Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, logistoulis είπε

άλλο ότι η θητεία είναι τραγική, άλλο ότι μερικοί κάνουν σα μεγάλα 5χρονα

ειδικά στο θέμα της καθαριότητας υπάρχει πρόβλημα από απροσάρμοστους 

παρόλα αυτά αυτό δεν είναι πρόβλημα μόνο των "πτυχιούχων" , είναι πρόβλημα που συναντάς παντού.. απλά οι πιο μορφωμένοι είναι και πιο αδικαιολόγητοι να είναι ζώα, όμως μια χαρά το λεχρίτες ήταν και αυτοί  του γυμνασίου, όπως και πολλοί που το έπαιζαν κυρίες 

Συμφωνώ απόλυτα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, logistoulis είπε

άλλο ότι η θητεία είναι τραγική, άλλο ότι μερικοί κάνουν σα μεγάλα 5χρονα

ειδικά στο θέμα της καθαριότητας υπάρχει πρόβλημα από απροσάρμοστους 

παρόλα αυτά αυτό δεν είναι πρόβλημα μόνο των "πτυχιούχων" , είναι πρόβλημα που συναντάς παντού.. απλά οι πιο μορφωμένοι είναι και πιο αδικαιολόγητοι να είναι ζώα, όμως μια χαρά το λεχρίτες ήταν και αυτοί  του γυμνασίου, όπως και πολλοί που το έπαιζαν κυρίες 

Οχι φιλε μου συμφωνα με ορισμενους εδω μεσα, μολις περνας την πυλη του στρατοπεδου γινεσαι ετσι.

Πεφτει μια αορατη ακτινα και σε κανει ολα αυτα που λες!

Εξω δεν θα ησουν ποτε ετσι! Για ολα φταιει ο Στρατος!

:D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά μου ακούγεται χαζό να θέλουν κάποιοι τη πιο βαρβατιλα κομαντο-εκπαιδευση όταν δε μπορούν να κάνουν τα απλά να καθαρίσουν δηλαδή μια χεστρα όπως σε όλους τους στρατούς του κόσμου και λένε ότι δήθεν δεν κατατάχτηκαν για να κάνουν τις καθαρίστριες όταν τις περισσότερες φορές καθαρίζουν απλά πράγματα που οι ίδιοι χρησιμοποιούν

 

Τι περιμένουν δηλαδή να τους πάρουν καθαρίστριες; Εδώ δεν παίρνουν μόνιμους και πρέπει να κάνουν θητεία, καθαρίστρια θα πάρουν; Άσε που όταν ήμουν και σε μονάδα που είχαμε καθαρίστριες για ένα φεγγάρι δεν καθάριζαν τίποτα οι άχρηστες και δεν μας άφηναν και εμάς να τα κάνουμε από πάνω και στις τουαλέτες δεν τολμούσες να πλησιάσεις από τη βρωμιά. Πρώτη φορά που νοίκιασα δωμάτιο να κάνω ντους σε έξοδο.

 

Το θέμα είναι ότι σε μια κοινωνία γιωταδων (δεν εννοώ πραγματικά προβλήματα υγείας όταν λέω γιωταδες, εννοώ στη νοοτροπία) και ο στρατός προσαρμόζεται ανάλογα. 

Και προσωπικά δεν είχα και κάνα καημό να κάνω γυμνάσια, αλλά μην ακούω από άτομα που δεν ήξεραν καν πώς δουλεύει η σφουγγαρίστρα ότι τους χάλασε που δεν εκπαιδεύτηκαν. Αυτοί ούτε για να δίνουν πρωτόκολλο σε δημόσια υπηρεσία δεν κάνουν που μου θέλουν και ασκήσεις

 

Σαν έναν άλλον που μου έγραφε στο θέμα με τα αυτοοδουμενα ότι οι σπουδαίοι άνθρωποι δεν έχουν χρόνο να οδηγούν.. εντάξει το δέχομαι να είναι κάποιος άχρηστος ακόμα και για απλά πράγματα κανένα πρόβλημα, αλλά όχι να ζητάει και τα ρέστα.. παραδεξου ότι απλά δεν κάνεις.. κι εμένα μου έλεγε ο ίλαρχος μου ότι θα μας εκπαιδεύσει να μας κάνει μαχιμια και του έλεγα κύριε ιλαρχε εγώ δεν κάνω για τίποτα δεν είμαι για αυτά δώσε μου καμιά αγγαρεία καλύτερα

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιο είναι το νόημα της ιστορίας;  Ότι υπάρχουν μπιχλες; Σιγά το νέο.  Ή μήπως ότι αυτό δικαιολογεί την χάλια εκπαίδευση;  παίρνουν ειδικότητα οδηγοί χωρίς να έχουν οδηγήσει ούτε μέτρο για να μην καψουν καύσιμα και βολές με πέντε σφαίρες αντί για δέκα και γράφουν ψέματα μετά στις καρτέλες για την ευστοχια. Μπερδεύεις άσχετα πράγματα, βουρτσες με... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ έστειλαν οδηγό παιδάκι από 17 στα 18 χωρίς δίπλωμα που τους έλεγε δεν ξέρω ρε παιδιά πού με πάτε, όχι θα πας Γιάννενα

 

Πάει Γιάννενα τους λέει τα ίδια θα σε μάθουμε εμείς του λένε.. βλέπουν ότι αυτό δε γίνεται, οκ του λένε μετά οδηγός δεν θα γίνεις, αλλά θα κάτσεις ένα μήνα εδώ και ας σε κόψουμε :lol:

 

Εμένα μου έδωσαν ειδικότητα νοσοκόμου/τραυματιοφορέα με τελείως άσχετο πτυχίο και άντε πες να με κάνουν ρε παιδί μου να κουβαλάω κανα χτυπημένο να δίνω μια πρώτη βοήθεια.

Ξέρεις τι έμαθα στην εκπαίδευση μου; Τίποτα πέρα από το να τυλίγω και να συσκευάζω γάζες για αποστείρωση. Και άντε πες αυτό είχε και μια χρησιμότητα άλλοι πέρασαν την ειδικότητα τους στο κυλικείο και ένας άλλος που ήταν ψηλός με μουστάκι πύλη και επειδή ήταν φοβερός οπτικα ΑΜ ήταν και ο μόνος που πήρε τιμητική από τον στρατηγό :lol:

Σκέψου ότι με έβαλαν υπηρεσία μια μέρα στα επείγοντα (τους λέω τι δουλειά έχω εγώ εκεί, μην ανησυχείς μου λένε) σκάει γριά με εγκεφαλικό πέφτει σχεδόν επάνω μου και χεσμενος λεω τι κάνω;; Ηρέμησε μου λένε φέρε ένα καροτσάκι και βλέπουμε.. πάλι καλά που δεν μου έμεινε η γριά στα χέρια

 

Δε χρειάζεται να αναλύουμε ότι πρόκειται για ο,τι να να'ναι καταστάσεις, απλά δεν είμαστε και για κάτι παραπάνω παντού έτσι είναι τα πράγματα άλλους ίσως λιγότερο και στις περισσότερες περιπτώσεις έχεις και κάτι να κερδίσεις δεν το κάνεις για τη ψυχή της μάνας σου, αλλά δεν θα έπρεπε να κάνει εντύπωση ότι σε αυτή τη κοινωνία έχουμε τέτοιο στρατό

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 18 είναι το ελάχιστο,  όταν διανύεις το 19ο έτος λέει ο νόμος. Οταν μόλις πριν λίγους μήνες πήγαινες σχολείο είσαι νιανιαρο και προφανώς δεν έχεις δίπλωμα για να σε στείλουν οδηγό (δεν ξέρω αν κόλλησες με το 17 προφανώς δεν γίνεται να είσαι 17)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμάς είχε μπει κάποιος 18 παρά ένα μήνα. Είπε το δήλωσα εθελοντικά, καπως έτσι. Αφού έγινε 18 και του λέγαμε άντε τώρα έγινες άντρας..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pablo_Hasan είπε

Και ποιο είναι το νόημα της ιστορίας;  Ότι υπάρχουν μπιχλες; Σιγά το νέο.  Ή μήπως ότι αυτό δικαιολογεί την χάλια εκπαίδευση;  παίρνουν ειδικότητα οδηγοί χωρίς να έχουν οδηγήσει ούτε μέτρο για να μην καψουν καύσιμα και βολές με πέντε σφαίρες αντί για δέκα και γράφουν ψέματα μετά στις καρτέλες για την ευστοχια. Μπερδεύεις άσχετα πράγματα, βουρτσες με... 

εγώ οδηγός ερπυστριοφόρου πυροβόλου είμαι και οδήγησα κανονικά στα ΕΚΕ συνολικά μισή ώρα αν και δεν είναι κάτι γκάζι φρένο και αυτόματος συμπλέκτης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, logistoulis είπε

Απλά μου ακούγεται χαζό να θέλουν κάποιοι τη πιο βαρβατιλα κομαντο-εκπαιδευση όταν δε μπορούν να κάνουν τα απλά να καθαρίσουν δηλαδή μια χεστρα όπως σε όλους τους στρατούς του κόσμου και λένε ότι δήθεν δεν κατατάχτηκαν για να κάνουν τις καθαρίστριες όταν τις περισσότερες φορές καθαρίζουν απλά πράγματα που οι ίδιοι χρησιμοποιούν

Τι περιμένουν δηλαδή να τους πάρουν καθαρίστριες; Εδώ δεν παίρνουν μόνιμους και πρέπει να κάνουν θητεία, καθαρίστρια θα πάρουν; Άσε που όταν ήμουν και σε μονάδα που είχαμε καθαρίστριες για ένα φεγγάρι δεν καθάριζαν τίποτα οι άχρηστες και δεν μας άφηναν και εμάς να τα κάνουμε από πάνω και στις τουαλέτες δεν τολμούσες να πλησιάσεις από τη βρωμιά. Πρώτη φορά που νοίκιασα δωμάτιο να κάνω ντους σε έξοδο.

Το θέμα είναι ότι σε μια κοινωνία γιωταδων (δεν εννοώ πραγματικά προβλήματα υγείας όταν λέω γιωταδες, εννοώ στη νοοτροπία) και ο στρατός προσαρμόζεται ανάλογα. 

Και προσωπικά δεν είχα και κάνα καημό να κάνω γυμνάσια, αλλά μην ακούω από άτομα που δεν ήξεραν καν πώς δουλεύει η σφουγγαρίστρα ότι τους χάλασε που δεν εκπαιδεύτηκαν. Αυτοί ούτε για να δίνουν πρωτόκολλο σε δημόσια υπηρεσία δεν κάνουν που μου θέλουν και ασκήσεις

Σαν έναν άλλον που μου έγραφε στο θέμα με τα αυτοοδουμενα ότι οι σπουδαίοι άνθρωποι δεν έχουν χρόνο να οδηγούν.. εντάξει το δέχομαι να είναι κάποιος άχρηστος ακόμα και για απλά πράγματα κανένα πρόβλημα, αλλά όχι να ζητάει και τα ρέστα.. παραδεξου ότι απλά δεν κάνεις.. κι εμένα μου έλεγε ο ίλαρχος μου ότι θα μας εκπαιδεύσει να μας κάνει μαχιμια και του έλεγα κύριε ιλαρχε εγώ δεν κάνω για τίποτα δεν είμαι για αυτά δώσε μου καμιά αγγαρεία καλύτερα

απλά τα πράγματα άμα θες την βαρβατίλα δήλωσε ειδικές δυνάμεις απλά τα πράγματα, τώρα όσο για την εκπαίδευση του στρατού ναι σε 9 μήνες που ο ένας είναι το κέντρο, άλλες 10 μέρες άδεια ορκωμοσίας, 2 group πάσχα-χριστούγεννα άλλες 20 μέρες μαζί , 15 μέρες άδειας κανονικής + 12 παραμεθορίου  φτάνεις 55+ μέρες άδειας και 25 μέρες κέντρου , σε 6 μήνες τι να προλάβεις να κάνεις και άμα είσαι και οκτάμηνος πας στους 5 ενεργής θητείας με εκπαίδευση 0 , παλιά γκρινιάζανε για την μεγάλη θητεία και τώρα ότι δεν κάνουν τίποτα.

btw η εκπαίδευση είναι να μάθεις να χειρίζεσαι το όπλο δηλαδή να πυροβολάς,να σημαδεύεις και να το λύνεις να το δένεις και να το συντηρείς , να μάθεις να καμουφλάρεσαι και γενικά τις ασκήσεις του πεζικού (ΣΠΕΝ) και την ειδικότητα σου μετά που στάνταρ θα πέσεις πάνω σε κάποια άσκηση όλη σου την θητεία να τα δεις στην πράξη, δεν πας να γίνεις κομάντο σαν τους καταδρομείς ούτε να γίνεις σβατζενέγκερ με 5-6 μήνες ενεργής θητείας, κάποιοι προσγειωθείτε(δεν παει για λογιστούλη) και καταλάβετε τι είναι ο στρατός που απευθείνεται σε όλο τον κόσμο όχι μόνο στους γεννημένους κομάντα.

όσοι δεν μπορούν να καθαρίσουν μια χέστρα δεν είναι ικανοί βάση απλής λογικής να επιβιώσουν άρα δεν είναι για ειδικές δυνάμεις αλλά για ειδικές ανάγκες, εντάξει όλοι πιάσαμε και καθαρίσαμε χέστρα και σκουπίσαμε δεν πάθαμε κάτι , δεν έπεσε ο κώλος μας.

θα ήθελα να ξερα αυτοί που αποποιούνται το καθάρισμα στο σπίτι τους τι κάνουν λένε εγώ δεν καθαρίζω την χέστρα και δεν πλένω τα πιάτα? η σκουπίζουν όποτε μπει καμιά γυναίκα μέσα μόνο.

 

Επεξ/σία από georgepppo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80 μέρες άδεια παίρνεις μόνο με βύσμα, αλλιώς θα σαπισεις μέσα.  

Μισή ώρα οδήγησης και καμιά βολή τα κάνεις σε μία μέρα, δεν χρειάζεται να πας 9 μήνες να κάνεις την ορντινατζα των μονιμαδων.  

Ο λόγος που δεν γίνεται εκπαίδευση είναι ότι το 80% του προϋπολογισμου του ΥΠΕΘΑ πάει για μισθοδοσία* και το υπόλοιπο για παρελάσεις, γιορτές, τηλεοπτικές εκπομπές, ιστοσελίδες, σοα, σομυ, ΚΑΑΥ και άλλες ιστορίες. Ο,τι ασκήσεις και εκπαίδευση γίνεται αφορά τους μόνιμους, αν πάρουν φαντάρους τους έχουν για κουβαλημα, μην τους πέσει ο κωλος.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, tritonas00 said:

λαμπρο μυαλο

Εντάξει το χω δει ξανά. Παιδιά που έχουν παρατήσει το σχολείο μικροί και θέλουν να ξεμπερδεύουν με το στρατό το συντομότερο δυνατόν είναι γιατί δουλεύουν πχ μαθαίνουν κάποια τέχνη. Δεν είναι ότι πάνε τόσο μικροί γιατί γουστάρουν,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pablo_Hasan είπε

80 μέρες άδεια παίρνεις μόνο με βύσμα, αλλιώς θα σαπισεις μέσα.  

Μισή ώρα οδήγησης και καμιά βολή τα κάνεις σε μία μέρα, δεν χρειάζεται να πας 9 μήνες να κάνεις την ορντινατζα των μονιμαδων.  

Ο λόγος που δεν γίνεται εκπαίδευση είναι ότι το 80% του προϋπολογισμου του ΥΠΕΘΑ πάει για μισθοδοσία* και το υπόλοιπο για παρελάσεις, γιορτές, τηλεοπτικές εκπομπές, ιστοσελίδες, σοα, σομυ, ΚΑΑΥ και άλλες ιστορίες. Ο,τι ασκήσεις και εκπαίδευση γίνεται αφορά τους μόνιμους, αν πάρουν φαντάρους τους έχουν για κουβαλημα, μην τους πέσει ο κωλος.  

γράψε λάθος 55 μέρες άδειας οι υπόλοιπες είναι του κέντρου που δεν κάνεις τίποτα πέρα απο παρέλαση και παραγγέλματα, 9 μήνες χρειάζεται να είσαι εκεί για να υπάρχει επάνδρωση στα σώματα ,αλλιώς οι τούρκοι θα είχαν μπει μέσα ! 

και μην ακούω παπάτζες απο κάποιους δεν γίνεται πόλεμος σήμερα, ο πόλεμος δεν γίνεται γιατί έχουμε τον στρατό μας αλλιώς θα μπαίνανε όπως μπήκαν στην αφριν και κατασφάζουν κόσμο τα κτήνη οι τούρκοι.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι καλά, τι 55; η άδεια ορκωμοσίας ειναι 3 μέρες και στην χρεώνουν απο την κανονική, τα γκρουπάκια ειναι 5 μέρες. Συνολικά οι υποχρεωτικές άδειες ειναι καμια τριανταρια. Οι φοιτητικές/αγροτικές δεν ειναι υποχρεωτικές. Εγώ είχα έναν που δεν έδινε καθόλου αγροτικές, έλεγε ότι τον κοροιδευουμε, lol. Tιμητικές δεν έδιναν ούτε για παρελάσεις, ούτε αγήματα, ούτε άλλα τέτοια παπατζηλίκια, μονο αν ερχόταν κανας στρατηγός/πολιτικός έδινε καμια άδεια λες και ειναι ελεημοσύνη στους ζητιάνους.

Αμα μπουκαρουν, οι φαντάροι μόνο σαν meat wall και για να έχουμε να κλαψουρίζουμε στους αμερικάνους για τα θύματα θα κάνουν μόνο. Ο τουρκικός στρατός στην Συρία ειναι όλοι επαγγελματίες και με πολεμική εμπειρία, δεν τα βγάζεις πέρα με ανεκπαιδευτους φαντάρους/δούλους, δεν είναι θέμα ποσοτητας αλλά ποιοτητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...