Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Όχι δεν εννοούσα να το γλυτώσεις εντελώς. Εννοούσα αντί να πληρώσεις να υπηρετήσεις τον ένα μήνα αλλά είχα μάθει όταν ήμουν μέσα ότι δε γίνεται αυτό. Δλδ και να πεις εσύ θέλω να υπηρετήσω και να μην πληρώσω αυτοί θα σε απολύσουν κανονικά στο 9μηνο και το πρόστιμο θα πάει στην εφορία.

 

Λάθος. Υπηρετείς κανονικά. Όποιος στο είπε αυτό ήταν ολίγων άσχετος (με το συμπάθιο).

Και μην ξεχνάς ποτέ ότι το 9μηνο είναι πιθανή ημερομηνία απολύσεως… Δεν είναι υποχρεωτική…

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτή η υκαλ τη είναι? οι άδειες περνάνε από το 1ο γραφείο? 

πότε είναι καλά να την πάρεις τον μήνα που θα απολυθεις ή έναν μήνα πριν για να σπάσεις τις μέρες? 

με τα εισιτήρια θα χάσω την έκπτωση? 

Επεξ/σία από jimis98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimis98 είπε

στην υκαλ αναφέρεσαι? 

Ναι   και επίσης οι άδειες πηγαίνουν στο γραφείο προσωπικού (1ο) για να περαστούν στην Ημερησία Διαταγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω, δε ξέρω. Εγώ είχα ρωτήσει αξιωματικό από το 1ο γραφείο έτσι από περιέργεια ότι, Αν κάποιος πει θέλω να υπηρετήσω τον ένα μήνα αντί να δώσω τα 90 ευρώ τι γίνεται και μου είχε πει ότι να υπηρετήσει τον 1 μήνα δε γίνεται με τη καμία και αν επιμείνει να μην πληρώσει απλά θα στείλουν το πρόστιμο στην εφορία (και για αυτό μας ζητάνε το αφμ στο κέντρο) αλλά να κάτσει ένα μήνα παραπάνω δεν υπάρχει περίπτωση μου έλεγε.. ότι δηλαδή είναι πρόστιμο και μόνο και ας λέγεται ποινή επιπλέον θητείας.

(Εικάζω ότι αν κάποιος επέμενε πάρα πολύ και το πήγαινε πιο ψηλά το ζήτημα ίσως και να γίνεται αλλά προφανώς Α) Δεν υπάρχουν άτομα τόσο ανώμαλα και Β) Αν κάποιος το ζητούσε θα επεδίωκαν να τον αποτρέψουν βάζοντας πχ Αδυναμία πληρωμής και στέλνοντας το πρόστιμο στην εφορία.) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Muchacho said:

Την θητεία σου μέχρι να έρθει η πολυπόθητη ...πιθανή μέρα απολύσεως...Το τι παίζει στην κάθε μονάδα(τι δίνουν,πως το δίνουν και ποιοί παίρνουν) θα το καταλάβεις...

Και εμένα μου κόψαν τιμητικές και με άσχημο τρόπο.

-ΣΤΡ Μuchacho μπλαμπλα εσσό,παρουσιάζομαι μπλα μπλα για να αιτηθώ 11ήμερη τιμητική άδεια αποτελούμενη από 5 μέρες τιμητική για την προσφορά μου στις εργασίες του ΚΨΜ προτεινόμενος από τον Δίκα,3 μέρες από τη απόσπαση στο κλιμάκιο προτεινομένος από τον Δίκα και 3 μέρες λόγου λάθους από το 1ο γραφείο προτεινόμενος από τον Ανθυπασπιστή μπλα μπλα.

-Ποιός σου έδωσε άδεια για το ΚΨΜ?

-μπλα μπλα Εσείς.

-Δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο οπότε δεν εγκρίνεται,παρακάτω.Είσαι ευχαριστημένος από την μονάδα που σε έστειλα?

-Μάλιστα

-Τότε δεν χρειάζεσαι τις 3 μέρες.Δεν εγκρίνεται.Το πρώτο γραφείο τι λάθος έκανε?

-Σας αναφέρω πως μπέρδεψε τις υπηρεσίες με αποτέλεσμα να κάνω διπλουπηρεσία,έγινε κακή διαχείριση των εξόδων/αδειών με αποτέλεσμα να είμαι 8 μέρες μέσα και να κάνω την υπηρεσία του ΔΑΛ 4 φορές λόγω έλλειψης παλαιών στρατιωτών ενώ έχετε διατάξει max 3 φορές την εβδομάδα και όχι συνεχόμενα.Επίσης αντικατάστασα τον ΣΤΡ τάδε στο νούμερο του επειδή έχει πρόβλημα με το πόδι του για αυτό και σε συνδιασμό με τα υπόλοιπα ο Ανθιπασπιστής τάδε με πρότεινε για τιμητική.

-Ποιός έβγαλε τις υπηρεσίες ?

-ΣΤΡ άοπλοςγραφειάς1ουγραφείου σας αναφέρω πως εγώ έβγαλα τις υπηρεσίες.

-5 μέρες φυλάκιση και θα περάσω για την ΥΚΑΛ,να τσεκάρω το (δεν θυμάμαι πως το λένε) και για τα περεταίρω...

-Ποιός είχε πρόβλημα με το πόδι του?

-Στρ ΕΙΝΑΙΘΑΥΜΑΠΟΥΖΩΑΚΟΜΑ.

-Το ανάφερες στην φρουρά ή έστω πριν την έναρξη της υπηρεσίας σου?

-Όχι

-5 μέρες φυλάκιση.

-ΣΤΡ Muchacho ούτε αυτή η άδεια εγκρίνεται,έχω πει πως ο μόνος που μπορεί να προτείνει κάποιον για τιμητική και να την εγκρίνει είμαι εγώ.

Πάντως όσες βλακείες και να έγιναν,όσες άδειες να έχασα πάλι πήρα αρκετές και είμαι ευχαριστημένος...

Και εγώ θα στις έκοβα... άκου κει 11 μέρες τιμητική. :o:D

8 hours ago, Pablo_Hasan said:

 

Btw.  Ηκαλ (ημερήσια κατάσταση λοχου) 

Και οι Τούρκοι με βήμα πάνε τουαλέτα, απλά τους περιμένουν μετά S400 ενώ εμάς ΡΕΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, jimis98 said:

το πόσες μέρες άδεια έχεις ακόμα ποιοι άλλοι το ξέρουν? εκτός από εσένα

 

58 minutes ago, jimis98 said:

παιζει περιπτωση να τους φας καμια ερα αδεια πχ να εχεις 10 δικες σους και να τους πεις θελω τις 11 δικες μου γινεται?

Οχι. Εκτός και αν είναι βλάκες.

Το πόσες ημέρες άδειας έχεις το γνωρίζει ο Λόχος όπου γράφει την άδεια στην ηκαλ και μετά ο ΔΚΤΗΣ οπου δινει την εγγριση του ή οχι, μετα το γρ. Στρατολογίας (στο 1ο γρ.) όπου περνάει την άδεια στην ΗΔ και στο ΑΦΟ του οπλίτη.

8 hours ago, Pablo_Hasan said:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Muchacho είπε

(...)5 μέρες τιμητική για την προσφορά μου στις εργασίες του ΚΨΜ προτεινόμενος από τον Δίκα(...)

 Και σ' ενα κοντοσείρι μου είχαν δώσει-εντάξει, οχι τιμητική βέβαια-άγραφη άδεια στο τέλος λόγω του οτι ήταν ΚΨΜάρχης...

Γιατί; Επειδή τα στελέχη τον είχαν φεσωμένο και για να παραδώσει κατά την απόλυσή του έπρεπε να καλυφθούν τα χρέη. Καθώς όμως οι καραβάνες τα κάνανε πλακάκια μεταξύ τους, αντί να αποπληρώσουν τα υπόλοιπά τους του έδωσαν έναν μήνα άδεια :blink: ώστε να πάει να δουλέψει έξω!! Με το μηνιάτικο θα κάλυπτε το χρέος οπότε και θα παρέδιδε για να απολυθεί!!!

Στείλανε τον οπλίτη να δουλέψει για να τους πληρώσει τα χρέη!! :mad: (κοίταζα στα μάτια του και έβλεπα την απόγνωση... απίστευτο ακόμα.)

Προσοχή λοιπόν, επι την ευκαιρία, τα παιδιά που 'ναι να μπούν απο 'δω και πέρα, αν τύχει σε κανέναν να γίνει ΚΨΜάρχης, να μην ψαρώνει απο τα λοχαγιλίκια, ταγματαρχηλίκια κλπ και να απαγορεύει τα γραψίματα... πληρωμή του προϊόντος άμεσα, όπως όλος ο κόσμος. :unsure:

 

(Κάτι τέτοια είναι που κράζει ο Πάμπλο, τις νοοτροπίες. Μην τον παρεξηγείτε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sargio01 είπε

 Και σ' ενα κοντοσείρι μου είχαν δώσει-εντάξει, οχι τιμητική βέβαια-άγραφη άδεια στο τέλος λόγω του οτι ήταν ΚΨΜάρχης...

Γιατί; Επειδή τα στελέχη τον είχαν φεσωμένο και για να παραδώσει κατά την απόλυσή του έπρεπε να καλυφθούν τα χρέη. Καθώς όμως οι καραβάνες τα κάνανε πλακάκια μεταξύ τους, αντί να αποπληρώσουν τα υπόλοιπά τους του έδωσαν έναν μήνα άδεια :blink: ώστε να πάει να δουλέψει έξω!! Με το μηνιάτικο θα κάλυπτε το χρέος οπότε και θα παρέδιδε για να απολυθεί!!!

Στείλανε τον οπλίτη να δουλέψει για να τους πληρώσει τα χρέη!! :mad: (κοίταζα στα μάτια του και έβλεπα την απόγνωση... απίστευτο ακόμα.)

Προσοχή λοιπόν, επι την ευκαιρία, τα παιδιά που 'ναι να μπούν απο 'δω και πέρα, αν τύχει σε κανέναν να γίνει ΚΨΜάρχης, να μην ψαρώνει απο τα λοχαγιλίκια, ταγματαρχηλίκια κλπ και να απαγορεύει τα γραψίματα... πληρωμή του προϊόντος άμεσα, όπως όλος ο κόσμος. :unsure:

(Κάτι τέτοια είναι που κράζει ο Πάμπλο, τις νοοτροπίες. Μην τον παρεξηγείτε)

Καλά δεν είναι και για να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο.. Ξέρω πολλούς που θα αγόρασαν ένα μήνα άδεια η θα προτιμούσαν να δουλευουν τσάμπα από το να βαρανε σκοπετα. Οι καραβαναδες απαράδεκτοι δεν το συζητάμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sargio01 είπε

 Και σ' ενα κοντοσείρι μου είχαν δώσει-εντάξει, οχι τιμητική βέβαια-άγραφη άδεια στο τέλος λόγω του οτι ήταν ΚΨΜάρχης...

Γιατί; Επειδή τα στελέχη τον είχαν φεσωμένο και για να παραδώσει κατά την απόλυσή του έπρεπε να καλυφθούν τα χρέη. Καθώς όμως οι καραβάνες τα κάνανε πλακάκια μεταξύ τους, αντί να αποπληρώσουν τα υπόλοιπά τους του έδωσαν έναν μήνα άδεια :blink: ώστε να πάει να δουλέψει έξω!! Με το μηνιάτικο θα κάλυπτε το χρέος οπότε και θα παρέδιδε για να απολυθεί!!!

Στείλανε τον οπλίτη να δουλέψει για να τους πληρώσει τα χρέη!! :mad: (κοίταζα στα μάτια του και έβλεπα την απόγνωση... απίστευτο ακόμα.)

Προσοχή λοιπόν, επι την ευκαιρία, τα παιδιά που 'ναι να μπούν απο 'δω και πέρα, αν τύχει σε κανέναν να γίνει ΚΨΜάρχης, να μην ψαρώνει απο τα λοχαγιλίκια, ταγματαρχηλίκια κλπ και να απαγορεύει τα γραψίματα... πληρωμή του προϊόντος άμεσα, όπως όλος ο κόσμος. :unsure:

(Κάτι τέτοια είναι που κράζει ο Πάμπλο, τις νοοτροπίες. Μην τον παρεξηγείτε)

Αν αυτός ο οπλίτης ήταν τόσο μεγάλο Μοσχάρι και αντί να κάνει ακόμα και έγγραφη αναφορά παραπόνων με συγκεκριμένα στοιχεία, δέχτηκε να πάρει έναν μήνα άδεια για να καλύψει τα χρωστούμενα ….τοτε δεν του φταίει κανένας καραβανάς!

Προφανώς κάποιο αλισβερίσι είχαν και βολεύτηκαν και οι δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρών!

Σμηνίτης Γιώτα-3 άοπλος μύωψ σας αναφέρω:

  1. 9μηνο σε παραμεθόριο νησί
  2. Καμία έκπληξη απ' έξω, δεν ανήκαμε στη ταξιαρχία του νησιού
  3. Ωράριο άοπλου: 2 εργάσιμα τρίωρα άνετη τηλεχειριζόμενή πύλη... (και βραδινά για τους ενόπλους)
  4. Είχαμε υψηλόβαθμες επισκέψεις τακτικά αλλά το γνωρίζαμε εκ των προτέρων
  5. 10 λεπτά απο το κέντρο της πόλης
  6. Μας είχαν διατάξει να μη χαιρετάμε κανένα στο δρόμο
  7. Για άδεια κι έξοδο αρκούσε η συνεννόηση με τους άλλους 3 σμηνίτες
  8. Πήγαινε έλα όποτε χρειαζόταν/έπρεπε με το τζιπάκι της μονάδας και δωρεάν ταξιδάκια πρώτη θέση στο C-130
  9. Υποχρεώσεις τυπικές, καμία σχέση με το αντικείμενο της μονάδας
  10. Δεν υπήρχε καμία αφορμή για αγγαρείες λόγω κουλτούρας του προσωπικού

Παρόλα αυτά, τηρήθηκαν τα προσχήματα: συγυρίσαμε, φυλάξαμε χωρίς παράπονα, με ευγνωμοσύνη κι ευχαρίστηση.

 

ΥΓ. Πήραμε και κιλά...

 

Επεξ/σία από nammo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tritonas00 είπε

:lol::lol:

Σου φαινεται αστειο αυτο?

Που να δεις τι λενε εκει απο οπου απολυθηκα εγω και παιρνουν ολοι αυτη την αδεια.

-Παρουσιαζομε στην πρωινη αναφορα για να αιτιθω 7ημερη αδεια για την προσφορα μου στον λοχο

-Ποσο υπολοιπο εχεις?

-Δεν εχω υπολοιπο κυριε διοικητα

-Ενταξει φυγε

 

Αυτο εγινε το ιδιο πρωινο που γυρισα απο 20ημερη "αδεια απολυσεως",το ιδιο πρωινο εχοντας ξοδεψει μια μιση ωρα ολο κι ολο μεσα στο στρατοπεδο μεχρι να ερθει η αναφορα,πηρα και αυτη την αδεια και γυρισα μονο να παραδωσω.

Αα και να πληρωθω!

Τελευταια μερα πάτησα για πρωτη φορα στη μισθοτροφοδοσια οπου επρεπε και να ειχα δωσει και ενα δικαιολογιτικο,και να πληρω8ω αναδρομικα ολους τους μηνες στη νεα μοναδα.

Το χεσμενο προσωπο της εποπινας οταν προσπαθουσε να βρει καποιον στο τηλεφωνο της παλιας μου μοναδας να επιβεβαιωσει οτι οντως δικαιουμουνα παραπανω απο 8 ευρα πραγματικα ανεκτίμητο.

Αλλα την καθυσυχασα αφου ηξερα οτι χρειαζοταν να φερω δικαιολογητικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...