Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Masma είπε

Εγω λοιπον πηγα στρατο στα 24 μολις τελείωσα τη σχολή και για έμενα ήταν πραγματικά χάσιμο χρόνου. Ισως ν πηγαινα στα 18 να το εβλεπα αλλιως και σιγουρα ειναι η καλυτερη ηλικία να πας , γιατι μετα εχεις στόχους υποχρεώσεις και θες να εξελίσσεσαι. Στρατο δεν πήγαινα ξανα και μισθο να μου έδιναν και πραγματικα δεν περασα ασχημα. Εχει να κανει με τη σκοπιμότητα των πραγμάτων που κανεις και που ανέχεσαι το καθένα και κάνεις το μαλ**α αναγκαστικά. - Μα αυτό είπα και εγώ. Αν πας με στόχους και όνειρα, μετά από σχολή, είναι λογικό και επόμενο να το δεις ως άσκοπο. Στα 18 που πήγα εγώ δεν με ένοιαζε γιατί ήμουν ακόμα σε φάση που δεν ήξερα τι ήθελα και δεν είχα κάποιον συγκεκριμένο στόχο.

Οποτε αναπολήστε εσεις οσο θελετε εγω ευχαριστω δεν θα παρω. - Δεν σε ανάγκασε κανένας. Άλλωστε για αναπόληση μιλάμε, φαντασία/νοσταλγία. Δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό.

"πειθαρχεία και αυτοσεβασμό" ?  στο στρατο δεν ειναι κατι τετοιο ειναι ασχετο το αν εισαι απείθαρχος η οχι.( by the way δεν ημουν και ουτε εφαγα φυλακη ποτε αν το ενοεις ετσι). Το να καθεσαι κλαρινο επειδη εισαι αναγκασμενος επειδη ειναι ανωτερος σου οταν δεν εχεις κοινα πιστευω και δεν συμφωνεις πουθενα μαζι του σε μεγαλο ποσοστο δεν ειναι πειθαρχεια....  Απλα το ανέχεσαι.(προφανως υπαρχουν παντου  εξερεσεις και καποια εξερετικα στελεχη στο στρατο.) - Δεν μιλάμε για να κάθεσαι κλαρίνο. Ποιος τους χέζει τους αξιωματικούς αν είναι κόπανοι; Μιλάμε για πειθαρχεία του εαυτού σου. Να ακολουθείς ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα για να είσαι στην ώρα σου, να διεκπεραιώνεις την ατομική σου υγιεινή σε εύλογο χρονικό διάστημα, να βάζεις πείσμα και στόχο, να προκαλείς τον εαυτό σου και με την αυτο-πειθαρχεία να το καταφέρεις. Αν δεν πειθαρχήσεις σε έναν στόχο τον εαυτό σου, δεν θα τον πετύχεις. Εκτός κι αν είσαι κωλόφαρδος. :D Βέβαια αυτά τα κάνεις και εκτός στρατού, αλλά στα 18 σου το βλέπεις διαφορετικά.

Και χανεις point μου. Δεν εχει να κανει αν συμφωνω με την αποψη καπιου ειναι με το τροπο που λεγοντε καποια πραγματα. - Καταλαβαίνω τι λες. Και συμφωνώ. Όλα έχουν να κάνουν πως τα λες/γράφεις.

Τα ειπε με δογματισμό και ύφος λανθασμενο κατα τα δικα μου πιστευω . 

Σαν πολύ έχουμε χαλαρώσει σαν λαός και αυτό δεν είναι καλό  . Πρέπει να έχουμε το δόγμα του πολίτη-οπλίτη 

Σοβαρά τώρα? εδώ εκφράζει ξεκάθαρα πολιτική άποψη. - Ναι, προφανώς και εκφράζει πολιτική άποψη. Δεν πειράζει όμως. Είναι δική του πολιτική άποψη. Το αν θα τον βοηθήσει ή όχι στην πορεία αυτή η άποψη, είναι άλλη υπόθεση. ;)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν μπεις στα 18 κινδυνεύεις να πάρεις στα σοβαρα όλα τα καραγκιοζιλικια που γίνονται εκεί μέσα. Μαθαίνεις ότι είναι κοινωνικά αποδεκτό το να φιδιαζεις, να κρυβεσαι, να  είσαι αόρατος, να βυσματωνεις, να ρουφιανευεις, να λες ψέματα, κτλ.  

Θυμάμαι 18χρονους που είχαν μπει απονηρευτα παιδάκια και στο τέλος είχαν γίνει σαταναδες κανονικοι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Pablo_Hasan είπε

Αν μπεις στα 18 κινδυνεύεις να πάρεις στα σοβαρα όλα τα καραγκιοζιλικια που γίνονται εκεί μέσα. Μαθαίνεις ότι είναι κοινωνικά αποδεκτό το να φιδιαζεις, να κρυβεσαι, να  είσαι αόρατος, να βυσματωνεις, να ρουφιανευεις, να λες ψέματα, κτλ.  

Θυμάμαι 18χρονους που είχαν μπει απονηρευτα παιδάκια και στο τέλος είχαν γίνει σαταναδες κανονικοι. 

Σατανάς γεννιέσαι, δεν γίνεσαι, αλλά συμφωνώ. Ένας 18χρονος είναι πιο εύκολο να παρασυρθεί απ' το χακί δημοσιοϋπαλληλίκι και να μάθει έτσι. Είναι βέβαια και θέμα χαρακτήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Pablo_Hasan είπε

Αν μπεις στα 18 κινδυνεύεις να πάρεις στα σοβαρα όλα τα καραγκιοζιλικια που γίνονται εκεί μέσα. Μαθαίνεις ότι είναι κοινωνικά αποδεκτό το να φιδιαζεις, να κρυβεσαι, να  είσαι αόρατος, να βυσματωνεις, να ρουφιανευεις, να λες ψέματα, κτλ.  

Θυμάμαι 18χρονους που είχαν μπει απονηρευτα παιδάκια και στο τέλος είχαν γίνει σαταναδες κανονικοι. 

Μου επιτρέπεις να διαφωνήσω με αυτό... Παρουσιαστηκα 18χρ και 3 μηνών... Το πήρα όλο στο χαβαλέ.... Απολύθηκα στα 19,5 (18μηνες θητεία) και είχα όλη την ζωή μπροστά μου για δουλειές σπουδές κτλ...

ΥΓ να ξερεις οτι εαν εισαι 18χρ και δεν εισαι και ο πιο υπακουος φανταρος πολλες φορες στην χαριζουν την καμπανα λογο ηλικίας..

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2018 στις 10:38 ΠΜ, Masma είπε

Μαλλον καπου χανουμε "τη συνδεση".

Εγω λοιπον πηγα στρατο στα 24 μολις τελείωσα τη σχολή και για έμενα ήταν πραγματικά χάσιμο χρόνου. Ισως ν πηγαινα στα 18 να το εβλεπα αλλιως και σιγουρα ειναι η καλυτερη ηλικία να πας , γιατι μετα εχεις στόχους υποχρεώσεις και θες να εξελίσσεσαι. Στρατο δεν πήγαινα ξανα και μισθο να μου έδιναν και πραγματικα δεν περασα ασχημα. Εχει να κανει με τη σκοπιμότητα των πραγμάτων που κανεις και που ανέχεσαι το καθένα και κάνεις το μαλ**α αναγκαστικά. 

Οποτε αναπολήστε εσεις οσο θελετε εγω ευχαριστω δεν θα παρω. 

"πειθαρχεία και αυτοσεβασμό" ?  στο στρατο δεν ειναι κατι τετοιο ειναι ασχετο το αν εισαι απείθαρχος η οχι.( by the way δεν ημουν και ουτε εφαγα φυλακη ποτε αν το ενοεις ετσι). Το να καθεσαι κλαρινο επειδη εισαι αναγκασμενος επειδη ειναι ανωτερος σου οταν δεν εχεις κοινα πιστευω και δεν συμφωνεις πουθενα μαζι του σε μεγαλο ποσοστο δεν ειναι πειθαρχεια....  Απλα το ανέχεσαι.(προφανως υπαρχουν παντου  εξερεσεις και καποια εξερετικα στελεχη στο στρατο.)

Και χανεις point μου. Δεν εχει να κανει αν συμφωνω με την αποψη καπιου ειναι με το τροπο που λεγοντε καποια πραγματα.

Τα ειπε με δογματισμό και ύφος λανθασμενο κατα τα δικα μου πιστευω . 

Σαν πολύ έχουμε χαλαρώσει σαν λαός και αυτό δεν είναι καλό  . Πρέπει να έχουμε το δόγμα του πολίτη-οπλίτη 

Σοβαρά τώρα? εδώ εκφράζει ξεκάθαρα πολιτική άποψη.  

Υ.Γ. εληξε το θεμα απλα απαντησα για να δεις που διαφωνουμε

τυπε ....ωραια ολα αυτα που γραφεις ....στο Αμερικα ομως ....στην Ελλαδα που ζεις ο πληθυσμος ειναι 10 μυρια που ολο και γερναει ....και εχεις μια Τουρκια 80 μυρια που ολο γενναει και επισης εδω και 200 ετη δεν μας εχει αφησει σε χλωρο κλαρι απο ενοχλησεις και συρραξεις .....οποτε ειναι αναποφεκτο να εχεις στρατιωτικη θητεια και οχι μισθοφορικο επαγγελματικο στρατο οπως Βρετανια, Γερμανια ,Γαλλια, ΗΠΑ κλπ κλπ ....επισης ειναι σαφες οτι οι ΕΔ δεν εχουν χαρακτηρα Δημοκρατικο με την εννοια που εμεις οι πολιτες εννοουμε ...δεν υφισταται δημοκρατια στο στρατο διοτι απο την φυση του εκτελει εντολες απο τον εκαστοτε αρχηγο ΓΕΣ μεχρι τον τελευταιο φανταρο....σε εναν πολεμο αλιμονο εαν θα επρεπε ο καθε λοχαγος να συγκαλει συμβουλιο τους βαθμοφορους και τους φανταρους και να ψηφιζουν για το τι θα κανουν ολοι μαζι.....απο την αλλην η  ελλαδα δεν μπορει να υποστηριξει οικονομικα εναν επαγγελματικο μισθοφορικο στρατο για ευνοητους λογους ....αυτους που θα στειλεις να "χαθουν" για το συμφερον του κρατους θα πρπει να τους εχεις καλοπληρωμενους και καλοεξοπλισμενους οπως συμβαινει σε ολα τα δυτικα κρατη που εχουν μισθοφορικο στρατο ........να υιοθετησουμε πρακτικες της δυσης ολοι το λενε οτι ειναι ωραιο ....αλλα ποιος πληρωνει τυπε ??? οι μισοι και παραπανω ελληνες πολιτες δεν ξερανε τι παει να πει φορος ειδοδηματος τα τελευταια 70 ετη ....τωρα το να θες εσυ καταργηση θητειας ή και εγω δεν ξερω τι αλλο επειδη ειναι χασιμο χρονου ,  πρεπει να εχεις και το οικονομικο υποβαθρο να το υποστηριξεις και στην ελλαδα για να οργανωσεις ΕΔ επαγγελματικες στα δυτικα προτυπα θες πολλα δις να βρεις για να το κανεις , οταν ξερεις οτι ολα τα Βορεια Συνορα σου και τα ανατολικα θαλασσια συνορα σου απειλουνται με την πρωτη ευκαιρια ....ΣΞ ,ΠΝ,ΠΑ το μονιμο προσωπικο ζητημα να φτανει τις 70 χιλιαδες χωρις τους στρατευσιμους και με μια Τουρκια να εχει 450 χιλιαδες μονιμους ,ευθυς καταλαβαινεις οτι για να διαφεντεψεις εναν τεραστιο θαλασσιο χωρο με νησια και και εναν τεραστιο εναεριο χωρο ,τα χρηματα θα τα σπρωξεις για εξοπλισμους και οχι για διορισμους .....στο ναυτικο και στην αεροπορια απο οσο ξερω σχεδον βαδιζουν σε επαγγελματικο στρατο μιας και στα πολεμικα πλοια επανδρωνονται αμιγως και με ελλειψεις προσωπικου με μονιμο προσωπικο και τα αεροσκαφη πετανε και συντηρουνται απο μονιμο προσωπικο......αλλα μια τοσο μικρη χωρα σε πληθυσμο και με τοσα προβληματα στα συνορα της ,ειναι ανοητο να λεμε αμπελοφιλοσοφιες για τις ΕΔ απο το βολεμα που μπορει καποιοι να εχουν ........λες και εσυ εαν γινει κατι δεν πρεπει να τρεξεις να προστατευσεις τους δικους σου θα πρπει να το κανει ο αλλος γιατι πληρωνεται .......ΤΡΑΓΙΚΟ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 18-19 γινεσαι ρουφιανος.Στα 24 ειναι χασιμο χρονου.Στα 28-30 βαριεσαι που ζεις.Καποιος μ@λ@κας ομως πρεπει να παει  να κανει περιπολο στο Σουφλι, για να μπορειτε εσεις οι πολυασχολοι να εχετε ασχολιες.

Επεξ/σία από toyo73
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, salonika91 είπε

Τελικά τα κέντρα καταργήθηκαν;και είσαι 2-3 μέρες και μετά μονάδα;

https://katataxi.army.gr/el/anazitisi

Οταν έρθει η ώρα πάλι μπαίνει βλέπεις.Πας εκεί που λέει μονάδα τοποθέτησης και ότι γράφει εκεί κάνεις την θητεία σου.Βέβαια υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να σε στείλουν αλλού μετά την ορκωμοσία σου και απο ότι κατάλαβα έχει να κάνει με την ειδικότητα/σώμα που θα μπείς.Για παράδειγμα αν μπείς ερευνα πληροφορικής και χρειάζονται άτομα αλλού και στο δικό σου στρατόπεδο δεν χρειάζονται τότε μάλλον θα πάς εκεί που υπάρχει έλλειψη εκτός και άν σε αλλάξουν σώμα, που σπάνια γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, toyo73 είπε

Στα 18-19 γινεσαι ρουφιανος.Στα 24 ειναι χασιμο χρονου.Στα 28-30 βαριεσαι που ζεις.Καποιος μ@λ@κας ομως πρεπει να παει  να κανει περιπολο στο Σουφλι, για να μπορειτε εσεις οι πολυασχολοι να εχετε ασχολιες.

δυστυχως φιλε αυτη η χωρα εχει γεμισει παρα πολλους πτυχιουχους κονιορδους διευθυντες και προισταμενους που τα περιμουν ολα απο τους αλλους οσο αυτοι σπουδαζαν να γινουν διευθυντες και αμα τους πεις καποια στιγμη να σκυψουν να μαζεψουν τα ψιχουλα απο το σαντουιτς που τρωγανε και πεσανε στο πατωμα ....σε κοιτανε σαν εξωγηινο ....περιμενουν καποιον αλλον να μαζεψει τις ακαταστασιες τους και οταν πανε στον στρατο δεν γουσταρουν να καθαρισουν την τουαλετα που αυτοι χρησιμοποιουν γιατι πριν τα εκανε η μαμα στο σπιτι αυτα και τωρα ως πτυχιουχοι τους πεφτει πολυ να σκουπισουν ....ειναι για μεγαλυτερα πραγματα στην ζωη.....και ολοι οι υπολοιποι ειναι οι ηλιθιοι  !!!!

Επεξ/σία από georgetsl
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, να ρωτησω, γνωριζετε αν γινεται να βγαλει καποιος διπλωμα οδηγησης κατα τη διαρκεια τη θητειας? εννοω εξω σε σχολη οδηγων παντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, maxsal1995 είπε

Καλησπερα παιδια, να ρωτησω, γνωριζετε αν γινεται να βγαλει καποιος διπλωμα οδηγησης κατα τη διαρκεια τη θητειας? εννοω εξω σε σχολη οδηγων παντα..

Είσαι δύσκολα γιατί μόλις πάς σου παίρνουν την ταυτότητα.Τώρα αν το κανονίσεις με τον διοικητή σου, πάρεις την ταυτότητα για να κάνεις τα απαραίτητα ή σου δεχτούν την στρατιωτική και μπορείς να πάρεις άδειες για εξετάσεις και μαθήματα τότε ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε τι θα γίνει ακριβώς σε περίπτωση επιστράτευσης; Από αυτά που διάβασα λένε πως αρχικά θα κληθούν όσοι απολύθηκαν τα τελευταία 2 έτη, αυτό θα σημαίνει πως θα κληθούν όλοι όλοι; ακόμα και Ι3 άοπλοι και Ι4;

Επίσης στις οδηγίες διαβάζω πως αυτοί που θα κληθούν για επιστράτευση θα ειδοποιηθούν με κάποιους κωδικούς που αναγράφονται πάνω στο απολυτήριό τους, εγώ όμως στο δικό μου δεν βλέπω γράμματα και αριθμούς, παίζει να είναι επειδή έχω λευκό αντί για πράσινο; 

Επίσης η άκυρη ερώτηση, σε περίπτωση επιστράτευσης θα είναι ξανά όπως το κέντρο; Δηλαδή κούρεμα-ξύρισμα; Γιατί βλέπω κάτι φωτογραφίες από ασκήσεις εφέδρων που πάνε με τα μούσια μέχρι τον αφαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgepppo είπε

ΕΛΔΥΚ 3-1 εδώ πυροβολικό ιούλιο απολελε και ιούνιο επαναπατρού ποιοι εδώ υπηρετούν τα ελληνικά στρατά ? 

Εντυπώσεις από το 3-1? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...