Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, MikeJ είπε

Γίνεται να τους τρολάρεις και να τους πεις δε πληρώνω θα υπηρετήσω ένα μήνα επιπλέον  :D ;  Απ ότι ξέρω όχι, απλά τα στέλνουν σαν πρόστιμο στη ΔΟΥ αλλά ποτέ δε κάταλαβα γιατί το λένε 1 μήνα ποινη επιπλέον θητεία και δε λένε απλά πρόστιμο 90 ευρώ κατευθείαν αφού και να θες δε γίνεται να υπηρετήσεις. (Επίσης δε κατάλαβα ποτέ πως ακριβώς τη πατάνε κάποιοι με το περιοδεύων κλπ και τρώνε αυτό το πρόστιμο)

Επρεπε να παω να δωσω βεβαιωση σπουδων στη στρατολογια πριν τη καταταξη.

Δε του εδωσα πολυ σημασια να πω την αληθεια και μου εμεινε στο μυαλο οτι ηθελε να εχω τη βεβαιωση οταν καταταχθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jimis98 είπε

η αδεια απολυσεως την δινουν υποχρεωτικα σε ολους?

Όχι,δεν υφίσταται καν σαν άδεια αλλά άτυπα δίνουν στις περισσότερες μονάδες.Αν και στις περισσότερες περιπτώσεις ουσιαστικά σου δίνουν το υπόλοιπο το αδειών σου που πρέπει να πάρεις και ότι σου κολλήσουν δώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι,αλλα μπορεις να κανεις και το αλλο.

Να ξοδεψεις ολες τις αδιες σου και να γυρισεις την τελευταια βδομαδα και να αιτηθεις αδεια και να πεις πως δεν εχεις υπολοιπο αδειων.

Υ.Γ δεν φερω καμια ευθηνη αν καταληξει κανεις με καμοια 5αρα φυλακη απο κανα στραβο διοικιτη σε καποια ξεχασμενη μοναδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DYEL είπε

Ετσι,αλλα μπορεις να κανεις και το αλλο.

Να ξοδεψεις ολες τις αδιες σου και να γυρισεις την τελευταια βδομαδα και να αιτηθεις αδεια και να πεις πως δεν εχεις υπολοιπο αδειων.

Υ.Γ δεν φερω καμια ευθηνη αν καταληξει κανεις με καμοια 5αρα φυλακη απο κανα στραβο διοικιτη σε καποια ξεχασμενη μοναδα.

Δεν είναι υποχρεωμένος να του δώσει άδεια.Εμείς είχαμε  έναν με 0 και σήμερα  και όταν πήγε να πάρει τις υπογραφές έφαγε φυλάκιση επειδή ήταν αξύριστος.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγε και ξυρίστηκε,ξαναπήγε και παραλίγο να φάει και άλλη καμπάνα επειδή δεν ήταν ευπρεπώς ντυμένος(μην ρωτάς...),μετά από κανά 3ωρο ξεμπέρδεψε...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Όχι,δεν υφίσταται καν σαν άδεια αλλά άτυπα δίνουν στις περισσότερες μονάδες.Αν και στις περισσότερες περιπτώσεις ουσιαστικά σου δίνουν το υπόλοιπο το αδειών σου που πρέπει να πάρεις και ότι σου κολλήσουν δώρο.

και αν δεν εχεις μερες τι κανεις?ειναι μερικοι διοικητες που κοβουν τις τιμητικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω θα γουσταρα τετοια φαση την τελευταια μερα,ειδικα αν το ολο σκηνικο γινοταν μπροστα στους φιλους μου/αλλους φανταρους.

Ειδικα αν ο αλλος ειναι τοσο στραβος θα ερχοταν η μια καμπανα μετα την αλλη,εφ 'οσον του φεροσουν οπως του αξιζει, αυξανοντας τον χαβαλε κατακορυφα.

Εκεινη την περιοδο εισαι τοσο στα ρχι που δεν φοβασε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, jimis98 είπε

και αν δεν εχεις μερες τι κανεις?ειναι μερικοι διοικητες που κοβουν τις τιμητικες

Την θητεία σου μέχρι να έρθει η πολυπόθητη ...πιθανή μέρα απολύσεως...Το τι παίζει στην κάθε μονάδα(τι δίνουν,πως το δίνουν και ποιοί παίρνουν) θα το καταλάβεις...

Και εμένα μου κόψαν τιμητικές και με άσχημο τρόπο.

-ΣΤΡ Μuchacho μπλαμπλα εσσό,παρουσιάζομαι μπλα μπλα για να αιτηθώ 11ήμερη τιμητική άδεια αποτελούμενη από 5 μέρες τιμητική για την προσφορά μου στις εργασίες του ΚΨΜ προτεινόμενος από τον Δίκα,3 μέρες από τη απόσπαση στο κλιμάκιο προτεινομένος από τον Δίκα και 3 μέρες λόγου λάθους από το 1ο γραφείο προτεινόμενος από τον Ανθυπασπιστή μπλα μπλα.

-Ποιός σου έδωσε άδεια για το ΚΨΜ?

-μπλα μπλα Εσείς.

-Δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο οπότε δεν εγκρίνεται,παρακάτω.Είσαι ευχαριστημένος από την μονάδα που σε έστειλα?

-Μάλιστα

-Τότε δεν χρειάζεσαι τις 3 μέρες.Δεν εγκρίνεται.Το πρώτο γραφείο τι λάθος έκανε?

-Σας αναφέρω πως μπέρδεψε τις υπηρεσίες με αποτέλεσμα να κάνω διπλουπηρεσία,έγινε κακή διαχείριση των εξόδων/αδειών με αποτέλεσμα να είμαι 8 μέρες μέσα και να κάνω την υπηρεσία του ΔΑΛ 4 φορές λόγω έλλειψης παλαιών στρατιωτών ενώ έχετε διατάξει max 3 φορές την εβδομάδα και όχι συνεχόμενα.Επίσης αντικατάστασα τον ΣΤΡ τάδε στο νούμερο του επειδή έχει πρόβλημα με το πόδι του για αυτό και σε συνδιασμό με τα υπόλοιπα ο Ανθιπασπιστής τάδε με πρότεινε για τιμητική.

-Ποιός έβγαλε τις υπηρεσίες ?

-ΣΤΡ άοπλοςγραφειάς1ουγραφείου σας αναφέρω πως εγώ έβγαλα τις υπηρεσίες.

-5 μέρες φυλάκιση και θα περάσω για την ΥΚΑΛ,να τσεκάρω το (δεν θυμάμαι πως το λένε) και για τα περεταίρω...

-Ποιός είχε πρόβλημα με το πόδι του?

-Στρ ΕΙΝΑΙΘΑΥΜΑΠΟΥΖΩΑΚΟΜΑ.

-Το ανάφερες στην φρουρά ή έστω πριν την έναρξη της υπηρεσίας σου?

-Όχι

-5 μέρες φυλάκιση.

-ΣΤΡ Muchacho ούτε αυτή η άδεια εγκρίνεται,έχω πει πως ο μόνος που μπορεί να προτείνει κάποιον για τιμητική και να την εγκρίνει είμαι εγώ.

 

Πάντως όσες βλακείες και να έγιναν,όσες άδειες να έχασα πάλι πήρα αρκετές και είμαι ευχαριστημένος...

Επεξ/σία από Muchacho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2018 στις 12:20 ΠΜ, Dantε είπε

Επισης εφαγα τον ενα μηνα πεναλτυ επειδη ξεχασα να παω βεβαιωση σπουδων στη στρατολογια (αν και εκει που παρουσιαστηκα την εδωσα αλλα στα τετοια τους)

Παιζει αν τη παω στρατολογια να μου το γλιτωσω το 90αρι?

 

Στις 3/4/2018 στις 2:22 ΜΜ, MikeJ είπε

Γίνεται να τους τρολάρεις και να τους πεις δε πληρώνω θα υπηρετήσω ένα μήνα επιπλέον  :D ;  Απ ότι ξέρω όχι, απλά τα στέλνουν σαν πρόστιμο στη ΔΟΥ αλλά ποτέ δε κάταλαβα γιατί το λένε 1 μήνα ποινη επιπλέον θητεία και δε λένε απλά πρόστιμο 90 ευρώ κατευθείαν αφού και να θες δε γίνεται να υπηρετήσεις. (Επίσης δε κατάλαβα ποτέ πως ακριβώς τη πατάνε κάποιοι με το περιοδεύων κλπ και τρώνε αυτό το πρόστιμο)

Όχι ΔΕΝ το γλιτώνεις. Ή πληρώνεις 90 ευρώ ή υπηρέτης 30 ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, bromiaris said:

Όχι ΔΕΝ το γλιτώνεις. Ή πληρώνεις 90 ευρώ ή υπηρέτης 30 ημέρες.

Όχι δεν εννοούσα να το γλυτώσεις εντελώς. Εννοούσα αντί να πληρώσεις να υπηρετήσεις τον ένα μήνα αλλά είχα μάθει όταν ήμουν μέσα ότι δε γίνεται αυτό. Δλδ και να πεις εσύ θέλω να υπηρετήσω και να μην πληρώσω αυτοί θα σε απολύσουν κανονικά στο 9μηνο και το πρόστιμο θα πάει στην εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...