθεση/αποσπαση (τι σημαινει), ασκεπής, ακομβιωτος,υποδείματα κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ τη παρέα..Ψαρακες και λελέδες. Μάγκες έχω 2 μέρες που διαβάζω το thread και θυμάμαι όλες τις στιγμές που πέρασα καλές και κακές και μου χει κολλήσει ένα ελαφρη χαμόγελο στα χείλη.

Δεν έχουν περάσει και πολλά χρόνια αλλά πιστεύω πως οι στιγμές απείρου κάλλους που έζησα στη θητεία μου θα μου μείνουν για πάντα. Στα παιδιά που θα μπουν θέλω να πω κουράγιο, θητεία θα περάσει. Θα υπάρξουν δυσκολίες, θα γνωρισετε μακακές, θα υπάρξουν στιγμές που δεν θα την παλεύετε αλλά σίγουρα θα υπάρξουν καταστασεις τόσο καλές που θα τις θυμάστε μετά και θα γελάτε. Μια θητεία είναι, θα περάσει.

Προς λελέδες... Έχετε δει καψονι με κωδικό όνομα πινκ-πονκ? Καψονι τρελό ηλεκτρόνιο? Όσοι έτυχε να απολυθουν με πράσινο μπερέ σίγουρα θα ξέρουν.

306 Ε'ΜΚ, 83 ΛΟΚ ΣΑΜΠΟΤΕΡ... ΛΕΛΕ.

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΟΥΡΑΓΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...